FC Midtjylland-træner Glen Riddersholm havde mandag første træningsdag med sin trup oven på sommerferien. I den forgangne sæson var FC Midtjylland lige ved og næste, da holdet frem til sidste spillerunde havde chancen for at vinde medalje men til sidst måtte tage til takke med en fjerdeplads – ligesom at det var tæt på en pokaltitel men finalen blev tabt.
Sådan bliver billedet næppe i år, mener Glen Riddersholm.
– Vi lå med fremme helt til det sidste, men det var mere et udtryk for ligaens ujævnhed end at det var på grund af kontinuitet i vores resultater. Vi vandt faktisk kun fire kampe fra runde syv til 26, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.
– Vi fik en fremragende start på sæsonen, hvilket gav os en buffer i forhold til mange af vores konkurrenter, hvilket gjorde, at vi ikke endte med at blive trukket helt ned i tabellen.
I den kommende sæson regner Glen Riddersholm ikke med, at resultaterne igen kan flaske sig, så FC Midtjylland er med helt fremme. Faktisk er alle drømme om medaljer slukket.
– Vi er i gang med en proces omkring en ny spillestil, og det kommer til at tage tid at få implementeret. Vi har et ungt, talentfuld og spændende hold, der har vist, at topniveauet er godt nok til at spille lige op med de bedste i rækken. Men vi har til gengæld et bundniveau, der skal arbejdes meget med.
– Vi har fået tid til at arbejde med processen, og derfor anser jeg det for utænkeligt, at FC Midtjylland i denne sæson kommer til at spille med om medaljer, siger Glen Riddersholm.
FC Midtjylland er endnu ikke officielt kommet med en målsætning, men træneren har sit eget billede.
– Transfervinduet er åbent længe endnu, og der kan komme til at ske meget hos flere klubber. Derfor kommer vi nok ikke med en officiel målsætning lige nu, men FC Midtjylland kommer ikke til at spille om nedrykning, så jeg kunne forestille mig en målsætning, der hedder noget i retning af top 6, lyder det fra træneren, der i den kommende sæson skal klare sig uden Mikkel Thygesen, der er skiftet til Brøndby.
I de senste tre sæsoner har FCK vundet guld, OB har taget sølv, mens Brøndby har snuppet bronzemadaljerne.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
EKSKLUSIVT