FC Midtjylland – AGF

FC Midtjylland skal efter to liganederlag i streg forsøge at finde tilbage på sporet søndag, når AGF gæster MCH Arena til topbrag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3+

Holdnyt:
FC Midtjylland:
‘’Ulvene’’ virkede nærmest uovervindelige i sæsonens indledning med point i alle de ti første kampe, men det har vist sig ikke at være tilfældet.

Lige inden landskampspausen tabte Thomasbergs tropper nemlig 2-0 ude mod Brøndby. Et nederlag, som isoleret set var til at leve med, da opgøret snildt kunne have tippet begge veje.

Til gengæld kan der hverken leves med præstationen eller resultatet i sidste weekends udekamp mod Sønderjyske.

Som midtjydernes assistenttræner, Niels Lodberg, gav udtryk for i første halvleg, spillede FC Midtjylland ‘’som en pose nødder’’, og selvom det blev bedre, som kampen skred frem, var 3-2-nederlaget helt på sin plads.

De to nederlag betyder, at værterne nu må se sig hensat til andenpladsen i Superligaen på dårligere målscore end FCK.  

Torsdag stemplede FC Midtjylland til gengæld tilbage med en 1-0-sejr over Union St. Gilloise i Europa League og står dermed noteret for flotte syv point for tre kampe.

På afbudsfronten er den største nyhed, at Aral Simsir ikke er med i truppen til aftenens kamp. Paulinho, Victor Lind, Edward Chilufya, Marrony og Cho Gue-sung er skadede.

AGF:
‘’De Hvii’e’’ er tilbage.

Efter en fabelagtig start på sæsonen og i særdeleshed en fremragende august måned løb AGF pludselig ind i fire uafgjorte på stribe, men i mandags fandt de tilbage på sejrssporet med en uhyre vigtig sejr over rivalerne Brøndby.

Jovel, det holdt hårdt i kampens slutfase, men i det store hele var AGF det bedste hold på banen, og med endnu en stærk defensiv præstation og en straffesparksscoring af gode, gamle Patrick Mortensen, endte det med tre trods alt fortjente point.

Med en frisk sejr i bagagen og kun ét nederlag ud af 12 mulige i sæsonen byder Uwe Röslers sig fornemt til i toppen af rækken med kun ét point op til FCK og FC Midtjylland på første- og andenpladsen.

Gæsterne kommer svækket til Heden uden karantæneramte Jonas Jensen-Abbew, Felix Beijmo og Nicolai Poulsen, mens Kevin Yakob og Leopold Wahlstedt er ude med skader.

Tobias Mølgaard er i truppen og kan notere sig for sine første minutter i denne sæson, hvor han har været plaget af en skade.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
AGF: Jonas Jensen-Abbew, Nicolai Poulsen og Felix Beijmo

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Andersson – Osorio, Martinez, Sørensen, Simsir – Franculino, Buksa

AGF (3-5-2): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Andersen, Anderson, Power, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:
FC Midtjylland skal i gang igen ovenpå to nederlag i streg, men det er nemmere sagt end gjort mod standhaftige AGF, som kun har tabt én kamp i sæsonen.

Midtjyderne overbeviser ikke nævneværdigt for tiden, og med potentielt trætte stænger efter den hårde kamp i Europa League torsdag, dufter det af en tæt affære på MCH Arena.

Dommen lyder på 1-1. Præcis som i sæsonens første indbyrdes opgør.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Vil have stjernetræner til Tottenham


Liverpool-spiller i chokskifte?

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

De vil købe FC Midtjylland-profil

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Jagtet af FCK – nu skifter han

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

På vej til storklub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Lurer på dyr dansk stjerne

Storklub lurer på Mohamed Salah

Frederik Birk bryder tavsheden

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Philadelphia Union forhandler om dansker

Stopper alle forhandlinger

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Spøger i kæmpeklub

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Afsløring: FC København binder stortalent

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub