Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ virkede nærmest uovervindelige i sæsonens indledning med point i alle de ti første kampe, men det har vist sig ikke at være tilfældet.
Lige inden landskampspausen tabte Thomasbergs tropper nemlig 2-0 ude mod Brøndby. Et nederlag, som isoleret set var til at leve med, da opgøret snildt kunne have tippet begge veje.
Til gengæld kan der hverken leves med præstationen eller resultatet i sidste weekends udekamp mod Sønderjyske.
Som midtjydernes assistenttræner, Niels Lodberg, gav udtryk for i første halvleg, spillede FC Midtjylland ‘’som en pose nødder’’, og selvom det blev bedre, som kampen skred frem, var 3-2-nederlaget helt på sin plads.
De to nederlag betyder, at værterne nu må se sig hensat til andenpladsen i Superligaen på dårligere målscore end FCK.
Torsdag stemplede FC Midtjylland til gengæld tilbage med en 1-0-sejr over Union St. Gilloise i Europa League og står dermed noteret for flotte syv point for tre kampe.
På afbudsfronten er den største nyhed, at Aral Simsir ikke er med i truppen til aftenens kamp. Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony og Cho Gue-sung er skadede.
AGF:
‘’De Hvii’e’’ er tilbage.
Efter en fabelagtig start på sæsonen og i særdeleshed en fremragende august måned løb AGF pludselig ind i fire uafgjorte på stribe, men i mandags fandt de tilbage på sejrssporet med en uhyre vigtig sejr over rivalerne Brøndby.
Jovel, det holdt hårdt i kampens slutfase, men i det store hele var AGF det bedste hold på banen, og med endnu en stærk defensiv præstation og en straffesparksscoring af gode, gamle Patrick Mortensen, endte det med tre trods alt fortjente point.
Med en frisk sejr i bagagen og kun ét nederlag ud af 12 mulige i sæsonen byder Uwe Röslers sig fornemt til i toppen af rækken med kun ét point op til FCK og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.
Gæsterne kommer svækket til Heden uden karantæneramte Jonas Jensen-Abbew, Felix Beijmo og Nicolai Poulsen, mens Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.
Tobias Mølgaard er i truppen og kan notere sig for sine første minutter i denne sæson, hvor han har været plaget af en skade.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AGF: Jonas Jensen-Abbew, Nicolai Poulsen og Felix Beijmo
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Andersson – Osorio, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Buksa
AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Andersen, Anderson, Power, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
FC Midtjylland skal i gang igen ovenpå to nederlag i streg, men det er nemmere sagt end gjort mod standhaftige AGF, som kun har tabt én kamp i sæsonen.
Midtjyderne overbeviser ikke nævneværdigt for tiden, og med potentielt trætte stænger efter den hårde kamp i Europa League torsdag, dufter det af en tæt affære på MCH Arena.
Dommen lyder på 1-1. Præcis som i sæsonens første indbyrdes opgør.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
Interessen er eksploderet på grund af FC København
FC København-boss reagerer på tilråb
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
NYHEDER
