FC Midtjylland vil have bestået sin europæiske eksamen for denne sæson, hvis holdet tirsdag gør arbejdet færdig og ekspederer Ferencvaros ud af Champions League-kvalifikationen.
Det mener Francis Dickoh, der er ekspertkommentator hos Viaplay.
– På alle mulige måder er det en enormt vigtig kamp for FC Midtjylland, men mest af alt er den definerende for at opfylde ambitionen om et europæisk gruppespil i hver sæson, siger Dickoh.
FCM er uanset resultatet i Ungarn godt nok allerede sikret mindst seks kampe i den tredjebedste turnering, Conference League.
Men forvandler midtjyderne sin 2-0-føring fra første opgør i Herning til samlet sejr, tager de som minimum et skridt op til Europa League. Her er præmiepengene omkring dobbelt så store, modstanderne er mere attraktive, og der spilles otte kampe i det nye ligaspil.
– Et gruppespil er et gruppespil, kan man sige. Men der er forskel på Europa League og Conference League – økonomisk og sportsligt – og det vil være meget ærgerligt, hvis det ikke bliver til mindst Europa League.
– FCM har stadig nogle bittesmå skridt at tage, inden man kan kalde sig for en etableret international klub, som ambitionen er. Og der er ligaspillet i Europa League det selskab, som man lige nu realistisk set kan stile efter at være en fast del af, siger Viaplay-eksperten.
I Europa League vil man kunne høste masser af værdifuld europæisk erfaring, opbygge sit omdømme og hente en solid bunke point til den koefficientrangliste, som man har som mål at komme i top-50 på, påpeger Dickoh.
Det vil alt andet lige være en tand sværere i Champions League, men strukturændringen fra et gruppespil med 32 hold til et ligaspil med 36 hold får alligevel den tidligere FCM-stopper til at tøve.
– Europa League er nok FCM's rette hylde lige nu. Men jeg vil faktisk godt lige se ligaspillet i Champions League først.
– Noget tyder på, at der med udvidelsen kommer en del hold med, som hører til den "bløde mellemvare", så måske er det alligevel ikke helt skævt. Under alle omstændigheder skal FCM gå benhårdt efter at komme i Champions League, og det gør man selvfølgelig også.
Muligheden for den helt store økonomiske jackpot og otte yderst udfordrende kampe i Champions League er ganske stor.
Slår FCM ungarerne ud, bliver enten Slovan Bratislava eller Apoel sidste hurdle for ligaspillet i den fineste turnering. Slovakkerne vandt hjemme første opgør 2-0.
I første omgang gælder det dog om ikke at dumme sig mod Ferencvaros, og intet bør blive taget for givet, mener Dickoh.
– Jeg synes ikke, at Ferencvaros præsenterede sig så dårligt i Herning. De havde tilløb til meget. FCM var især noget udfordret, når spillet blev accelereret.
– Da FCM tog over og dikterede tempoet, så man kvalitetsforskellen. Så det handler om at komme igennem det stormvejr, som man ved, der kommer dernede, stå i mod og køre den hjem på den erfaring, som man trods alt har.
Mesterholdet har leveret flere lunkne præstationer spillemæssigt i sæsonen, men holdet er stadig ubesejret, og de seneste fire kampe er vundet med samlet 7-0.
Dickoh roser trænerteamet med Thomas Thomasberg og Niels Lodberg for at have opbygget et hold, der sjældent taber, og som nye spillere har nemt ved at finde ind på.
– De har ikke revolutioneret noget, men skal alligevel have kredit. Stilen er ikke som Manchester City eller Arsenal, men det er heller ikke vigtigt i FCM, og det har man været gode til at holde fast i.
– Men man skal også huske, at FCM har en del spillere, der har prøvet meget. De har måske ikke spillet et hav af europæiske kampe, men har prøvet meget i forskellige ligaer.
– Det gælder Adam Buksa og Mads Bech og flere andre. De ved, hvordan man finder det rette spændingsniveau, og de er ikke farvet af en tid, hvor danske hold havde svært ved at snøre sækken i europæiske kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Tottenham under stregen
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
‘Jeg er rørt og glad’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
AGF snubler i guldkampen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Barcelona klager til UEFA
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
OPTAKT
Liverpool – Fulham
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL