FC Midtjylland bekræfter ny ejer og køb af Mafra

På et pressemøde tirsdag bekræfter FC Midtjylland, at Anders Holch Povlsen køber klubben.



Da FC Midtjylland indkaldte til pressemøde tirsdag, var det med beskeden om, at man ville præsentere "spændende nyheder relateret til klubbens fremtid".

Og det må man så sandelige sige, at de gør.

Tirsdag har FC Midtjylland bekræftet, at ejer Matthew Benham sælger sine aktier i FCM til HEARTLAND og Anders Holch Povlsen, der dermed overtager aktiemajoriteten. Samtidig overtager HEARTLAND også aktiemajoriteten i C.D. Mafra, som FCM har lavet mange handler med allerede, mens der vil komme kvindefodbold i klubben fra sommeren 2024. 

– HEARTLAND har købt Matthew Benhams aktier i FC Midtjylland og bliver dermed majoritetsaktionær. Adgangen til SmartOdds bibeholdes og samtidig styrkes det sportslige setup med købet af C.D. Mafra og kvindefodbold fra sommeren 2024, meddeler klubben via sin hjemmeside.

Claus Steinlein siger om HEARTLANDs køb af FCM:

– Med HEARTLAND som ny ejer, er jeg ikke i tvivl om, at vi kommer til at løfte FC Midtjylland til næste niveau og styrke det sportslige, men også det kommercielle og sociale fundament. Jeg er stolt over, at HEARTLAND ser potentialet i FC Midtjylland.

– Siden Matthews indtog har vi arbejdet målrettet med vores sociale indsats, hvor FCM Samfund i dag er blandt de førende sportslige CSR-organisationer i Europa. Den indsats kommer vi ikke til at svække, og nu tilføjer vi kvindefodbold som et vigtigt strategisk indsatsområde i den fortsatte udvikling af FC Midtjylland og vores område.

Og om købet af C.D. Mafra siger han: 

– Det er ikke uvant for os at være i et ejerskab med andre klubber. De seneste ni år har vi haft et tæt, inspirerende og givtigt samarbejde med Brentford, som har dannet grobund for at skabe et endnu stærkere konkurrence- og udviklingsmiljø hos begge parter.

– HEARTLAND’s køb af både FC Midtjylland og C.D. Mafra giver begge klubber mulighed for at accelerere den individuelle- og sportslige udvikling. Det giver et stærkere sportsligt setup og for os bliver det centralt for vores ambition om at rykke ind i den europæiske top.

Siden 2014 havde Matthew Benham været hovedaktionær i FC Midtjylland. Opdateres…





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen