FCM-boss advarer: Nu vil han vise, hvor god han er

Claus Steinlein kommer med en advarsel til Superligaen: Pione Sisto er tilbage og klar til at gøre en forskel.



Pione Sistos andet ophold i FC Midtjylland har ikke været den succes, midtjyderne nok havde håbet på.

Især i den forgangne sæson skuffede den tidligere landsholdsspiller, og i en periode var 27-årige Pione Sisto helt ude af “Ulvenes” trup. Ja, i Mesterskabsspillet spillede han blot 150 minutter med hverken mål eller assister til følge, mens han også måtte nøjes med en rolle som indskifter i pokalfinalen mod OB.

Men nu er lykken vendt ifølge Claus Steinlein. FC Midtjylland-direktøren fortæller til Discovery+, at Pione Sisto er kommet tilbage i mildest talt topform.

– Han har haft en svær periode, men jeg vil sige, at alle bulletinerne fra træningsbanen fortæller, at han er kommet tilbage. Han er motiveret for at gøre en forskel, han vil lave mål og assister, og han vil gøre en forskel. Det er som om, at Pione og hele hans bagland har sat sig for, at nu er tiden kommet til, at Pione skal vise, hvor god han er, siger Claus Steinlein til Discovery+ og tilføjer:

– Det er jo en af Superligaens bedste spillere, som vi har fået lidt ud af, og han har selv fået for lidt ud af det.

– Jeg håber, at det bliver Piones sæson, for det har han fortjent, og jeg ved, hvor hårdt han har arbejdet – også i sommerferien – på at stå fuldstændig snorlige. Han har lige smadret bip-testen, så alle de unge kiggede misundeligt på, at han bare løb og løb. Jeg tror, hvis de ikke stoppede ham, havde han nok løbet endnu.

Pione Sisto har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2024. Han og holdkammeraterne indleder sæsonen i Superligaen mod Randers FC fredag den 15. juli.

Se hele klippet med Claus Steinlein om Pione Sisto i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FCK-træner roser Felix Beijmo

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’