FC Midtjylland forstærker sig med profiler og talenter til sommer

FC Midtjylland er godt i gang med at planlægge sommerens transfervindue.



FC Midtjylland har kurs mod klubbens første danske mesterskab, men det er planen, at klubben skal være endnu stærkere i den kommende sæson. Det udtalte sportsdirektør Claus Steinlein så sent som i sidste uge. 

Dermed er der lagt op til, at FC Midtjylland også vil forstærke sig i det kommende sommertransfervindue, og klubben er godt i gang med at forberede sig, fortæller Steinlein. 

– Vi er faktisk temmelig langt i forhold til de scenarier, der kan udspille sig. Kommer der nogle tilbud på spillere, så der ryger en enkelt eller to? Og hvor kan vi forstærke os, hvis ikke der ryger nogen af sted? Det er vi i gang med at diskutere igennem, og vi er også i gang med at kigge på spillere. Vi er langt i processen uden at vi har nogle konkrete navne at forhandle med. Men vi er langt med at kigge på, hvor vi kan forbedre os. Målet er, at vi skal være stærkere, når vi går ud af transfervinduet. Jeg tror, at man også til sommer vil se FC Midtjylland hente en enkelt eller to spillere til at forstærke truppen, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
 
Han påpeger imidlertid, at man både vil forstærke sig med spillere udefra samt med egne talenter.
 
– Der er to måder, vi udvikler os på. Den ene er at vi lejer vores unge spillere ud, så de forhåbentlig kommer stærkere hjem og styrker truppen. Folk udefra vil måske spørge, om det nu er en forstærkning at få Paul Onuachu på holdet? Men vi ved erfarringsmæssigt, at de unge spillere kan tage skridtet. Man stillede også spørgsmålstegn ved Pione Sisto, Erik Sviatchenko og Simon Kjær i sin tid. Umiddelbart er folk skeptiske, fordi de unge spillere ikke er lige så kendte som en Martin Pusic, som vi henter udefra, men vi vil også forstærke os internt ved at have nogle unge spillere klar til at tage næste step. Vi vil ligeledes forstærke os eksternt med en enkelt spiller eller to, hvis det bliver nødvendigt. Dem, vi køber udefra, skal altså være profiler af den kaliber, vi så i vinterens transfervindue, siger sportsdirektøren.
 
Claus Steinlein er ikke nervøs for, at flere indkøb udefra vil spærre vejen til førsteholdet for klubbens unge spillere. 
 
– De unge spillere er grunden til, at vi har været en topklub de sidste ti år. Det vil vi også være fremadrettet, og vi har heldigvis mange heste at spille på, når vi kigger på vores akademi og de spillere, vi har lejet ud. Vi har mange spændende spillere, hvor de unge bare skal tage næste step. Det arbejder de hårdt på sammen med trænerne, og jeg er sikker på, at vi også fremover vil se nogle spændende navne i FC Midtjylland fra egne rækker. Vores niveau bliver styrket, og derfor bliver en spiller som Paul lejet ud, men det er også en del af talentudviklingen. Jeg er sikker på, at Paul kommer stærkere tilbage og bliver en del af Superliga-truppen, når han er klar til det. Det er en del af vores DNA, og det vil det også være fremadrettet; over halvdelen af spillertruppen skal være af egen avl, fastslår Claus Steinlein. 
 
 




LIVE

LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub

Nu bekræftes millionbeløb

‘Det er en gave for Danmark’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Højbjerg overvejer stor beslutning

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Brøndby får stor bøde

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Spår: Her ender Mohamed Salah

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

‘FC København var en mulighed’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Kæmpe nyhed i udlandet

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Remis i Basel

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!