FC Midtjylland øger tilskuerantallet til guldbrag mod FC København

FC Midtjylland fjerner reklamebannere fra sæder og får derfor plads til 1300 flere tilskuere i kamp mod FCK.



Det bliver med flere tilskuere på lægterne end først antaget, når FC Midtjylland torsdag aften kan blive dansk mester i fodbold i en kamp mod FC København.

Midtjyderne havde forventet at kunne have 3500 tilskuere til topkampen, men det tal er nu øget til 4800.

Det siger klubbens marketing- og supportdirektør, Preben Rokkjær, til Herning Folkeblad. Han forklarer, hvordan tilskuertallet øges:

– Det gør vi ved at fjerne nogle af de store reklamebannere, vi ellers har haft liggende hen over en del af siddepladserne. Med stor velvilje fra vores sponsorer har vi nu valgt at fjerne dem og lade tilskuere komme ind i stedet for, siger han til avisen.

Han forsikrer, at alle coronarestriktioner fortsat vil være overholdt, således at der aldrig er mere end 500 personer i samme afsnit, afstanden til medfans overholdes, og at hvert afsnit har egne toiletter og boder.

FC Midtjylland forventer udsolgt til kampen.

Midtjyderne skal bare bruge et enkelt point i kampen for at kunne lade sig krone som dansk mester for tredje gang i klubbens historie.

Der er også godt nyt til fodboldfansene i Kronjylland og Nordjylland.

Tirsdag kan Randers FC meddele, at klubbens stadion er godkendt til at have 3500 tilskuere til superligakampe.

Onsdag spiller randrusianerne hjemme mod Esbjerg. Derudover har Randers mindst en hjemmekamp mere – og potentielt to – i playoffkampene om europæisk deltagelse.

Også AaB kan tage imod flere tilskuere. Når AGF torsdag besøger Aalborg Portland Park for tredje gang siden 7. juni, er der åbnet for 3758 tilskuere på stadion, skriver AaB på sin hjemmeside.

/ritzau/





LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe




LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ruben Amorim favorit til dette job

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Manchester City – Brentford



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Wolfsburg – Bayern