Også i 2023/24-sæsonen kommer Armin Gigovic til at tørne ud for FC Midtjylland.
På klubbens hjemmeside har FC Midtjylland nemlig meddelt, at man er nået til enighed med Gigovic om at forlænge samarbejdet.
Den svenske midtbanespiller er ejet af den russiske klub Rostov, men på grund af krigen i Ukraine meddelte FIFA forleden, at spillere på kontrakt i russiske klubber fortsat har mulighed for at suspendere deres kontrakt i 2023/24-sæsonen.
– Vi har været ekstremt glade for ‘Gigo’. Efter et halvt år i Superligaen kunne vi tydeligt se hans potentiale. Nu har vi lært ham endnu bedre at kende og set, hvilken indflydelse han har på vores spil. Samtidig passer han som person godt ind i det værdisæt, vi har i klubben, siger FC Midtjjylland-sportschef Svend Graversen.
– Han er en ung spiller, som fortsat kan udvikle sig. Vi er stolte og ydmyge over, at han har valgt os, og så må vi se, hvordan situationen udvikler sig. Vores håb er, at det bliver et længerevarende ophold for ham i FCM.
– Nu har vi nogle forventninger til, at han lægger endnu mere på sit spil – særligt i feltet. Han har kompetencerne til at kunne bidrage med endnu flere assists og mål. Hvis vi kan bygge det på hans spil, har vi at gøre med en potentiel svensk landsholdsspiller.
Også Armin Gigovic glæder sig over den nye aftale med FC Midtjylland.
– Det er en virkelig god klub, som passer godt til mig. Vi har nogle store ambitioner og mål, og det er helt klart noget, der har tiltrukket mig. Jeg ser frem til at fortsætte min rejse og putte endnu mere energi samt kvalitet ind i holdet, siger Armin Gigovic.
– Jeg fik en fin start med en god pre-season og nogle store kampe i Europa League. Derefter faldt vi i niveau, men her til slut har vi fået skabt den stabilitet, som alle i og omkring klubben ønsker. Vi skal fortsætte på den her måde.
– På kort sigt handler alt om, at vi skal med i Europa til næste sæson. Vi tager udfordringen på fredag meget seriøst. Efter sommerferien skal vi blive endnu bedre og være med i toppen af tabellen.
Armin Gigovic spillede lørdag sin kamp nummer 17 for FC Midtjylland, da Thomas Thomasbergs mandskab slog OB med 4-2.
Gigovic fortsætter i Midtjylland endnu en sæson ⚫🔴
— FC Midtjylland (@fcmidtjylland) June 4, 2023
Læs mere om den nye aftale ⇣
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Succestræner død af kræft
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Portugal skuffede stort mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Canada – Qatar
TOPNYHED