FC Midtjylland vil have bestået sin europæiske eksamen for denne sæson, hvis holdet tirsdag gør arbejdet færdig og ekspederer Ferencvaros ud af Champions League-kvalifikationen.
Det mener Francis Dickoh, der er ekspertkommentator hos Viaplay.
– På alle mulige måder er det en enormt vigtig kamp for FC Midtjylland, men mest af alt er den definerende for at opfylde ambitionen om et europæisk gruppespil i hver sæson, siger Dickoh.
FCM er uanset resultatet i Ungarn godt nok allerede sikret mindst seks kampe i den tredjebedste turnering, Conference League.
Men forvandler midtjyderne sin 2-0-føring fra første opgør i Herning til samlet sejr, tager de som minimum et skridt op til Europa League. Her er præmiepengene omkring dobbelt så store, modstanderne er mere attraktive, og der spilles otte kampe i det nye ligaspil.
– Et gruppespil er et gruppespil, kan man sige. Men der er forskel på Europa League og Conference League – økonomisk og sportsligt – og det vil være meget ærgerligt, hvis det ikke bliver til mindst Europa League.
– FCM har stadig nogle bittesmå skridt at tage, inden man kan kalde sig for en etableret international klub, som ambitionen er. Og der er ligaspillet i Europa League det selskab, som man lige nu realistisk set kan stile efter at være en fast del af, siger Viaplay-eksperten.
I Europa League vil man kunne høste masser af værdifuld europæisk erfaring, opbygge sit omdømme og hente en solid bunke point til den koefficientrangliste, som man har som mål at komme i top-50 på, påpeger Dickoh.
Det vil alt andet lige være en tand sværere i Champions League, men strukturændringen fra et gruppespil med 32 hold til et ligaspil med 36 hold får alligevel den tidligere FCM-stopper til at tøve.
– Europa League er nok FCM's rette hylde lige nu. Men jeg vil faktisk godt lige se ligaspillet i Champions League først.
– Noget tyder på, at der med udvidelsen kommer en del hold med, som hører til den "bløde mellemvare", så måske er det alligevel ikke helt skævt. Under alle omstændigheder skal FCM gå benhårdt efter at komme i Champions League, og det gør man selvfølgelig også.
Muligheden for den helt store økonomiske jackpot og otte yderst udfordrende kampe i Champions League er ganske stor.
Slår FCM ungarerne ud, bliver enten Slovan Bratislava eller Apoel sidste hurdle for ligaspillet i den fineste turnering. Slovakkerne vandt hjemme første opgør 2-0.
I første omgang gælder det dog om ikke at dumme sig mod Ferencvaros, og intet bør blive taget for givet, mener Dickoh.
– Jeg synes ikke, at Ferencvaros præsenterede sig så dårligt i Herning. De havde tilløb til meget. FCM var især noget udfordret, når spillet blev accelereret.
– Da FCM tog over og dikterede tempoet, så man kvalitetsforskellen. Så det handler om at komme igennem det stormvejr, som man ved, der kommer dernede, stå i mod og køre den hjem på den erfaring, som man trods alt har.
Mesterholdet har leveret flere lunkne præstationer spillemæssigt i sæsonen, men holdet er stadig ubesejret, og de seneste fire kampe er vundet med samlet 7-0.
Dickoh roser trænerteamet med Thomas Thomasberg og Niels Lodberg for at have opbygget et hold, der sjældent taber, og som nye spillere har nemt ved at finde ind på.
– De har ikke revolutioneret noget, men skal alligevel have kredit. Stilen er ikke som Manchester City eller Arsenal, men det er heller ikke vigtigt i FCM, og det har man været gode til at holde fast i.
– Men man skal også huske, at FCM har en del spillere, der har prøvet meget. De har måske ikke spillet et hav af europæiske kampe, men har prøvet meget i forskellige ligaer.
– Det gælder Adam Buksa og Mads Bech og flere andre. De ved, hvordan man finder det rette spændingsniveau, og de er ikke farvet af en tid, hvor danske hold havde svært ved at snøre sækken i europæiske kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TOPNYHED