Video : Tipsbladet
Superliga

FC Midtjylland ansætter ny mand i staben

FC Midtjylland bekræfter på sin hjemmeside, at man har ansat finske Niklas Virtanen som ny Sport Scientist, der kommer til fra det finske storhold HJK Helsinki.

FC Midtjylland forstærker staben med en ny tilgang fra Finland.

Det drejer sig nemlig om den 31-årige Niklas Virtanen, der kommer til fra en central rolle på HJK Helsinkis førstehold, ligesom han også har figureret som konsulent for det finske fodboldforbund.

I fremtiden kommer han dog til at bytte Finland ud med Danmark, hvor han altså bliver at finde i FC Midtjylland til stor glæde for hovedpersonen selv.

- Jeg er glad for at være kommet til FC Midtjylland, og glæder mig til at komme i gang med at gøre truppen klar til den nye sæson. Efter sidste års flotte mesterskab ser jeg frem til at komme til en klub med store sportslige ambitioner, og jeg ser frem til at bidrage til at fortsætte klubbens udvikling, lyder det fra Niklas Virtanen til klubbens hjemmeside.

Ud går hollandske Thijs Tummers, der tidligere havde rollen som Head of Sports Science i det midjtyske. 

-  Jeg ser tilbage på en fantastisk tid i Midtjylland. Jeg tog på et arbejdsmæssigt eventyr tilbage i 2020 med en drøm om at arbejde i fodboldverdenen, og blev modtaget med åbne arme af hele klubben. Det var en omvæltning for mig, men jeg fandt mig hurtigt til rette, som også betød, at jeg havde mulighed for at fokusere på at lære og udvikle mig, lyder det fra hollænderen. 

FC Midtjylland åbner den nye sæson af Superligaen med en kamp mod AGF den 19.august.