FC Midtjylland har torsdag præsenteret som Adam Buksa som ny spiller, og nu følger endnu en ny spiller trop hos de danske mestre.
Knap så overraskende har FC Midtjylland hentet nordmanden Kristoffer Askildsen, der på det seneste har trænet med i mesterklubben og vist sig frem. Den 23-årige midtbanespiller skifter fra Sampdoria til FC Midtjylland, hvor han har underskrevet en fire-årig aftale.
– Kristoffer er en spiller, vi har kendt i lang tid – faktisk siden han var ungdomsspiller i Stabæk. Han er 1,90 meter høj, men hurtig i forhold til sin størrelse, bevæger sig godt og er dygtig i presspillet. Han er en type, der passer rigtig godt ind i vores spillestil, udtaler fodbolddirektør Peter Sand og fortsætter:
– Vi er overbeviste om hans potentiale, og det skal vi nu forløse sammen. Vi går ind i et efterår med masser af kampe, og Kristoffer styrker både kvaliteten og bredden på holdet. De seneste uger har Kristoffer vist sig godt frem, og han har bekræftet os i, at han er en, vi skal satse på.
Hovedpersonen selv glæder sig over aftalen, som altså er faldet på plads efter et længere forløb, hvor Askildsen har trænet med i klubben.
– De seneste uger er jeg blevet bekræftet i det, jeg er blevet fortalt om klubben; det hele føles som en familie. Vi har haft nogle gode træninger, niveauet er højt, og selvom jeg kommer fra en klub i Italien, ser jeg det på mange måder som et skridt op.
– Jeg tog tidligt til Italien og har haft fire år der. Det startede godt, men den sidste tid gik ikke som håbet. Jeg ved, at Midtjylland har været interesseret i mig i nogle år, så jeg er glad for, at alt er faldet på plads. Min tro på, at jeg kan kickstarte min karriere her, er stor, siger Askildsen, der beskriver sig selv som en boks-til-boks midtbanespiller.
Kristoffer Askildsen har spillet en enkelt A-landskamp for Norge. Han har også 50 Serie A-kampe på CV'et.
LIVE
TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret
NYHEDER
19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
LIVE
Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
NYHEDER