FC Midtjylland jagter en række nye spillere

FC Midtjylland er slet ikke færdige med at handle – der skal ske flere ting på heden inden mandagnes deadline.



Det er næsten aldrig kedeligt i FC Midtjylland i de sidste dage af et transfervindue, og der ser også ud til at være en heftig afslutning i vente i denne omgang på den jyske hede.

Det er om sommeren, at de fleste handler sker, og denne måned er da også forløbet nogenlunde roligt i FC Midtjylland indtil videre, men der skal nok ske ting og sager i løbet af de sidste par dage.

Det fastslår sportschef Svend Graversen.

– Vi kigger efter én, der kan gå ind i den defensive del af positionerne. Om det så er en højre wingback eller en central stopper er alt efter, hvor vi kan se, at vi kan få den største kvalitet. Vi har brug for at få én ind, hvis vi skal være fuldt ud dækket, siger Graversen til podcasten Sort Snak.

Også længere fremme på banen jagter de danske vicemestre forstærkning. Nærmere bestemt på den centrale midtbane.

– Det er én af de positioner, hvor vi gerne vil forstærke os. Jens (Cajuste, red.) er taget af sted, så vi kan godt se, at det er der, vi måske kan bringe én ind. Det er ikke lykkedes os at finde den rigtige, og det bliver vi ved med at arbejde på, lyder det fra Graversen. 

FC Midtjyllands sportschef fastslår desuden, at ulvene også skal have en ny målmand, som kan puste Elias Rafn Olafsson i nakken. Det bliver dog ikke Leverkusen-keeperen Lennart Grill, der har været sat i forbindelse med Superligaens tophold. 

Vagner Love og Ousmane Diomande er foreløbig de eneste to spillere, der er kommet til FC Midtjylland i dette transfervindue, men det er formentlig kun et spørgsmål om tid, før offensivspilleren Edward Chilufya bliver præsenteret.





Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

De vil have Rashford

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Riemer lover: De får debut

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Vender tilbage til skærmen

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden