FC Midtjylland lander en markant forstærkning frem mod den kommende sæsons guldforsvar i Superligaen.
Den polske angriber Adam Buksa skifter fra Lens til FC Midtjylland, erfarer Tipsbladet. TV 2 Sport var først med oplysningen om handlen, der beløber sig til cirka 30 millioner kroner.
27-årige Adam Buksa har haft et skuffende ophold i Lens, men derudover har angriberen scoret mål i de fleste klubber, han har repræsenteret – det gælder både tyrkiske Antalyaspor og amerikanske New England Revolution.
Adam Buksa er også en del af det polske landshold, hvor han er noteret for syv kasser i 17 kampe – han scorede et enkelt mål for polakkerne under EM, hvor han scorede det enlige mål i åbningskampen mod Holland, som Polen tabte 1-2.
Buksa er en hovedstødsstærk spidsangriber, der tegner til at blive et supplement og en konkurrent til den sydkoreanske landsholdsprofil Cho Gue-sung.

Cho Gue-sung genoptræner for tiden efter et mindre indgreb i knæet, og med Buksa ombord får FC Midtjylland her og nu en værdifuld spiller til angrebet forud for et intenst kampprogram, hvor FC Midtjylland satser benhårdt på at komme i Champions League, samtidig med at man vil bedre fra land i Superligaen end for et år siden, hvor FCM tabte tre ligakampe i de første seks uger.
Købet af Buksa hænger dog ifølge Tipsbladets oplysninger ikke sammen med Chos aktuelle skade og genoptræning – FC Midtjylland havde uanset hvad jagtet et alternativ til angrebet og Cho med udsigt til et hav af kampe i efteråret.
Antalyaspor havde en lavere frikøbsklausul på Buksa end de omtrent 30 millioner kroner, FC Midtjylland ender med at betale, men Buksa og hans bagland signalerede i slutningen af 2023/24-sæsonen, at angriberen ønskede at fortsætte i en større klub og liga.
Det bliver så altså i FC Midtjylland, det skal ske fra den kommende sæson.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT