På torsdag skal FC Midtjylland på en stor opgave, når man får besøg af Orri Oskarsson og Real Sociedad.
FC Midtjylland får brug for al den firepower, man kan mønstre mod et Europa-vant spansk mandskab, der skuffende kun ligger midt i tabellen i La Liga, men stadig er klar samlet favorit til avancement.
Torsdag aften var der deadline for at omregistrere spillertrupper til såvel Europa League som de to andre Europa-turneringer, og selv om UEFA endnu ikke har offentliggjort trupperne, kan Tipsbladet fortælle, at FC Midtjylland har registreret nyindkøbet Dani Silva samt Marrony, der er kampklar efter en meget lang skadespause siden efteråret 2023.
Det betyder til gengæld, at norske Ola Brynhildsen ikke er del af FC Midtjyllands trup, selv om han ifølge UEFA’s paragraffer gerne måtte registreres, på trods af at han spillede for Molde FK i Conference League i efteråret.
Og ifølge Tipsbladets oplysninger hænger det sammen med, at planen er at sælge Ola Brynhildsen, på trods af, at mange europæiske transfervinduer nu er lukket, og at FCM slap Jan Kuchta på leje tilbage til Sparta Prag i januar.
Molde FK og rivalen Bodø/Glimt, der er de to mest pengestærke klubber i Norge, var interesseret i Brynhildsen i begyndelsen af året, og nordmændene har indtil slutningen af marts til at registrere nye spillere og dermed lave en Brynhildsen-handel, om end Europa-deadlinen også torsdag aften passerede for de to norske klubber.

Ola Brynhildsen i kamp for Molde i efterårets Conference League.
Det er tidligere rapporteret, at Brynhildsen også har været interesseret i at komme til andre ligaer end skandinaviske, men det vil umiddelbart være svært før sommer, da nordmanden allerede har optrådt for to forskellige klubber i sæsonen 2024/25.
I forhold til at blive registreret vil der til gengæld være mulighed for at skifte til og spille omgående i eksempelvis USA og Japan, da deres sæsoner følger kalenderåret.
FC Midtjylland har i vinterpausen ændret taktisk fokus og formation, så man oftere, hvis ikke hver kamp, som udgangspunkt spiller 4-3-3 i stedet for 4-4-2, hvor FCM oftest vil spille med en kombination af Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio (der også kan spille på midtbanen) og dermed sandsynligvis ikke vil levne megen plads til Ola Brynhildsen blandt de første 11.
Ud over den norske angriber er heller ikke Cho Gue-sung registreret, hvilket er som forventet, da FCM ved træningsstart for en måneds tid siden meldte ud, at den sydkoreanske landsholdsprofil ville være ude med efterveerne af den skade, der har plaget ham, i flere måneder endnu.
Også angriberen Frederik Heiselberg, der er langt fra holdet i FC Midtjylland, kan være i spil til et skifte væk fra FCM.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT