Cesar Santin ønsker nye udfordringer, Kenneth Zohore er langt fra klar til en stamplads, og Morten Nordstrand har kontraktudløb til sommer. Uanset hvordan man vender og drejer det, skal FC København have en ny angriber, der kan supplere suveræne Dame N’Doye. Men hvem? Ja, svaret kan vise sig mere oplagt end man lige går og tror.
Bare 140 kilometer fra Parken – i Odense – bor en mand, der meget vel kan trække i “Løvernes” hvide spilledragt i januar måned. Mandens navn er Djiby Fall. Den senegalesiske angriber har været lejet ud til OB siden 1. september, men den 31. december udløber hans lejeaftale med den fynske klub. Herefter er Fall igen Lokomotiv Moskva-spiller, men da hans kontrakt med den russiske storklub udløber ved udgangen af februar, vil russerne forsøge at sælge ham i løbet af januar måned for et mindre millionbeløb.
Det er her FC København kommer ind i billedet. Til januar kan alle klubber, der har midlerne til det, købe Djiby Fall. Og FCK har midlerne. Men det er ikke det eneste københavnerne har. Sportsdirektør Carsten V. Jensen og cheftræner Roland Nilsson har også viljen til at købe den målfarlige senegaleser.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger står Djiby Fall meget højt på FC Københavns ønskeliste i vinterens transfervindue. Nøjagtig som andre danske topklubber har “Løverne” holdt et vågent øje med angriberen igennem længere tid, og FCK følger også nysgerrigt med, når Fall i de kommende uger spiller sine fire sidste kampe for OB.
– Jeg vil ikke kommentere på konkrete navne, men generelt er vi altid opmærksomme på spillere, der over tid har gjort det godt på et vist niveau, siger Carsten V. Jensen om mestrenes interesse i den målfarlige senegaleser.
Djiby Fall har endnu ikke ramt topformen i OB, hvor han har tilbragt meget tid på bænken. Men for tre uger siden viste han, at han kan lave mål mod de store klubber, da han straffede FC Twentes forsvar to gange i en Europa League-kamp i Holland. En kvalitet, som FC København skatter højt.
– Når det konkret gælder FC København, har jeg ingen kommentarer. Men vi ved, der er interesse fra forskellige klubber uden det endnu er blevet helt konkret, siger Djiby Falls rådgiver Mikael Jakobsson.
Da Djiby Fall i denne omgang ikke har vist det topniveau, der i 2009 fik Lokomotiv Moskva til at sende 35 millioner kroner til OB, har FC København formentlig en realistisk mulighed for at få en aftale i hus med angriberen. Klubber i Tyskland, hvor Fall tidligere har været et varmt navn, er næppe blevet overbevist om at købe senegaleseren baseret på hans præstationer i dette efterår. Men FC København kender hans kvaliteter fra tre ophold i Superligaen og vil derfor ikke være nervøse for at tage chancen.
Ender Djiby Fall i FC København, kan han efter alt at dømme se frem til at spille Champions League i næste sæson. Samtidig kan han danne en i Superliga-sammenhæng frygtindgydende angrebsduo med vennen Dame N’Doye. Så Carsten V. Jensen har argumenterne i orden, hvis senegaleseren kræver overtalelse.
LIVE
TransferLIVE: Chokmelding om Guardiola
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
Optur før FC København-brag
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Dorgu lyner! Manchester United slår City
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Nyt tilbageslag for Hjulmand
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT