FC Midtjylland – AGF

FC Midtjylland skal efter to liganederlag i streg forsøge at finde tilbage på sporet søndag, når AGF gæster MCH Arena til topbrag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3+

Holdnyt:
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ virkede nærmest uovervindelige i sæsonens indledning med point i alle de ti første kampe, men det har vist sig ikke at være tilfældet.

Lige inden landskampspausen tabte Thomasbergs tropper nemlig 2-0 ude mod Brøndby. Et nederlag, som isoleret set var til at leve med, da opgøret snildt kunne have tippet begge veje.

Til gengæld kan der hverken leves med præstationen eller resultatet i sidste weekends udekamp mod Sønderjyske.

Som midtjydernes assistenttræner, Niels Lodberg, gav udtryk for i første halvleg, spillede FC Midtjylland ‘’som en pose nødder’’, og selvom det blev bedre, som kampen skred frem, var 3-2-nederlaget helt på sin plads.

De to nederlag betyder, at værterne nu må se sig hensat til andenpladsen i Superligaen på dårligere målscore end FCK.  

Torsdag stemplede FC Midtjylland til gengæld tilbage med en 1-0-sejr over Union St. Gilloise i Europa League og står dermed noteret for flotte syv point for tre kampe.

På afbudsfronten er den største nyhed, at Aral Simsir ikke er med i truppen til aftenens kamp. Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony og Cho Gue-sung er skadede.

AGF:
‘’De Hvii’e’’ er tilbage.

Efter en fabelagtig start på sæsonen og i særdeleshed en fremragende august måned løb AGF pludselig ind i fire uafgjorte på stribe, men i mandags fandt de tilbage på sejrssporet med en uhyre vigtig sejr over rivalerne Brøndby.

Jovel, det holdt hårdt i kampens slutfase, men i det store hele var AGF det bedste hold på banen, og med endnu en stærk defensiv præstation og en straffesparksscoring af gode, gamle Patrick Mortensen, endte det med tre trods alt fortjente point.

Med en frisk sejr i bagagen og kun ét nederlag ud af 12 mulige i sæsonen byder Uwe Röslers sig fornemt til i toppen af rækken med kun ét point op til FCK og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.

Gæsterne kommer svækket til Heden uden karantæneramte Jonas Jensen-Abbew, Felix Beijmo og Nicolai Poulsen, mens Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.

Tobias Mølgaard er i truppen og kan notere sig for sine første minutter i denne sæson, hvor han har været plaget af en skade.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AGF: Jonas Jensen-Abbew, Nicolai Poulsen og Felix Beijmo

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Andersson – Osorio, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Buksa

AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Andersen, Anderson, Power, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:
FC Midtjylland skal i gang igen ovenpå to nederlag i streg, men det er nemmere sagt end gjort mod standhaftige AGF, som kun har tabt én kamp i sæsonen.

Midtjyderne overbeviser ikke nævneværdigt for tiden, og med potentielt trætte stænger efter den hårde kamp i Europa League torsdag, dufter det af en tæt affære på MCH Arena.

Dommen lyder på 1-1. Præcis som i sæsonens første indbyrdes opgør.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano






LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’