FC Midtjylland øger tilskuerantallet til guldbrag mod FC København

FC Midtjylland fjerner reklamebannere fra sæder og får derfor plads til 1300 flere tilskuere i kamp mod FCK.



Det bliver med flere tilskuere på lægterne end først antaget, når FC Midtjylland torsdag aften kan blive dansk mester i fodbold i en kamp mod FC København.

Midtjyderne havde forventet at kunne have 3500 tilskuere til topkampen, men det tal er nu øget til 4800.

Det siger klubbens marketing- og supportdirektør, Preben Rokkjær, til Herning Folkeblad. Han forklarer, hvordan tilskuertallet øges:

– Det gør vi ved at fjerne nogle af de store reklamebannere, vi ellers har haft liggende hen over en del af siddepladserne. Med stor velvilje fra vores sponsorer har vi nu valgt at fjerne dem og lade tilskuere komme ind i stedet for, siger han til avisen.

Han forsikrer, at alle coronarestriktioner fortsat vil være overholdt, således at der aldrig er mere end 500 personer i samme afsnit, afstanden til medfans overholdes, og at hvert afsnit har egne toiletter og boder.

FC Midtjylland forventer udsolgt til kampen.

Midtjyderne skal bare bruge et enkelt point i kampen for at kunne lade sig krone som dansk mester for tredje gang i klubbens historie.

Der er også godt nyt til fodboldfansene i Kronjylland og Nordjylland.

Tirsdag kan Randers FC meddele, at klubbens stadion er godkendt til at have 3500 tilskuere til superligakampe.

Onsdag spiller randrusianerne hjemme mod Esbjerg. Derudover har Randers mindst en hjemmekamp mere – og potentielt to – i playoffkampene om europæisk deltagelse.

Også AaB kan tage imod flere tilskuere. Når AGF torsdag besøger Aalborg Portland Park for tredje gang siden 7. juni, er der åbnet for 3758 tilskuere på stadion, skriver AaB på sin hjemmeside.

/ritzau/





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Elfenbenskysten – Ecuador



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Blæst bagover af 18-årig

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Raser over VM-tiltag

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Saudi-Arabien – Uruguay

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sverige – Tunesien

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’