FC Midtjylland køber polsk stjerneangriber

FC Midtjylland henter den polske angriber Adam Buksa for omkring 30 millioner kroner.



FC Midtjylland lander en markant forstærkning frem mod den kommende sæsons guldforsvar i Superligaen.

Den polske angriber Adam Buksa skifter fra Lens til FC Midtjylland, erfarer Tipsbladet. TV 2 Sport var først med oplysningen om handlen, der beløber sig til cirka 30 millioner kroner.

27-årige Adam Buksa har haft et skuffende ophold i Lens, men derudover har angriberen scoret mål i de fleste klubber, han har repræsenteret – det gælder både tyrkiske Antalyaspor og amerikanske New England Revolution.

Adam Buksa er også en del af det polske landshold, hvor han er noteret for syv kasser i 17 kampe – han scorede et enkelt mål for polakkerne under EM, hvor han scorede det enlige mål i åbningskampen mod Holland, som Polen tabte 1-2. 

Buksa er en hovedstødsstærk spidsangriber, der tegner til at blive et supplement og en konkurrent til den sydkoreanske landsholdsprofil Cho Gue-sung.

260750

Adam Buksa var også i søgelyset hos FC Midtjylland i 2023, da klubben endte med at købe Cho Gue-sung. Foto: Alamy

Cho Gue-sung genoptræner for tiden efter et mindre indgreb i knæet, og med Buksa ombord får FC Midtjylland her og nu en værdifuld spiller til angrebet forud for et intenst kampprogram, hvor FC Midtjylland satser benhårdt på at komme i Champions League, samtidig med at man vil bedre fra land i Superligaen end for et år siden, hvor FCM tabte tre ligakampe i de første seks uger.

Købet af Buksa hænger dog ifølge Tipsbladets oplysninger ikke sammen med Chos aktuelle skade og genoptræning – FC Midtjylland havde uanset hvad jagtet et alternativ til angrebet og Cho med udsigt til et hav af kampe i efteråret.

Antalyaspor havde en lavere frikøbsklausul på Buksa end de omtrent 30 millioner kroner, FC Midtjylland ender med at betale, men Buksa og hans bagland signalerede i slutningen af 2023/24-sæsonen, at angriberen ønskede at fortsætte i en større klub og liga.

Det bliver så altså i FC Midtjylland, det skal ske fra den kommende sæson.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

Klar besked om AGF

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby BK – AGF

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Franco Baresi er død

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘En trøstepræmie af en turnering’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob