FC Midtjylland lander en markant forstærkning frem mod den kommende sæsons guldforsvar i Superligaen.
Den polske angriber Adam Buksa skifter fra Lens til FC Midtjylland, erfarer Tipsbladet. TV 2 Sport var først med oplysningen om handlen, der beløber sig til cirka 30 millioner kroner.
27-årige Adam Buksa har haft et skuffende ophold i Lens, men derudover har angriberen scoret mål i de fleste klubber, han har repræsenteret – det gælder både tyrkiske Antalyaspor og amerikanske New England Revolution.
Adam Buksa er også en del af det polske landshold, hvor han er noteret for syv kasser i 17 kampe – han scorede et enkelt mål for polakkerne under EM, hvor han scorede det enlige mål i åbningskampen mod Holland, som Polen tabte 1-2.
Buksa er en hovedstødsstærk spidsangriber, der tegner til at blive et supplement og en konkurrent til den sydkoreanske landsholdsprofil Cho Gue-sung.

Cho Gue-sung genoptræner for tiden efter et mindre indgreb i knæet, og med Buksa ombord får FC Midtjylland her og nu en værdifuld spiller til angrebet forud for et intenst kampprogram, hvor FC Midtjylland satser benhårdt på at komme i Champions League, samtidig med at man vil bedre fra land i Superligaen end for et år siden, hvor FCM tabte tre ligakampe i de første seks uger.
Købet af Buksa hænger dog ifølge Tipsbladets oplysninger ikke sammen med Chos aktuelle skade og genoptræning – FC Midtjylland havde uanset hvad jagtet et alternativ til angrebet og Cho med udsigt til et hav af kampe i efteråret.
Antalyaspor havde en lavere frikøbsklausul på Buksa end de omtrent 30 millioner kroner, FC Midtjylland ender med at betale, men Buksa og hans bagland signalerede i slutningen af 2023/24-sæsonen, at angriberen ønskede at fortsætte i en større klub og liga.
Det bliver så altså i FC Midtjylland, det skal ske fra den kommende sæson.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN