FCM-anfører: Her er nøglen til sejr mod Celtic

FCM’s offensiv er mere rutineret end Celtics defensiv, mener Erik Sviatchenko, som vil udnytte den faktor.



Celtics defensiv kan forvente hård modstand, når klubben onsdag aften skal op imod FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationens anden runde.

Midtjyderne, som fik 1-1 med hjem fra Glasgow i den første kamp, har således noteret sig, at det er unge spillere, der skal udgøre forsvaret hos skotterne, som i weekenden lukkede seks mål ind i en testkamp mod West Ham.

Det kan betyde, at den danske klub kan komme til flere chancer end i den første kamp, hvor det kneb gevaldigt med at skabe brugbare muligheder.

– Vi har offensive kræfter med mere rutine end deres defensiv, og det skal vi prøve at udnytte. Vores angribere skal have overhånden, siger Erik Sviatchenko, som dog har respekt for ungdommen i Celtic-defensiven.

– Måske klikker det for dem, måske gør det ikke. Sådan kan det være med unge spillere. De har gjort det fantastisk, men vi håber, de ikke er så fantastiske mod os, siger Erik Sviatchenko.

Junior Brumado er en af dem, der skal gøre ondt på Celtics defensiv. Angriberen kom på måltavlen i weekendens sejr over AaB, og cheftræner Bo Henriksen håber, brasilianeren gentager bedriften.

– Vigtigst af alt er, at Junior fik scoret og tanket selvtillid. Han virker som en spilstation, der kan gøre en forskel. Det håber vi på. Der er også fremskridt at spore hos Pione Sisto, som begynder at vise ting, der kan gøre ondt på alle, siger Bo Henriksen.

Han medgiver, at det var svært for midtjyderne at skabe chancer i den første kamp. Han er dog optimist før opgøret på hjemmebane.

– Vi skal turde spille mere med bolden og komme udenom deres pres. Så er der plads i mellemrummene, på ydersiden og i dybden, siger Bo Henriksen, som desuden tror, at dødbolde bliver afgørende.

– Vores dødbolde mod AaB gav os håb om, at vi kan score på det. Celtics statistik på defensive dødbolde er ikke ligefrem alarmerende, så det har vi arbejdet på, siger han.

Erik Sviatchenko er en af dem, der er stærk i luftrummet på dødbolde, og han tror på, at FC Midtjylland trækker det længste strå onsdag.

– Jeg er sikker på, at vi kan levere. Men det bliver tæt, som vi så det i Glasgow, siger han.

Forsvarsspilleren har tidligere spillet i netop Celtic, som i sidste sæson måtte nøjes med andenpladsen i den skotske liga efter ni mesterskaber på stribe.

Det har betydet, at klubben har skiftet træner, ligesom truppen lige nu er smal og i en genopbygningsfase.

– De har været altdominerende i ni år og vundet rub og stub. Så ramte de ind i en sæson, hvor det bare ikke klikkede. Det er utrolig ærgerligt for dem, og det gør ondt på dem og især fansene.

– Nu skal der bygges nyt op, og de er ikke i den forfatning, som jeg husker fra min tid der, og det er måske til vores fordel, siger Sviatchenko.

Erik Sviatchenko nåede fra 2016 til 2018 63 kampe for Celtic, men brød aldrig for alvor gennem lydmuren. I januar 2018 vendte han hjem til FC Midtjylland på en lejeaftale, som senere blev vekslet til en permanent aftale.

/ritzau/





Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’


Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

I svime over sensationel dansker

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Vejle Boldklub – FC København

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

To direktører færdige i Superliga-klub

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Stor Brøndby-stjerne skadet

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

– Fuldstændig svigtet

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

FC Fredericia – Viborg FF

Skidt nyt til Brian Riemer?

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

En kold spand vand direkte i hovedet!

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Rune deler nyt efter mareridt

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Noah Nartey pavestolt af storebror

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Valgte Manchester United over Real Madrid

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Dansk dommer får ros stor ros

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg