FC Midtjylland øger tilskuerantallet til guldbrag mod FC København

FC Midtjylland fjerner reklamebannere fra sæder og får derfor plads til 1300 flere tilskuere i kamp mod FCK.



Det bliver med flere tilskuere på lægterne end først antaget, når FC Midtjylland torsdag aften kan blive dansk mester i fodbold i en kamp mod FC København.

Midtjyderne havde forventet at kunne have 3500 tilskuere til topkampen, men det tal er nu øget til 4800.

Det siger klubbens marketing- og supportdirektør, Preben Rokkjær, til Herning Folkeblad. Han forklarer, hvordan tilskuertallet øges:

– Det gør vi ved at fjerne nogle af de store reklamebannere, vi ellers har haft liggende hen over en del af siddepladserne. Med stor velvilje fra vores sponsorer har vi nu valgt at fjerne dem og lade tilskuere komme ind i stedet for, siger han til avisen.

Han forsikrer, at alle coronarestriktioner fortsat vil være overholdt, således at der aldrig er mere end 500 personer i samme afsnit, afstanden til medfans overholdes, og at hvert afsnit har egne toiletter og boder.

FC Midtjylland forventer udsolgt til kampen.

Midtjyderne skal bare bruge et enkelt point i kampen for at kunne lade sig krone som dansk mester for tredje gang i klubbens historie.

Der er også godt nyt til fodboldfansene i Kronjylland og Nordjylland.

Tirsdag kan Randers FC meddele, at klubbens stadion er godkendt til at have 3500 tilskuere til superligakampe.

Onsdag spiller randrusianerne hjemme mod Esbjerg. Derudover har Randers mindst en hjemmekamp mere – og potentielt to – i playoffkampene om europæisk deltagelse.

Også AaB kan tage imod flere tilskuere. Når AGF torsdag besøger Aalborg Portland Park for tredje gang siden 7. juni, er der åbnet for 3758 tilskuere på stadion, skriver AaB på sin hjemmeside.

/ritzau/





Medie: Storklub skal ansætte Bo Henriksen




LIVE

Superliga-LIVE: Hylder “charmerende” Sundby

Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning

Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby

Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern

Markant klausul i tidl. Brøndby-spillers transfer

Hylder Andreas Christensen: Derfor han er i Barça

FCK-talent: ‘Vi var nok ikke det bedste match’

‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Noget for FCK? Søger ny klub på LinkedIn

Udlejet Brøndby-spiller med helt vild præstation

Afsløring: FCN henter toptalentet Issa Kone

‘Han mobbede Højlund’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København – AC Horsens

Surt show Riemer: Landsholdsprofil ude med skade

Flere profiler ude af FCK-truppen

Transfervarm stjerne: Intet var bedre end Brøndby

Frederik Birk scorer nyt job

Superliga-klub har skuffet i 15 år

Et stort problem for Patrick Dorgu?

Revset af Viaplay-ekspert: Nu svarer AGF-komet



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Drømmer ‘110 procent’ om FC København-comeback

Bekræfter FCK-exit? ‘Der er noget under opsejling’

Født i Danmark – nu henter storklub ham

FCM var deres ‘mareridt’ – håber på at se ham

Forlader FCK: ‘Virker demotiveret og uengageret’

‘Jeg er den bedste udgave af mig selv hidtil’

Marokko: VM-finalen i 2030 spilles i Casablanca

FC Midtjylland vandt 7-0 i Sundby

Undrer sig over FCK-salg: Giver et problem

Hoverede foran Sydsiden? BIF-profil målløs

FCK indgår ny aftale med stortalent