FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Så sent som tirsdag tabte FC Midtjylland 3-2 ude mod FC Nordsjælland. Er der revanche i vente hjemme på MCH Arena?



Superliga

Dommer: M. Krogh

Søn 27. april kl. 18.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Benjamin Nygren scorer

Odds 3.10

Spil hos Bet365

Odds fra marts 8, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Midtjylland:

Det går op og ned i showbizz, og det gør det også for FC Midtjylland, som kæmper gevaldigt med at finde et stabilt topniveau her i sæsonens afsluttende fase.

Efter en sløj start på mesterskabsspillet med blot ét point i de tre første kampe mod Brøndby, Randers og AGF fandt midtjyderne ellers tilbage på toppen af kransekagen, da de sidste torsdag vandt topbraget mod FCK med 4-2 på MCH Arena.

Som vi har set det flere gange i sæsonen har FC Midtjylland dog svært ved at holde fast i duksepladsen, og tirsdag aften gik det forventeligt galt på kunstgræsset i Farum, hvor de til tider blev kørt rundt i manegen.

Endnu engang fik de offensive profiler alt for lidt ud af anstrengelserne, og da defensiven, og især Diao, var på glatis i det meste af kampen, var 3-2 nederlaget til FC Nordsjælland helt på sin plads.

Dermed er ulvene igen tilbage i rollen som det jagtende hold med ét point op til FCK, mens formstærke Brøndby nu også presser gevaldigt på bagfra.

FC Midtjylland mangler stadig udekampe mod begge de to andre guldbejlere, så de to kommende hjemmekampe mod FC Nordsjælland og AGF skal død og pine kaste sejre af sig for at fastholde håbet om Superliga-guldet.

Ousmane Diao er i karantæne, mens Paulinho og Cho Gue-Sung ude med skader. Aral Simsir er tvivlsom til opgøret.

FC Nordsjælland:

Aldrig gå tilbage til en fuser, og aldrig døm FC Nordsjællands unge talenter ude.

Farum-klubben, som nok engang sagde farvel til vigtige profiler i vinter, virkede for en stund til ikke at have niveauet til at følge med i den øverste del af Superligaen, da de i marts og april ukarakteristisk gik målløse fra banen tre gange i træk i de tre kampe mod Lyngby, AGF og FCK, som alle blev tabt.

Bedst som man troede, at den resterende del af sæsonen blot ville blive en transportetape for nordsjællænderne har de dog fået vendt skuden på fornem vis.

Først med en storsejr på hele 5-2 hjemme mod Randers, siden med 0-0 ude mod Superligaens mest formstærke hold Brøndby, og senest med en fabelagtig præstation hjemme mod netop FC Midtjylland.

Den flotte stime betyder, at FC Nordsjælland nu har pustet liv i drømmen om medaljer med trods alt beskedne fire point op til Brøndby på tredjepladsen.

Som altid leverer tigrene bedst hjemme på kunstgræsset, men med Benjamin Nygren i storform og Sindre Walle Egeli tilbage i omdrejninger kan FC Nordsjælland lave ballade mod alle hold i rækken.

Erik Marxen og Prince Amoako sad ude senest for FCN.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ousmane Diao
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Lee, Bech Sørensen, Bak – Bravo, Byskov, Sørensen – Franculino, Buksa, Gogorza

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Høgsberg, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Sertdemir – Nygren, Egeli, Wikheim

Dom:

Der har været fuld smæk på målscoringen i de seneste fem indbyrdes opgør mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland med resultater på 3-2, 3-3, 2-2, 2-1 og 3-2.

Så sent som tirsdag aften fik netmaskerne lov at blafre hele fem gange i Farum, og det er svært at forestille sig, at det skal gå meget anderledes denne gang.

FC Midtjylland skal gå benhårdt efter sejren for at holde snor i FCK, mens FC Nordsjælland intet har at tabe i jagten på tredjepladsen.

2-2 i Herning med endnu en scoring fra brandvarme Benjamin Nygren.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 8, 2026 01:43 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Vil have ham væk fra FC København

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund står til at slå personlige rekorder

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Melder om voldsom magtkamp i FC København



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Mourinho tog røven på Zeca

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCM ansætter ny topboss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

De danske kvinder tager førstepladsen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Bombe – Superliga-klub nævnes

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bayern tromler sig videre



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Rigtig glad på fansenes vegne

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Chido Obi nomineret til pris

Mexico kommer med markant melding om VM

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

‘Tottenham er i overhængende fare’

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

I svime over Filip Jørgensen

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Narteys krav til ny kontrakt

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Optakt: Newcastle – Manchester City

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København