FC Midtjylland har torsdag præsenteret som Adam Buksa som ny spiller, og nu følger endnu en ny spiller trop hos de danske mestre.
Knap så overraskende har FC Midtjylland hentet nordmanden Kristoffer Askildsen, der på det seneste har trænet med i mesterklubben og vist sig frem. Den 23-årige midtbanespiller skifter fra Sampdoria til FC Midtjylland, hvor han har underskrevet en fire-årig aftale.
– Kristoffer er en spiller, vi har kendt i lang tid – faktisk siden han var ungdomsspiller i Stabæk. Han er 1,90 meter høj, men hurtig i forhold til sin størrelse, bevæger sig godt og er dygtig i presspillet. Han er en type, der passer rigtig godt ind i vores spillestil, udtaler fodbolddirektør Peter Sand og fortsætter:
– Vi er overbeviste om hans potentiale, og det skal vi nu forløse sammen. Vi går ind i et efterår med masser af kampe, og Kristoffer styrker både kvaliteten og bredden på holdet. De seneste uger har Kristoffer vist sig godt frem, og han har bekræftet os i, at han er en, vi skal satse på.
Hovedpersonen selv glæder sig over aftalen, som altså er faldet på plads efter et længere forløb, hvor Askildsen har trænet med i klubben.
– De seneste uger er jeg blevet bekræftet i det, jeg er blevet fortalt om klubben; det hele føles som en familie. Vi har haft nogle gode træninger, niveauet er højt, og selvom jeg kommer fra en klub i Italien, ser jeg det på mange måder som et skridt op.
– Jeg tog tidligt til Italien og har haft fire år der. Det startede godt, men den sidste tid gik ikke som håbet. Jeg ved, at Midtjylland har været interesseret i mig i nogle år, så jeg er glad for, at alt er faldet på plads. Min tro på, at jeg kan kickstarte min karriere her, er stor, siger Askildsen, der beskriver sig selv som en boks-til-boks midtbanespiller.
Kristoffer Askildsen har spillet en enkelt A-landskamp for Norge. Han har også 50 Serie A-kampe på CV'et.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT