FCM-boss advarer: Nu vil han vise, hvor god han er

Claus Steinlein kommer med en advarsel til Superligaen: Pione Sisto er tilbage og klar til at gøre en forskel.



Pione Sistos andet ophold i FC Midtjylland har ikke været den succes, midtjyderne nok havde håbet på.

Især i den forgangne sæson skuffede den tidligere landsholdsspiller, og i en periode var 27-årige Pione Sisto helt ude af “Ulvenes” trup. Ja, i Mesterskabsspillet spillede han blot 150 minutter med hverken mål eller assister til følge, mens han også måtte nøjes med en rolle som indskifter i pokalfinalen mod OB.

Men nu er lykken vendt ifølge Claus Steinlein. FC Midtjylland-direktøren fortæller til Discovery+, at Pione Sisto er kommet tilbage i mildest talt topform.

– Han har haft en svær periode, men jeg vil sige, at alle bulletinerne fra træningsbanen fortæller, at han er kommet tilbage. Han er motiveret for at gøre en forskel, han vil lave mål og assister, og han vil gøre en forskel. Det er som om, at Pione og hele hans bagland har sat sig for, at nu er tiden kommet til, at Pione skal vise, hvor god han er, siger Claus Steinlein til Discovery+ og tilføjer:

– Det er jo en af Superligaens bedste spillere, som vi har fået lidt ud af, og han har selv fået for lidt ud af det.

– Jeg håber, at det bliver Piones sæson, for det har han fortjent, og jeg ved, hvor hårdt han har arbejdet – også i sommerferien – på at stå fuldstændig snorlige. Han har lige smadret bip-testen, så alle de unge kiggede misundeligt på, at han bare løb og løb. Jeg tror, hvis de ikke stoppede ham, havde han nok løbet endnu.

Pione Sisto har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2024. Han og holdkammeraterne indleder sæsonen i Superligaen mod Randers FC fredag den 15. juli.

Se hele klippet med Claus Steinlein om Pione Sisto i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Brøndby IF – Viborg FF

Eriksen spottet – nu er der nyt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC