FC Midtjylland opgiver medalje-kamp

Det bliver ikke FC Midtjylland, der kommer til at presse på i medalje-kampen i den kommende sæson.



FC Midtjylland-træner Glen Riddersholm havde mandag første træningsdag med sin trup oven på sommerferien. I den forgangne sæson var FC Midtjylland lige ved og næste, da holdet frem til sidste spillerunde havde chancen for at vinde medalje men til sidst måtte tage til takke med en fjerdeplads – ligesom at det var tæt på en pokaltitel men finalen blev tabt.

Sådan bliver billedet næppe i år, mener Glen Riddersholm.

– Vi lå med fremme helt til det sidste, men det var mere et udtryk for ligaens ujævnhed end at det var på grund af kontinuitet i vores resultater. Vi vandt faktisk kun fire kampe fra runde syv til 26, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Vi fik en fremragende start på sæsonen, hvilket gav os en buffer i forhold til mange af vores konkurrenter, hvilket gjorde, at vi ikke endte med at blive trukket helt ned i tabellen.

I den kommende sæson regner Glen Riddersholm ikke med, at resultaterne igen kan flaske sig, så FC Midtjylland er med helt fremme. Faktisk er alle drømme om medaljer slukket.

– Vi er i gang med en proces omkring en ny spillestil, og det kommer til at tage tid at få implementeret. Vi har et ungt, talentfuld og spændende hold, der har vist, at topniveauet er godt nok til at spille lige op med de bedste i rækken. Men vi har til gengæld et bundniveau, der skal arbejdes meget med.

– Vi har fået tid til at arbejde med processen, og derfor anser jeg det for utænkeligt, at FC Midtjylland i denne sæson kommer til at spille med om medaljer, siger Glen Riddersholm.

FC Midtjylland er endnu ikke officielt kommet med en målsætning, men træneren har sit eget billede.

– Transfervinduet er åbent længe endnu, og der kan komme til at ske meget hos flere klubber. Derfor kommer vi nok ikke med en officiel målsætning lige nu, men FC Midtjylland kommer ikke til at spille om nedrykning, så jeg kunne forestille mig en målsætning, der hedder noget i retning af top 6, lyder det fra træneren, der i den kommende sæson skal klare sig uden Mikkel Thygesen, der er skiftet til Brøndby.

I de senste tre sæsoner har FCK vundet guld, OB har taget sølv, mens Brøndby har snuppet bronzemadaljerne.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

UEFA med vild ændring

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Afsløring: De er færdige i Randers

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Sats på disse ni spillere, FCK!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg