FC Midtjylland forlænger med midtbaneprofil

FC Midtjylland har forlænget med Armin Gigovic.



Også i 2023/24-sæsonen kommer Armin Gigovic til at tørne ud for FC Midtjylland. 

På klubbens hjemmeside har FC Midtjylland nemlig meddelt, at man er nået til enighed med Gigovic om at forlænge samarbejdet. 

Den svenske midtbanespiller er ejet af den russiske klub Rostov, men på grund af krigen i Ukraine meddelte FIFA forleden, at spillere på kontrakt i russiske klubber fortsat har mulighed for at suspendere deres kontrakt i 2023/24-sæsonen. 

– Vi har været ekstremt glade for ‘Gigo’. Efter et halvt år i Superligaen kunne vi tydeligt se hans potentiale. Nu har vi lært ham endnu bedre at kende og set, hvilken indflydelse han har på vores spil. Samtidig passer han som person godt ind i det værdisæt, vi har i klubben, siger FC Midtjjylland-sportschef Svend Graversen.

– Han er en ung spiller, som fortsat kan udvikle sig. Vi er stolte og ydmyge over, at han har valgt os, og så må vi se, hvordan situationen udvikler sig. Vores håb er, at det bliver et længerevarende ophold for ham i FCM.

– Nu har vi nogle forventninger til, at han lægger endnu mere på sit spil – særligt i feltet. Han har kompetencerne til at kunne bidrage med endnu flere assists og mål. Hvis vi kan bygge det på hans spil, har vi at gøre med en potentiel svensk landsholdsspiller.

Også Armin Gigovic glæder sig over den nye aftale med FC Midtjylland. 

– Det er en virkelig god klub, som passer godt til mig. Vi har nogle store ambitioner og mål, og det er helt klart noget, der har tiltrukket mig. Jeg ser frem til at fortsætte min rejse og putte endnu mere energi samt kvalitet ind i holdet, siger Armin Gigovic.

– Jeg fik en fin start med en god pre-season og nogle store kampe i Europa League. Derefter faldt vi i niveau, men her til slut har vi fået skabt den stabilitet, som alle i og omkring klubben ønsker. Vi skal fortsætte på den her måde.

– På kort sigt handler alt om, at vi skal med i Europa til næste sæson. Vi tager udfordringen på fredag meget seriøst. Efter sommerferien skal vi blive endnu bedre og være med i toppen af tabellen.

Armin Gigovic spillede lørdag sin kamp nummer 17 for FC Midtjylland, da Thomas Thomasbergs mandskab slog OB med 4-2. 





LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Peter Schmeichel lander stort job

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Frygter Christian Eriksen-problem

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Liverpool – Chelsea

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dansk træner vinder stor pris

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil