Det bliver med flere tilskuere på lægterne end først antaget, når FC Midtjylland torsdag aften kan blive dansk mester i fodbold i en kamp mod FC København.
Midtjyderne havde forventet at kunne have 3500 tilskuere til topkampen, men det tal er nu øget til 4800.
Det siger klubbens marketing- og supportdirektør, Preben Rokkjær, til Herning Folkeblad. Han forklarer, hvordan tilskuertallet øges:
– Det gør vi ved at fjerne nogle af de store reklamebannere, vi ellers har haft liggende hen over en del af siddepladserne. Med stor velvilje fra vores sponsorer har vi nu valgt at fjerne dem og lade tilskuere komme ind i stedet for, siger han til avisen.
Han forsikrer, at alle coronarestriktioner fortsat vil være overholdt, således at der aldrig er mere end 500 personer i samme afsnit, afstanden til medfans overholdes, og at hvert afsnit har egne toiletter og boder.
FC Midtjylland forventer udsolgt til kampen.
Midtjyderne skal bare bruge et enkelt point i kampen for at kunne lade sig krone som dansk mester for tredje gang i klubbens historie.
Der er også godt nyt til fodboldfansene i Kronjylland og Nordjylland.
Tirsdag kan Randers FC meddele, at klubbens stadion er godkendt til at have 3500 tilskuere til superligakampe.
Onsdag spiller randrusianerne hjemme mod Esbjerg. Derudover har Randers mindst en hjemmekamp mere – og potentielt to – i playoffkampene om europæisk deltagelse.
Også AaB kan tage imod flere tilskuere. Når AGF torsdag besøger Aalborg Portland Park for tredje gang siden 7. juni, er der åbnet for 3758 tilskuere på stadion, skriver AaB på sin hjemmeside.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
