FC Midtjylland vil have bestået sin europæiske eksamen for denne sæson, hvis holdet tirsdag gør arbejdet færdig og ekspederer Ferencvaros ud af Champions League-kvalifikationen.
Det mener Francis Dickoh, der er ekspertkommentator hos Viaplay.
– På alle mulige måder er det en enormt vigtig kamp for FC Midtjylland, men mest af alt er den definerende for at opfylde ambitionen om et europæisk gruppespil i hver sæson, siger Dickoh.
FCM er uanset resultatet i Ungarn godt nok allerede sikret mindst seks kampe i den tredjebedste turnering, Conference League.
Men forvandler midtjyderne sin 2-0-føring fra første opgør i Herning til samlet sejr, tager de som minimum et skridt op til Europa League. Her er præmiepengene omkring dobbelt så store, modstanderne er mere attraktive, og der spilles otte kampe i det nye ligaspil.
– Et gruppespil er et gruppespil, kan man sige. Men der er forskel på Europa League og Conference League – økonomisk og sportsligt – og det vil være meget ærgerligt, hvis det ikke bliver til mindst Europa League.
– FCM har stadig nogle bittesmå skridt at tage, inden man kan kalde sig for en etableret international klub, som ambitionen er. Og der er ligaspillet i Europa League det selskab, som man lige nu realistisk set kan stile efter at være en fast del af, siger Viaplay-eksperten.
I Europa League vil man kunne høste masser af værdifuld europæisk erfaring, opbygge sit omdømme og hente en solid bunke point til den koefficientrangliste, som man har som mål at komme i top-50 på, påpeger Dickoh.
Det vil alt andet lige være en tand sværere i Champions League, men strukturændringen fra et gruppespil med 32 hold til et ligaspil med 36 hold får alligevel den tidligere FCM-stopper til at tøve.
– Europa League er nok FCM's rette hylde lige nu. Men jeg vil faktisk godt lige se ligaspillet i Champions League først.
– Noget tyder på, at der med udvidelsen kommer en del hold med, som hører til den "bløde mellemvare", så måske er det alligevel ikke helt skævt. Under alle omstændigheder skal FCM gå benhårdt efter at komme i Champions League, og det gør man selvfølgelig også.
Muligheden for den helt store økonomiske jackpot og otte yderst udfordrende kampe i Champions League er ganske stor.
Slår FCM ungarerne ud, bliver enten Slovan Bratislava eller Apoel sidste hurdle for ligaspillet i den fineste turnering. Slovakkerne vandt hjemme første opgør 2-0.
I første omgang gælder det dog om ikke at dumme sig mod Ferencvaros, og intet bør blive taget for givet, mener Dickoh.
– Jeg synes ikke, at Ferencvaros præsenterede sig så dårligt i Herning. De havde tilløb til meget. FCM var især noget udfordret, når spillet blev accelereret.
– Da FCM tog over og dikterede tempoet, så man kvalitetsforskellen. Så det handler om at komme igennem det stormvejr, som man ved, der kommer dernede, stå i mod og køre den hjem på den erfaring, som man trods alt har.
Mesterholdet har leveret flere lunkne præstationer spillemæssigt i sæsonen, men holdet er stadig ubesejret, og de seneste fire kampe er vundet med samlet 7-0.
Dickoh roser trænerteamet med Thomas Thomasberg og Niels Lodberg for at have opbygget et hold, der sjældent taber, og som nye spillere har nemt ved at finde ind på.
– De har ikke revolutioneret noget, men skal alligevel have kredit. Stilen er ikke som Manchester City eller Arsenal, men det er heller ikke vigtigt i FCM, og det har man været gode til at holde fast i.
– Men man skal også huske, at FCM har en del spillere, der har prøvet meget. De har måske ikke spillet et hav af europæiske kampe, men har prøvet meget i forskellige ligaer.
– Det gælder Adam Buksa og Mads Bech og flere andre. De ved, hvordan man finder det rette spændingsniveau, og de er ikke farvet af en tid, hvor danske hold havde svært ved at snøre sækken i europæiske kampe.
/ritzau/
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Danske stjerner kan være fortid
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE