FC Midtjylland har resultatmæssigt været i fremgang i forårets slutspil, hvor holdet med 20 point i ni kampe har hentet flest af alle i Superligaen.
Det er dog til stor skuffelse for FCM selv sket i nedrykningsspillet, og midtjyderne har før lørdagens hjemmekamp mod OB for alvor kniven for struben.
Taber FCM, snupper fynboerne nemlig syvendepladsen og den europæiske mulighed, som den indbringer. FCM vil omvendt for første gang i ti år – siden 2013/14 – skulle undvære europæisk fodbold i næste sæson.
Og det matcher dårligt med de langsigtede ambitioner i klubben.
FC Midtjylland har i sin "Vision 2025" et erklæret mål om at bryde ind i top-50 på Uefas koefficientrangliste og dermed blandt andet få bedre seedninger i de europæiske turneringer.
Listen baserer sig på holdenes resultater i de seneste fem sæsoner, og FC Midtjylland ligger aktuelt nummer 63.
Baseret alene på de seneste tre sæsoner har midtjyderne dog hentet et pointsnit, der akkurat rækker til en 50.-plads. Det er kommet i hus efter et gruppespil i Champions League og to i Europa League.
To sæsoner lig de seneste i Europa vil med andre ord sende dem op omkring den ambitiøse målsætning. Omvendt vil et år helt uden europæisk fodbold skabe et hul, der vil være tæt på katastrofalt for målsætningen. I hvert fald hvis den skal i hus inden 2025.
FCM kunne have sikret syvendepladsen mod Silkeborg senest, men spillede 3-3 efter især en svag første halvleg. Midtbaneprofil Kristoffer Olsson håber, at FCM mod OB finder sporet fra kampene op til SIF-kampen.
– Vi skal gøre meget af det, vi har gjort på det sidste. Ud over seneste opgør har vi startet alle kampe stærkt. Vi skal komme buldrende, spille fremad og udvise energi, så vi lægger pres på dem fra start, siger Olsson til fcm.dk.
FCM tabte i efteråret 1-2 til OB, men har også vundet to gange i Odense i denne sæson.
– Selv om vi ikke var gode på hjemmebane i efteråret, har vi i den seneste periode været rigtig stabile. Det, tror jeg, alle på holdet føler, så vi skal egentlig bare fortsætte med at spille den form for fodbold, vi har gjort hidtil, siger Olsson.
Løser FC Midtjylland opgaven mod OB, skal holdet næste fredag møde nummer fire fra mesterskabsspillet, Viborg eller AGF, på udebane i en kamp om pladsen i Conference League-kvalifikationen.
FCM og OB dyster lørdag sideløbende med de øvrige kampe i nedrykningsspillet, hvor AaB, Lyngby og Horsens skal have fordelt to billetter til 1. division.
Kampene går i gang klokken 14.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
AGF på rov i Hobro IK
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning