Da Tipsbladet for et par uger siden satte fokus på brugen af klubbernes egne talenter, lå FC København relativt lavt i brugen af spil-lere, man selv har uddannet. Kun Mohamed Daramy har for alvor trukket på den konto i FC København i denne sæson, og det skal ændre sig.
– Vi skal blive bedre til talentudvikling, det er 100 procent sikkert. Vi skal simpelthen blive bedre til at skabe vores egne spillere og få dem på banen.
– Det er en balance. Vi er FCK, og vi skal være en talentudviklingsklub. Men vi skal ikke være en talentudviklingsklub, der ikke vinder mesterskaber. Vi skal heller ikke være en talentudviklingsklub, der ikke spiller i Europa. Det er i Europa, at priserne på vores spillere bliver dannet. Det er der, spillerne skal vise sig frem, så vi kan sælge dem for mange penge.
– At Denis Vavro blev solgt til Lazio for tæt på 100 millioner kroner skyldes, at han spillede to fremragende kampe mod Atalanta. Joronen blev den næstdyreste kee-per i de seneste år, fordi han stod godt i straf-fesparkskonkurrencen mod Atalanta, siger Ståle Solbakken.
Det skal ikke kun være yngre spillere fra FCK’s egen ungdomsafdeling, der skal på banen. Københavnerne skal muligvis til at købe endnu yngre spillere end i de seneste år, og man overvejer at strække sig langt efter individualister.
– Vi overvejer, om vi skal tage et par ekstra chancer på transfermarkedet. Det skal være i tilfælde, hvor vi føler os så sikre som muligt på, at en spiller passer perfekt ind i vores spillestil og klub, og hvor spilleren er så dygtig, og nok også dyr, at vi ved at købe ham også udnævner ham til vores stjernespiller i et par sæsoner.
– Vi skal muligvis ud af vores comfort zone og købe virkeligt attraktive spillere, siger Ståle Solbakken, der dog ikke vil til at ændre spillestilen i defensiven.
– Det er vigtigt, at vi fastholder og udvikler en international spillestil, og at vi er på for-kant med udviklingen. Vi er et af de få hold, der spiller et rendyrket zonesystem i defensi-ven, og så skal vi i offensiven blive ved med at justere stilen, så den passer bedst muligt til vores spilleres individuelle kvaliteter, siger Ståle Solbakken, der i forlængelse af spillesti-len også meget gerne vil fastholde og udvikle sit team omkring førsteholdet.
Læs stort interview med Ståle Solbakken i dagen udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Bekræfter dansk kæmpetransfer
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Vilde scener – 135 var mødt op
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
OPTAKT
Spanien – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
