FC Midtjylland leverer rekordregnskab

FC Midtjylland slutter regnskabsåret med et overskud på et trecifret millionbeløb



Spillemæssigt vil 2022/2023 ikke blive husket for noget stort i FC Midtjylland.

Man klarede ganske vist skærene med en fin europæisk kampagne, ligesom man sikrede sig syvendepladsen og en plads i Europa til denne sæson, som man dog formøblede inden gruppespillet.

Men kigger man på resultatet for regnskabsåret 2022/2023, har FC Midtjylland noget mere at være begesjtrede over. Det blev nemlig et rekordår, skriver FC Midtjylland i en pressemeddelelse.

FC Midtjylland leverer et overskud på 109,9 millioner kroner før skat. Det er fjerde gang på fem år, at FC Midtjylland leverer sorte tal på bundlinjen.

– Overskuddet bunder i hårdt, målrettet arbejde og det fundament, vi har bygget i FC Midtjylland, hvor vi både sportsligt og kommercielt har skabt vækst med afsæt i Vision 2025, siger administrerende direktør, Claus Steinlein, og tilføjer:

– De sidste år har vi øget vores sportslige budget, samtidig med at vi har investeret i strategiske projekter, heriblandt klubbens faciliteter og infrastruktur. Det kan vi gøre på baggrund af vores økonomiske fundament og den loyale opbakning, vi har fra vores bagland.

Årsagen til det flotte regnskab skal findes i spillersalg, klubbens europæiske kampagne og stigning i kommercielle indtægter. Forventningerne til det næste årsregnskab er dog noget lavere.

FC Midtjylland skriver på sin hjemmeside, at man forventer et resultat før skat i niveauet nul kroner for 2023/2024. Det skyldes primært, at FC Midtjylland glippede et europæisk gruppespil i indeværende sæson.





LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Vil til Premier League – United foran Arsenal

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Nu taler Messi

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her er VM-turneringens hold

Han er VM’s bedste spiller

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Bundesliga-klub enig med dansker

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Skandaløse scener: Han er en skændsel!