På torsdag skal FC Midtjylland på en stor opgave, når man får besøg af Orri Oskarsson og Real Sociedad.
FC Midtjylland får brug for al den firepower, man kan mønstre mod et Europa-vant spansk mandskab, der skuffende kun ligger midt i tabellen i La Liga, men stadig er klar samlet favorit til avancement.
Torsdag aften var der deadline for at omregistrere spillertrupper til såvel Europa League som de to andre Europa-turneringer, og selv om UEFA endnu ikke har offentliggjort trupperne, kan Tipsbladet fortælle, at FC Midtjylland har registreret nyindkøbet Dani Silva samt Marrony, der er kampklar efter en meget lang skadespause siden efteråret 2023.
Det betyder til gengæld, at norske Ola Brynhildsen ikke er del af FC Midtjyllands trup, selv om han ifølge UEFA’s paragraffer gerne måtte registreres, på trods af at han spillede for Molde FK i Conference League i efteråret.
Og ifølge Tipsbladets oplysninger hænger det sammen med, at planen er at sælge Ola Brynhildsen, på trods af, at mange europæiske transfervinduer nu er lukket, og at FCM slap Jan Kuchta på leje tilbage til Sparta Prag i januar.
Molde FK og rivalen Bodø/Glimt, der er de to mest pengestærke klubber i Norge, var interesseret i Brynhildsen i begyndelsen af året, og nordmændene har indtil slutningen af marts til at registrere nye spillere og dermed lave en Brynhildsen-handel, om end Europa-deadlinen også torsdag aften passerede for de to norske klubber.

Ola Brynhildsen i kamp for Molde i efterårets Conference League.
Det er tidligere rapporteret, at Brynhildsen også har været interesseret i at komme til andre ligaer end skandinaviske, men det vil umiddelbart være svært før sommer, da nordmanden allerede har optrådt for to forskellige klubber i sæsonen 2024/25.
I forhold til at blive registreret vil der til gengæld være mulighed for at skifte til og spille omgående i eksempelvis USA og Japan, da deres sæsoner følger kalenderåret.
FC Midtjylland har i vinterpausen ændret taktisk fokus og formation, så man oftere, hvis ikke hver kamp, som udgangspunkt spiller 4-3-3 i stedet for 4-4-2, hvor FCM oftest vil spille med en kombination af Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio (der også kan spille på midtbanen) og dermed sandsynligvis ikke vil levne megen plads til Ola Brynhildsen blandt de første 11.
Ud over den norske angriber er heller ikke Cho Gue-sung registreret, hvilket er som forventet, da FCM ved træningsstart for en måneds tid siden meldte ud, at den sydkoreanske landsholdsprofil ville være ude med efterveerne af den skade, der har plaget ham, i flere måneder endnu.
Også angriberen Frederik Heiselberg, der er langt fra holdet i FC Midtjylland, kan være i spil til et skifte væk fra FCM.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
‘De har grinet deres røv i laser’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER