FC Midtjylland har afvist bud fra belgiske mestre

FC Midtjylland venter kun på at sælge Paul Onuachu, men “Ulvene” takker ikke ja til hvad som helst. Klubben har blandt andre takket nej til de belgiske mestre fra KRC Genk.



FC Midtjylland har Paul Onuachu på affyringsrampen, men den høje nigerianer er endnu ikke blevet skudt af sted.

De danske pokalvindere venter på, at det helt rigtige bud tikker ind i indbakken, og det har foreløbig ikke været tilfældet, selv om der har været konkrete bud på den 25-årige angriber, der netop er hjemvendt fra Africa Cup of Nations. 

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger kom et af buddene fra den belgiske mesterklub KRC Genk, der tilbød FC Midtjylland 37 millioner kroner for Paul Onuachu. Det takkede “Ulvene” nej til, og BT skriver, at Frank Arnesen og Anderlecht har fået et lignende svar på et bud i samme størrelsesorden. 

Claus Steinlein, der er administrerende direktør i FC Midtjylland, ønsker ikke at udtale sig om konkrete klubber.

– Paul har ferie nu, og når han vender tilbage til Danmark, skal vi have fundet den rigtige klub til ham. Det er selvfølgelig noget, vi allerede er i gang med, og der har været masser af forespørgsler og bud, men ikke noget, der har været tilfredsstillende. Foreløbig har vi valgt at takke nej, siger Steinlein til tipsbladet.dk.

FCM-bossen fortæller, at Paul Onuachu efter planen har spillet sin sidste kamp for “Ulvene”. Når han vender tilbage fra ferie, indgår han ikke i planerne.

– Planen er, at Marc Dal Hende og Paul Onuachu ikke skal spille flere kampe for FC Midtjylland. Vi går kun og venter på, at vi sælger dem, lyder det fra Claus Steinlein.

Paul Onuachu har spillet 134 kampe for FC Midtjylland i Superligaen, og han står noteret for 51 mål. 





LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jens Stage-skifte i fare

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Sender opfordring til Superliga-træner

Argentina – Østrig

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Spanien – Saudi-Arabien

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Norge – Senegal

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I dialog med Steve Cooper

Interessant melding om VM-profil