FC Midtjylland sikrede sig søndag førstepladsen i denne sæsons superliga-grundspil, da holdet hjemme slog Vejle Boldklub med 3-0.
Midtjydernes bundlinje efter 22. spillerunde står i skarp kontrast til sidste sæson ved samme tid.
Dengang missede holdet mesterskabspillet og spillede sig i stedet ud i Europa via en syvendeplads og en playoffsejr over rivalen Viborg.
Sejren over Vejle blev sikret via scoringer af Aral Simsir, Paulinho og Cho Gue-Sung i en kamp, hvor værterne spillede lidt mere end en halvleg i overtal efter en udvisning af Vejle-spidsen German Onughka.
Opgøret var langt fra sprudlende eller ensidigt frem til det røde kort, men som mange gange tidligere i sæsonen hev FCM alle tre point i land.
FCM har som duks henholdsvis et og tre point ned til Brøndby og FC København i en meget tæt duel om mesterskabet.
– Det er totalt åbent. Vi er tre hold, der har fået mange point, og der venter et tæt kapløb i forhold til at være dygtige nok i de afgørende kampe.
– Vi har vundet 10 ud af 11 kampe i anden halvdel af sæsonen, og vinder vi noget tilsvarende, bliver vi selvfølgelig mestre. Men det bruger jeg ikke meget krudt på.
– Det er to dygtige hold, og vi kommer formentligt til at konkurrere frem til allersidst, siger FC Midtjyllands cheftræner, Thomas Thomasberg, til TV3 Sport.
Vejle havde kampens første chance, men Jonas Lössl diskede op med en kæmpe redning på stopper Raul Albentosas skudforsøg efter et frispark.
I den anden ende havde Nathan Trott mere at se til end Lössl, mens dommer Mikkel Redder også kom i fokus, da han to gange uddelte gult kort for film i stedet for straffespark til FCM.
Det ene fik nordmanden Ola Brynhildsen, og den anden tilfaldt målscorer Aral Simsir, som lidt senere tog revanche, da han efter 68 minutter efter et flot bandespil med Armin Gigovic fandt en vej forbi Trott.
Forinden havde Onughka i slutningen af første halvleg fået sit andet gule kort inden for kort tid, da han forsøgte at udføre et saksespark, men i stedet ramte en FCM’er.
I overtal overtog FCM totalt kampen, og det var ganske passende, da venstreback Paulinho efter 75 minutter fordoblede føringen med et spark, som Trott kunne have gjort mere ved.
Keeperen revancherede sig siden med flere gode redninger, men i overtiden kunne han intet stille op, da Cho Gue-Sung hævnede flere straffesparksmissere i denne sæson med en stenstikker scoring fra pletten til 3-0.
Det var første gang i denne sæson, at Vejle tabte med mere end et mål i Superligaen. Holdet har fire point op til Randers lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
‘De har grinet deres røv i laser’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
OPTAKT
Barcelona – Atletico
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT