FC Midtjylland pønser på at udvide stadion: Vi lider af pladsmangel

FC Midtjylland har haft svært ved at få plads til flere sponsorer på stadion, og derfor barsler klubben med planer om at udvide sit stadion. Den var langt i den proces før corona og er klar til at genoptage planerne, hvis økonomien tillader det.



Coronavirussens hærgen har sat en kæp i hjulet på mangt og meget. Det gælder eksempelvis de planer, FC Midtjylland havde om at udvide MCH Arena. Men klubben øjner muligheden for at genoptage planerne senere på året.

Det afhænger i første omgang af, hvor hårdt virussens eftervirkninger rammer klubbens nuværende og potentielle sponsorer. For behovet for en udvidelse opstod af, at FC Midtjylland ikke kunne få plads til de sponsorer, der gerne ville købe sig ind i lounge-områderne.

– Inden Covid-19 havde vi overvejet at udbygge vores sponsorfaciliteter og var langt i den proces med andre interessenter, men det blev sat på standby. Nu ser vi på det, når vi har overblikket i efteråret og til vinter, om det er aktuelt, siger kommerciel direktør Jacob Jørgensen til tipsbladet.dk.

Et vigtigt parameter her er altså sponsorater. Fodboldklubber landet og verden over frygter, at en økonomisk krise i samfundet vil gå ud over deres muligheder for at tegne sponsorater, og FC Midtjylland afventer og ser, om behovet også er der, når samfundet kommer på fode efter genåbningen af Danmark.

Læs også:Herning Kommune køber tribuner på MCH Arena: Redder presset koncern

Jacob Jørgensen er forsigtig optimist.

– Vi har hårdt ramt af vores egen succes, så vi lider af pladsmangel. Det er jo superpositivt. Nu trækker vi lige vejret og ser, hvad der sker. Vi skal gentegne 259 sponsorater hen over sommeren, og på baggrund af det kan vi vurdere, om det ser godt ud, om det ser skidt ud, og hvad behovet for måske at udvide sponsorfaciliteterne på den lange bane bliver.

– Lige nu ser det fornuftigt ud for den kommende sæson, og vi tror på, at vi som minimum kan beholde status quo. Derfor kan en udbygning af stadion komme i spil. I givet fald bliver det et projekt, vi selv skal stå for finansieringen af og udbygningen af.

Herning Kommune er netop nu i gang med at overtage tre af de fire tribuner fra MCH A/S, som ejer MCH Arena i dag. I den aftale er der taget højde for, at FC Midtjylland kan udvide tribunerne.

– FCM har mulighed for, hvis forudsætningerne i øvrigt er opfyldt, til at etablere overbygning på Herning Kommunes tre tribuner. Herning Kommune ser positivt herpå, står der i referatet fra kommunens økonomi- og erhvervsudvalgs møde forleden.

I samme referat fremgår det, at der er afsat 12 millioner til forbedringer på stadion:

– Det er en del af aftalen, at der skal gennemføres en række opgraderinger af Arenaen til en værdi på 12 mio. kr.

Da kommunens køb fortsat er betinget af, at byrådet godkender aftalen, vil Jacob Jørgensen ikke udtale sig om, hvad de 12 millioner er tiltænkt. De har dog ikke noget med den mulige udvidelse af tribunerne at gøre.

Læs også:FC Midtjylland-plan: 5000 tilskuere på MCH Arena
Læs også:FC Midtjylland-talent jagter gennembrud: Klubben tror på mine kvaliteter




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Nu forklarer Noah Nartey

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Enorme Superliga-talenter udtaget



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sådan har du aldrig set dem før

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

De må have mareridt om ham i nat!

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’