FC Midtjylland opgiver medalje-kamp

Det bliver ikke FC Midtjylland, der kommer til at presse på i medalje-kampen i den kommende sæson.



FC Midtjylland-træner Glen Riddersholm havde mandag første træningsdag med sin trup oven på sommerferien. I den forgangne sæson var FC Midtjylland lige ved og næste, da holdet frem til sidste spillerunde havde chancen for at vinde medalje men til sidst måtte tage til takke med en fjerdeplads – ligesom at det var tæt på en pokaltitel men finalen blev tabt.

Sådan bliver billedet næppe i år, mener Glen Riddersholm.

– Vi lå med fremme helt til det sidste, men det var mere et udtryk for ligaens ujævnhed end at det var på grund af kontinuitet i vores resultater. Vi vandt faktisk kun fire kampe fra runde syv til 26, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Vi fik en fremragende start på sæsonen, hvilket gav os en buffer i forhold til mange af vores konkurrenter, hvilket gjorde, at vi ikke endte med at blive trukket helt ned i tabellen.

I den kommende sæson regner Glen Riddersholm ikke med, at resultaterne igen kan flaske sig, så FC Midtjylland er med helt fremme. Faktisk er alle drømme om medaljer slukket.

– Vi er i gang med en proces omkring en ny spillestil, og det kommer til at tage tid at få implementeret. Vi har et ungt, talentfuld og spændende hold, der har vist, at topniveauet er godt nok til at spille lige op med de bedste i rækken. Men vi har til gengæld et bundniveau, der skal arbejdes meget med.

– Vi har fået tid til at arbejde med processen, og derfor anser jeg det for utænkeligt, at FC Midtjylland i denne sæson kommer til at spille med om medaljer, siger Glen Riddersholm.

FC Midtjylland er endnu ikke officielt kommet med en målsætning, men træneren har sit eget billede.

– Transfervinduet er åbent længe endnu, og der kan komme til at ske meget hos flere klubber. Derfor kommer vi nok ikke med en officiel målsætning lige nu, men FC Midtjylland kommer ikke til at spille om nedrykning, så jeg kunne forestille mig en målsætning, der hedder noget i retning af top 6, lyder det fra træneren, der i den kommende sæson skal klare sig uden Mikkel Thygesen, der er skiftet til Brøndby.

I de senste tre sæsoner har FCK vundet guld, OB har taget sølv, mens Brøndby har snuppet bronzemadaljerne.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kræver flere hold i Superligaen

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

OB – Silkeborg IF

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF – Sønderjyske

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst