Da FC Midtjylland indkaldte til pressemøde tirsdag, var det med beskeden om, at man ville præsentere "spændende nyheder relateret til klubbens fremtid".
Og det må man så sandelige sige, at de gør.
Tirsdag har FC Midtjylland bekræftet, at ejer Matthew Benham sælger sine aktier i FCM til HEARTLAND og Anders Holch Povlsen, der dermed overtager aktiemajoriteten. Samtidig overtager HEARTLAND også aktiemajoriteten i C.D. Mafra, som FCM har lavet mange handler med allerede, mens der vil komme kvindefodbold i klubben fra sommeren 2024.
– HEARTLAND har købt Matthew Benhams aktier i FC Midtjylland og bliver dermed majoritetsaktionær. Adgangen til SmartOdds bibeholdes og samtidig styrkes det sportslige setup med købet af C.D. Mafra og kvindefodbold fra sommeren 2024, meddeler klubben via sin hjemmeside.
Claus Steinlein siger om HEARTLANDs køb af FCM:
– Med HEARTLAND som ny ejer, er jeg ikke i tvivl om, at vi kommer til at løfte FC Midtjylland til næste niveau og styrke det sportslige, men også det kommercielle og sociale fundament. Jeg er stolt over, at HEARTLAND ser potentialet i FC Midtjylland.
– Siden Matthews indtog har vi arbejdet målrettet med vores sociale indsats, hvor FCM Samfund i dag er blandt de førende sportslige CSR-organisationer i Europa. Den indsats kommer vi ikke til at svække, og nu tilføjer vi kvindefodbold som et vigtigt strategisk indsatsområde i den fortsatte udvikling af FC Midtjylland og vores område.
Og om købet af C.D. Mafra siger han:
– Det er ikke uvant for os at være i et ejerskab med andre klubber. De seneste ni år har vi haft et tæt, inspirerende og givtigt samarbejde med Brentford, som har dannet grobund for at skabe et endnu stærkere konkurrence- og udviklingsmiljø hos begge parter.
– HEARTLAND’s køb af både FC Midtjylland og C.D. Mafra giver begge klubber mulighed for at accelerere den individuelle- og sportslige udvikling. Det giver et stærkere sportsligt setup og for os bliver det centralt for vores ambition om at rykke ind i den europæiske top.
Siden 2014 havde Matthew Benham været hovedaktionær i FC Midtjylland. Opdateres…
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
EKSKLUSIVT