FC Midtjylland har kurs mod klubbens første danske mesterskab, men det er planen, at klubben skal være endnu stærkere i den kommende sæson. Det udtalte sportsdirektør Claus Steinlein så sent som i sidste uge.
Dermed er der lagt op til, at FC Midtjylland også vil forstærke sig i det kommende sommertransfervindue, og klubben er godt i gang med at forberede sig, fortæller Steinlein.
– Vi er faktisk temmelig langt i forhold til de scenarier, der kan udspille sig. Kommer der nogle tilbud på spillere, så der ryger en enkelt eller to? Og hvor kan vi forstærke os, hvis ikke der ryger nogen af sted? Det er vi i gang med at diskutere igennem, og vi er også i gang med at kigge på spillere. Vi er langt i processen uden at vi har nogle konkrete navne at forhandle med. Men vi er langt med at kigge på, hvor vi kan forbedre os. Målet er, at vi skal være stærkere, når vi går ud af transfervinduet. Jeg tror, at man også til sommer vil se FC Midtjylland hente en enkelt eller to spillere til at forstærke truppen, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Han påpeger imidlertid, at man både vil forstærke sig med spillere udefra samt med egne talenter.
– Der er to måder, vi udvikler os på. Den ene er at vi lejer vores unge spillere ud, så de forhåbentlig kommer stærkere hjem og styrker truppen. Folk udefra vil måske spørge, om det nu er en forstærkning at få Paul Onuachu på holdet? Men vi ved erfarringsmæssigt, at de unge spillere kan tage skridtet. Man stillede også spørgsmålstegn ved Pione Sisto, Erik Sviatchenko og Simon Kjær i sin tid. Umiddelbart er folk skeptiske, fordi de unge spillere ikke er lige så kendte som en Martin Pusic, som vi henter udefra, men vi vil også forstærke os internt ved at have nogle unge spillere klar til at tage næste step. Vi vil ligeledes forstærke os eksternt med en enkelt spiller eller to, hvis det bliver nødvendigt. Dem, vi køber udefra, skal altså være profiler af den kaliber, vi så i vinterens transfervindue, siger sportsdirektøren.
Claus Steinlein er ikke nervøs for, at flere indkøb udefra vil spærre vejen til førsteholdet for klubbens unge spillere.
– De unge spillere er grunden til, at vi har været en topklub de sidste ti år. Det vil vi også være fremadrettet, og vi har heldigvis mange heste at spille på, når vi kigger på vores akademi og de spillere, vi har lejet ud. Vi har mange spændende spillere, hvor de unge bare skal tage næste step. Det arbejder de hårdt på sammen med trænerne, og jeg er sikker på, at vi også fremover vil se nogle spændende navne i FC Midtjylland fra egne rækker. Vores niveau bliver styrket, og derfor bliver en spiller som Paul lejet ud, men det er også en del af talentudviklingen. Jeg er sikker på, at Paul kommer stærkere tilbage og bliver en del af Superliga-truppen, når han er klar til det. Det er en del af vores DNA, og det vil det også være fremadrettet; over halvdelen af spillertruppen skal være af egen avl, fastslår Claus Steinlein.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
Benfica – Real Madrid
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
FCK-bænken var rasende!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
