FC Midtjylland vil have bestået sin europæiske eksamen for denne sæson, hvis holdet tirsdag gør arbejdet færdig og ekspederer Ferencvaros ud af Champions League-kvalifikationen.
Det mener Francis Dickoh, der er ekspertkommentator hos Viaplay.
– På alle mulige måder er det en enormt vigtig kamp for FC Midtjylland, men mest af alt er den definerende for at opfylde ambitionen om et europæisk gruppespil i hver sæson, siger Dickoh.
FCM er uanset resultatet i Ungarn godt nok allerede sikret mindst seks kampe i den tredjebedste turnering, Conference League.
Men forvandler midtjyderne sin 2-0-føring fra første opgør i Herning til samlet sejr, tager de som minimum et skridt op til Europa League. Her er præmiepengene omkring dobbelt så store, modstanderne er mere attraktive, og der spilles otte kampe i det nye ligaspil.
– Et gruppespil er et gruppespil, kan man sige. Men der er forskel på Europa League og Conference League – økonomisk og sportsligt – og det vil være meget ærgerligt, hvis det ikke bliver til mindst Europa League.
– FCM har stadig nogle bittesmå skridt at tage, inden man kan kalde sig for en etableret international klub, som ambitionen er. Og der er ligaspillet i Europa League det selskab, som man lige nu realistisk set kan stile efter at være en fast del af, siger Viaplay-eksperten.
I Europa League vil man kunne høste masser af værdifuld europæisk erfaring, opbygge sit omdømme og hente en solid bunke point til den koefficientrangliste, som man har som mål at komme i top-50 på, påpeger Dickoh.
Det vil alt andet lige være en tand sværere i Champions League, men strukturændringen fra et gruppespil med 32 hold til et ligaspil med 36 hold får alligevel den tidligere FCM-stopper til at tøve.
– Europa League er nok FCM's rette hylde lige nu. Men jeg vil faktisk godt lige se ligaspillet i Champions League først.
– Noget tyder på, at der med udvidelsen kommer en del hold med, som hører til den "bløde mellemvare", så måske er det alligevel ikke helt skævt. Under alle omstændigheder skal FCM gå benhårdt efter at komme i Champions League, og det gør man selvfølgelig også.
Muligheden for den helt store økonomiske jackpot og otte yderst udfordrende kampe i Champions League er ganske stor.
Slår FCM ungarerne ud, bliver enten Slovan Bratislava eller Apoel sidste hurdle for ligaspillet i den fineste turnering. Slovakkerne vandt hjemme første opgør 2-0.
I første omgang gælder det dog om ikke at dumme sig mod Ferencvaros, og intet bør blive taget for givet, mener Dickoh.
– Jeg synes ikke, at Ferencvaros præsenterede sig så dårligt i Herning. De havde tilløb til meget. FCM var især noget udfordret, når spillet blev accelereret.
– Da FCM tog over og dikterede tempoet, så man kvalitetsforskellen. Så det handler om at komme igennem det stormvejr, som man ved, der kommer dernede, stå i mod og køre den hjem på den erfaring, som man trods alt har.
Mesterholdet har leveret flere lunkne præstationer spillemæssigt i sæsonen, men holdet er stadig ubesejret, og de seneste fire kampe er vundet med samlet 7-0.
Dickoh roser trænerteamet med Thomas Thomasberg og Niels Lodberg for at have opbygget et hold, der sjældent taber, og som nye spillere har nemt ved at finde ind på.
– De har ikke revolutioneret noget, men skal alligevel have kredit. Stilen er ikke som Manchester City eller Arsenal, men det er heller ikke vigtigt i FCM, og det har man været gode til at holde fast i.
– Men man skal også huske, at FCM har en del spillere, der har prøvet meget. De har måske ikke spillet et hav af europæiske kampe, men har prøvet meget i forskellige ligaer.
– Det gælder Adam Buksa og Mads Bech og flere andre. De ved, hvordan man finder det rette spændingsniveau, og de er ikke farvet af en tid, hvor danske hold havde svært ved at snøre sækken i europæiske kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Henter FC København-spiller
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Joakim Mæhle åbner op
NYHEDER
Trænerlegende stopper
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Tottenham præsenterer ny træner
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Kæk Wass: Han filmede!
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation