FC København overvejer nye transfermål: Virkelig attraktive spillere

FC København-manager Ståle Solbakken overvejer at tage flere chancer på transfermarkedet med ny strategi – både egne talenter og nye stjernespillere er i overvejelserne.



Da Tipsbladet for et par uger siden satte fokus på brugen af klubbernes egne talenter, lå FC København relativt lavt i brugen af spil-lere, man selv har uddannet. Kun Mohamed Daramy har for alvor trukket på den konto i FC København i denne sæson, og det skal ændre sig.

– Vi skal blive bedre til talentudvikling, det er 100 procent sikkert. Vi skal simpelthen blive bedre til at skabe vores egne spillere og få dem på banen.

– Det er en balance. Vi er FCK, og vi skal være en talentudviklingsklub. Men vi skal ikke være en talentudviklingsklub, der ikke vinder mesterskaber. Vi skal heller ikke være en talentudviklingsklub, der ikke spiller i Europa. Det er i Europa, at priserne på vores spillere bliver dannet. Det er der, spillerne skal vise sig frem, så vi kan sælge dem for mange penge.

– At Denis Vavro blev solgt til Lazio for tæt på 100 millioner kroner skyldes, at han spillede to fremragende kampe mod Atalanta. Joronen blev den næstdyreste kee-per i de seneste år, fordi han stod godt i straf-fesparkskonkurrencen mod Atalanta, siger Ståle Solbakken.

Det skal ikke kun være yngre spillere fra FCK’s egen ungdomsafdeling, der skal på banen. Københavnerne skal muligvis til at købe endnu yngre spillere end i de seneste år, og man overvejer at strække sig langt efter individualister.

– Vi overvejer, om vi skal tage et par ekstra chancer på transfermarkedet. Det skal være i tilfælde, hvor vi føler os så sikre som muligt på, at en spiller passer perfekt ind i vores spillestil og klub, og hvor spilleren er så dygtig, og nok også dyr, at vi ved at købe ham også udnævner ham til vores stjernespiller i et par sæsoner.

– Vi skal muligvis ud af vores comfort zone og købe virkeligt attraktive spillere, siger Ståle Solbakken, der dog ikke vil til at ændre spillestilen i defensiven.

– Det er vigtigt, at vi fastholder og udvikler en international spillestil, og at vi er på for-kant med udviklingen. Vi er et af de få hold, der spiller et rendyrket zonesystem i defensi-ven, og så skal vi i offensiven blive ved med at justere stilen, så den passer bedst muligt til vores spilleres individuelle kvaliteter, siger Ståle Solbakken, der i forlængelse af spillesti-len også meget gerne vil fastholde og udvikle sit team omkring førsteholdet.

Læs stort interview med Ståle Solbakken i dagen udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag





Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe




LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Trænerlegende stopper

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Henter FC København-spiller

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Falsk transferhistorie i omløb

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Han er også færdig i FC København

Joakim Mæhle åbner op

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Kæk Wass: Han filmede!

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Chelsea med historiens største PL-underskud

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’