FCM-boss advarer: Nu vil han vise, hvor god han er

Claus Steinlein kommer med en advarsel til Superligaen: Pione Sisto er tilbage og klar til at gøre en forskel.



Pione Sistos andet ophold i FC Midtjylland har ikke været den succes, midtjyderne nok havde håbet på.

Især i den forgangne sæson skuffede den tidligere landsholdsspiller, og i en periode var 27-årige Pione Sisto helt ude af “Ulvenes” trup. Ja, i Mesterskabsspillet spillede han blot 150 minutter med hverken mål eller assister til følge, mens han også måtte nøjes med en rolle som indskifter i pokalfinalen mod OB.

Men nu er lykken vendt ifølge Claus Steinlein. FC Midtjylland-direktøren fortæller til Discovery+, at Pione Sisto er kommet tilbage i mildest talt topform.

– Han har haft en svær periode, men jeg vil sige, at alle bulletinerne fra træningsbanen fortæller, at han er kommet tilbage. Han er motiveret for at gøre en forskel, han vil lave mål og assister, og han vil gøre en forskel. Det er som om, at Pione og hele hans bagland har sat sig for, at nu er tiden kommet til, at Pione skal vise, hvor god han er, siger Claus Steinlein til Discovery+ og tilføjer:

– Det er jo en af Superligaens bedste spillere, som vi har fået lidt ud af, og han har selv fået for lidt ud af det.

– Jeg håber, at det bliver Piones sæson, for det har han fortjent, og jeg ved, hvor hårdt han har arbejdet – også i sommerferien – på at stå fuldstændig snorlige. Han har lige smadret bip-testen, så alle de unge kiggede misundeligt på, at han bare løb og løb. Jeg tror, hvis de ikke stoppede ham, havde han nok løbet endnu.

Pione Sisto har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2024. Han og holdkammeraterne indleder sæsonen i Superligaen mod Randers FC fredag den 15. juli.

Se hele klippet med Claus Steinlein om Pione Sisto i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’