FC Midtjylland forlænger med midtbaneprofil

FC Midtjylland har forlænget med Armin Gigovic.



Også i 2023/24-sæsonen kommer Armin Gigovic til at tørne ud for FC Midtjylland. 

På klubbens hjemmeside har FC Midtjylland nemlig meddelt, at man er nået til enighed med Gigovic om at forlænge samarbejdet. 

Den svenske midtbanespiller er ejet af den russiske klub Rostov, men på grund af krigen i Ukraine meddelte FIFA forleden, at spillere på kontrakt i russiske klubber fortsat har mulighed for at suspendere deres kontrakt i 2023/24-sæsonen. 

– Vi har været ekstremt glade for ‘Gigo’. Efter et halvt år i Superligaen kunne vi tydeligt se hans potentiale. Nu har vi lært ham endnu bedre at kende og set, hvilken indflydelse han har på vores spil. Samtidig passer han som person godt ind i det værdisæt, vi har i klubben, siger FC Midtjjylland-sportschef Svend Graversen.

– Han er en ung spiller, som fortsat kan udvikle sig. Vi er stolte og ydmyge over, at han har valgt os, og så må vi se, hvordan situationen udvikler sig. Vores håb er, at det bliver et længerevarende ophold for ham i FCM.

– Nu har vi nogle forventninger til, at han lægger endnu mere på sit spil – særligt i feltet. Han har kompetencerne til at kunne bidrage med endnu flere assists og mål. Hvis vi kan bygge det på hans spil, har vi at gøre med en potentiel svensk landsholdsspiller.

Også Armin Gigovic glæder sig over den nye aftale med FC Midtjylland. 

– Det er en virkelig god klub, som passer godt til mig. Vi har nogle store ambitioner og mål, og det er helt klart noget, der har tiltrukket mig. Jeg ser frem til at fortsætte min rejse og putte endnu mere energi samt kvalitet ind i holdet, siger Armin Gigovic.

– Jeg fik en fin start med en god pre-season og nogle store kampe i Europa League. Derefter faldt vi i niveau, men her til slut har vi fået skabt den stabilitet, som alle i og omkring klubben ønsker. Vi skal fortsætte på den her måde.

– På kort sigt handler alt om, at vi skal med i Europa til næste sæson. Vi tager udfordringen på fredag meget seriøst. Efter sommerferien skal vi blive endnu bedre og være med i toppen af tabellen.

Armin Gigovic spillede lørdag sin kamp nummer 17 for FC Midtjylland, da Thomas Thomasbergs mandskab slog OB med 4-2. 



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Patrick Da Silva idømt fængsel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Bo Henriksen fyret

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Storklub meldes interesseret

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Brøndby er chanceløse

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist