FC Midtjylland er dansk mester

FC Midtjylland chokerer og vinder det danske mesterskab, efter Brøndby tabte hjemme til AGF.



FC Midtjylland er mester for fjerde gang efter en dramatisk sidste runde, der vil gå over i dansk fodboldhistorie.

Midtjyderne var søndag bagud 0-2 på hjemmebane til Silkeborg, men formåede at vende opgøret i begyndelsen af anden halvleg og få 3-3.

Samtidig havde de brug for hjælp fra AGF, som besøgte Brøndby, og da aarhusianerne vandt 3-2, strøg FC Midtjylland til tops i den hæsblæsende afslutning.

Det nåede at vende mange gange i løbet af aftenen, men da meldingen om Brøndbys nederlag til sidst tikkede ind, og kampen sluttede i Herning, eksploderede MCH Arena i jubel.

FC Midtjylland havde næppe troet, at et enkelt point var nok, og jagtede derfor scoringerne fra start.

Værterne kom da også blæsende ud med flere gode chancer til følge, efter at tågen fra de mange romerlys havde lagt sig, men effektiviteten var komplet fraværende.

Den havde Silkeborg til gengæld medbragt.

Angriberen Tonni Adamsen tog chancen med et langskud, da den bød sig et godt stykke uden for feltet, og han åbnede scoringen på flot vis.

De sorte skyer begyndte i mere end en forstand at blæse ind over Herning.

Brøndby var foran i egen hule, og da Oliver Sørensen helkiksede en clearing på et indlæg, stod det pludselig 2-0 til Silkeborg.

FC Midtjylland var nede i et hul efter selvmålet, men det var nu ikke, fordi evnen til at komme frem til mulighederne manglede.

De offensive folk brændte chancer på samlebånd og efterlod en flok piftende tilskuere, da de gik ud i omklædningsrummet med stærkt begrænsede guldchancer.

Så ændrede fortællingen ellers karakter, og fra minut 46 til 52 gik stillingen på utrolig vis fra 0-2 til 3-2.

Den manglende skarphed fra første halvleg blev afløst af stor koldblodighed fra de midtjyske skytter, som vendte det hele på hovedet.

I pausen var Aral Simsir kommet ind, og han gjorde med det samme ondt på Silkeborgs forsvar.

Den rapfodede kreatør kom til baglinjen og fandt Paulinho, som serverede den på et sølvfad for Franculino.

Den formstærke angriber tændte en gnist med sin reducering, og så gik det stærkt.

Få minutter senere var Ola Brynhildsen på pletten med målet til 2-2, og da Simsir selv lagde bolden kontrolleret i mål langs jorden kort efter, var værterne foran.

Nu handlede det for FC Midtjylland om at køre sejren hjem og have mere end et halvt øje på situationen i Brøndby.

Mens AGF kom foran 3-2, lykkedes det Silkeborg at udligne. På en frisparkskombination hamrede Callum McCowatt bolden i det lange hjørne, og så var spændingen i den grad tilbage.

Brøndbys kamp sluttede, og FC Midtjylland havde i tillægstiden en gylden mulighed for at lukke ballet. Oliver Sørensen brændte dog på noget nær frit mål, men det forhindrede ikke midtjyderne i at trække det længste strå.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kongekasse af Mattsson – se den her

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Superliga-ekspert i svime over FCK

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Færdig i Manchester City



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – AGF

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Vejle snyder Randers i overtiden



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Simeone fatter det ikke

Kasper Dolberg i choktransfer?

Verdensstjerne roser Højlund

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Medie: Alt peger på, at han er færdig

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

OB – FC Fredericia

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Langer ud efter Superliga-stjerne