FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Så sent som tirsdag tabte FC Midtjylland 3-2 ude mod FC Nordsjælland. Er der revanche i vente hjemme på MCH Arena?



Superliga

Dommer: M. Krogh

Søn 27. april kl. 18.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Benjamin Nygren scorer

Odds 3.10

Spil hos Bet365

Odds fra januar 19, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Midtjylland:

Det går op og ned i showbizz, og det gør det også for FC Midtjylland, som kæmper gevaldigt med at finde et stabilt topniveau her i sæsonens afsluttende fase.

Efter en sløj start på mesterskabsspillet med blot ét point i de tre første kampe mod Brøndby, Randers og AGF fandt midtjyderne ellers tilbage på toppen af kransekagen, da de sidste torsdag vandt topbraget mod FCK med 4-2 på MCH Arena.

Som vi har set det flere gange i sæsonen har FC Midtjylland dog svært ved at holde fast i duksepladsen, og tirsdag aften gik det forventeligt galt på kunstgræsset i Farum, hvor de til tider blev kørt rundt i manegen.

Endnu engang fik de offensive profiler alt for lidt ud af anstrengelserne, og da defensiven, og især Diao, var på glatis i det meste af kampen, var 3-2 nederlaget til FC Nordsjælland helt på sin plads.

Dermed er ulvene igen tilbage i rollen som det jagtende hold med ét point op til FCK, mens formstærke Brøndby nu også presser gevaldigt på bagfra.

FC Midtjylland mangler stadig udekampe mod begge de to andre guldbejlere, så de to kommende hjemmekampe mod FC Nordsjælland og AGF skal død og pine kaste sejre af sig for at fastholde håbet om Superliga-guldet.

Ousmane Diao er i karantæne, mens Paulinho og Cho Gue-Sung ude med skader. Aral Simsir er tvivlsom til opgøret.

FC Nordsjælland:

Aldrig gå tilbage til en fuser, og aldrig døm FC Nordsjællands unge talenter ude.

Farum-klubben, som nok engang sagde farvel til vigtige profiler i vinter, virkede for en stund til ikke at have niveauet til at følge med i den øverste del af Superligaen, da de i marts og april ukarakteristisk gik målløse fra banen tre gange i træk i de tre kampe mod Lyngby, AGF og FCK, som alle blev tabt.

Bedst som man troede, at den resterende del af sæsonen blot ville blive en transportetape for nordsjællænderne har de dog fået vendt skuden på fornem vis.

Først med en storsejr på hele 5-2 hjemme mod Randers, siden med 0-0 ude mod Superligaens mest formstærke hold Brøndby, og senest med en fabelagtig præstation hjemme mod netop FC Midtjylland.

Den flotte stime betyder, at FC Nordsjælland nu har pustet liv i drømmen om medaljer med trods alt beskedne fire point op til Brøndby på tredjepladsen.

Som altid leverer tigrene bedst hjemme på kunstgræsset, men med Benjamin Nygren i storform og Sindre Walle Egeli tilbage i omdrejninger kan FC Nordsjælland lave ballade mod alle hold i rækken.

Erik Marxen og Prince Amoako sad ude senest for FCN.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ousmane Diao
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Lee, Bech Sørensen, Bak – Bravo, Byskov, Sørensen – Franculino, Buksa, Gogorza

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Høgsberg, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Sertdemir – Nygren, Egeli, Wikheim

Dom:

Der har været fuld smæk på målscoringen i de seneste fem indbyrdes opgør mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland med resultater på 3-2, 3-3, 2-2, 2-1 og 3-2.

Så sent som tirsdag aften fik netmaskerne lov at blafre hele fem gange i Farum, og det er svært at forestille sig, at det skal gå meget anderledes denne gang.

FC Midtjylland skal gå benhårdt efter sejren for at holde snor i FCK, mens FC Nordsjælland intet har at tabe i jagten på tredjepladsen.

2-2 i Herning med endnu en scoring fra brandvarme Benjamin Nygren.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 19, 2026 05:49 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Brøndby-profil skadet

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

I chok over Tottenham

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Storklub lurer på Jonas Wind

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Arbejder på angriber-exit

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Legender med dyster melding

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Michael Carrick storhylder

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

‘Det kommer aldrig til at ske’

Danskerklub meldes interesseret

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Den værste i 18 år – de overvejer det

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske