FC Midtjylland har resultatmæssigt været i fremgang i forårets slutspil, hvor holdet med 20 point i ni kampe har hentet flest af alle i Superligaen.
Det er dog til stor skuffelse for FCM selv sket i nedrykningsspillet, og midtjyderne har før lørdagens hjemmekamp mod OB for alvor kniven for struben.
Taber FCM, snupper fynboerne nemlig syvendepladsen og den europæiske mulighed, som den indbringer. FCM vil omvendt for første gang i ti år – siden 2013/14 – skulle undvære europæisk fodbold i næste sæson.
Og det matcher dårligt med de langsigtede ambitioner i klubben.
FC Midtjylland har i sin "Vision 2025" et erklæret mål om at bryde ind i top-50 på Uefas koefficientrangliste og dermed blandt andet få bedre seedninger i de europæiske turneringer.
Listen baserer sig på holdenes resultater i de seneste fem sæsoner, og FC Midtjylland ligger aktuelt nummer 63.
Baseret alene på de seneste tre sæsoner har midtjyderne dog hentet et pointsnit, der akkurat rækker til en 50.-plads. Det er kommet i hus efter et gruppespil i Champions League og to i Europa League.
To sæsoner lig de seneste i Europa vil med andre ord sende dem op omkring den ambitiøse målsætning. Omvendt vil et år helt uden europæisk fodbold skabe et hul, der vil være tæt på katastrofalt for målsætningen. I hvert fald hvis den skal i hus inden 2025.
FCM kunne have sikret syvendepladsen mod Silkeborg senest, men spillede 3-3 efter især en svag første halvleg. Midtbaneprofil Kristoffer Olsson håber, at FCM mod OB finder sporet fra kampene op til SIF-kampen.
– Vi skal gøre meget af det, vi har gjort på det sidste. Ud over seneste opgør har vi startet alle kampe stærkt. Vi skal komme buldrende, spille fremad og udvise energi, så vi lægger pres på dem fra start, siger Olsson til fcm.dk.
FCM tabte i efteråret 1-2 til OB, men har også vundet to gange i Odense i denne sæson.
– Selv om vi ikke var gode på hjemmebane i efteråret, har vi i den seneste periode været rigtig stabile. Det, tror jeg, alle på holdet føler, så vi skal egentlig bare fortsætte med at spille den form for fodbold, vi har gjort hidtil, siger Olsson.
Løser FC Midtjylland opgaven mod OB, skal holdet næste fredag møde nummer fire fra mesterskabsspillet, Viborg eller AGF, på udebane i en kamp om pladsen i Conference League-kvalifikationen.
FCM og OB dyster lørdag sideløbende med de øvrige kampe i nedrykningsspillet, hvor AaB, Lyngby og Horsens skal have fordelt to billetter til 1. division.
Kampene går i gang klokken 14.
/ritzau/
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Bo Svensson favorit til stort job
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Her er Kamil Wilczek i dag
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Pogba kan få comeback
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG