Video : Tipsbladet
Superliga

FC Midtjylland leverer rekordregnskab

FC Midtjylland slutter regnskabsåret med et overskud på et trecifret millionbeløb

Spillemæssigt vil 2022/2023 ikke blive husket for noget stort i FC Midtjylland.

Man klarede ganske vist skærene med en fin europæisk kampagne, ligesom man sikrede sig syvendepladsen og en plads i Europa til denne sæson, som man dog formøblede inden gruppespillet.

Men kigger man på resultatet for regnskabsåret 2022/2023, har FC Midtjylland noget mere at være begesjtrede over. Det blev nemlig et rekordår, skriver FC Midtjylland i en pressemeddelelse.

FC Midtjylland leverer et overskud på 109,9 millioner kroner før skat. Det er fjerde gang på fem år, at FC Midtjylland leverer sorte tal på bundlinjen.

- Overskuddet bunder i hårdt, målrettet arbejde og det fundament, vi har bygget i FC Midtjylland, hvor vi både sportsligt og kommercielt har skabt vækst med afsæt i Vision 2025, siger administrerende direktør, Claus Steinlein, og tilføjer:

- De sidste år har vi øget vores sportslige budget, samtidig med at vi har investeret i strategiske projekter, heriblandt klubbens faciliteter og infrastruktur. Det kan vi gøre på baggrund af vores økonomiske fundament og den loyale opbakning, vi har fra vores bagland.

Årsagen til det flotte regnskab skal findes i spillersalg, klubbens europæiske kampagne og stigning i kommercielle indtægter. Forventningerne til det næste årsregnskab er dog noget lavere.

FC Midtjylland skriver på sin hjemmeside, at man forventer et resultat før skat i niveauet nul kroner for 2023/2024. Det skyldes primært, at FC Midtjylland glippede et europæisk gruppespil i indeværende sæson.