Det er ikke mange uger siden, at Brøndby gik på jagt hos FC Midtjyllands akademi og præsenterede målmanden Frederik Bach Jensen som ny spiller på klubben talenthold.
Nu giver ‘Ulvene’ igen. På FC Midtjyllands egen hjemmeside har klubben nemlig præsenteret den 16-årige keeper Christian Rust som ny spiller på klubbens U17-mandskab.
Han har fået en treårig aftale med de danske vicemestre, og han kommer til efter et par år i Brøndby.
– Vi er rigtigt glade for at have fået en aftale på plads med Christian, som er en dygtig ung målmand, og han passer godt ind i vores talentmiljø. Han har en god tilgang til at lære, og han har en stor vindermentalitet.
– Han skal indgå i det samlede målmandssetup på akademiet, hvor det selvfølgelig handler om at udvikle sig hele tiden. Det glæder vi os til at komme i gang med, fortæller Flemming Broe, der er akademichef hos FC Midtjylland.
Christian Rust stammer fra Hareskov på Sjælland, og det er dermed første gang, at han tager turen over broerne permanent. Selv beskriver han sig selv som en offensiv målmand med ambitionerne i orden.
– Jeg er en offensiv målmand, som gerne vil være med i spillet – nærmest som en ekstra midterforsvarer – og stå højt på banen. Jeg kommer med en god attitude og vil vinde hver kamp.
– Først og fremmest er det mit mål at slå igennem i 3F Superliga med Midtjylland. I fremtiden er den helt store drøm at komme til England og spille Premier League, men lige nu har jeg fokus på at arbejde hårdt og udvikle mig som målmand, forklarer Christian Rust.
Han har fået en kontrakt til sommeren 2024 og tilslutter sig en årgang, der i sidste sæson blev pokalmestre og sluttede på andenpladsen i ligaen.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
TRANSFER
