FC Midtjylland opgiver medalje-kamp

Det bliver ikke FC Midtjylland, der kommer til at presse på i medalje-kampen i den kommende sæson.



FC Midtjylland-træner Glen Riddersholm havde mandag første træningsdag med sin trup oven på sommerferien. I den forgangne sæson var FC Midtjylland lige ved og næste, da holdet frem til sidste spillerunde havde chancen for at vinde medalje men til sidst måtte tage til takke med en fjerdeplads – ligesom at det var tæt på en pokaltitel men finalen blev tabt.

Sådan bliver billedet næppe i år, mener Glen Riddersholm.

– Vi lå med fremme helt til det sidste, men det var mere et udtryk for ligaens ujævnhed end at det var på grund af kontinuitet i vores resultater. Vi vandt faktisk kun fire kampe fra runde syv til 26, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Vi fik en fremragende start på sæsonen, hvilket gav os en buffer i forhold til mange af vores konkurrenter, hvilket gjorde, at vi ikke endte med at blive trukket helt ned i tabellen.

I den kommende sæson regner Glen Riddersholm ikke med, at resultaterne igen kan flaske sig, så FC Midtjylland er med helt fremme. Faktisk er alle drømme om medaljer slukket.

– Vi er i gang med en proces omkring en ny spillestil, og det kommer til at tage tid at få implementeret. Vi har et ungt, talentfuld og spændende hold, der har vist, at topniveauet er godt nok til at spille lige op med de bedste i rækken. Men vi har til gengæld et bundniveau, der skal arbejdes meget med.

– Vi har fået tid til at arbejde med processen, og derfor anser jeg det for utænkeligt, at FC Midtjylland i denne sæson kommer til at spille med om medaljer, siger Glen Riddersholm.

FC Midtjylland er endnu ikke officielt kommet med en målsætning, men træneren har sit eget billede.

– Transfervinduet er åbent længe endnu, og der kan komme til at ske meget hos flere klubber. Derfor kommer vi nok ikke med en officiel målsætning lige nu, men FC Midtjylland kommer ikke til at spille om nedrykning, så jeg kunne forestille mig en målsætning, der hedder noget i retning af top 6, lyder det fra træneren, der i den kommende sæson skal klare sig uden Mikkel Thygesen, der er skiftet til Brøndby.

I de senste tre sæsoner har FCK vundet guld, OB har taget sølv, mens Brøndby har snuppet bronzemadaljerne.





Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Storhylder Christian Nørgaard

Klar besked til FCK-fans

– Vi bør være favoritter

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Køber sig ind i dansk klub

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FC København interesseret i denne angriber

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Trist Kvistgaarden-melding

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os