FC København overvejer nye transfermål: Virkelig attraktive spillere

FC København-manager Ståle Solbakken overvejer at tage flere chancer på transfermarkedet med ny strategi – både egne talenter og nye stjernespillere er i overvejelserne.



Da Tipsbladet for et par uger siden satte fokus på brugen af klubbernes egne talenter, lå FC København relativt lavt i brugen af spil-lere, man selv har uddannet. Kun Mohamed Daramy har for alvor trukket på den konto i FC København i denne sæson, og det skal ændre sig.

– Vi skal blive bedre til talentudvikling, det er 100 procent sikkert. Vi skal simpelthen blive bedre til at skabe vores egne spillere og få dem på banen.

– Det er en balance. Vi er FCK, og vi skal være en talentudviklingsklub. Men vi skal ikke være en talentudviklingsklub, der ikke vinder mesterskaber. Vi skal heller ikke være en talentudviklingsklub, der ikke spiller i Europa. Det er i Europa, at priserne på vores spillere bliver dannet. Det er der, spillerne skal vise sig frem, så vi kan sælge dem for mange penge.

– At Denis Vavro blev solgt til Lazio for tæt på 100 millioner kroner skyldes, at han spillede to fremragende kampe mod Atalanta. Joronen blev den næstdyreste kee-per i de seneste år, fordi han stod godt i straf-fesparkskonkurrencen mod Atalanta, siger Ståle Solbakken.

Det skal ikke kun være yngre spillere fra FCK’s egen ungdomsafdeling, der skal på banen. Københavnerne skal muligvis til at købe endnu yngre spillere end i de seneste år, og man overvejer at strække sig langt efter individualister.

– Vi overvejer, om vi skal tage et par ekstra chancer på transfermarkedet. Det skal være i tilfælde, hvor vi føler os så sikre som muligt på, at en spiller passer perfekt ind i vores spillestil og klub, og hvor spilleren er så dygtig, og nok også dyr, at vi ved at købe ham også udnævner ham til vores stjernespiller i et par sæsoner.

– Vi skal muligvis ud af vores comfort zone og købe virkeligt attraktive spillere, siger Ståle Solbakken, der dog ikke vil til at ændre spillestilen i defensiven.

– Det er vigtigt, at vi fastholder og udvikler en international spillestil, og at vi er på for-kant med udviklingen. Vi er et af de få hold, der spiller et rendyrket zonesystem i defensi-ven, og så skal vi i offensiven blive ved med at justere stilen, så den passer bedst muligt til vores spilleres individuelle kvaliteter, siger Ståle Solbakken, der i forlængelse af spillesti-len også meget gerne vil fastholde og udvikle sit team omkring førsteholdet.

Læs stort interview med Ståle Solbakken i dagen udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag





Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Mæhle kan hentes for spotpris

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Forhandler om Albert Grønbæk

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

PSG – Arsenal