På torsdag skal FC Midtjylland på en stor opgave, når man får besøg af Orri Oskarsson og Real Sociedad.
FC Midtjylland får brug for al den firepower, man kan mønstre mod et Europa-vant spansk mandskab, der skuffende kun ligger midt i tabellen i La Liga, men stadig er klar samlet favorit til avancement.
Torsdag aften var der deadline for at omregistrere spillertrupper til såvel Europa League som de to andre Europa-turneringer, og selv om UEFA endnu ikke har offentliggjort trupperne, kan Tipsbladet fortælle, at FC Midtjylland har registreret nyindkøbet Dani Silva samt Marrony, der er kampklar efter en meget lang skadespause siden efteråret 2023.
Det betyder til gengæld, at norske Ola Brynhildsen ikke er del af FC Midtjyllands trup, selv om han ifølge UEFA’s paragraffer gerne måtte registreres, på trods af at han spillede for Molde FK i Conference League i efteråret.
Og ifølge Tipsbladets oplysninger hænger det sammen med, at planen er at sælge Ola Brynhildsen, på trods af, at mange europæiske transfervinduer nu er lukket, og at FCM slap Jan Kuchta på leje tilbage til Sparta Prag i januar.
Molde FK og rivalen Bodø/Glimt, der er de to mest pengestærke klubber i Norge, var interesseret i Brynhildsen i begyndelsen af året, og nordmændene har indtil slutningen af marts til at registrere nye spillere og dermed lave en Brynhildsen-handel, om end Europa-deadlinen også torsdag aften passerede for de to norske klubber.

Ola Brynhildsen i kamp for Molde i efterårets Conference League.
Det er tidligere rapporteret, at Brynhildsen også har været interesseret i at komme til andre ligaer end skandinaviske, men det vil umiddelbart være svært før sommer, da nordmanden allerede har optrådt for to forskellige klubber i sæsonen 2024/25.
I forhold til at blive registreret vil der til gengæld være mulighed for at skifte til og spille omgående i eksempelvis USA og Japan, da deres sæsoner følger kalenderåret.
FC Midtjylland har i vinterpausen ændret taktisk fokus og formation, så man oftere, hvis ikke hver kamp, som udgangspunkt spiller 4-3-3 i stedet for 4-4-2, hvor FCM oftest vil spille med en kombination af Adam Buksa, Franculino, Aral Simsir og Darío Osorio (der også kan spille på midtbanen) og dermed sandsynligvis ikke vil levne megen plads til Ola Brynhildsen blandt de første 11.
Ud over den norske angriber er heller ikke Cho Gue-sung registreret, hvilket er som forventet, da FCM ved træningsstart for en måneds tid siden meldte ud, at den sydkoreanske landsholdsprofil ville være ude med efterveerne af den skade, der har plaget ham, i flere måneder endnu.
Også angriberen Frederik Heiselberg, der er langt fra holdet i FC Midtjylland, kan være i spil til et skifte væk fra FCM.
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER