FC Midtjylland sikrede sig søndag førstepladsen i denne sæsons superliga-grundspil, da holdet hjemme slog Vejle Boldklub med 3-0.
Midtjydernes bundlinje efter 22. spillerunde står i skarp kontrast til sidste sæson ved samme tid.
Dengang missede holdet mesterskabspillet og spillede sig i stedet ud i Europa via en syvendeplads og en playoffsejr over rivalen Viborg.
Sejren over Vejle blev sikret via scoringer af Aral Simsir, Paulinho og Cho Gue-Sung i en kamp, hvor værterne spillede lidt mere end en halvleg i overtal efter en udvisning af Vejle-spidsen German Onughka.
Opgøret var langt fra sprudlende eller ensidigt frem til det røde kort, men som mange gange tidligere i sæsonen hev FCM alle tre point i land.
FCM har som duks henholdsvis et og tre point ned til Brøndby og FC København i en meget tæt duel om mesterskabet.
– Det er totalt åbent. Vi er tre hold, der har fået mange point, og der venter et tæt kapløb i forhold til at være dygtige nok i de afgørende kampe.
– Vi har vundet 10 ud af 11 kampe i anden halvdel af sæsonen, og vinder vi noget tilsvarende, bliver vi selvfølgelig mestre. Men det bruger jeg ikke meget krudt på.
– Det er to dygtige hold, og vi kommer formentligt til at konkurrere frem til allersidst, siger FC Midtjyllands cheftræner, Thomas Thomasberg, til TV3 Sport.
Vejle havde kampens første chance, men Jonas Lössl diskede op med en kæmpe redning på stopper Raul Albentosas skudforsøg efter et frispark.
I den anden ende havde Nathan Trott mere at se til end Lössl, mens dommer Mikkel Redder også kom i fokus, da han to gange uddelte gult kort for film i stedet for straffespark til FCM.
Det ene fik nordmanden Ola Brynhildsen, og den anden tilfaldt målscorer Aral Simsir, som lidt senere tog revanche, da han efter 68 minutter efter et flot bandespil med Armin Gigovic fandt en vej forbi Trott.
Forinden havde Onughka i slutningen af første halvleg fået sit andet gule kort inden for kort tid, da han forsøgte at udføre et saksespark, men i stedet ramte en FCM’er.
I overtal overtog FCM totalt kampen, og det var ganske passende, da venstreback Paulinho efter 75 minutter fordoblede føringen med et spark, som Trott kunne have gjort mere ved.
Keeperen revancherede sig siden med flere gode redninger, men i overtiden kunne han intet stille op, da Cho Gue-Sung hævnede flere straffesparksmissere i denne sæson med en stenstikker scoring fra pletten til 3-0.
Det var første gang i denne sæson, at Vejle tabte med mere end et mål i Superligaen. Holdet har fire point op til Randers lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Frankrig – Irak
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Argentina – Østrig
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
New Zealand – Egypten
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Jordan – Algeriet
EKSKLUSIVT