Det var ikke prangende. Langtfra. Men FC Midtjylland kan kalde sig danske mestre anno 2015, efter de torsdag aften sikrede sig det ene point mod FC Vestsjælland.
Men det var ikke kønt. Fejlene var mange fra begge hold, som havde alt at spille for i opgøret.
Det var dog FC Midtjylland, som satte sig bedst på opgøret fra kampens start. De styrede spillet, mens FC Vestsjælland stod med en dyb forsvarsslinje, hvorfra de forsøgte at holde FC Midjylland fra at komme på tavlen.
Det havde de god succes med. Det skyldtes blandt andet et hårdt kæmpende FC Vestsjælland hold, som investerede meget i duellerne. Det så et eksempel på efter 22 minutters spil, da Duelund udfordrede på kanten af feltet. Han lagde bolden til rette til Jakob Poulsen, men inden han nåede at få sendt en afslutning afsted fik en hårdtkæmpende Jan Kristiansen brudt angrebet.
Ni minutter senere var det FC Vestsjælland som var tæt på. Nymann fik driblet forbi et par FCM-spillere, inden han sendte en afslutning afsted, som Haugaard måtte ud i fuld længde for at afvise.
Opgøret bølgede frem og tilbage i denne fase af kampen. i Det 36. minut var det FC Midtjyllands tur til at teste målmanden, da Duelund igen var på spil på kanten af feltet. Han sendte en afslutning afsted mod det lange hjørne, som Thomas Mikkelsen fik prikket til hjørnespark.
Herefter kunne de to hold gå til pause ved stillingen 0-0.
Anden halvleg blev indledt med at hæsblæsende tempo. Først var det Erik Sviatchenko, som var tæt på at bringe FC Midtjylland foran, da han steg op til et hjørnespark, men han fik headet bolden på stolpen, og derfor forblev stillingen 0-0.
Herefter forsøgte FC Vestsjælland at tage noget af tempoet ud af kampen, hvilket de havde fin succes med. Det betød at der blev længere og længere mellem de store chancer i opgøret, på trods af, at Glen Riddersholm forsøgte at styrke FCM-mandskabet, ved at sende Pione Sisto og Petter Andersson på banen.
Men ligelidt hjalp det. I hvert fald fra et målmæssigt perspektiv. Kampen sluttede nemlig 0-0, men det er Glen Riddersholm og co. nok ligeglad med, da det resultat betyder, at de kan kalde sig vindere af Superligaen 2014/2015.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Japan overrasker mod Holland
OPTAKT
Irak – Norge
OPTAKT
Belgien – Egypten
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
