FC Midtjylland opgiver medalje-kamp

Det bliver ikke FC Midtjylland, der kommer til at presse på i medalje-kampen i den kommende sæson.



FC Midtjylland-træner Glen Riddersholm havde mandag første træningsdag med sin trup oven på sommerferien. I den forgangne sæson var FC Midtjylland lige ved og næste, da holdet frem til sidste spillerunde havde chancen for at vinde medalje men til sidst måtte tage til takke med en fjerdeplads – ligesom at det var tæt på en pokaltitel men finalen blev tabt.

Sådan bliver billedet næppe i år, mener Glen Riddersholm.

– Vi lå med fremme helt til det sidste, men det var mere et udtryk for ligaens ujævnhed end at det var på grund af kontinuitet i vores resultater. Vi vandt faktisk kun fire kampe fra runde syv til 26, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.

– Vi fik en fremragende start på sæsonen, hvilket gav os en buffer i forhold til mange af vores konkurrenter, hvilket gjorde, at vi ikke endte med at blive trukket helt ned i tabellen.

I den kommende sæson regner Glen Riddersholm ikke med, at resultaterne igen kan flaske sig, så FC Midtjylland er med helt fremme. Faktisk er alle drømme om medaljer slukket.

– Vi er i gang med en proces omkring en ny spillestil, og det kommer til at tage tid at få implementeret. Vi har et ungt, talentfuld og spændende hold, der har vist, at topniveauet er godt nok til at spille lige op med de bedste i rækken. Men vi har til gengæld et bundniveau, der skal arbejdes meget med.

– Vi har fået tid til at arbejde med processen, og derfor anser jeg det for utænkeligt, at FC Midtjylland i denne sæson kommer til at spille med om medaljer, siger Glen Riddersholm.

FC Midtjylland er endnu ikke officielt kommet med en målsætning, men træneren har sit eget billede.

– Transfervinduet er åbent længe endnu, og der kan komme til at ske meget hos flere klubber. Derfor kommer vi nok ikke med en officiel målsætning lige nu, men FC Midtjylland kommer ikke til at spille om nedrykning, så jeg kunne forestille mig en målsætning, der hedder noget i retning af top 6, lyder det fra træneren, der i den kommende sæson skal klare sig uden Mikkel Thygesen, der er skiftet til Brøndby.

I de senste tre sæsoner har FCK vundet guld, OB har taget sølv, mens Brøndby har snuppet bronzemadaljerne.





LIVE

TransferLIVE: OB køber tidligere FCN-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Osula får stor rolle i Newcastle

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Her kan du se de danske hold i Europa

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Spår FCK-fiasko

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Randers FC – Silkeborg IF