FC Midtjylland napper talentfuld målmand i Brøndby

FC Midtjylland har hentet den 16-årige målmand Christian Rust i Brøndbys talentafdeling.



Det er ikke mange uger siden, at Brøndby gik på jagt hos FC Midtjyllands akademi og præsenterede målmanden Frederik Bach Jensen som ny spiller på klubben talenthold. 

Nu giver ‘Ulvene’ igen. På FC Midtjyllands egen hjemmeside har klubben nemlig præsenteret den 16-årige keeper Christian Rust som ny spiller på klubbens U17-mandskab. 

Han har fået en treårig aftale med de danske vicemestre, og han kommer til efter et par år i Brøndby. 

– Vi er rigtigt glade for at have fået en aftale på plads med Christian, som er en dygtig ung målmand, og han passer godt ind i vores talentmiljø. Han har en god tilgang til at lære, og han har en stor vindermentalitet. 

– Han skal indgå i det samlede målmandssetup på akademiet, hvor det selvfølgelig handler om at udvikle sig hele tiden. Det glæder vi os til at komme i gang med, fortæller Flemming Broe, der er akademichef hos FC Midtjylland.

Christian Rust stammer fra Hareskov på Sjælland, og det er dermed første gang, at han tager turen over broerne permanent. Selv beskriver han sig selv som en offensiv målmand med ambitionerne i orden.

– Jeg er en offensiv målmand, som gerne vil være med i spillet – nærmest som en ekstra midterforsvarer – og stå højt på banen. Jeg kommer med en god attitude og vil vinde hver kamp.

– Først og fremmest er det mit mål at slå igennem i 3F Superliga med Midtjylland. I fremtiden er den helt store drøm at komme til England og spille Premier League, men lige nu har jeg fokus på at arbejde hårdt og udvikle mig som målmand, forklarer Christian Rust. 

Han har fået en kontrakt til sommeren 2024 og tilslutter sig en årgang, der i sidste sæson blev pokalmestre og sluttede på andenpladsen i ligaen.





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dårligt nyt for Isaksen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Portugal – Kroatien

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De køber ham for 740 mio.

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Det er en interessant spiller’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub