FC Midtjylland – AGF

FC Midtjylland skal efter to liganederlag i streg forsøge at finde tilbage på sporet søndag, når AGF gæster MCH Arena til topbrag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3+

Holdnyt:
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ virkede nærmest uovervindelige i sæsonens indledning med point i alle de ti første kampe, men det har vist sig ikke at være tilfældet.

Lige inden landskampspausen tabte Thomasbergs tropper nemlig 2-0 ude mod Brøndby. Et nederlag, som isoleret set var til at leve med, da opgøret snildt kunne have tippet begge veje.

Til gengæld kan der hverken leves med præstationen eller resultatet i sidste weekends udekamp mod Sønderjyske.

Som midtjydernes assistenttræner, Niels Lodberg, gav udtryk for i første halvleg, spillede FC Midtjylland ‘’som en pose nødder’’, og selvom det blev bedre, som kampen skred frem, var 3-2-nederlaget helt på sin plads.

De to nederlag betyder, at værterne nu må se sig hensat til andenpladsen i Superligaen på dårligere målscore end FCK.  

Torsdag stemplede FC Midtjylland til gengæld tilbage med en 1-0-sejr over Union St. Gilloise i Europa League og står dermed noteret for flotte syv point for tre kampe.

På afbudsfronten er den største nyhed, at Aral Simsir ikke er med i truppen til aftenens kamp. Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony og Cho Gue-sung er skadede.

AGF:
‘’De Hvii’e’’ er tilbage.

Efter en fabelagtig start på sæsonen og i særdeleshed en fremragende august måned løb AGF pludselig ind i fire uafgjorte på stribe, men i mandags fandt de tilbage på sejrssporet med en uhyre vigtig sejr over rivalerne Brøndby.

Jovel, det holdt hårdt i kampens slutfase, men i det store hele var AGF det bedste hold på banen, og med endnu en stærk defensiv præstation og en straffesparksscoring af gode, gamle Patrick Mortensen, endte det med tre trods alt fortjente point.

Med en frisk sejr i bagagen og kun ét nederlag ud af 12 mulige i sæsonen byder Uwe Röslers sig fornemt til i toppen af rækken med kun ét point op til FCK og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.

Gæsterne kommer svækket til Heden uden karantæneramte Jonas Jensen-Abbew, Felix Beijmo og Nicolai Poulsen, mens Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.

Tobias Mølgaard er i truppen og kan notere sig for sine første minutter i denne sæson, hvor han har været plaget af en skade.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AGF: Jonas Jensen-Abbew, Nicolai Poulsen og Felix Beijmo

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Andersson – Osorio, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Buksa

AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Andersen, Anderson, Power, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:
FC Midtjylland skal i gang igen ovenpå to nederlag i streg, men det er nemmere sagt end gjort mod standhaftige AGF, som kun har tabt én kamp i sæsonen.

Midtjyderne overbeviser ikke nævneværdigt for tiden, og med potentielt trætte stænger efter den hårde kamp i Europa League torsdag, dufter det af en tæt affære på MCH Arena.

Dommen lyder på 1-1. Præcis som i sæsonens første indbyrdes opgør.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




– Er der virkelig brug for ham i truppen?




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Kevin Diks skriver historie

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!