FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Så sent som tirsdag tabte FC Midtjylland 3-2 ude mod FC Nordsjælland. Er der revanche i vente hjemme på MCH Arena?



Superliga

Dommer: M. Krogh

Søn 27. april kl. 18.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Benjamin Nygren scorer

Odds 3.10

Spil hos Bet365

Odds fra marts 17, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Midtjylland:

Det går op og ned i showbizz, og det gør det også for FC Midtjylland, som kæmper gevaldigt med at finde et stabilt topniveau her i sæsonens afsluttende fase.

Efter en sløj start på mesterskabsspillet med blot ét point i de tre første kampe mod Brøndby, Randers og AGF fandt midtjyderne ellers tilbage på toppen af kransekagen, da de sidste torsdag vandt topbraget mod FCK med 4-2 på MCH Arena.

Som vi har set det flere gange i sæsonen har FC Midtjylland dog svært ved at holde fast i duksepladsen, og tirsdag aften gik det forventeligt galt på kunstgræsset i Farum, hvor de til tider blev kørt rundt i manegen.

Endnu engang fik de offensive profiler alt for lidt ud af anstrengelserne, og da defensiven, og især Diao, var på glatis i det meste af kampen, var 3-2 nederlaget til FC Nordsjælland helt på sin plads.

Dermed er ulvene igen tilbage i rollen som det jagtende hold med ét point op til FCK, mens formstærke Brøndby nu også presser gevaldigt på bagfra.

FC Midtjylland mangler stadig udekampe mod begge de to andre guldbejlere, så de to kommende hjemmekampe mod FC Nordsjælland og AGF skal død og pine kaste sejre af sig for at fastholde håbet om Superliga-guldet.

Ousmane Diao er i karantæne, mens Paulinho og Cho Gue-Sung ude med skader. Aral Simsir er tvivlsom til opgøret.

FC Nordsjælland:

Aldrig gå tilbage til en fuser, og aldrig døm FC Nordsjællands unge talenter ude.

Farum-klubben, som nok engang sagde farvel til vigtige profiler i vinter, virkede for en stund til ikke at have niveauet til at følge med i den øverste del af Superligaen, da de i marts og april ukarakteristisk gik målløse fra banen tre gange i træk i de tre kampe mod Lyngby, AGF og FCK, som alle blev tabt.

Bedst som man troede, at den resterende del af sæsonen blot ville blive en transportetape for nordsjællænderne har de dog fået vendt skuden på fornem vis.

Først med en storsejr på hele 5-2 hjemme mod Randers, siden med 0-0 ude mod Superligaens mest formstærke hold Brøndby, og senest med en fabelagtig præstation hjemme mod netop FC Midtjylland.

Den flotte stime betyder, at FC Nordsjælland nu har pustet liv i drømmen om medaljer med trods alt beskedne fire point op til Brøndby på tredjepladsen.

Som altid leverer tigrene bedst hjemme på kunstgræsset, men med Benjamin Nygren i storform og Sindre Walle Egeli tilbage i omdrejninger kan FC Nordsjælland lave ballade mod alle hold i rækken.

Erik Marxen og Prince Amoako sad ude senest for FCN.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ousmane Diao
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Lee, Bech Sørensen, Bak – Bravo, Byskov, Sørensen – Franculino, Buksa, Gogorza

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Høgsberg, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Sertdemir – Nygren, Egeli, Wikheim

Dom:

Der har været fuld smæk på målscoringen i de seneste fem indbyrdes opgør mellem FC Midtjylland og FC Nordsjælland med resultater på 3-2, 3-3, 2-2, 2-1 og 3-2.

Så sent som tirsdag aften fik netmaskerne lov at blafre hele fem gange i Farum, og det er svært at forestille sig, at det skal gå meget anderledes denne gang.

FC Midtjylland skal gå benhårdt efter sejren for at holde snor i FCK, mens FC Nordsjælland intet har at tabe i jagten på tredjepladsen.

2-2 i Herning med endnu en scoring fra brandvarme Benjamin Nygren.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 17, 2026 04:50 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kevin Diks skriver historie

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Bayern er ved at løbe tør for målmænd



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

Han stiller ultimative krav

– En gigantisk nedtur!

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland