FC Midtjylland henter Kristoffer Askildsen

FC Midtjylland henter nordmanden Kristoffer Askildsen, der veksler sin prøvetræning til en fire-årig aftale.



FC Midtjylland har torsdag præsenteret som Adam Buksa som ny spiller, og nu følger endnu en ny spiller trop hos de danske mestre. 

Knap så overraskende har FC Midtjylland hentet nordmanden Kristoffer Askildsen, der på det seneste har trænet med i mesterklubben og vist sig frem. Den 23-årige midtbanespiller skifter fra Sampdoria til FC Midtjylland, hvor han har underskrevet en fire-årig aftale.

– Kristoffer er en spiller, vi har kendt i lang tid – faktisk siden han var ungdomsspiller i Stabæk. Han er 1,90 meter høj, men hurtig i forhold til sin størrelse, bevæger sig godt og er dygtig i presspillet. Han er en type, der passer rigtig godt ind i vores spillestil, udtaler fodbolddirektør Peter Sand og fortsætter:

– Vi er overbeviste om hans potentiale, og det skal vi nu forløse sammen. Vi går ind i et efterår med masser af kampe, og Kristoffer styrker både kvaliteten og bredden på holdet. De seneste uger har Kristoffer vist sig godt frem, og han har bekræftet os i, at han er en, vi skal satse på.

Hovedpersonen selv glæder sig over aftalen, som altså er faldet på plads efter et længere forløb, hvor Askildsen har trænet med i klubben.

– De seneste uger er jeg blevet bekræftet i det, jeg er blevet fortalt om klubben; det hele føles som en familie. Vi har haft nogle gode træninger, niveauet er højt, og selvom jeg kommer fra en klub i Italien, ser jeg det på mange måder som et skridt op.

– Jeg tog tidligt til Italien og har haft fire år der. Det startede godt, men den sidste tid gik ikke som håbet. Jeg ved, at Midtjylland har været interesseret i mig i nogle år, så jeg er glad for, at alt er faldet på plads. Min tro på, at jeg kan kickstarte min karriere her, er stor, siger Askildsen, der beskriver sig selv som en boks-til-boks midtbanespiller.

Kristoffer Askildsen har spillet en enkelt A-landskamp for Norge. Han har også 50 Serie A-kampe på CV'et. 






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK-spiller har revet skulderen af led



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Forhandler med Jannik Vestergaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Tager Superliga-klub stor beslutning?

FCM-flop i chokskifte

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Paolo Maldini lander stort job

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!