Jess Thorup og FC Midtjylland har ledt efter forstærkning til forsvaret, og nu har klubben fundet den mand, der skal erstatte Nikolay Bodurov.
Bulgarske Bodurov blev ikke købt fri af FC Midtjylland, fordi sidste sæsons nummer tre var af den mening, at landsholdsforsvaren var for dyr i løn. I stedet er valget ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger faldet på den 32-årige finske landsholdsspiller Markus Halsti, der senest spillede for DC United i USA. Det er værd at bemærke, at han kan spille i både midterforsvaret og på den defensive midtbane.
Halsti var søndag til lægetjek i FC Midtjylland, og det forløb uden problemer. Derfor har finnen underskrevet en to-årig kontrakt, og han præsenteres som ny mand i ulveflokken i morgen. Af Halstis Facebook-side kan man da også se, at han har opholdt sig i København søndag.
Markus Halsti er kendt i Skandinavien, efter han over en lang årrække spillede for Malmö FF og havde en vigtig rolle på det Åge Hareide-hold, der kom med i Champions League-gruppespillet. Han spillede i den svenske klub fra 2008 til 2014, og i sin sidste sæson fik han en plads på Årets Hold i Allsvenskan.
I januar 2015 gik turen så til DC United i USA, hvor han spillede frem til maj 2016. Parterne blev enige om at ophæve kontrakten, og Halsti er dermed fri til at skrive under med FC Midtjylland, der allerede har finnerne Tim Sparv og Kaan Kairinen i truppen. Halsti er i øvrigt en fast bestanddel af det finske landshold, og han var senest med i testkampene mod Italien og Belgien.
Markus Halsti startede karrieren i HJK, inden han i 2008 skiftede til svenske GAIS. Turen gik hurtigt videre til Malmö FF, hvor han indledningsvis var ramt af skader, inden det store gennembrud kom. For Malmö FF nåede han 115 kampe og seks mål i Allsvenskan.
Finnen kommer til at tilføre rutine, erfaring og kvalitet til FC Midtjyllands mandskab, der desuden kommer til at nyde godt af hans alsidighed på banen. Han kommer således til at kæmpe om en plads i midterforsvaret, ligesom han er gardering, hvis Tim Sparv er ude.
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
