FC Midtjylland napper talentfuld mÄlmand i BrÞndby

FC Midtjylland har hentet den 16-Ärige mÄlmand Christian Rust i BrÞndbys talentafdeling.



Det er ikke mange uger siden, at BrÞndby gik pÄ jagt hos FC Midtjyllands akademi og prÊsenterede mÄlmanden Frederik Bach Jensen som ny spiller pÄ klubben talenthold. 

Nu giver ‘Ulvene’ igen. PĂ„ FC Midtjyllands egen hjemmeside har klubben nemlig prĂŠsenteret den 16-Ă„rige keeper Christian Rust som ny spiller pĂ„ klubbens U17-mandskab. 

Han har fÄet en treÄrig aftale med de danske vicemestre, og han kommer til efter et par Är i BrÞndby. 

– Vi er rigtigt glade for at have fĂ„et en aftale pĂ„ plads med Christian, som er en dygtig ung mĂ„lmand, og han passer godt ind i vores talentmiljĂž. Han har en god tilgang til at lĂŠre, og han har en stor vindermentalitet. 

– Han skal indgĂ„ i det samlede mĂ„lmandssetup pĂ„ akademiet, hvor det selvfĂžlgelig handler om at udvikle sig hele tiden. Det glĂŠder vi os til at komme i gang med, fortĂŠller Flemming Broe, der er akademichef hos FC Midtjylland.

Christian Rust stammer fra Hareskov pÄ SjÊlland, og det er dermed fÞrste gang, at han tager turen over broerne permanent. Selv beskriver han sig selv som en offensiv mÄlmand med ambitionerne i orden.

– Jeg er en offensiv mĂ„lmand, som gerne vil vĂŠre med i spillet – nĂŠrmest som en ekstra midterforsvarer – og stĂ„ hĂžjt pĂ„ banen. Jeg kommer med en god attitude og vil vinde hver kamp.

– FĂžrst og fremmest er det mit mĂ„l at slĂ„ igennem i 3F Superliga med Midtjylland. I fremtiden er den helt store drĂžm at komme til England og spille Premier League, men lige nu har jeg fokus pĂ„ at arbejde hĂ„rdt og udvikle mig som mĂ„lmand, forklarer Christian Rust. 

Han har fÄet en kontrakt til sommeren 2024 og tilslutter sig en Ärgang, der i sidste sÊson blev pokalmestre og sluttede pÄ andenpladsen i ligaen.





LIVE

LIVE: FC KĂžbenhavn prĂŠsenterer sĂŠrlig trĂžje

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus HĂžjlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns sĂžn brĂŠkker ryggen kort fĂžr VM

KĂŠrlighedserklĂŠring – har fĂ„et BrĂžndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig pĂ„ fri fod



FC KÞbenhavn-transfer kan rykke tÊttere pÄ lÞrdag

Premier League-klub prĂŠsenterer ny cheftrĂŠner

Ekspert jubler over BrĂžndby-indkĂžb

StjernetrĂŠner spĂžger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skĂŠverter og en hyldestsang

OffentliggĂžres i dag

Barcelona-avis fremhĂŠver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Gravesen dĂždsdĂžmmer Superliga-klub



Udenlandske medier med fokus pÄ FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den stĂžrste genistreg i Superligaen?

‘Det dĂ„rligste sted, de har stĂ„et hele sĂŠsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebelĂžb’

VĂŠkker opsigt – Thomasberg bliver vĂŠk

Glem det, BrĂžndby – det stinker af medaljer!

Kender FCK-trĂŠner: ‘Han fĂ„r et stort job en dag’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

TĂžfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC KĂžbenhavn var helt perfekt’

Danmark nÄr minimumsmÄl: Et drÞmmescenarie

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF