Jess Thorup og FC Midtjylland har ledt efter forstærkning til forsvaret, og nu har klubben fundet den mand, der skal erstatte Nikolay Bodurov.
Bulgarske Bodurov blev ikke købt fri af FC Midtjylland, fordi sidste sæsons nummer tre var af den mening, at landsholdsforsvaren var for dyr i løn. I stedet er valget ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger faldet på den 32-årige finske landsholdsspiller Markus Halsti, der senest spillede for DC United i USA. Det er værd at bemærke, at han kan spille i både midterforsvaret og på den defensive midtbane.
Halsti var søndag til lægetjek i FC Midtjylland, og det forløb uden problemer. Derfor har finnen underskrevet en to-årig kontrakt, og han præsenteres som ny mand i ulveflokken i morgen. Af Halstis Facebook-side kan man da også se, at han har opholdt sig i København søndag.
Markus Halsti er kendt i Skandinavien, efter han over en lang årrække spillede for Malmö FF og havde en vigtig rolle på det Åge Hareide-hold, der kom med i Champions League-gruppespillet. Han spillede i den svenske klub fra 2008 til 2014, og i sin sidste sæson fik han en plads på Årets Hold i Allsvenskan.
I januar 2015 gik turen så til DC United i USA, hvor han spillede frem til maj 2016. Parterne blev enige om at ophæve kontrakten, og Halsti er dermed fri til at skrive under med FC Midtjylland, der allerede har finnerne Tim Sparv og Kaan Kairinen i truppen. Halsti er i øvrigt en fast bestanddel af det finske landshold, og han var senest med i testkampene mod Italien og Belgien.
Markus Halsti startede karrieren i HJK, inden han i 2008 skiftede til svenske GAIS. Turen gik hurtigt videre til Malmö FF, hvor han indledningsvis var ramt af skader, inden det store gennembrud kom. For Malmö FF nåede han 115 kampe og seks mål i Allsvenskan.
Finnen kommer til at tilføre rutine, erfaring og kvalitet til FC Midtjyllands mandskab, der desuden kommer til at nyde godt af hans alsidighed på banen. Han kommer således til at kæmpe om en plads i midterforsvaret, ligesom han er gardering, hvis Tim Sparv er ude.
NYHEDER
Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Tauson er færdig i Brisbane
Vil have Jonas Wind til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
