FC Midtjylland har kurs mod klubbens første danske mesterskab, men det er planen, at klubben skal være endnu stærkere i den kommende sæson. Det udtalte sportsdirektør Claus Steinlein så sent som i sidste uge.
Dermed er der lagt op til, at FC Midtjylland også vil forstærke sig i det kommende sommertransfervindue, og klubben er godt i gang med at forberede sig, fortæller Steinlein.
– Vi er faktisk temmelig langt i forhold til de scenarier, der kan udspille sig. Kommer der nogle tilbud på spillere, så der ryger en enkelt eller to? Og hvor kan vi forstærke os, hvis ikke der ryger nogen af sted? Det er vi i gang med at diskutere igennem, og vi er også i gang med at kigge på spillere. Vi er langt i processen uden at vi har nogle konkrete navne at forhandle med. Men vi er langt med at kigge på, hvor vi kan forbedre os. Målet er, at vi skal være stærkere, når vi går ud af transfervinduet. Jeg tror, at man også til sommer vil se FC Midtjylland hente en enkelt eller to spillere til at forstærke truppen, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Han påpeger imidlertid, at man både vil forstærke sig med spillere udefra samt med egne talenter.
– Der er to måder, vi udvikler os på. Den ene er at vi lejer vores unge spillere ud, så de forhåbentlig kommer stærkere hjem og styrker truppen. Folk udefra vil måske spørge, om det nu er en forstærkning at få Paul Onuachu på holdet? Men vi ved erfarringsmæssigt, at de unge spillere kan tage skridtet. Man stillede også spørgsmålstegn ved Pione Sisto, Erik Sviatchenko og Simon Kjær i sin tid. Umiddelbart er folk skeptiske, fordi de unge spillere ikke er lige så kendte som en Martin Pusic, som vi henter udefra, men vi vil også forstærke os internt ved at have nogle unge spillere klar til at tage næste step. Vi vil ligeledes forstærke os eksternt med en enkelt spiller eller to, hvis det bliver nødvendigt. Dem, vi køber udefra, skal altså være profiler af den kaliber, vi så i vinterens transfervindue, siger sportsdirektøren.
Claus Steinlein er ikke nervøs for, at flere indkøb udefra vil spærre vejen til førsteholdet for klubbens unge spillere.
– De unge spillere er grunden til, at vi har været en topklub de sidste ti år. Det vil vi også være fremadrettet, og vi har heldigvis mange heste at spille på, når vi kigger på vores akademi og de spillere, vi har lejet ud. Vi har mange spændende spillere, hvor de unge bare skal tage næste step. Det arbejder de hårdt på sammen med trænerne, og jeg er sikker på, at vi også fremover vil se nogle spændende navne i FC Midtjylland fra egne rækker. Vores niveau bliver styrket, og derfor bliver en spiller som Paul lejet ud, men det er også en del af talentudviklingen. Jeg er sikker på, at Paul kommer stærkere tilbage og bliver en del af Superliga-truppen, når han er klar til det. Det er en del af vores DNA, og det vil det også være fremadrettet; over halvdelen af spillertruppen skal være af egen avl, fastslår Claus Steinlein.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TOPNYHED
