Det er ikke mange uger siden, at Brøndby gik på jagt hos FC Midtjyllands akademi og præsenterede målmanden Frederik Bach Jensen som ny spiller på klubben talenthold.
Nu giver ‘Ulvene’ igen. På FC Midtjyllands egen hjemmeside har klubben nemlig præsenteret den 16-årige keeper Christian Rust som ny spiller på klubbens U17-mandskab.
Han har fået en treårig aftale med de danske vicemestre, og han kommer til efter et par år i Brøndby.
– Vi er rigtigt glade for at have fået en aftale på plads med Christian, som er en dygtig ung målmand, og han passer godt ind i vores talentmiljø. Han har en god tilgang til at lære, og han har en stor vindermentalitet.
– Han skal indgå i det samlede målmandssetup på akademiet, hvor det selvfølgelig handler om at udvikle sig hele tiden. Det glæder vi os til at komme i gang med, fortæller Flemming Broe, der er akademichef hos FC Midtjylland.
Christian Rust stammer fra Hareskov på Sjælland, og det er dermed første gang, at han tager turen over broerne permanent. Selv beskriver han sig selv som en offensiv målmand med ambitionerne i orden.
– Jeg er en offensiv målmand, som gerne vil være med i spillet – nærmest som en ekstra midterforsvarer – og stå højt på banen. Jeg kommer med en god attitude og vil vinde hver kamp.
– Først og fremmest er det mit mål at slå igennem i 3F Superliga med Midtjylland. I fremtiden er den helt store drøm at komme til England og spille Premier League, men lige nu har jeg fokus på at arbejde hårdt og udvikle mig som målmand, forklarer Christian Rust.
Han har fået en kontrakt til sommeren 2024 og tilslutter sig en årgang, der i sidste sæson blev pokalmestre og sluttede på andenpladsen i ligaen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
