FC Midtjylland lander en markant forstærkning frem mod den kommende sæsons guldforsvar i Superligaen.
Den polske angriber Adam Buksa skifter fra Lens til FC Midtjylland, erfarer Tipsbladet. TV 2 Sport var først med oplysningen om handlen, der beløber sig til cirka 30 millioner kroner.
27-årige Adam Buksa har haft et skuffende ophold i Lens, men derudover har angriberen scoret mål i de fleste klubber, han har repræsenteret – det gælder både tyrkiske Antalyaspor og amerikanske New England Revolution.
Adam Buksa er også en del af det polske landshold, hvor han er noteret for syv kasser i 17 kampe – han scorede et enkelt mål for polakkerne under EM, hvor han scorede det enlige mål i åbningskampen mod Holland, som Polen tabte 1-2.
Buksa er en hovedstødsstærk spidsangriber, der tegner til at blive et supplement og en konkurrent til den sydkoreanske landsholdsprofil Cho Gue-sung.

Cho Gue-sung genoptræner for tiden efter et mindre indgreb i knæet, og med Buksa ombord får FC Midtjylland her og nu en værdifuld spiller til angrebet forud for et intenst kampprogram, hvor FC Midtjylland satser benhårdt på at komme i Champions League, samtidig med at man vil bedre fra land i Superligaen end for et år siden, hvor FCM tabte tre ligakampe i de første seks uger.
Købet af Buksa hænger dog ifølge Tipsbladets oplysninger ikke sammen med Chos aktuelle skade og genoptræning – FC Midtjylland havde uanset hvad jagtet et alternativ til angrebet og Cho med udsigt til et hav af kampe i efteråret.
Antalyaspor havde en lavere frikøbsklausul på Buksa end de omtrent 30 millioner kroner, FC Midtjylland ender med at betale, men Buksa og hans bagland signalerede i slutningen af 2023/24-sæsonen, at angriberen ønskede at fortsætte i en større klub og liga.
Det bliver så altså i FC Midtjylland, det skal ske fra den kommende sæson.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
HELT VILDT
Værste i 16 år
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT