FC Midtjylland har resultatmæssigt været i fremgang i forårets slutspil, hvor holdet med 20 point i ni kampe har hentet flest af alle i Superligaen.
Det er dog til stor skuffelse for FCM selv sket i nedrykningsspillet, og midtjyderne har før lørdagens hjemmekamp mod OB for alvor kniven for struben.
Taber FCM, snupper fynboerne nemlig syvendepladsen og den europæiske mulighed, som den indbringer. FCM vil omvendt for første gang i ti år – siden 2013/14 – skulle undvære europæisk fodbold i næste sæson.
Og det matcher dårligt med de langsigtede ambitioner i klubben.
FC Midtjylland har i sin "Vision 2025" et erklæret mål om at bryde ind i top-50 på Uefas koefficientrangliste og dermed blandt andet få bedre seedninger i de europæiske turneringer.
Listen baserer sig på holdenes resultater i de seneste fem sæsoner, og FC Midtjylland ligger aktuelt nummer 63.
Baseret alene på de seneste tre sæsoner har midtjyderne dog hentet et pointsnit, der akkurat rækker til en 50.-plads. Det er kommet i hus efter et gruppespil i Champions League og to i Europa League.
To sæsoner lig de seneste i Europa vil med andre ord sende dem op omkring den ambitiøse målsætning. Omvendt vil et år helt uden europæisk fodbold skabe et hul, der vil være tæt på katastrofalt for målsætningen. I hvert fald hvis den skal i hus inden 2025.
FCM kunne have sikret syvendepladsen mod Silkeborg senest, men spillede 3-3 efter især en svag første halvleg. Midtbaneprofil Kristoffer Olsson håber, at FCM mod OB finder sporet fra kampene op til SIF-kampen.
– Vi skal gøre meget af det, vi har gjort på det sidste. Ud over seneste opgør har vi startet alle kampe stærkt. Vi skal komme buldrende, spille fremad og udvise energi, så vi lægger pres på dem fra start, siger Olsson til fcm.dk.
FCM tabte i efteråret 1-2 til OB, men har også vundet to gange i Odense i denne sæson.
– Selv om vi ikke var gode på hjemmebane i efteråret, har vi i den seneste periode været rigtig stabile. Det, tror jeg, alle på holdet føler, så vi skal egentlig bare fortsætte med at spille den form for fodbold, vi har gjort hidtil, siger Olsson.
Løser FC Midtjylland opgaven mod OB, skal holdet næste fredag møde nummer fire fra mesterskabsspillet, Viborg eller AGF, på udebane i en kamp om pladsen i Conference League-kvalifikationen.
FCM og OB dyster lørdag sideløbende med de øvrige kampe i nedrykningsspillet, hvor AaB, Lyngby og Horsens skal have fordelt to billetter til 1. division.
Kampene går i gang klokken 14.
/ritzau/
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
AVIS
Stopper alle forhandlinger
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
MEDIE
På vej til storklub
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Pibekoncert til Thomas Frank