FC Midtjylland er danske mestre efter tamt opgør

FC Midtjylland fik det point de kom efter, da de sikrede sig det danske mesterskab efter 0-0 mod FC Vestsjælland.



Det var ikke prangende. Langtfra. Men FC Midtjylland kan kalde sig danske mestre anno 2015, efter de torsdag aften sikrede sig det ene point mod FC Vestsjælland. 
 
Men det var ikke kønt. Fejlene var mange fra begge hold, som havde alt at spille for i opgøret. 
 
Det var dog FC Midtjylland, som satte sig bedst på opgøret fra kampens start. De styrede spillet, mens FC Vestsjælland stod med en dyb forsvarsslinje, hvorfra de forsøgte at holde FC Midjylland fra at komme på tavlen. 
 
Det havde de god succes med. Det skyldtes blandt andet et hårdt kæmpende FC Vestsjælland hold, som investerede meget i duellerne. Det så et eksempel på efter 22 minutters spil, da Duelund udfordrede på kanten af feltet. Han lagde bolden til rette til Jakob Poulsen, men inden han nåede at få sendt en afslutning afsted fik en hårdtkæmpende Jan Kristiansen brudt angrebet. 
 
Ni minutter senere var det FC Vestsjælland som var tæt på. Nymann fik driblet forbi et par FCM-spillere, inden han sendte en afslutning afsted, som Haugaard måtte ud i fuld længde for at afvise. 
 
Opgøret bølgede frem og tilbage i denne fase af kampen. i Det 36. minut var det FC Midtjyllands tur til at teste målmanden, da Duelund igen var på spil på kanten af feltet. Han sendte en afslutning afsted mod det lange hjørne, som Thomas Mikkelsen fik prikket til hjørnespark. 
 
Herefter kunne de to hold gå til pause ved stillingen 0-0. 
 
Anden halvleg blev indledt med at hæsblæsende tempo. Først var det Erik Sviatchenko, som var tæt på at bringe FC Midtjylland foran, da han steg op til et hjørnespark, men han fik headet bolden på stolpen, og derfor forblev stillingen 0-0. 
 
Herefter forsøgte FC Vestsjælland at tage noget af tempoet ud af kampen, hvilket de havde fin succes med. Det betød at der blev længere og længere mellem de store chancer i opgøret, på trods af, at Glen Riddersholm forsøgte at styrke FCM-mandskabet, ved at sende Pione Sisto og Petter Andersson på banen. 
 
Men ligelidt hjalp det. I hvert fald fra et målmæssigt perspektiv. Kampen sluttede nemlig 0-0, men det er Glen Riddersholm og co. nok ligeglad med, da det resultat betyder, at de kan kalde sig vindere af Superligaen 2014/2015. 




Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League

Napoli-chok på vej

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: De er færdige i Randers

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Snart sker det

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Lyon forhandler med dansk profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jess Thorup indlagt

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!