FC Midtjylland er dansk mester

FC Midtjylland chokerer og vinder det danske mesterskab, efter Brøndby tabte hjemme til AGF.



FC Midtjylland er mester for fjerde gang efter en dramatisk sidste runde, der vil gå over i dansk fodboldhistorie.

Midtjyderne var søndag bagud 0-2 på hjemmebane til Silkeborg, men formåede at vende opgøret i begyndelsen af anden halvleg og få 3-3.

Samtidig havde de brug for hjælp fra AGF, som besøgte Brøndby, og da aarhusianerne vandt 3-2, strøg FC Midtjylland til tops i den hæsblæsende afslutning.

Det nåede at vende mange gange i løbet af aftenen, men da meldingen om Brøndbys nederlag til sidst tikkede ind, og kampen sluttede i Herning, eksploderede MCH Arena i jubel.

FC Midtjylland havde næppe troet, at et enkelt point var nok, og jagtede derfor scoringerne fra start.

Værterne kom da også blæsende ud med flere gode chancer til følge, efter at tågen fra de mange romerlys havde lagt sig, men effektiviteten var komplet fraværende.

Den havde Silkeborg til gengæld medbragt.

Angriberen Tonni Adamsen tog chancen med et langskud, da den bød sig et godt stykke uden for feltet, og han åbnede scoringen på flot vis.

De sorte skyer begyndte i mere end en forstand at blæse ind over Herning.

Brøndby var foran i egen hule, og da Oliver Sørensen helkiksede en clearing på et indlæg, stod det pludselig 2-0 til Silkeborg.

FC Midtjylland var nede i et hul efter selvmålet, men det var nu ikke, fordi evnen til at komme frem til mulighederne manglede.

De offensive folk brændte chancer på samlebånd og efterlod en flok piftende tilskuere, da de gik ud i omklædningsrummet med stærkt begrænsede guldchancer.

Så ændrede fortællingen ellers karakter, og fra minut 46 til 52 gik stillingen på utrolig vis fra 0-2 til 3-2.

Den manglende skarphed fra første halvleg blev afløst af stor koldblodighed fra de midtjyske skytter, som vendte det hele på hovedet.

I pausen var Aral Simsir kommet ind, og han gjorde med det samme ondt på Silkeborgs forsvar.

Den rapfodede kreatør kom til baglinjen og fandt Paulinho, som serverede den på et sølvfad for Franculino.

Den formstærke angriber tændte en gnist med sin reducering, og så gik det stærkt.

Få minutter senere var Ola Brynhildsen på pletten med målet til 2-2, og da Simsir selv lagde bolden kontrolleret i mål langs jorden kort efter, var værterne foran.

Nu handlede det for FC Midtjylland om at køre sejren hjem og have mere end et halvt øje på situationen i Brøndby.

Mens AGF kom foran 3-2, lykkedes det Silkeborg at udligne. På en frisparkskombination hamrede Callum McCowatt bolden i det lange hjørne, og så var spændingen i den grad tilbage.

Brøndbys kamp sluttede, og FC Midtjylland havde i tillægstiden en gylden mulighed for at lukke ballet. Oliver Sørensen brændte dog på noget nær frit mål, men det forhindrede ikke midtjyderne i at trække det længste strå.

/ritzau/



Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Voldsomt transferønske til FCK

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Lerager taler ud om FCK-brud

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’