Meget på spil i FCM: Kan misse vigtig Europa-plads

FC Midtjyllands ambition om top-50 på koefficientranglisten lider et kæmpe knæk, hvis OB vinder i Herning.



FC Midtjylland har resultatmæssigt været i fremgang i forårets slutspil, hvor holdet med 20 point i ni kampe har hentet flest af alle i Superligaen.

Det er dog til stor skuffelse for FCM selv sket i nedrykningsspillet, og midtjyderne har før lørdagens hjemmekamp mod OB for alvor kniven for struben.

Taber FCM, snupper fynboerne nemlig syvendepladsen og den europæiske mulighed, som den indbringer. FCM vil omvendt for første gang i ti år – siden 2013/14 – skulle undvære europæisk fodbold i næste sæson.

Og det matcher dårligt med de langsigtede ambitioner i klubben.

FC Midtjylland har i sin "Vision 2025" et erklæret mål om at bryde ind i top-50 på Uefas koefficientrangliste og dermed blandt andet få bedre seedninger i de europæiske turneringer.

Listen baserer sig på holdenes resultater i de seneste fem sæsoner, og FC Midtjylland ligger aktuelt nummer 63.

Baseret alene på de seneste tre sæsoner har midtjyderne dog hentet et pointsnit, der akkurat rækker til en 50.-plads. Det er kommet i hus efter et gruppespil i Champions League og to i Europa League.

To sæsoner lig de seneste i Europa vil med andre ord sende dem op omkring den ambitiøse målsætning. Omvendt vil et år helt uden europæisk fodbold skabe et hul, der vil være tæt på katastrofalt for målsætningen. I hvert fald hvis den skal i hus inden 2025.

FCM kunne have sikret syvendepladsen mod Silkeborg senest, men spillede 3-3 efter især en svag første halvleg. Midtbaneprofil Kristoffer Olsson håber, at FCM mod OB finder sporet fra kampene op til SIF-kampen.

– Vi skal gøre meget af det, vi har gjort på det sidste. Ud over seneste opgør har vi startet alle kampe stærkt. Vi skal komme buldrende, spille fremad og udvise energi, så vi lægger pres på dem fra start, siger Olsson til fcm.dk.

FCM tabte i efteråret 1-2 til OB, men har også vundet to gange i Odense i denne sæson.

– Selv om vi ikke var gode på hjemmebane i efteråret, har vi i den seneste periode været rigtig stabile. Det, tror jeg, alle på holdet føler, så vi skal egentlig bare fortsætte med at spille den form for fodbold, vi har gjort hidtil, siger Olsson.

Løser FC Midtjylland opgaven mod OB, skal holdet næste fredag møde nummer fire fra mesterskabsspillet, Viborg eller AGF, på udebane i en kamp om pladsen i Conference League-kvalifikationen.

FCM og OB dyster lørdag sideløbende med de øvrige kampe i nedrykningsspillet, hvor AaB, Lyngby og Horsens skal have fordelt to billetter til 1. division.

Kampene går i gang klokken 14.

/ritzau/



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her kan du se VM-lodtrækningen

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Patrick Da Silva idømt fængsel

Griner af AaB-rygte

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FC Fredericia – OB

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Rigmand vild med FC København-aftale

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jonas Wind er i København

Dybt skuffet og trist

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Saver United-stjerne over

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Her er Danmarks VM-gruppe

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Her er alle VM-grupperne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham