FC København tæt på at hente Robert Skov

Inden længe bliver Robert Skov FCK-spiller, skriver BT. Hans manager i Silkeborg IF, Peter Sørensen, bekræfter, at de forhandler med en klub om at sælge profilen.



Det ligner et januarskifte for Silkeborg IF’s store profil og ligalandsholdsspiller Robert Skov. Og det skifte går til FC København, skriver BT fredag eftermiddag.

Ifølge avisen kan skiftet allerede falde på plads i løbet af fredagen eller senest i løbet af de næste par dage. I Silkeborg bekræfter manager Peter Sørensen, at Skov er på vej væk – dog uden at sætte navn på den nye klub.

– Jeg kan bekræfte, at vi er i forhandlinger med en klub om Robert Skov, siger Sørensen til BT.

Det er ikke noget nyt, at der er bud efter Skov og Silkeborgs andre bærende kræfter. Allerede i begyndelsen af januar fortalte Peter Sørensen, at der havde været bud efter profiler som Robert Skov, Jens Martin Gammelby og Ibrahim Moro. Dengang var de bare ikke gode nok.

– Ja, der har været et par konkrete henvendelser. De har ikke været tilnærmelsesvis gode nok. Som jeg har sagt tidligere, har jeg den trup, jeg gerne vil have, sagde han til Midtjyllands Avis.

Der er noget, der tyder på, at buddene på Skov er nået op i en størrelsesorden, hvor de er gode nok. Offensivprofilen har kontrakt med Silkeborg i to år endnu, så FCK betaler ganske givet en pæn transfersum for at hente ham – ikke mindst fordi handlen foregår midt i sæsonen.

Robert skov scoret fire og lagt op til syv mål i 19 Superliga-kampe i denne sæson.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud