Meget på spil i FCM: Kan misse vigtig Europa-plads

FC Midtjyllands ambition om top-50 på koefficientranglisten lider et kæmpe knæk, hvis OB vinder i Herning.



FC Midtjylland har resultatmæssigt været i fremgang i forårets slutspil, hvor holdet med 20 point i ni kampe har hentet flest af alle i Superligaen.

Det er dog til stor skuffelse for FCM selv sket i nedrykningsspillet, og midtjyderne har før lørdagens hjemmekamp mod OB for alvor kniven for struben.

Taber FCM, snupper fynboerne nemlig syvendepladsen og den europæiske mulighed, som den indbringer. FCM vil omvendt for første gang i ti år – siden 2013/14 – skulle undvære europæisk fodbold i næste sæson.

Og det matcher dårligt med de langsigtede ambitioner i klubben.

FC Midtjylland har i sin "Vision 2025" et erklæret mål om at bryde ind i top-50 på Uefas koefficientrangliste og dermed blandt andet få bedre seedninger i de europæiske turneringer.

Listen baserer sig på holdenes resultater i de seneste fem sæsoner, og FC Midtjylland ligger aktuelt nummer 63.

Baseret alene på de seneste tre sæsoner har midtjyderne dog hentet et pointsnit, der akkurat rækker til en 50.-plads. Det er kommet i hus efter et gruppespil i Champions League og to i Europa League.

To sæsoner lig de seneste i Europa vil med andre ord sende dem op omkring den ambitiøse målsætning. Omvendt vil et år helt uden europæisk fodbold skabe et hul, der vil være tæt på katastrofalt for målsætningen. I hvert fald hvis den skal i hus inden 2025.

FCM kunne have sikret syvendepladsen mod Silkeborg senest, men spillede 3-3 efter især en svag første halvleg. Midtbaneprofil Kristoffer Olsson håber, at FCM mod OB finder sporet fra kampene op til SIF-kampen.

– Vi skal gøre meget af det, vi har gjort på det sidste. Ud over seneste opgør har vi startet alle kampe stærkt. Vi skal komme buldrende, spille fremad og udvise energi, så vi lægger pres på dem fra start, siger Olsson til fcm.dk.

FCM tabte i efteråret 1-2 til OB, men har også vundet to gange i Odense i denne sæson.

– Selv om vi ikke var gode på hjemmebane i efteråret, har vi i den seneste periode været rigtig stabile. Det, tror jeg, alle på holdet føler, så vi skal egentlig bare fortsætte med at spille den form for fodbold, vi har gjort hidtil, siger Olsson.

Løser FC Midtjylland opgaven mod OB, skal holdet næste fredag møde nummer fire fra mesterskabsspillet, Viborg eller AGF, på udebane i en kamp om pladsen i Conference League-kvalifikationen.

FCM og OB dyster lørdag sideløbende med de øvrige kampe i nedrykningsspillet, hvor AaB, Lyngby og Horsens skal have fordelt to billetter til 1. division.

Kampene går i gang klokken 14.

/ritzau/








Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’


Manchester City rundbarberer Liverpool

Det er useriøst, FCK!

Stort medie køber rettigheder til FCK mod Brøndby

FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Frank mødt af massive buh-råb

Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Nu vil han snart score et mål for Brøndby

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Forrygende Franculino på pletten igen

Real Madrid spiller uafgjort

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Vejle forværrer FCK’s krise

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Voldsomme rygter i udlandet

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Nikolas Nartey: ‘Der er ingen grænser for Noah’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Arbejder på køb af William Osula

Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

AGF – Sønderjyske

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

Skifter fire mand fra London-massakren

Vejle Boldklub – FC København

Fantastisk for Danmark: Han er klar igen

Professorer: Stadionleje i Fredericia ulovligt

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her

Schjelderup har delt ulovlig video: Jeg får en dom

Søvndyssende søndag i Stuttgart