FC Midtjylland er dansk mester

FC Midtjylland chokerer og vinder det danske mesterskab, efter Brøndby tabte hjemme til AGF.



FC Midtjylland er mester for fjerde gang efter en dramatisk sidste runde, der vil gå over i dansk fodboldhistorie.

Midtjyderne var søndag bagud 0-2 på hjemmebane til Silkeborg, men formåede at vende opgøret i begyndelsen af anden halvleg og få 3-3.

Samtidig havde de brug for hjælp fra AGF, som besøgte Brøndby, og da aarhusianerne vandt 3-2, strøg FC Midtjylland til tops i den hæsblæsende afslutning.

Det nåede at vende mange gange i løbet af aftenen, men da meldingen om Brøndbys nederlag til sidst tikkede ind, og kampen sluttede i Herning, eksploderede MCH Arena i jubel.

FC Midtjylland havde næppe troet, at et enkelt point var nok, og jagtede derfor scoringerne fra start.

Værterne kom da også blæsende ud med flere gode chancer til følge, efter at tågen fra de mange romerlys havde lagt sig, men effektiviteten var komplet fraværende.

Den havde Silkeborg til gengæld medbragt.

Angriberen Tonni Adamsen tog chancen med et langskud, da den bød sig et godt stykke uden for feltet, og han åbnede scoringen på flot vis.

De sorte skyer begyndte i mere end en forstand at blæse ind over Herning.

Brøndby var foran i egen hule, og da Oliver Sørensen helkiksede en clearing på et indlæg, stod det pludselig 2-0 til Silkeborg.

FC Midtjylland var nede i et hul efter selvmålet, men det var nu ikke, fordi evnen til at komme frem til mulighederne manglede.

De offensive folk brændte chancer på samlebånd og efterlod en flok piftende tilskuere, da de gik ud i omklædningsrummet med stærkt begrænsede guldchancer.

Så ændrede fortællingen ellers karakter, og fra minut 46 til 52 gik stillingen på utrolig vis fra 0-2 til 3-2.

Den manglende skarphed fra første halvleg blev afløst af stor koldblodighed fra de midtjyske skytter, som vendte det hele på hovedet.

I pausen var Aral Simsir kommet ind, og han gjorde med det samme ondt på Silkeborgs forsvar.

Den rapfodede kreatør kom til baglinjen og fandt Paulinho, som serverede den på et sølvfad for Franculino.

Den formstærke angriber tændte en gnist med sin reducering, og så gik det stærkt.

Få minutter senere var Ola Brynhildsen på pletten med målet til 2-2, og da Simsir selv lagde bolden kontrolleret i mål langs jorden kort efter, var værterne foran.

Nu handlede det for FC Midtjylland om at køre sejren hjem og have mere end et halvt øje på situationen i Brøndby.

Mens AGF kom foran 3-2, lykkedes det Silkeborg at udligne. På en frisparkskombination hamrede Callum McCowatt bolden i det lange hjørne, og så var spændingen i den grad tilbage.

Brøndbys kamp sluttede, og FC Midtjylland havde i tillægstiden en gylden mulighed for at lukke ballet. Oliver Sørensen brændte dog på noget nær frit mål, men det forhindrede ikke midtjyderne i at trække det længste strå.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Her kan du se FC København mod Napoli

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

LIVE: FC København – SSC Napoli

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kommer til AGF efter monstersæson

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby vil holde på stjerne

Norwich har budt på stor dansk profil

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby har IKKE budt

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Storklub forhandler om Oscar Højlund

FC København byder på kantspiller

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Højlund roser FC Københavns fans

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans