FC Midtjylland forstærker sig med profiler og talenter til sommer

FC Midtjylland er godt i gang med at planlægge sommerens transfervindue.



FC Midtjylland har kurs mod klubbens første danske mesterskab, men det er planen, at klubben skal være endnu stærkere i den kommende sæson. Det udtalte sportsdirektør Claus Steinlein så sent som i sidste uge. 

Dermed er der lagt op til, at FC Midtjylland også vil forstærke sig i det kommende sommertransfervindue, og klubben er godt i gang med at forberede sig, fortæller Steinlein. 

– Vi er faktisk temmelig langt i forhold til de scenarier, der kan udspille sig. Kommer der nogle tilbud på spillere, så der ryger en enkelt eller to? Og hvor kan vi forstærke os, hvis ikke der ryger nogen af sted? Det er vi i gang med at diskutere igennem, og vi er også i gang med at kigge på spillere. Vi er langt i processen uden at vi har nogle konkrete navne at forhandle med. Men vi er langt med at kigge på, hvor vi kan forbedre os. Målet er, at vi skal være stærkere, når vi går ud af transfervinduet. Jeg tror, at man også til sommer vil se FC Midtjylland hente en enkelt eller to spillere til at forstærke truppen, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
 
Han påpeger imidlertid, at man både vil forstærke sig med spillere udefra samt med egne talenter.
 
– Der er to måder, vi udvikler os på. Den ene er at vi lejer vores unge spillere ud, så de forhåbentlig kommer stærkere hjem og styrker truppen. Folk udefra vil måske spørge, om det nu er en forstærkning at få Paul Onuachu på holdet? Men vi ved erfarringsmæssigt, at de unge spillere kan tage skridtet. Man stillede også spørgsmålstegn ved Pione Sisto, Erik Sviatchenko og Simon Kjær i sin tid. Umiddelbart er folk skeptiske, fordi de unge spillere ikke er lige så kendte som en Martin Pusic, som vi henter udefra, men vi vil også forstærke os internt ved at have nogle unge spillere klar til at tage næste step. Vi vil ligeledes forstærke os eksternt med en enkelt spiller eller to, hvis det bliver nødvendigt. Dem, vi køber udefra, skal altså være profiler af den kaliber, vi så i vinterens transfervindue, siger sportsdirektøren.
 
Claus Steinlein er ikke nervøs for, at flere indkøb udefra vil spærre vejen til førsteholdet for klubbens unge spillere. 
 
– De unge spillere er grunden til, at vi har været en topklub de sidste ti år. Det vil vi også være fremadrettet, og vi har heldigvis mange heste at spille på, når vi kigger på vores akademi og de spillere, vi har lejet ud. Vi har mange spændende spillere, hvor de unge bare skal tage næste step. Det arbejder de hårdt på sammen med trænerne, og jeg er sikker på, at vi også fremover vil se nogle spændende navne i FC Midtjylland fra egne rækker. Vores niveau bliver styrket, og derfor bliver en spiller som Paul lejet ud, men det er også en del af talentudviklingen. Jeg er sikker på, at Paul kommer stærkere tilbage og bliver en del af Superliga-truppen, når han er klar til det. Det er en del af vores DNA, og det vil det også være fremadrettet; over halvdelen af spillertruppen skal være af egen avl, fastslår Claus Steinlein. 
 
 




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brian Riemer giver råd til storklub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Peger på særligt problem for Superligaen

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Tæt på utrolig kamprekord

Til tider virkede han modløs og opgivende

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Er han den nye Rurik Gislason?

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar