FC Midtjylland bekræfter ny ejer og køb af Mafra

På et pressemøde tirsdag bekræfter FC Midtjylland, at Anders Holch Povlsen køber klubben.



Da FC Midtjylland indkaldte til pressemøde tirsdag, var det med beskeden om, at man ville præsentere "spændende nyheder relateret til klubbens fremtid".

Og det må man så sandelige sige, at de gør.

Tirsdag har FC Midtjylland bekræftet, at ejer Matthew Benham sælger sine aktier i FCM til HEARTLAND og Anders Holch Povlsen, der dermed overtager aktiemajoriteten. Samtidig overtager HEARTLAND også aktiemajoriteten i C.D. Mafra, som FCM har lavet mange handler med allerede, mens der vil komme kvindefodbold i klubben fra sommeren 2024. 

– HEARTLAND har købt Matthew Benhams aktier i FC Midtjylland og bliver dermed majoritetsaktionær. Adgangen til SmartOdds bibeholdes og samtidig styrkes det sportslige setup med købet af C.D. Mafra og kvindefodbold fra sommeren 2024, meddeler klubben via sin hjemmeside.

Claus Steinlein siger om HEARTLANDs køb af FCM:

– Med HEARTLAND som ny ejer, er jeg ikke i tvivl om, at vi kommer til at løfte FC Midtjylland til næste niveau og styrke det sportslige, men også det kommercielle og sociale fundament. Jeg er stolt over, at HEARTLAND ser potentialet i FC Midtjylland.

– Siden Matthews indtog har vi arbejdet målrettet med vores sociale indsats, hvor FCM Samfund i dag er blandt de førende sportslige CSR-organisationer i Europa. Den indsats kommer vi ikke til at svække, og nu tilføjer vi kvindefodbold som et vigtigt strategisk indsatsområde i den fortsatte udvikling af FC Midtjylland og vores område.

Og om købet af C.D. Mafra siger han: 

– Det er ikke uvant for os at være i et ejerskab med andre klubber. De seneste ni år har vi haft et tæt, inspirerende og givtigt samarbejde med Brentford, som har dannet grobund for at skabe et endnu stærkere konkurrence- og udviklingsmiljø hos begge parter.

– HEARTLAND’s køb af både FC Midtjylland og C.D. Mafra giver begge klubber mulighed for at accelerere den individuelle- og sportslige udvikling. Det giver et stærkere sportsligt setup og for os bliver det centralt for vores ambition om at rykke ind i den europæiske top.

Siden 2014 havde Matthew Benham været hovedaktionær i FC Midtjylland. Opdateres…






De køber ham for 740 mio.




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Kryptisk transfermelding

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår rekordtransfer i dette vindue

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien