FC Midtjylland dropper angriber i Europa

FC Midtjylland kommer muligvis til at sige farvel til mindst én spiller på transfermarkedet, selv om det danske transfermarked er lukket.



På torsdag skal FC Midtjylland på en stor opgave, når man får besøg af Orri Oskarsson og Real Sociedad.

FC Midtjylland får brug for al den firepower, man kan mønstre mod et Europa-vant spansk mandskab, der skuffende kun ligger midt i tabellen i La Liga, men stadig er klar samlet favorit til avancement.

Torsdag aften var der deadline for at omregistrere spillertrupper til såvel Europa League som de to andre Europa-turneringer, og selv om UEFA endnu ikke har offentliggjort trupperne, kan Tipsbladet fortælle, at FC Midtjylland har registreret nyindkøbet Dani Silva samt Marrony, der er kampklar efter en meget lang skadespause siden efteråret 2023.

Det betyder til gengæld, at norske Ola Brynhildsen ikke er del af FC Midtjyllands trup, selv om han ifølge UEFA’s paragraffer gerne måtte registreres, på trods af at han spillede for Molde FK i Conference League i efteråret.

Og ifølge Tipsbladets oplysninger hænger det sammen med, at planen er at sælge Ola Brynhildsen, på trods af, at mange europæiske transfervinduer nu er lukket, og at FCM slap Jan Kuchta på leje tilbage til Sparta Prag i januar.

Molde FK og rivalen Bodø/Glimt, der er de to mest pengestærke klubber i Norge, var interesseret i Brynhildsen i begyndelsen af året, og nordmændene har indtil slutningen af marts til at registrere nye spillere og dermed lave en Brynhildsen-handel, om end Europa-deadlinen også torsdag aften passerede for de to norske klubber.

Ola Brynhildsen i kamp for Molde i efterårets Conference League.

Det er tidligere rapporteret, at Brynhildsen også har været interesseret i at komme til andre ligaer end skandinaviske, men det vil umiddelbart være svært før sommer, da nordmanden allerede har optrådt for to forskellige klubber i sæsonen 2024/25.

I forhold til at blive registreret vil der til gengæld være mulighed for at skifte til og spille omgående i eksempelvis USA og Japan, da deres sæsoner følger kalenderåret.

FC Midtjylland har i vinterpausen ændret taktisk fokus og formation, så man oftere, hvis ikke hver kamp, som udgangspunkt spiller 4-3-3 i stedet for 4-4-2, hvor FCM oftest vil spille med en kombination af Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio (der også kan spille på midtbanen) og dermed sandsynligvis ikke vil levne megen plads til Ola Brynhildsen blandt de første 11.

Ud over den norske angriber er heller ikke Cho Gue-sung registreret, hvilket er som forventet, da FCM ved træningsstart for en måneds tid siden meldte ud, at den sydkoreanske landsholdsprofil ville være ude med efterveerne af den skade, der har plaget ham, i flere måneder endnu.

Også angriberen Frederik Heiselberg, der er langt fra holdet i FC Midtjylland, kan være i spil til et skifte væk fra FCM.





Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Philip Billing tabte kæben

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Helt på røven over Victor Froholdt

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-talenter ydmyger Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu flytter anfører til Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

– Presset er på Danmark!

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Av, FCK! Her er de værst af alle

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Dansker drillet af Mourinho

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

– Er der 120 millioner i klubkassen?

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan