FC Midtjylland jagter en række nye spillere

FC Midtjylland er slet ikke færdige med at handle – der skal ske flere ting på heden inden mandagnes deadline.



Det er næsten aldrig kedeligt i FC Midtjylland i de sidste dage af et transfervindue, og der ser også ud til at være en heftig afslutning i vente i denne omgang på den jyske hede.

Det er om sommeren, at de fleste handler sker, og denne måned er da også forløbet nogenlunde roligt i FC Midtjylland indtil videre, men der skal nok ske ting og sager i løbet af de sidste par dage.

Det fastslår sportschef Svend Graversen.

– Vi kigger efter én, der kan gå ind i den defensive del af positionerne. Om det så er en højre wingback eller en central stopper er alt efter, hvor vi kan se, at vi kan få den største kvalitet. Vi har brug for at få én ind, hvis vi skal være fuldt ud dækket, siger Graversen til podcasten Sort Snak.

Også længere fremme på banen jagter de danske vicemestre forstærkning. Nærmere bestemt på den centrale midtbane.

– Det er én af de positioner, hvor vi gerne vil forstærke os. Jens (Cajuste, red.) er taget af sted, så vi kan godt se, at det er der, vi måske kan bringe én ind. Det er ikke lykkedes os at finde den rigtige, og det bliver vi ved med at arbejde på, lyder det fra Graversen. 

FC Midtjyllands sportschef fastslår desuden, at ulvene også skal have en ny målmand, som kan puste Elias Rafn Olafsson i nakken. Det bliver dog ikke Leverkusen-keeperen Lennart Grill, der har været sat i forbindelse med Superligaens tophold. 

Vagner Love og Ousmane Diomande er foreløbig de eneste to spillere, der er kommet til FC Midtjylland i dette transfervindue, men det er formentlig kun et spørgsmål om tid, før offensivspilleren Edward Chilufya bliver præsenteret.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Vil smadre transferrekord

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding

Vigtigt nyt for ‘AC’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Holland – Sverige

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Zanka ville spille gratis for FC København

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Thomas Frank med interessant Danmark-melding