FC Midtjylland forstærker sig med profiler og talenter til sommer

FC Midtjylland er godt i gang med at planlægge sommerens transfervindue.



FC Midtjylland har kurs mod klubbens første danske mesterskab, men det er planen, at klubben skal være endnu stærkere i den kommende sæson. Det udtalte sportsdirektør Claus Steinlein så sent som i sidste uge. 

Dermed er der lagt op til, at FC Midtjylland også vil forstærke sig i det kommende sommertransfervindue, og klubben er godt i gang med at forberede sig, fortæller Steinlein. 

– Vi er faktisk temmelig langt i forhold til de scenarier, der kan udspille sig. Kommer der nogle tilbud på spillere, så der ryger en enkelt eller to? Og hvor kan vi forstærke os, hvis ikke der ryger nogen af sted? Det er vi i gang med at diskutere igennem, og vi er også i gang med at kigge på spillere. Vi er langt i processen uden at vi har nogle konkrete navne at forhandle med. Men vi er langt med at kigge på, hvor vi kan forbedre os. Målet er, at vi skal være stærkere, når vi går ud af transfervinduet. Jeg tror, at man også til sommer vil se FC Midtjylland hente en enkelt eller to spillere til at forstærke truppen, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
 
Han påpeger imidlertid, at man både vil forstærke sig med spillere udefra samt med egne talenter.
 
– Der er to måder, vi udvikler os på. Den ene er at vi lejer vores unge spillere ud, så de forhåbentlig kommer stærkere hjem og styrker truppen. Folk udefra vil måske spørge, om det nu er en forstærkning at få Paul Onuachu på holdet? Men vi ved erfarringsmæssigt, at de unge spillere kan tage skridtet. Man stillede også spørgsmålstegn ved Pione Sisto, Erik Sviatchenko og Simon Kjær i sin tid. Umiddelbart er folk skeptiske, fordi de unge spillere ikke er lige så kendte som en Martin Pusic, som vi henter udefra, men vi vil også forstærke os internt ved at have nogle unge spillere klar til at tage næste step. Vi vil ligeledes forstærke os eksternt med en enkelt spiller eller to, hvis det bliver nødvendigt. Dem, vi køber udefra, skal altså være profiler af den kaliber, vi så i vinterens transfervindue, siger sportsdirektøren.
 
Claus Steinlein er ikke nervøs for, at flere indkøb udefra vil spærre vejen til førsteholdet for klubbens unge spillere. 
 
– De unge spillere er grunden til, at vi har været en topklub de sidste ti år. Det vil vi også være fremadrettet, og vi har heldigvis mange heste at spille på, når vi kigger på vores akademi og de spillere, vi har lejet ud. Vi har mange spændende spillere, hvor de unge bare skal tage næste step. Det arbejder de hårdt på sammen med trænerne, og jeg er sikker på, at vi også fremover vil se nogle spændende navne i FC Midtjylland fra egne rækker. Vores niveau bliver styrket, og derfor bliver en spiller som Paul lejet ud, men det er også en del af talentudviklingen. Jeg er sikker på, at Paul kommer stærkere tilbage og bliver en del af Superliga-truppen, når han er klar til det. Det er en del af vores DNA, og det vil det også være fremadrettet; over halvdelen af spillertruppen skal være af egen avl, fastslår Claus Steinlein. 
 
 






LIVE

LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Morten Bruun med dyster spådom

Vejle Boldklub – OB

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FC København-talent har truffet stor beslutning

Det kommer formentlig til at ske

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jubler over ny Brøndby-chef

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Færdig? Manchester City har udset afløser

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Benhård Brian Riemer-melding

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Håber på FC København-exit

Brighton – Liverpool

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret