På torsdag skal FC Midtjylland på en stor opgave, når man får besøg af Orri Oskarsson og Real Sociedad.
FC Midtjylland får brug for al den firepower, man kan mønstre mod et Europa-vant spansk mandskab, der skuffende kun ligger midt i tabellen i La Liga, men stadig er klar samlet favorit til avancement.
Torsdag aften var der deadline for at omregistrere spillertrupper til såvel Europa League som de to andre Europa-turneringer, og selv om UEFA endnu ikke har offentliggjort trupperne, kan Tipsbladet fortælle, at FC Midtjylland har registreret nyindkøbet Dani Silva samt Marrony, der er kampklar efter en meget lang skadespause siden efteråret 2023.
Det betyder til gengæld, at norske Ola Brynhildsen ikke er del af FC Midtjyllands trup, selv om han ifølge UEFA’s paragraffer gerne måtte registreres, på trods af at han spillede for Molde FK i Conference League i efteråret.
Og ifølge Tipsbladets oplysninger hænger det sammen med, at planen er at sælge Ola Brynhildsen, på trods af, at mange europæiske transfervinduer nu er lukket, og at FCM slap Jan Kuchta på leje tilbage til Sparta Prag i januar.
Molde FK og rivalen Bodø/Glimt, der er de to mest pengestærke klubber i Norge, var interesseret i Brynhildsen i begyndelsen af året, og nordmændene har indtil slutningen af marts til at registrere nye spillere og dermed lave en Brynhildsen-handel, om end Europa-deadlinen også torsdag aften passerede for de to norske klubber.

Ola Brynhildsen i kamp for Molde i efterårets Conference League.
Det er tidligere rapporteret, at Brynhildsen også har været interesseret i at komme til andre ligaer end skandinaviske, men det vil umiddelbart være svært før sommer, da nordmanden allerede har optrådt for to forskellige klubber i sæsonen 2024/25.
I forhold til at blive registreret vil der til gengæld være mulighed for at skifte til og spille omgående i eksempelvis USA og Japan, da deres sæsoner følger kalenderåret.
FC Midtjylland har i vinterpausen ændret taktisk fokus og formation, så man oftere, hvis ikke hver kamp, som udgangspunkt spiller 4-3-3 i stedet for 4-4-2, hvor FCM oftest vil spille med en kombination af Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio (der også kan spille på midtbanen) og dermed sandsynligvis ikke vil levne megen plads til Ola Brynhildsen blandt de første 11.
Ud over den norske angriber er heller ikke Cho Gue-sung registreret, hvilket er som forventet, da FCM ved træningsstart for en måneds tid siden meldte ud, at den sydkoreanske landsholdsprofil ville være ude med efterveerne af den skade, der har plaget ham, i flere måneder endnu.
Også angriberen Frederik Heiselberg, der er langt fra holdet i FC Midtjylland, kan være i spil til et skifte væk fra FCM.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
Chok – henter første VM-point nogensinde
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
Sverige – Tunesien
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT