FC Midtjylland lander en markant forstærkning frem mod den kommende sæsons guldforsvar i Superligaen.
Den polske angriber Adam Buksa skifter fra Lens til FC Midtjylland, erfarer Tipsbladet. TV 2 Sport var først med oplysningen om handlen, der beløber sig til cirka 30 millioner kroner.
27-årige Adam Buksa har haft et skuffende ophold i Lens, men derudover har angriberen scoret mål i de fleste klubber, han har repræsenteret – det gælder både tyrkiske Antalyaspor og amerikanske New England Revolution.
Adam Buksa er også en del af det polske landshold, hvor han er noteret for syv kasser i 17 kampe – han scorede et enkelt mål for polakkerne under EM, hvor han scorede det enlige mål i åbningskampen mod Holland, som Polen tabte 1-2.
Buksa er en hovedstødsstærk spidsangriber, der tegner til at blive et supplement og en konkurrent til den sydkoreanske landsholdsprofil Cho Gue-sung.

Cho Gue-sung genoptræner for tiden efter et mindre indgreb i knæet, og med Buksa ombord får FC Midtjylland her og nu en værdifuld spiller til angrebet forud for et intenst kampprogram, hvor FC Midtjylland satser benhårdt på at komme i Champions League, samtidig med at man vil bedre fra land i Superligaen end for et år siden, hvor FCM tabte tre ligakampe i de første seks uger.
Købet af Buksa hænger dog ifølge Tipsbladets oplysninger ikke sammen med Chos aktuelle skade og genoptræning – FC Midtjylland havde uanset hvad jagtet et alternativ til angrebet og Cho med udsigt til et hav af kampe i efteråret.
Antalyaspor havde en lavere frikøbsklausul på Buksa end de omtrent 30 millioner kroner, FC Midtjylland ender med at betale, men Buksa og hans bagland signalerede i slutningen af 2023/24-sæsonen, at angriberen ønskede at fortsætte i en større klub og liga.
Det bliver så altså i FC Midtjylland, det skal ske fra den kommende sæson.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
AVIS