– FCM har stadig nogle bittesmå skridt at tage

FC Midtjylland er i glimrende form, men kan ikke tage noget for givet inden returkampen mod Ferencvaros.



FC Midtjylland vil have bestået sin europæiske eksamen for denne sæson, hvis holdet tirsdag gør arbejdet færdig og ekspederer Ferencvaros ud af Champions League-kvalifikationen.

Det mener Francis Dickoh, der er ekspertkommentator hos Viaplay.

– På alle mulige måder er det en enormt vigtig kamp for FC Midtjylland, men mest af alt er den definerende for at opfylde ambitionen om et europæisk gruppespil i hver sæson, siger Dickoh.

FCM er uanset resultatet i Ungarn godt nok allerede sikret mindst seks kampe i den tredjebedste turnering, Conference League.

Men forvandler midtjyderne sin 2-0-føring fra første opgør i Herning til samlet sejr, tager de som minimum et skridt op til Europa League. Her er præmiepengene omkring dobbelt så store, modstanderne er mere attraktive, og der spilles otte kampe i det nye ligaspil.

– Et gruppespil er et gruppespil, kan man sige. Men der er forskel på Europa League og Conference League – økonomisk og sportsligt – og det vil være meget ærgerligt, hvis det ikke bliver til mindst Europa League.

– FCM har stadig nogle bittesmå skridt at tage, inden man kan kalde sig for en etableret international klub, som ambitionen er. Og der er ligaspillet i Europa League det selskab, som man lige nu realistisk set kan stile efter at være en fast del af, siger Viaplay-eksperten.

I Europa League vil man kunne høste masser af værdifuld europæisk erfaring, opbygge sit omdømme og hente en solid bunke point til den koefficientrangliste, som man har som mål at komme i top-50 på, påpeger Dickoh.

Det vil alt andet lige være en tand sværere i Champions League, men strukturændringen fra et gruppespil med 32 hold til et ligaspil med 36 hold får alligevel den tidligere FCM-stopper til at tøve.

– Europa League er nok FCM's rette hylde lige nu. Men jeg vil faktisk godt lige se ligaspillet i Champions League først.

– Noget tyder på, at der med udvidelsen kommer en del hold med, som hører til den "bløde mellemvare", så måske er det alligevel ikke helt skævt. Under alle omstændigheder skal FCM gå benhårdt efter at komme i Champions League, og det gør man selvfølgelig også.

Muligheden for den helt store økonomiske jackpot og otte yderst udfordrende kampe i Champions League er ganske stor.

Slår FCM ungarerne ud, bliver enten Slovan Bratislava eller Apoel sidste hurdle for ligaspillet i den fineste turnering. Slovakkerne vandt hjemme første opgør 2-0.

I første omgang gælder det dog om ikke at dumme sig mod Ferencvaros, og intet bør blive taget for givet, mener Dickoh.

– Jeg synes ikke, at Ferencvaros præsenterede sig så dårligt i Herning. De havde tilløb til meget. FCM var især noget udfordret, når spillet blev accelereret.

– Da FCM tog over og dikterede tempoet, så man kvalitetsforskellen. Så det handler om at komme igennem det stormvejr, som man ved, der kommer dernede, stå i mod og køre den hjem på den erfaring, som man trods alt har.

Mesterholdet har leveret flere lunkne præstationer spillemæssigt i sæsonen, men holdet er stadig ubesejret, og de seneste fire kampe er vundet med samlet 7-0.

Dickoh roser trænerteamet med Thomas Thomasberg og Niels Lodberg for at have opbygget et hold, der sjældent taber, og som nye spillere har nemt ved at finde ind på.

– De har ikke revolutioneret noget, men skal alligevel have kredit. Stilen er ikke som Manchester City eller Arsenal, men det er heller ikke vigtigt i FCM, og det har man været gode til at holde fast i.

– Men man skal også huske, at FCM har en del spillere, der har prøvet meget. De har måske ikke spillet et hav af europæiske kampe, men har prøvet meget i forskellige ligaer.

– Det gælder Adam Buksa og Mads Bech og flere andre. De ved, hvordan man finder det rette spændingsniveau, og de er ikke farvet af en tid, hvor danske hold havde svært ved at snøre sækken i europæiske kampe.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Mere aktivitet på vej i FC København

Chokskifte?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Hemmelig samtale med storklub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Stor profil skifter til FC København

– Det er meget svært for Nørgaard

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Dyr dansk bomber til Everton?

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Kontramelding om transfer

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Tricky Trees tryller i Portugal

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg