FC Midtjylland sikrede sig søndag førstepladsen i denne sæsons superliga-grundspil, da holdet hjemme slog Vejle Boldklub med 3-0.
Midtjydernes bundlinje efter 22. spillerunde står i skarp kontrast til sidste sæson ved samme tid.
Dengang missede holdet mesterskabspillet og spillede sig i stedet ud i Europa via en syvendeplads og en playoffsejr over rivalen Viborg.
Sejren over Vejle blev sikret via scoringer af Aral Simsir, Paulinho og Cho Gue-Sung i en kamp, hvor værterne spillede lidt mere end en halvleg i overtal efter en udvisning af Vejle-spidsen German Onughka.
Opgøret var langt fra sprudlende eller ensidigt frem til det røde kort, men som mange gange tidligere i sæsonen hev FCM alle tre point i land.
FCM har som duks henholdsvis et og tre point ned til Brøndby og FC København i en meget tæt duel om mesterskabet.
– Det er totalt åbent. Vi er tre hold, der har fået mange point, og der venter et tæt kapløb i forhold til at være dygtige nok i de afgørende kampe.
– Vi har vundet 10 ud af 11 kampe i anden halvdel af sæsonen, og vinder vi noget tilsvarende, bliver vi selvfølgelig mestre. Men det bruger jeg ikke meget krudt på.
– Det er to dygtige hold, og vi kommer formentligt til at konkurrere frem til allersidst, siger FC Midtjyllands cheftræner, Thomas Thomasberg, til TV3 Sport.
Vejle havde kampens første chance, men Jonas Lössl diskede op med en kæmpe redning på stopper Raul Albentosas skudforsøg efter et frispark.
I den anden ende havde Nathan Trott mere at se til end Lössl, mens dommer Mikkel Redder også kom i fokus, da han to gange uddelte gult kort for film i stedet for straffespark til FCM.
Det ene fik nordmanden Ola Brynhildsen, og den anden tilfaldt målscorer Aral Simsir, som lidt senere tog revanche, da han efter 68 minutter efter et flot bandespil med Armin Gigovic fandt en vej forbi Trott.
Forinden havde Onughka i slutningen af første halvleg fået sit andet gule kort inden for kort tid, da han forsøgte at udføre et saksespark, men i stedet ramte en FCM’er.
I overtal overtog FCM totalt kampen, og det var ganske passende, da venstreback Paulinho efter 75 minutter fordoblede føringen med et spark, som Trott kunne have gjort mere ved.
Keeperen revancherede sig siden med flere gode redninger, men i overtiden kunne han intet stille op, da Cho Gue-Sung hævnede flere straffesparksmissere i denne sæson med en stenstikker scoring fra pletten til 3-0.
Det var første gang i denne sæson, at Vejle tabte med mere end et mål i Superligaen. Holdet har fire point op til Randers lige over nedrykningsstregen.
/ritzau/
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads