FC København vil have Jesper Fredberg

Ifølge belgisk avis vil FC København gerne ansætte Jesper Fredberg som klubbens næste sportschef.



FC Københavns bestyrelse ser Jesper Fredberg som den ideelle afløser for Peter Christiansen, der skifter til Wolfsburg ved udgangen af juni. 

Sådan lyder det fra den belgiske avis Het Laatste Nieuws. 

Avisen peger på, at Anderlechts store fremgang under Jesper Fredberg ikke er gået FC Københavns næse forbi, og at den tidligere Viborg-sportsdirektør derfor figurerer højt på hovedstadsklubbens liste over mulige Peter Christiansen-afløsere. 

Ifølge Het Laatste Nieuws er der en ‘ekstremt lille’ chance for, at Jesper Fredberg vælger at sige ja til FC København, da den 43-årige dansker har store ambitioner og ser sig selv i en endnu større europæisk klub i fremtiden. I den henseende vil et skifte til Danmark være et skridt tilbage karrieremæssigt, lyder det. 

Het Laatste Nieuws skriver endvidere, at Jesper Fredberg ikke er den eneste Anderlecht-dansker, som FC København er interesserede i at ansætte. ‘Løverne’ er angivligt også interesserede i den tidligere FC Nordsjælland-boss Mikkel Hemmersam, der nu er akademidirektør i Anderlecht. 

Det er dog ikke til rollen som sportschef, at FC København vil hente Mikkel Hemmersam, skriver Het Laatste Nieuws, men i stedet til at være del af den sportslige ledelse. 

Jesper Fredberg har i løbet af det seneste år formået at rykke Anderlecht markant i den rigtige retning, efter at traditionsklubben i sidste sæson sluttede på en skuffende 11. plads i den belgiske liga.

Efter et travlt transfervindue sidste sommer, hvor Jesper Fredberg blandt andet hentede Kasper Dolberg, Kasper Schmeichel og Thomas Delaney, var Anderlecht i denne sæson tæt på at snuppe guldet i Belgien. Det endte dog med en tredjeplads. 





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Flere Superliga-kamp rykkes

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil