FC Midtjylland napper talentfuld målmand i Brøndby

FC Midtjylland har hentet den 16-årige målmand Christian Rust i Brøndbys talentafdeling.



Det er ikke mange uger siden, at Brøndby gik på jagt hos FC Midtjyllands akademi og præsenterede målmanden Frederik Bach Jensen som ny spiller på klubben talenthold. 

Nu giver ‘Ulvene’ igen. På FC Midtjyllands egen hjemmeside har klubben nemlig præsenteret den 16-årige keeper Christian Rust som ny spiller på klubbens U17-mandskab. 

Han har fået en treårig aftale med de danske vicemestre, og han kommer til efter et par år i Brøndby. 

– Vi er rigtigt glade for at have fået en aftale på plads med Christian, som er en dygtig ung målmand, og han passer godt ind i vores talentmiljø. Han har en god tilgang til at lære, og han har en stor vindermentalitet. 

– Han skal indgå i det samlede målmandssetup på akademiet, hvor det selvfølgelig handler om at udvikle sig hele tiden. Det glæder vi os til at komme i gang med, fortæller Flemming Broe, der er akademichef hos FC Midtjylland.

Christian Rust stammer fra Hareskov på Sjælland, og det er dermed første gang, at han tager turen over broerne permanent. Selv beskriver han sig selv som en offensiv målmand med ambitionerne i orden.

– Jeg er en offensiv målmand, som gerne vil være med i spillet – nærmest som en ekstra midterforsvarer – og stå højt på banen. Jeg kommer med en god attitude og vil vinde hver kamp.

– Først og fremmest er det mit mål at slå igennem i 3F Superliga med Midtjylland. I fremtiden er den helt store drøm at komme til England og spille Premier League, men lige nu har jeg fokus på at arbejde hårdt og udvikle mig som målmand, forklarer Christian Rust. 

Han har fået en kontrakt til sommeren 2024 og tilslutter sig en årgang, der i sidste sæson blev pokalmestre og sluttede på andenpladsen i ligaen.





‘Nervøs’ Thomasberg klapper i




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel