FC Midtjylland leverer rekordregnskab

FC Midtjylland slutter regnskabsåret med et overskud på et trecifret millionbeløb



Spillemæssigt vil 2022/2023 ikke blive husket for noget stort i FC Midtjylland.

Man klarede ganske vist skærene med en fin europæisk kampagne, ligesom man sikrede sig syvendepladsen og en plads i Europa til denne sæson, som man dog formøblede inden gruppespillet.

Men kigger man på resultatet for regnskabsåret 2022/2023, har FC Midtjylland noget mere at være begesjtrede over. Det blev nemlig et rekordår, skriver FC Midtjylland i en pressemeddelelse.

FC Midtjylland leverer et overskud på 109,9 millioner kroner før skat. Det er fjerde gang på fem år, at FC Midtjylland leverer sorte tal på bundlinjen.

– Overskuddet bunder i hårdt, målrettet arbejde og det fundament, vi har bygget i FC Midtjylland, hvor vi både sportsligt og kommercielt har skabt vækst med afsæt i Vision 2025, siger administrerende direktør, Claus Steinlein, og tilføjer:

– De sidste år har vi øget vores sportslige budget, samtidig med at vi har investeret i strategiske projekter, heriblandt klubbens faciliteter og infrastruktur. Det kan vi gøre på baggrund af vores økonomiske fundament og den loyale opbakning, vi har fra vores bagland.

Årsagen til det flotte regnskab skal findes i spillersalg, klubbens europæiske kampagne og stigning i kommercielle indtægter. Forventningerne til det næste årsregnskab er dog noget lavere.

FC Midtjylland skriver på sin hjemmeside, at man forventer et resultat før skat i niveauet nul kroner for 2023/2024. Det skyldes primært, at FC Midtjylland glippede et europæisk gruppespil i indeværende sæson.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Jagter tidligere AGF’er



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Grønbæk hylder dansker

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet