FC Midtjylland er mester for fjerde gang efter en dramatisk sidste runde, der vil gå over i dansk fodboldhistorie.
Midtjyderne var søndag bagud 0-2 på hjemmebane til Silkeborg, men formåede at vende opgøret i begyndelsen af anden halvleg og få 3-3.
Samtidig havde de brug for hjælp fra AGF, som besøgte Brøndby, og da aarhusianerne vandt 3-2, strøg FC Midtjylland til tops i den hæsblæsende afslutning.
Det nåede at vende mange gange i løbet af aftenen, men da meldingen om Brøndbys nederlag til sidst tikkede ind, og kampen sluttede i Herning, eksploderede MCH Arena i jubel.
FC Midtjylland havde næppe troet, at et enkelt point var nok, og jagtede derfor scoringerne fra start.
Værterne kom da også blæsende ud med flere gode chancer til følge, efter at tågen fra de mange romerlys havde lagt sig, men effektiviteten var komplet fraværende.
Den havde Silkeborg til gengæld medbragt.
Angriberen Tonni Adamsen tog chancen med et langskud, da den bød sig et godt stykke uden for feltet, og han åbnede scoringen på flot vis.
De sorte skyer begyndte i mere end en forstand at blæse ind over Herning.
Brøndby var foran i egen hule, og da Oliver Sørensen helkiksede en clearing på et indlæg, stod det pludselig 2-0 til Silkeborg.
FC Midtjylland var nede i et hul efter selvmålet, men det var nu ikke, fordi evnen til at komme frem til mulighederne manglede.
De offensive folk brændte chancer på samlebånd og efterlod en flok piftende tilskuere, da de gik ud i omklædningsrummet med stærkt begrænsede guldchancer.
Så ændrede fortællingen ellers karakter, og fra minut 46 til 52 gik stillingen på utrolig vis fra 0-2 til 3-2.
Den manglende skarphed fra første halvleg blev afløst af stor koldblodighed fra de midtjyske skytter, som vendte det hele på hovedet.
I pausen var Aral Simsir kommet ind, og han gjorde med det samme ondt på Silkeborgs forsvar.
Den rapfodede kreatør kom til baglinjen og fandt Paulinho, som serverede den på et sølvfad for Franculino.
Den formstærke angriber tændte en gnist med sin reducering, og så gik det stærkt.
Få minutter senere var Ola Brynhildsen på pletten med målet til 2-2, og da Simsir selv lagde bolden kontrolleret i mål langs jorden kort efter, var værterne foran.
Nu handlede det for FC Midtjylland om at køre sejren hjem og have mere end et halvt øje på situationen i Brøndby.
Mens AGF kom foran 3-2, lykkedes det Silkeborg at udligne. På en frisparkskombination hamrede Callum McCowatt bolden i det lange hjørne, og så var spændingen i den grad tilbage.
Brøndbys kamp sluttede, og FC Midtjylland havde i tillægstiden en gylden mulighed for at lukke ballet. Oliver Sørensen brændte dog på noget nær frit mål, men det forhindrede ikke midtjyderne i at trække det længste strå.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
Sean Dyche fyret
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
Liverpool tager smal sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Bayern München videre i pokalturneringen
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Manchester City knuser Fulham
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT