FC København overvejer nye transfermål: Virkelig attraktive spillere

FC København-manager Ståle Solbakken overvejer at tage flere chancer på transfermarkedet med ny strategi – både egne talenter og nye stjernespillere er i overvejelserne.



Da Tipsbladet for et par uger siden satte fokus på brugen af klubbernes egne talenter, lå FC København relativt lavt i brugen af spil-lere, man selv har uddannet. Kun Mohamed Daramy har for alvor trukket på den konto i FC København i denne sæson, og det skal ændre sig.

– Vi skal blive bedre til talentudvikling, det er 100 procent sikkert. Vi skal simpelthen blive bedre til at skabe vores egne spillere og få dem på banen.

– Det er en balance. Vi er FCK, og vi skal være en talentudviklingsklub. Men vi skal ikke være en talentudviklingsklub, der ikke vinder mesterskaber. Vi skal heller ikke være en talentudviklingsklub, der ikke spiller i Europa. Det er i Europa, at priserne på vores spillere bliver dannet. Det er der, spillerne skal vise sig frem, så vi kan sælge dem for mange penge.

– At Denis Vavro blev solgt til Lazio for tæt på 100 millioner kroner skyldes, at han spillede to fremragende kampe mod Atalanta. Joronen blev den næstdyreste kee-per i de seneste år, fordi han stod godt i straf-fesparkskonkurrencen mod Atalanta, siger Ståle Solbakken.

Det skal ikke kun være yngre spillere fra FCK’s egen ungdomsafdeling, der skal på banen. Københavnerne skal muligvis til at købe endnu yngre spillere end i de seneste år, og man overvejer at strække sig langt efter individualister.

– Vi overvejer, om vi skal tage et par ekstra chancer på transfermarkedet. Det skal være i tilfælde, hvor vi føler os så sikre som muligt på, at en spiller passer perfekt ind i vores spillestil og klub, og hvor spilleren er så dygtig, og nok også dyr, at vi ved at købe ham også udnævner ham til vores stjernespiller i et par sæsoner.

– Vi skal muligvis ud af vores comfort zone og købe virkeligt attraktive spillere, siger Ståle Solbakken, der dog ikke vil til at ændre spillestilen i defensiven.

– Det er vigtigt, at vi fastholder og udvikler en international spillestil, og at vi er på for-kant med udviklingen. Vi er et af de få hold, der spiller et rendyrket zonesystem i defensi-ven, og så skal vi i offensiven blive ved med at justere stilen, så den passer bedst muligt til vores spilleres individuelle kvaliteter, siger Ståle Solbakken, der i forlængelse af spillesti-len også meget gerne vil fastholde og udvikle sit team omkring førsteholdet.

Læs stort interview med Ståle Solbakken i dagen udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag





Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Henter Kamil Wilczek

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Transferudmelding fra Vallys

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Gravesen med vild Neestrup-melding

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Storklub har taget kontakt

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Brøndby taber til MLS-hold

– Han leder efter et sted at eksplodere

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Choktransfer på vej? 

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset