FC Midtjylland forlænger med angriber

FC Midtjylland har givet Aral Simsir en femårig kontraktforlængelse efter et imponerede forår.



Aral Simsir er i mange år blevet betragtet som et stort talent i FC Midtjylland, og i dette forår viste han endelig prøver på sin formåen.

Med ansættelsen af Thomas Thomasberg blev Aral Simsir givet større tillid, og det takkede han for ved flere gange at lave kampafgørende aktioner. Det var også ham, der sendte FCM i ekstase, da han bragede kuglen i nettet mod Viborg og sikrede midtjyderne europæisk deltagelse efter sommerferien.

Nu bliver Aral Simsir så belønnet af FC Midtjylland.

Klubben oplyser på sin hjemmeside, at man har tegnet en ny femårig kontrakt med angriberen, så parterne nu har papirer på hinanden frem til 2028.

– Vi har at gøre med en ung spiller, som står på rampen til for alvor at bryde igennem. Målet i Viborg og de mange kampafgørende aktioner i løbet af foråret viser, at han har noget ekstra. Det skal nu for alvor foldes ud, og det er op til både os og Aral at få hans fulde potentiale forløst, siger Svend Graversen og fortsætter:

– Aral besidder så meget kvalitet, og vi er glade for, at han viser os tillid, samtidig med at vi belønner ham for den flotte udvikling, han har gennemgået. Nu fortsætter det hårde arbejde, og så glæder vi os til at følge Aral i årene fremover.

Aral Simsirs forår bød på 16 kampe, tre mål og fem assister, og nu glæder han sig over at kunne fortsætte sin udvikling i FC Midtjylland.

– Jeg håber på at spille en stor rolle i den kommende sæson. Vores mål er at vinde mesterskabet, og der har jeg en ambition om at være en nøglespiller. Samtidig betyder mål og assists meget for mig, men det vigtigste er at vinde alt det, vi kan som hold, siger Aral Simsir og tilføjer.

– Når man ankommer, kan man virkelig se, hvor professionelt det er blevet. Det er et helt sindssygt sted, og jeg har ikke set noget lignende i mit liv. Det giver endnu mere blod på tanden, fordi man kan se, hvor meget vi har udviklet os gennem årene. Vi har de bedste forudsætninger for at forbedre os og skabe en god sæson.

Aral Simsir, 21 år, kom til FC Midtjylland som 15-årig og har både været udlejet til Jerv og Lillestrøm i Norge sidste år.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Paraguay – Frankrig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Australien – Egypten

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Argentina – Kap Verde

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren