FC Midtjylland har Paul Onuachu på affyringsrampen, men den høje nigerianer er endnu ikke blevet skudt af sted.
De danske pokalvindere venter på, at det helt rigtige bud tikker ind i indbakken, og det har foreløbig ikke været tilfældet, selv om der har været konkrete bud på den 25-årige angriber, der netop er hjemvendt fra Africa Cup of Nations.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger kom et af buddene fra den belgiske mesterklub KRC Genk, der tilbød FC Midtjylland 37 millioner kroner for Paul Onuachu. Det takkede “Ulvene” nej til, og BT skriver, at Frank Arnesen og Anderlecht har fået et lignende svar på et bud i samme størrelsesorden.
Claus Steinlein, der er administrerende direktør i FC Midtjylland, ønsker ikke at udtale sig om konkrete klubber.
– Paul har ferie nu, og når han vender tilbage til Danmark, skal vi have fundet den rigtige klub til ham. Det er selvfølgelig noget, vi allerede er i gang med, og der har været masser af forespørgsler og bud, men ikke noget, der har været tilfredsstillende. Foreløbig har vi valgt at takke nej, siger Steinlein til tipsbladet.dk.
FCM-bossen fortæller, at Paul Onuachu efter planen har spillet sin sidste kamp for “Ulvene”. Når han vender tilbage fra ferie, indgår han ikke i planerne.
– Planen er, at Marc Dal Hende og Paul Onuachu ikke skal spille flere kampe for FC Midtjylland. Vi går kun og venter på, at vi sælger dem, lyder det fra Claus Steinlein.
Paul Onuachu har spillet 134 kampe for FC Midtjylland i Superligaen, og han står noteret for 51 mål.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Chokskifte på vej?
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
OPTAKT
Schweiz – Canada
Conrad Harder får argentinsk chef
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Et skridt tættere Englands største stadion
NYHEDER
