FC Midtjylland er dansk mester

FC Midtjylland chokerer og vinder det danske mesterskab, efter Brøndby tabte hjemme til AGF.



FC Midtjylland er mester for fjerde gang efter en dramatisk sidste runde, der vil gå over i dansk fodboldhistorie.

Midtjyderne var søndag bagud 0-2 på hjemmebane til Silkeborg, men formåede at vende opgøret i begyndelsen af anden halvleg og få 3-3.

Samtidig havde de brug for hjælp fra AGF, som besøgte Brøndby, og da aarhusianerne vandt 3-2, strøg FC Midtjylland til tops i den hæsblæsende afslutning.

Det nåede at vende mange gange i løbet af aftenen, men da meldingen om Brøndbys nederlag til sidst tikkede ind, og kampen sluttede i Herning, eksploderede MCH Arena i jubel.

FC Midtjylland havde næppe troet, at et enkelt point var nok, og jagtede derfor scoringerne fra start.

Værterne kom da også blæsende ud med flere gode chancer til følge, efter at tågen fra de mange romerlys havde lagt sig, men effektiviteten var komplet fraværende.

Den havde Silkeborg til gengæld medbragt.

Angriberen Tonni Adamsen tog chancen med et langskud, da den bød sig et godt stykke uden for feltet, og han åbnede scoringen på flot vis.

De sorte skyer begyndte i mere end en forstand at blæse ind over Herning.

Brøndby var foran i egen hule, og da Oliver Sørensen helkiksede en clearing på et indlæg, stod det pludselig 2-0 til Silkeborg.

FC Midtjylland var nede i et hul efter selvmålet, men det var nu ikke, fordi evnen til at komme frem til mulighederne manglede.

De offensive folk brændte chancer på samlebånd og efterlod en flok piftende tilskuere, da de gik ud i omklædningsrummet med stærkt begrænsede guldchancer.

Så ændrede fortællingen ellers karakter, og fra minut 46 til 52 gik stillingen på utrolig vis fra 0-2 til 3-2.

Den manglende skarphed fra første halvleg blev afløst af stor koldblodighed fra de midtjyske skytter, som vendte det hele på hovedet.

I pausen var Aral Simsir kommet ind, og han gjorde med det samme ondt på Silkeborgs forsvar.

Den rapfodede kreatør kom til baglinjen og fandt Paulinho, som serverede den på et sølvfad for Franculino.

Den formstærke angriber tændte en gnist med sin reducering, og så gik det stærkt.

Få minutter senere var Ola Brynhildsen på pletten med målet til 2-2, og da Simsir selv lagde bolden kontrolleret i mål langs jorden kort efter, var værterne foran.

Nu handlede det for FC Midtjylland om at køre sejren hjem og have mere end et halvt øje på situationen i Brøndby.

Mens AGF kom foran 3-2, lykkedes det Silkeborg at udligne. På en frisparkskombination hamrede Callum McCowatt bolden i det lange hjørne, og så var spændingen i den grad tilbage.

Brøndbys kamp sluttede, og FC Midtjylland havde i tillægstiden en gylden mulighed for at lukke ballet. Oliver Sørensen brændte dog på noget nær frit mål, men det forhindrede ikke midtjyderne i at trække det længste strå.

/ritzau/



Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Stor derby-bøde til FC København

– Det har man nok aldrig set før

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Rigmand vild med FC København-aftale

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Griner af AaB-rygte

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Patrick Da Silva idømt fængsel

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

– Har ikke ubegrænset kredit

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg