FC København overvejer nye transfermål: Virkelig attraktive spillere

FC København-manager Ståle Solbakken overvejer at tage flere chancer på transfermarkedet med ny strategi – både egne talenter og nye stjernespillere er i overvejelserne.



Da Tipsbladet for et par uger siden satte fokus på brugen af klubbernes egne talenter, lå FC København relativt lavt i brugen af spil-lere, man selv har uddannet. Kun Mohamed Daramy har for alvor trukket på den konto i FC København i denne sæson, og det skal ændre sig.

– Vi skal blive bedre til talentudvikling, det er 100 procent sikkert. Vi skal simpelthen blive bedre til at skabe vores egne spillere og få dem på banen.

– Det er en balance. Vi er FCK, og vi skal være en talentudviklingsklub. Men vi skal ikke være en talentudviklingsklub, der ikke vinder mesterskaber. Vi skal heller ikke være en talentudviklingsklub, der ikke spiller i Europa. Det er i Europa, at priserne på vores spillere bliver dannet. Det er der, spillerne skal vise sig frem, så vi kan sælge dem for mange penge.

– At Denis Vavro blev solgt til Lazio for tæt på 100 millioner kroner skyldes, at han spillede to fremragende kampe mod Atalanta. Joronen blev den næstdyreste kee-per i de seneste år, fordi han stod godt i straf-fesparkskonkurrencen mod Atalanta, siger Ståle Solbakken.

Det skal ikke kun være yngre spillere fra FCK’s egen ungdomsafdeling, der skal på banen. Københavnerne skal muligvis til at købe endnu yngre spillere end i de seneste år, og man overvejer at strække sig langt efter individualister.

– Vi overvejer, om vi skal tage et par ekstra chancer på transfermarkedet. Det skal være i tilfælde, hvor vi føler os så sikre som muligt på, at en spiller passer perfekt ind i vores spillestil og klub, og hvor spilleren er så dygtig, og nok også dyr, at vi ved at købe ham også udnævner ham til vores stjernespiller i et par sæsoner.

– Vi skal muligvis ud af vores comfort zone og købe virkeligt attraktive spillere, siger Ståle Solbakken, der dog ikke vil til at ændre spillestilen i defensiven.

– Det er vigtigt, at vi fastholder og udvikler en international spillestil, og at vi er på for-kant med udviklingen. Vi er et af de få hold, der spiller et rendyrket zonesystem i defensi-ven, og så skal vi i offensiven blive ved med at justere stilen, så den passer bedst muligt til vores spilleres individuelle kvaliteter, siger Ståle Solbakken, der i forlængelse af spillesti-len også meget gerne vil fastholde og udvikle sit team omkring førsteholdet.

Læs stort interview med Ståle Solbakken i dagen udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

– Jeg tror de vinder Superligaen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Silkeborg IF – Viborg FF

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Tottenham boykotter Viaplay

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

“De havde det bedste transfervindue”

Han er på vej væk fra AGF

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Brøndby afviser to danske klubber

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Stor mystik om Patrick Pentz

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Tæt på en falliterklæring, FCK

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller