FC Midtjylland har torsdag præsenteret som Adam Buksa som ny spiller, og nu følger endnu en ny spiller trop hos de danske mestre.
Knap så overraskende har FC Midtjylland hentet nordmanden Kristoffer Askildsen, der på det seneste har trænet med i mesterklubben og vist sig frem. Den 23-årige midtbanespiller skifter fra Sampdoria til FC Midtjylland, hvor han har underskrevet en fire-årig aftale.
– Kristoffer er en spiller, vi har kendt i lang tid – faktisk siden han var ungdomsspiller i Stabæk. Han er 1,90 meter høj, men hurtig i forhold til sin størrelse, bevæger sig godt og er dygtig i presspillet. Han er en type, der passer rigtig godt ind i vores spillestil, udtaler fodbolddirektør Peter Sand og fortsætter:
– Vi er overbeviste om hans potentiale, og det skal vi nu forløse sammen. Vi går ind i et efterår med masser af kampe, og Kristoffer styrker både kvaliteten og bredden på holdet. De seneste uger har Kristoffer vist sig godt frem, og han har bekræftet os i, at han er en, vi skal satse på.
Hovedpersonen selv glæder sig over aftalen, som altså er faldet på plads efter et længere forløb, hvor Askildsen har trænet med i klubben.
– De seneste uger er jeg blevet bekræftet i det, jeg er blevet fortalt om klubben; det hele føles som en familie. Vi har haft nogle gode træninger, niveauet er højt, og selvom jeg kommer fra en klub i Italien, ser jeg det på mange måder som et skridt op.
– Jeg tog tidligt til Italien og har haft fire år der. Det startede godt, men den sidste tid gik ikke som håbet. Jeg ved, at Midtjylland har været interesseret i mig i nogle år, så jeg er glad for, at alt er faldet på plads. Min tro på, at jeg kan kickstarte min karriere her, er stor, siger Askildsen, der beskriver sig selv som en boks-til-boks midtbanespiller.
Kristoffer Askildsen har spillet en enkelt A-landskamp for Norge. Han har også 50 Serie A-kampe på CV'et.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER