FC Midtjylland jagter en række nye spillere

FC Midtjylland er slet ikke færdige med at handle – der skal ske flere ting på heden inden mandagnes deadline.



Det er næsten aldrig kedeligt i FC Midtjylland i de sidste dage af et transfervindue, og der ser også ud til at være en heftig afslutning i vente i denne omgang på den jyske hede.

Det er om sommeren, at de fleste handler sker, og denne måned er da også forløbet nogenlunde roligt i FC Midtjylland indtil videre, men der skal nok ske ting og sager i løbet af de sidste par dage.

Det fastslår sportschef Svend Graversen.

– Vi kigger efter én, der kan gå ind i den defensive del af positionerne. Om det så er en højre wingback eller en central stopper er alt efter, hvor vi kan se, at vi kan få den største kvalitet. Vi har brug for at få én ind, hvis vi skal være fuldt ud dækket, siger Graversen til podcasten Sort Snak.

Også længere fremme på banen jagter de danske vicemestre forstærkning. Nærmere bestemt på den centrale midtbane.

– Det er én af de positioner, hvor vi gerne vil forstærke os. Jens (Cajuste, red.) er taget af sted, så vi kan godt se, at det er der, vi måske kan bringe én ind. Det er ikke lykkedes os at finde den rigtige, og det bliver vi ved med at arbejde på, lyder det fra Graversen. 

FC Midtjyllands sportschef fastslår desuden, at ulvene også skal have en ny målmand, som kan puste Elias Rafn Olafsson i nakken. Det bliver dog ikke Leverkusen-keeperen Lennart Grill, der har været sat i forbindelse med Superligaens tophold. 

Vagner Love og Ousmane Diomande er foreløbig de eneste to spillere, der er kommet til FC Midtjylland i dette transfervindue, men det er formentlig kun et spørgsmål om tid, før offensivspilleren Edward Chilufya bliver præsenteret.





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu melder Christian Eriksen ud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel