FC Midtjylland-træner Glen Riddersholm havde mandag første træningsdag med sin trup oven på sommerferien. I den forgangne sæson var FC Midtjylland lige ved og næste, da holdet frem til sidste spillerunde havde chancen for at vinde medalje men til sidst måtte tage til takke med en fjerdeplads – ligesom at det var tæt på en pokaltitel men finalen blev tabt.
Sådan bliver billedet næppe i år, mener Glen Riddersholm.
– Vi lå med fremme helt til det sidste, men det var mere et udtryk for ligaens ujævnhed end at det var på grund af kontinuitet i vores resultater. Vi vandt faktisk kun fire kampe fra runde syv til 26, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.
– Vi fik en fremragende start på sæsonen, hvilket gav os en buffer i forhold til mange af vores konkurrenter, hvilket gjorde, at vi ikke endte med at blive trukket helt ned i tabellen.
I den kommende sæson regner Glen Riddersholm ikke med, at resultaterne igen kan flaske sig, så FC Midtjylland er med helt fremme. Faktisk er alle drømme om medaljer slukket.
– Vi er i gang med en proces omkring en ny spillestil, og det kommer til at tage tid at få implementeret. Vi har et ungt, talentfuld og spændende hold, der har vist, at topniveauet er godt nok til at spille lige op med de bedste i rækken. Men vi har til gengæld et bundniveau, der skal arbejdes meget med.
– Vi har fået tid til at arbejde med processen, og derfor anser jeg det for utænkeligt, at FC Midtjylland i denne sæson kommer til at spille med om medaljer, siger Glen Riddersholm.
FC Midtjylland er endnu ikke officielt kommet med en målsætning, men træneren har sit eget billede.
– Transfervinduet er åbent længe endnu, og der kan komme til at ske meget hos flere klubber. Derfor kommer vi nok ikke med en officiel målsætning lige nu, men FC Midtjylland kommer ikke til at spille om nedrykning, så jeg kunne forestille mig en målsætning, der hedder noget i retning af top 6, lyder det fra træneren, der i den kommende sæson skal klare sig uden Mikkel Thygesen, der er skiftet til Brøndby.
I de senste tre sæsoner har FCK vundet guld, OB har taget sølv, mens Brøndby har snuppet bronzemadaljerne.
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde scener – 135 var mødt op
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Bekræfter dansk kæmpetransfer
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Spanien – Belgien
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT