FC Midtjylland lander en markant forstærkning frem mod den kommende sæsons guldforsvar i Superligaen.
Den polske angriber Adam Buksa skifter fra Lens til FC Midtjylland, erfarer Tipsbladet. TV 2 Sport var først med oplysningen om handlen, der beløber sig til cirka 30 millioner kroner.
27-årige Adam Buksa har haft et skuffende ophold i Lens, men derudover har angriberen scoret mål i de fleste klubber, han har repræsenteret – det gælder både tyrkiske Antalyaspor og amerikanske New England Revolution.
Adam Buksa er også en del af det polske landshold, hvor han er noteret for syv kasser i 17 kampe – han scorede et enkelt mål for polakkerne under EM, hvor han scorede det enlige mål i åbningskampen mod Holland, som Polen tabte 1-2.
Buksa er en hovedstødsstærk spidsangriber, der tegner til at blive et supplement og en konkurrent til den sydkoreanske landsholdsprofil Cho Gue-sung.

Cho Gue-sung genoptræner for tiden efter et mindre indgreb i knæet, og med Buksa ombord får FC Midtjylland her og nu en værdifuld spiller til angrebet forud for et intenst kampprogram, hvor FC Midtjylland satser benhårdt på at komme i Champions League, samtidig med at man vil bedre fra land i Superligaen end for et år siden, hvor FCM tabte tre ligakampe i de første seks uger.
Købet af Buksa hænger dog ifølge Tipsbladets oplysninger ikke sammen med Chos aktuelle skade og genoptræning – FC Midtjylland havde uanset hvad jagtet et alternativ til angrebet og Cho med udsigt til et hav af kampe i efteråret.
Antalyaspor havde en lavere frikøbsklausul på Buksa end de omtrent 30 millioner kroner, FC Midtjylland ender med at betale, men Buksa og hans bagland signalerede i slutningen af 2023/24-sæsonen, at angriberen ønskede at fortsætte i en større klub og liga.
Det bliver så altså i FC Midtjylland, det skal ske fra den kommende sæson.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
Bellingham og Kane sender England videre
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
AVIS