FC Midtjylland har torsdag præsenteret som Adam Buksa som ny spiller, og nu følger endnu en ny spiller trop hos de danske mestre.
Knap så overraskende har FC Midtjylland hentet nordmanden Kristoffer Askildsen, der på det seneste har trænet med i mesterklubben og vist sig frem. Den 23-årige midtbanespiller skifter fra Sampdoria til FC Midtjylland, hvor han har underskrevet en fire-årig aftale.
– Kristoffer er en spiller, vi har kendt i lang tid – faktisk siden han var ungdomsspiller i Stabæk. Han er 1,90 meter høj, men hurtig i forhold til sin størrelse, bevæger sig godt og er dygtig i presspillet. Han er en type, der passer rigtig godt ind i vores spillestil, udtaler fodbolddirektør Peter Sand og fortsætter:
– Vi er overbeviste om hans potentiale, og det skal vi nu forløse sammen. Vi går ind i et efterår med masser af kampe, og Kristoffer styrker både kvaliteten og bredden på holdet. De seneste uger har Kristoffer vist sig godt frem, og han har bekræftet os i, at han er en, vi skal satse på.
Hovedpersonen selv glæder sig over aftalen, som altså er faldet på plads efter et længere forløb, hvor Askildsen har trænet med i klubben.
– De seneste uger er jeg blevet bekræftet i det, jeg er blevet fortalt om klubben; det hele føles som en familie. Vi har haft nogle gode træninger, niveauet er højt, og selvom jeg kommer fra en klub i Italien, ser jeg det på mange måder som et skridt op.
– Jeg tog tidligt til Italien og har haft fire år der. Det startede godt, men den sidste tid gik ikke som håbet. Jeg ved, at Midtjylland har været interesseret i mig i nogle år, så jeg er glad for, at alt er faldet på plads. Min tro på, at jeg kan kickstarte min karriere her, er stor, siger Askildsen, der beskriver sig selv som en boks-til-boks midtbanespiller.
Kristoffer Askildsen har spillet en enkelt A-landskamp for Norge. Han har også 50 Serie A-kampe på CV'et.
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Stopper karrieren
NYHEDER