FC Midtjylland forlænger med angriber

FC Midtjylland har givet Aral Simsir en femårig kontraktforlængelse efter et imponerede forår.



Aral Simsir er i mange år blevet betragtet som et stort talent i FC Midtjylland, og i dette forår viste han endelig prøver på sin formåen.

Med ansættelsen af Thomas Thomasberg blev Aral Simsir givet større tillid, og det takkede han for ved flere gange at lave kampafgørende aktioner. Det var også ham, der sendte FCM i ekstase, da han bragede kuglen i nettet mod Viborg og sikrede midtjyderne europæisk deltagelse efter sommerferien.

Nu bliver Aral Simsir så belønnet af FC Midtjylland.

Klubben oplyser på sin hjemmeside, at man har tegnet en ny femårig kontrakt med angriberen, så parterne nu har papirer på hinanden frem til 2028.

– Vi har at gøre med en ung spiller, som står på rampen til for alvor at bryde igennem. Målet i Viborg og de mange kampafgørende aktioner i løbet af foråret viser, at han har noget ekstra. Det skal nu for alvor foldes ud, og det er op til både os og Aral at få hans fulde potentiale forløst, siger Svend Graversen og fortsætter:

– Aral besidder så meget kvalitet, og vi er glade for, at han viser os tillid, samtidig med at vi belønner ham for den flotte udvikling, han har gennemgået. Nu fortsætter det hårde arbejde, og så glæder vi os til at følge Aral i årene fremover.

Aral Simsirs forår bød på 16 kampe, tre mål og fem assister, og nu glæder han sig over at kunne fortsætte sin udvikling i FC Midtjylland.

– Jeg håber på at spille en stor rolle i den kommende sæson. Vores mål er at vinde mesterskabet, og der har jeg en ambition om at være en nøglespiller. Samtidig betyder mål og assists meget for mig, men det vigtigste er at vinde alt det, vi kan som hold, siger Aral Simsir og tilføjer.

– Når man ankommer, kan man virkelig se, hvor professionelt det er blevet. Det er et helt sindssygt sted, og jeg har ikke set noget lignende i mit liv. Det giver endnu mere blod på tanden, fordi man kan se, hvor meget vi har udviklet os gennem årene. Vi har de bedste forudsætninger for at forbedre os og skabe en god sæson.

Aral Simsir, 21 år, kom til FC Midtjylland som 15-årig og har både været udlejet til Jerv og Lillestrøm i Norge sidste år.





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Brasilien – Marokko

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Australien – Tyrkiet

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel