FC Midtjylland har afvist bud fra belgiske mestre

FC Midtjylland venter kun på at sælge Paul Onuachu, men “Ulvene” takker ikke ja til hvad som helst. Klubben har blandt andre takket nej til de belgiske mestre fra KRC Genk.



FC Midtjylland har Paul Onuachu på affyringsrampen, men den høje nigerianer er endnu ikke blevet skudt af sted.

De danske pokalvindere venter på, at det helt rigtige bud tikker ind i indbakken, og det har foreløbig ikke været tilfældet, selv om der har været konkrete bud på den 25-årige angriber, der netop er hjemvendt fra Africa Cup of Nations. 

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger kom et af buddene fra den belgiske mesterklub KRC Genk, der tilbød FC Midtjylland 37 millioner kroner for Paul Onuachu. Det takkede “Ulvene” nej til, og BT skriver, at Frank Arnesen og Anderlecht har fået et lignende svar på et bud i samme størrelsesorden. 

Claus Steinlein, der er administrerende direktør i FC Midtjylland, ønsker ikke at udtale sig om konkrete klubber.

– Paul har ferie nu, og når han vender tilbage til Danmark, skal vi have fundet den rigtige klub til ham. Det er selvfølgelig noget, vi allerede er i gang med, og der har været masser af forespørgsler og bud, men ikke noget, der har været tilfredsstillende. Foreløbig har vi valgt at takke nej, siger Steinlein til tipsbladet.dk.

FCM-bossen fortæller, at Paul Onuachu efter planen har spillet sin sidste kamp for “Ulvene”. Når han vender tilbage fra ferie, indgår han ikke i planerne.

– Planen er, at Marc Dal Hende og Paul Onuachu ikke skal spille flere kampe for FC Midtjylland. Vi går kun og venter på, at vi sælger dem, lyder det fra Claus Steinlein.

Paul Onuachu har spillet 134 kampe for FC Midtjylland i Superligaen, og han står noteret for 51 mål. 







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

‘Det er et angreb på FCK’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Et ‘angreb’ på Superligaen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Argentina – Kap Verde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud