FC Midtjylland har afvist bud fra belgiske mestre

FC Midtjylland venter kun på at sælge Paul Onuachu, men “Ulvene” takker ikke ja til hvad som helst. Klubben har blandt andre takket nej til de belgiske mestre fra KRC Genk.



FC Midtjylland har Paul Onuachu på affyringsrampen, men den høje nigerianer er endnu ikke blevet skudt af sted.

De danske pokalvindere venter på, at det helt rigtige bud tikker ind i indbakken, og det har foreløbig ikke været tilfældet, selv om der har været konkrete bud på den 25-årige angriber, der netop er hjemvendt fra Africa Cup of Nations. 

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger kom et af buddene fra den belgiske mesterklub KRC Genk, der tilbød FC Midtjylland 37 millioner kroner for Paul Onuachu. Det takkede “Ulvene” nej til, og BT skriver, at Frank Arnesen og Anderlecht har fået et lignende svar på et bud i samme størrelsesorden. 

Claus Steinlein, der er administrerende direktør i FC Midtjylland, ønsker ikke at udtale sig om konkrete klubber.

– Paul har ferie nu, og når han vender tilbage til Danmark, skal vi have fundet den rigtige klub til ham. Det er selvfølgelig noget, vi allerede er i gang med, og der har været masser af forespørgsler og bud, men ikke noget, der har været tilfredsstillende. Foreløbig har vi valgt at takke nej, siger Steinlein til tipsbladet.dk.

FCM-bossen fortæller, at Paul Onuachu efter planen har spillet sin sidste kamp for “Ulvene”. Når han vender tilbage fra ferie, indgår han ikke i planerne.

– Planen er, at Marc Dal Hende og Paul Onuachu ikke skal spille flere kampe for FC Midtjylland. Vi går kun og venter på, at vi sælger dem, lyder det fra Claus Steinlein.

Paul Onuachu har spillet 134 kampe for FC Midtjylland i Superligaen, og han står noteret for 51 mål. 





LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Randers FC – FC Fredericia

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’