FC Midtjylland kollapsede i Europa League

Paulinho blev udvist, og Stefan Gartenmann scorede selvmål, da FCM tabte 0-4 til Sporting i Herning.



FC Midtjylland måtte torsdag forlade Europa League efter en nedsmeltning mod Sporting.

På hjemmebanen i Herning tabte midtjyderne med 0-4 til Sporting, efter at de to klubber for en uge siden spillede 1-1 i Lissabon.

Håbet om at nå ottendedelsfinalerne begyndte så småt at smuldre efter 20 minutter, da gæsternes midterforsvarer Sebastian Coates headede Sporting i front efter klumpspil foran FCM-målet.

Et hjørnespark endte i det tætbefolkede FCM-felt, hvor Oliver Sørensen forsøgte at skærme bolden, men midtbanespilleren kunne ikke hindre en portugisisk afslutning.

Henrik Dalsgaard fik i første omgang dirigeret det lumske skud fra Jeremiah Juste op på underkanten af overliggeren. Den sprang dog lige ud til uruguayanske Coates, der headede Sporting på 1-0.

Da Paulinho lidt senere fik to advarsler for to frispark inden for to minutter, var midtjyderne i undertal i resten af kampen.

Opgaven virkede næsten umulig, da Sportings Pedro Gonçalves umiddelbart efter pausen øgede til 2-0.

Målet faldt igen efter et hjørnespark, der denne gang endte et stykke ude i feltet. Her blev Goncalves' første afslutning blokeret, inden han drejede bolden i mål ved den fjerne stolpe.

Med et kvarter tilbage øgede Goncalves også til 3-0 på et afrettet skud fra kanten af feltet. Jonas Lössl i FCM-målet kunne intet stille op, efter at afslutningen havde snittet Kristoffer Olsson på vejen.

Det endte med en rigtig grim snitter for FCM, da Stefan Gartenmann kort før tid ville spille bolden tilbage til Lössl, der dog havde forladt målstregen. Derfor trillede bolden stille og roligt i eget net. Dermed 4-0 til Sporting.

Det begyndte anderledes lovende på MCH Arena, hvor tilskuerne på en tifo mindede deres helte om, at de kunne skrive klubhistorie, hvis de kunne booke billetten til ottendedelsfinalerne.

Det første opgør i Lissabon havde skabt tro på, at det var muligt at avancere samlet.

Med hårdhed i duellerne og aggressivt pres fra hjemmeholdet virkede Sporting-spillerne i kampens indledning en anelse kyste i den midtjyske aftenkulde.

FCM havde både halve og hele chancer til at få den 1-0-føring, der kunne have skabt et andet kampforløb.

Brandvarme Gustav Isaksen, der mandag lavede et hattrick mod Viborg i Superligaen, virkede opsat og nærgående, men han fik for lidt ud af anstrengelserne.

Valdemar Andreasen på venstrekanten bidrog med et indlæg, der var ved at snige sig ind under overliggeren og give FCM føringen, men modstanderens målmand var vågen i situationen.

FCM kan trods torsdagens nedtur måske varme sig en smule ved, at det europæiske eventyr har bidraget med indtægter i omegnen af 60 millioner kroner.

/ritzau/



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

‘Tæt på ren elendighed’

Lars Friis får ikke stort job

Pogba er lettet

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Randers FC og OB spiller uafgjort

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Brøndby straffet – får stor bøde

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar