FC Midtjylland måtte torsdag forlade Europa League efter en nedsmeltning mod Sporting.
På hjemmebanen i Herning tabte midtjyderne med 0-4 til Sporting, efter at de to klubber for en uge siden spillede 1-1 i Lissabon.
Håbet om at nå ottendedelsfinalerne begyndte så småt at smuldre efter 20 minutter, da gæsternes midterforsvarer Sebastian Coates headede Sporting i front efter klumpspil foran FCM-målet.
Et hjørnespark endte i det tætbefolkede FCM-felt, hvor Oliver Sørensen forsøgte at skærme bolden, men midtbanespilleren kunne ikke hindre en portugisisk afslutning.
Henrik Dalsgaard fik i første omgang dirigeret det lumske skud fra Jeremiah Juste op på underkanten af overliggeren. Den sprang dog lige ud til uruguayanske Coates, der headede Sporting på 1-0.
Da Paulinho lidt senere fik to advarsler for to frispark inden for to minutter, var midtjyderne i undertal i resten af kampen.
Opgaven virkede næsten umulig, da Sportings Pedro Gonçalves umiddelbart efter pausen øgede til 2-0.
Målet faldt igen efter et hjørnespark, der denne gang endte et stykke ude i feltet. Her blev Goncalves' første afslutning blokeret, inden han drejede bolden i mål ved den fjerne stolpe.
Med et kvarter tilbage øgede Goncalves også til 3-0 på et afrettet skud fra kanten af feltet. Jonas Lössl i FCM-målet kunne intet stille op, efter at afslutningen havde snittet Kristoffer Olsson på vejen.
Det endte med en rigtig grim snitter for FCM, da Stefan Gartenmann kort før tid ville spille bolden tilbage til Lössl, der dog havde forladt målstregen. Derfor trillede bolden stille og roligt i eget net. Dermed 4-0 til Sporting.
Det begyndte anderledes lovende på MCH Arena, hvor tilskuerne på en tifo mindede deres helte om, at de kunne skrive klubhistorie, hvis de kunne booke billetten til ottendedelsfinalerne.
Det første opgør i Lissabon havde skabt tro på, at det var muligt at avancere samlet.
Med hårdhed i duellerne og aggressivt pres fra hjemmeholdet virkede Sporting-spillerne i kampens indledning en anelse kyste i den midtjyske aftenkulde.
FCM havde både halve og hele chancer til at få den 1-0-føring, der kunne have skabt et andet kampforløb.
Brandvarme Gustav Isaksen, der mandag lavede et hattrick mod Viborg i Superligaen, virkede opsat og nærgående, men han fik for lidt ud af anstrengelserne.
Valdemar Andreasen på venstrekanten bidrog med et indlæg, der var ved at snige sig ind under overliggeren og give FCM føringen, men modstanderens målmand var vågen i situationen.
FCM kan trods torsdagens nedtur måske varme sig en smule ved, at det europæiske eventyr har bidraget med indtægter i omegnen af 60 millioner kroner.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
Spanien har et ekstra øje på Messi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
INTERVIEW