FC Midtjylland har Paul Onuachu på affyringsrampen, men den høje nigerianer er endnu ikke blevet skudt af sted.
De danske pokalvindere venter på, at det helt rigtige bud tikker ind i indbakken, og det har foreløbig ikke været tilfældet, selv om der har været konkrete bud på den 25-årige angriber, der netop er hjemvendt fra Africa Cup of Nations.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger kom et af buddene fra den belgiske mesterklub KRC Genk, der tilbød FC Midtjylland 37 millioner kroner for Paul Onuachu. Det takkede “Ulvene” nej til, og BT skriver, at Frank Arnesen og Anderlecht har fået et lignende svar på et bud i samme størrelsesorden.
Claus Steinlein, der er administrerende direktør i FC Midtjylland, ønsker ikke at udtale sig om konkrete klubber.
– Paul har ferie nu, og når han vender tilbage til Danmark, skal vi have fundet den rigtige klub til ham. Det er selvfølgelig noget, vi allerede er i gang med, og der har været masser af forespørgsler og bud, men ikke noget, der har været tilfredsstillende. Foreløbig har vi valgt at takke nej, siger Steinlein til tipsbladet.dk.
FCM-bossen fortæller, at Paul Onuachu efter planen har spillet sin sidste kamp for “Ulvene”. Når han vender tilbage fra ferie, indgår han ikke i planerne.
– Planen er, at Marc Dal Hende og Paul Onuachu ikke skal spille flere kampe for FC Midtjylland. Vi går kun og venter på, at vi sælger dem, lyder det fra Claus Steinlein.
Paul Onuachu har spillet 134 kampe for FC Midtjylland i Superligaen, og han står noteret for 51 mål.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED
