FC Midtjylland har kurs mod klubbens første danske mesterskab, men det er planen, at klubben skal være endnu stærkere i den kommende sæson. Det udtalte sportsdirektør Claus Steinlein så sent som i sidste uge.
Dermed er der lagt op til, at FC Midtjylland også vil forstærke sig i det kommende sommertransfervindue, og klubben er godt i gang med at forberede sig, fortæller Steinlein.
– Vi er faktisk temmelig langt i forhold til de scenarier, der kan udspille sig. Kommer der nogle tilbud på spillere, så der ryger en enkelt eller to? Og hvor kan vi forstærke os, hvis ikke der ryger nogen af sted? Det er vi i gang med at diskutere igennem, og vi er også i gang med at kigge på spillere. Vi er langt i processen uden at vi har nogle konkrete navne at forhandle med. Men vi er langt med at kigge på, hvor vi kan forbedre os. Målet er, at vi skal være stærkere, når vi går ud af transfervinduet. Jeg tror, at man også til sommer vil se FC Midtjylland hente en enkelt eller to spillere til at forstærke truppen, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Han påpeger imidlertid, at man både vil forstærke sig med spillere udefra samt med egne talenter.
– Der er to måder, vi udvikler os på. Den ene er at vi lejer vores unge spillere ud, så de forhåbentlig kommer stærkere hjem og styrker truppen. Folk udefra vil måske spørge, om det nu er en forstærkning at få Paul Onuachu på holdet? Men vi ved erfarringsmæssigt, at de unge spillere kan tage skridtet. Man stillede også spørgsmålstegn ved Pione Sisto, Erik Sviatchenko og Simon Kjær i sin tid. Umiddelbart er folk skeptiske, fordi de unge spillere ikke er lige så kendte som en Martin Pusic, som vi henter udefra, men vi vil også forstærke os internt ved at have nogle unge spillere klar til at tage næste step. Vi vil ligeledes forstærke os eksternt med en enkelt spiller eller to, hvis det bliver nødvendigt. Dem, vi køber udefra, skal altså være profiler af den kaliber, vi så i vinterens transfervindue, siger sportsdirektøren.
Claus Steinlein er ikke nervøs for, at flere indkøb udefra vil spærre vejen til førsteholdet for klubbens unge spillere.
– De unge spillere er grunden til, at vi har været en topklub de sidste ti år. Det vil vi også være fremadrettet, og vi har heldigvis mange heste at spille på, når vi kigger på vores akademi og de spillere, vi har lejet ud. Vi har mange spændende spillere, hvor de unge bare skal tage næste step. Det arbejder de hårdt på sammen med trænerne, og jeg er sikker på, at vi også fremover vil se nogle spændende navne i FC Midtjylland fra egne rækker. Vores niveau bliver styrket, og derfor bliver en spiller som Paul lejet ud, men det er også en del af talentudviklingen. Jeg er sikker på, at Paul kommer stærkere tilbage og bliver en del af Superliga-truppen, når han er klar til det. Det er en del af vores DNA, og det vil det også være fremadrettet; over halvdelen af spillertruppen skal være af egen avl, fastslår Claus Steinlein.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
//
LIVE
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
