Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ virkede nærmest uovervindelige i sæsonens indledning med point i alle de ti første kampe, men det har vist sig ikke at være tilfældet.
Lige inden landskampspausen tabte Thomasbergs tropper nemlig 2-0 ude mod Brøndby. Et nederlag, som isoleret set var til at leve med, da opgøret snildt kunne have tippet begge veje.
Til gengæld kan der hverken leves med præstationen eller resultatet i sidste weekends udekamp mod Sønderjyske.
Som midtjydernes assistenttræner, Niels Lodberg, gav udtryk for i første halvleg, spillede FC Midtjylland ‘’som en pose nødder’’, og selvom det blev bedre, som kampen skred frem, var 3-2-nederlaget helt på sin plads.
De to nederlag betyder, at værterne nu må se sig hensat til andenpladsen i Superligaen på dårligere målscore end FCK.
Torsdag stemplede FC Midtjylland til gengæld tilbage med en 1-0-sejr over Union St. Gilloise i Europa League og står dermed noteret for flotte syv point for tre kampe.
På afbudsfronten er den største nyhed, at Aral Simsir ikke er med i truppen til aftenens kamp. Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony og Cho Gue-sung er skadede.
AGF:
‘’De Hvii’e’’ er tilbage.
Efter en fabelagtig start på sæsonen og i særdeleshed en fremragende august måned løb AGF pludselig ind i fire uafgjorte på stribe, men i mandags fandt de tilbage på sejrssporet med en uhyre vigtig sejr over rivalerne Brøndby.
Jovel, det holdt hårdt i kampens slutfase, men i det store hele var AGF det bedste hold på banen, og med endnu en stærk defensiv præstation og en straffesparksscoring af gode, gamle Patrick Mortensen, endte det med tre trods alt fortjente point.
Med en frisk sejr i bagagen og kun ét nederlag ud af 12 mulige i sæsonen byder Uwe Röslers sig fornemt til i toppen af rækken med kun ét point op til FCK og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.
Gæsterne kommer svækket til Heden uden karantæneramte Jonas Jensen-Abbew, Felix Beijmo og Nicolai Poulsen, mens Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.
Tobias Mølgaard er i truppen og kan notere sig for sine første minutter i denne sæson, hvor han har været plaget af en skade.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AGF: Jonas Jensen-Abbew, Nicolai Poulsen og Felix Beijmo
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Andersson – Osorio, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Buksa
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Andersen, Anderson, Power, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
FC Midtjylland skal i gang igen ovenpå to nederlag i streg, men det er nemmere sagt end gjort mod standhaftige AGF, som kun har tabt én kamp i sæsonen.
Midtjyderne overbeviser ikke nævneværdigt for tiden, og med potentielt trætte stænger efter den hårde kamp i Europa League torsdag, dufter det af en tæt affære på MCH Arena.
Dommen lyder på 1-1. Præcis som i sæsonens første indbyrdes opgør.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
INTERVIEW
