FCM-boss advarer: Nu vil han vise, hvor god han er

Claus Steinlein kommer med en advarsel til Superligaen: Pione Sisto er tilbage og klar til at gøre en forskel.



Pione Sistos andet ophold i FC Midtjylland har ikke været den succes, midtjyderne nok havde håbet på.

Især i den forgangne sæson skuffede den tidligere landsholdsspiller, og i en periode var 27-årige Pione Sisto helt ude af “Ulvenes” trup. Ja, i Mesterskabsspillet spillede han blot 150 minutter med hverken mål eller assister til følge, mens han også måtte nøjes med en rolle som indskifter i pokalfinalen mod OB.

Men nu er lykken vendt ifølge Claus Steinlein. FC Midtjylland-direktøren fortæller til Discovery+, at Pione Sisto er kommet tilbage i mildest talt topform.

– Han har haft en svær periode, men jeg vil sige, at alle bulletinerne fra træningsbanen fortæller, at han er kommet tilbage. Han er motiveret for at gøre en forskel, han vil lave mål og assister, og han vil gøre en forskel. Det er som om, at Pione og hele hans bagland har sat sig for, at nu er tiden kommet til, at Pione skal vise, hvor god han er, siger Claus Steinlein til Discovery+ og tilføjer:

– Det er jo en af Superligaens bedste spillere, som vi har fået lidt ud af, og han har selv fået for lidt ud af det.

– Jeg håber, at det bliver Piones sæson, for det har han fortjent, og jeg ved, hvor hårdt han har arbejdet – også i sommerferien – på at stå fuldstændig snorlige. Han har lige smadret bip-testen, så alle de unge kiggede misundeligt på, at han bare løb og løb. Jeg tror, hvis de ikke stoppede ham, havde han nok løbet endnu.

Pione Sisto har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2024. Han og holdkammeraterne indleder sæsonen i Superligaen mod Randers FC fredag den 15. juli.

Se hele klippet med Claus Steinlein om Pione Sisto i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FC Nordsjælland – AGF