FC Københavns bestyrelse ser Jesper Fredberg som den ideelle afløser for Peter Christiansen, der skifter til Wolfsburg ved udgangen af juni.
Sådan lyder det fra den belgiske avis Het Laatste Nieuws.
Avisen peger på, at Anderlechts store fremgang under Jesper Fredberg ikke er gået FC Københavns næse forbi, og at den tidligere Viborg-sportsdirektør derfor figurerer højt på hovedstadsklubbens liste over mulige Peter Christiansen-afløsere.
Ifølge Het Laatste Nieuws er der en ‘ekstremt lille’ chance for, at Jesper Fredberg vælger at sige ja til FC København, da den 43-årige dansker har store ambitioner og ser sig selv i en endnu større europæisk klub i fremtiden. I den henseende vil et skifte til Danmark være et skridt tilbage karrieremæssigt, lyder det.
Het Laatste Nieuws skriver endvidere, at Jesper Fredberg ikke er den eneste Anderlecht-dansker, som FC København er interesserede i at ansætte. ‘Løverne’ er angivligt også interesserede i den tidligere FC Nordsjælland-boss Mikkel Hemmersam, der nu er akademidirektør i Anderlecht.
Det er dog ikke til rollen som sportschef, at FC København vil hente Mikkel Hemmersam, skriver Het Laatste Nieuws, men i stedet til at være del af den sportslige ledelse.
Jesper Fredberg har i løbet af det seneste år formået at rykke Anderlecht markant i den rigtige retning, efter at traditionsklubben i sidste sæson sluttede på en skuffende 11. plads i den belgiske liga.
Efter et travlt transfervindue sidste sommer, hvor Jesper Fredberg blandt andet hentede Kasper Dolberg, Kasper Schmeichel og Thomas Delaney, var Anderlecht i denne sæson tæt på at snuppe guldet i Belgien. Det endte dog med en tredjeplads.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
FC København bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
EKSKLUSIVT