Da Tipsbladet for et par uger siden satte fokus på brugen af klubbernes egne talenter, lå FC København relativt lavt i brugen af spil-lere, man selv har uddannet. Kun Mohamed Daramy har for alvor trukket på den konto i FC København i denne sæson, og det skal ændre sig.
– Vi skal blive bedre til talentudvikling, det er 100 procent sikkert. Vi skal simpelthen blive bedre til at skabe vores egne spillere og få dem på banen.
– Det er en balance. Vi er FCK, og vi skal være en talentudviklingsklub. Men vi skal ikke være en talentudviklingsklub, der ikke vinder mesterskaber. Vi skal heller ikke være en talentudviklingsklub, der ikke spiller i Europa. Det er i Europa, at priserne på vores spillere bliver dannet. Det er der, spillerne skal vise sig frem, så vi kan sælge dem for mange penge.
– At Denis Vavro blev solgt til Lazio for tæt på 100 millioner kroner skyldes, at han spillede to fremragende kampe mod Atalanta. Joronen blev den næstdyreste kee-per i de seneste år, fordi han stod godt i straf-fesparkskonkurrencen mod Atalanta, siger Ståle Solbakken.
Det skal ikke kun være yngre spillere fra FCK’s egen ungdomsafdeling, der skal på banen. Københavnerne skal muligvis til at købe endnu yngre spillere end i de seneste år, og man overvejer at strække sig langt efter individualister.
– Vi overvejer, om vi skal tage et par ekstra chancer på transfermarkedet. Det skal være i tilfælde, hvor vi føler os så sikre som muligt på, at en spiller passer perfekt ind i vores spillestil og klub, og hvor spilleren er så dygtig, og nok også dyr, at vi ved at købe ham også udnævner ham til vores stjernespiller i et par sæsoner.
– Vi skal muligvis ud af vores comfort zone og købe virkeligt attraktive spillere, siger Ståle Solbakken, der dog ikke vil til at ændre spillestilen i defensiven.
– Det er vigtigt, at vi fastholder og udvikler en international spillestil, og at vi er på for-kant med udviklingen. Vi er et af de få hold, der spiller et rendyrket zonesystem i defensi-ven, og så skal vi i offensiven blive ved med at justere stilen, så den passer bedst muligt til vores spilleres individuelle kvaliteter, siger Ståle Solbakken, der i forlængelse af spillesti-len også meget gerne vil fastholde og udvikle sit team omkring førsteholdet.
Læs stort interview med Ståle Solbakken i dagen udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
Vender han retur? Lasse Schöne åben
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
