Det er ikke mange uger siden, at Brøndby gik på jagt hos FC Midtjyllands akademi og præsenterede målmanden Frederik Bach Jensen som ny spiller på klubben talenthold.
Nu giver ‘Ulvene’ igen. På FC Midtjyllands egen hjemmeside har klubben nemlig præsenteret den 16-årige keeper Christian Rust som ny spiller på klubbens U17-mandskab.
Han har fået en treårig aftale med de danske vicemestre, og han kommer til efter et par år i Brøndby.
– Vi er rigtigt glade for at have fået en aftale på plads med Christian, som er en dygtig ung målmand, og han passer godt ind i vores talentmiljø. Han har en god tilgang til at lære, og han har en stor vindermentalitet.
– Han skal indgå i det samlede målmandssetup på akademiet, hvor det selvfølgelig handler om at udvikle sig hele tiden. Det glæder vi os til at komme i gang med, fortæller Flemming Broe, der er akademichef hos FC Midtjylland.
Christian Rust stammer fra Hareskov på Sjælland, og det er dermed første gang, at han tager turen over broerne permanent. Selv beskriver han sig selv som en offensiv målmand med ambitionerne i orden.
– Jeg er en offensiv målmand, som gerne vil være med i spillet – nærmest som en ekstra midterforsvarer – og stå højt på banen. Jeg kommer med en god attitude og vil vinde hver kamp.
– Først og fremmest er det mit mål at slå igennem i 3F Superliga med Midtjylland. I fremtiden er den helt store drøm at komme til England og spille Premier League, men lige nu har jeg fokus på at arbejde hårdt og udvikle mig som målmand, forklarer Christian Rust.
Han har fået en kontrakt til sommeren 2024 og tilslutter sig en årgang, der i sidste sæson blev pokalmestre og sluttede på andenpladsen i ligaen.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
