FC Midtjylland – Lyngby Boldklub

FC Midtjylland jagter Superliga-guld for anden sæson i streg og starter foråret ud med en nem opgave, når bundholdet Lyngby gæster MCH Arena.



Superliga

Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt

Søn 16. feb kl. 18.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

FC Midtjylland vinder til nul

Odds 2.47

Spil hos Betano

Odds fra juli 1, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Midtjylland:

Mens langt størstedelen af Superliga-klubberne starter fra kold i weekenden, er FC Midtjylland allerede oppe i omdrejninger med tre Europa League-kampe i benene.

Så sent som torsdag aften var midtjyderne i aktion hjemme mod Real Sociedad i den første af to playoff-kampe om en plads i ottendedelsfinalen, og selvom det endte med et 2-1 nederlag, har ulvene god grund til at være stolte af præstationen.

Der var på forhånd forventet forholdsvis stor niveauforskel, men FC Midtjylland var fuldt ud på omgangshøjde med spanierne hjemme på MCH Arena, hvor uafgjort vel egentlig havde været et mere retvisende resultat.

I næste uge venter returopgøret i San Sebastian. Inden da gælder det dog forårspremieren i Superligaen, og heldigvis for midtjyderne venter en forholdsvis overkommelig opgave hjemme mod bundholdet Lyngby.

I Superliga-regi gik midtjyderne døde i slutningen af efteråret med fire nederlag i de sidste syv kampe, men nåede trods alt at slutte flot af med sejre over Silkeborg og Vejle.

Ousmane Diao er i karantæne, mens Cho Gue-sung og Kevin Mbabu er ude med skader. Også Oliver Sørensen er ude af kampen, da han har fået en mindre skade.

Lyngby Boldklub:

De Kongeblå var et mildest talt gråt bekendtskab i efteråret, hvor det blev til sølle 12 scoringer i 17 kampe og blot en enkelt sejr.

Derfor er det selvfølgelig heller ikke overraskende, at nordsjællænderne måtte drage på vinterferie med en placering under nedrykningsstregen.

Der var ellers mulighed for at lukke hullet op til Sønderjyske i årets sidste kamp på hjemmebane, men efter nok en skidt indsats i et bundbrag, endte det med et 2-0 nederlag, som efterlader Morten Karlsens tropper med seks point til redning.

Selvom seks point trods alt ikke lyder af alverden med 17 kampe tilbage af sæsonen, skal der altså helt andre boller på suppen, hvis Lyngby igen skal klare frisag i Superligaens nedrykningsstrid.

Siden sidst har værterne taget afsked med Andreas Bjelland, Pascal Gregor, Otoo og David Jensen, mens Rasmus Thelander, Oskar Buur, Jesper Cornelius og Jonathan Ægædius er nye ansigter i truppen.

Malik Abubakari misser årets første kamp med karantæne. Brian Hamalainen, Tobias Storm, Baptiste Rolland og Nikolai Baden er ude af kamptruppen.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ousmane Diao
Lyngby Boldklub: Malik Abubakari

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Juninho, Bech, Paulinho – Byskov, Silva, Castillo – Osorio, Buksa, Simsir

Lyngby Boldklub: (4-3-3): Storch – Buur, Jensen, Lissens, Klassen – Hebo, Winther, Sandgrav – Warming, Gytkjær, Amon

Dom:

FC Midtjylland vaklede lidt i slutningen af 2024, men resultaterne på hjemmebane kan man ikke pege mange fingre af.

Sæsonens første otte kampe i Superligaen har kastet syv sejre af sig, fire af dem er vundet til nul og endnu en sejr med rent bur, skal der være pæn chance for igen søndag.

Thomasbergs mandskab er allerede om i gear, og bør ikke få nævneværdig problemer med at køre en sikker sejr i hus mod tandløse Lyngby, som endnu ikke har vundet på fremmed græs i sæsonen.

2-0 til FCM.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juli 1, 2026 04:58 am

Ligatabel:

Seneste resultater






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

‘Han ryger 100 procent!’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Frankrig – Sverige

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’