FC København overvejer nye transfermål: Virkelig attraktive spillere

FC København-manager Ståle Solbakken overvejer at tage flere chancer på transfermarkedet med ny strategi – både egne talenter og nye stjernespillere er i overvejelserne.



Da Tipsbladet for et par uger siden satte fokus på brugen af klubbernes egne talenter, lå FC København relativt lavt i brugen af spil-lere, man selv har uddannet. Kun Mohamed Daramy har for alvor trukket på den konto i FC København i denne sæson, og det skal ændre sig.

– Vi skal blive bedre til talentudvikling, det er 100 procent sikkert. Vi skal simpelthen blive bedre til at skabe vores egne spillere og få dem på banen.

– Det er en balance. Vi er FCK, og vi skal være en talentudviklingsklub. Men vi skal ikke være en talentudviklingsklub, der ikke vinder mesterskaber. Vi skal heller ikke være en talentudviklingsklub, der ikke spiller i Europa. Det er i Europa, at priserne på vores spillere bliver dannet. Det er der, spillerne skal vise sig frem, så vi kan sælge dem for mange penge.

– At Denis Vavro blev solgt til Lazio for tæt på 100 millioner kroner skyldes, at han spillede to fremragende kampe mod Atalanta. Joronen blev den næstdyreste kee-per i de seneste år, fordi han stod godt i straf-fesparkskonkurrencen mod Atalanta, siger Ståle Solbakken.

Det skal ikke kun være yngre spillere fra FCK’s egen ungdomsafdeling, der skal på banen. Københavnerne skal muligvis til at købe endnu yngre spillere end i de seneste år, og man overvejer at strække sig langt efter individualister.

– Vi overvejer, om vi skal tage et par ekstra chancer på transfermarkedet. Det skal være i tilfælde, hvor vi føler os så sikre som muligt på, at en spiller passer perfekt ind i vores spillestil og klub, og hvor spilleren er så dygtig, og nok også dyr, at vi ved at købe ham også udnævner ham til vores stjernespiller i et par sæsoner.

– Vi skal muligvis ud af vores comfort zone og købe virkeligt attraktive spillere, siger Ståle Solbakken, der dog ikke vil til at ændre spillestilen i defensiven.

– Det er vigtigt, at vi fastholder og udvikler en international spillestil, og at vi er på for-kant med udviklingen. Vi er et af de få hold, der spiller et rendyrket zonesystem i defensi-ven, og så skal vi i offensiven blive ved med at justere stilen, så den passer bedst muligt til vores spilleres individuelle kvaliteter, siger Ståle Solbakken, der i forlængelse af spillesti-len også meget gerne vil fastholde og udvikle sit team omkring førsteholdet.

Læs stort interview med Ståle Solbakken i dagen udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag






Markant lønnedgang for Bo Henriksen?




LIVE

TransferLIVE: De henter Brøndby-emne

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Han er på vej væk fra AGF

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afviser kæmpebud

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Klart svar om Tonni Adamsen

Per Frimann hylder Brøndby

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Forlader AGF – lægetjek booket

Brøndby afviser to danske klubber

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Londonderby med mål

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi