Coronavirussens hærgen har sat en kæp i hjulet på mangt og meget. Det gælder eksempelvis de planer, FC Midtjylland havde om at udvide MCH Arena. Men klubben øjner muligheden for at genoptage planerne senere på året.
Det afhænger i første omgang af, hvor hårdt virussens eftervirkninger rammer klubbens nuværende og potentielle sponsorer. For behovet for en udvidelse opstod af, at FC Midtjylland ikke kunne få plads til de sponsorer, der gerne ville købe sig ind i lounge-områderne.
– Inden Covid-19 havde vi overvejet at udbygge vores sponsorfaciliteter og var langt i den proces med andre interessenter, men det blev sat på standby. Nu ser vi på det, når vi har overblikket i efteråret og til vinter, om det er aktuelt, siger kommerciel direktør Jacob Jørgensen til tipsbladet.dk.
Et vigtigt parameter her er altså sponsorater. Fodboldklubber landet og verden over frygter, at en økonomisk krise i samfundet vil gå ud over deres muligheder for at tegne sponsorater, og FC Midtjylland afventer og ser, om behovet også er der, når samfundet kommer på fode efter genåbningen af Danmark.
Læs også:Herning Kommune køber tribuner på MCH Arena: Redder presset koncern
Jacob Jørgensen er forsigtig optimist.
– Vi har hårdt ramt af vores egen succes, så vi lider af pladsmangel. Det er jo superpositivt. Nu trækker vi lige vejret og ser, hvad der sker. Vi skal gentegne 259 sponsorater hen over sommeren, og på baggrund af det kan vi vurdere, om det ser godt ud, om det ser skidt ud, og hvad behovet for måske at udvide sponsorfaciliteterne på den lange bane bliver.
– Lige nu ser det fornuftigt ud for den kommende sæson, og vi tror på, at vi som minimum kan beholde status quo. Derfor kan en udbygning af stadion komme i spil. I givet fald bliver det et projekt, vi selv skal stå for finansieringen af og udbygningen af.
Herning Kommune er netop nu i gang med at overtage tre af de fire tribuner fra MCH A/S, som ejer MCH Arena i dag. I den aftale er der taget højde for, at FC Midtjylland kan udvide tribunerne.
– FCM har mulighed for, hvis forudsætningerne i øvrigt er opfyldt, til at etablere overbygning på Herning Kommunes tre tribuner. Herning Kommune ser positivt herpå, står der i referatet fra kommunens økonomi- og erhvervsudvalgs møde forleden.
I samme referat fremgår det, at der er afsat 12 millioner til forbedringer på stadion:
– Det er en del af aftalen, at der skal gennemføres en række opgraderinger af Arenaen til en værdi på 12 mio. kr.
Da kommunens køb fortsat er betinget af, at byrådet godkender aftalen, vil Jacob Jørgensen ikke udtale sig om, hvad de 12 millioner er tiltænkt. De har dog ikke noget med den mulige udvidelse af tribunerne at gøre.
Læs også:FC Midtjylland-plan: 5000 tilskuere på MCH Arena
Læs også:FC Midtjylland-talent jagter gennembrud: Klubben tror på mine kvaliteter
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Danmarks landskamp slog særlig rekord
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
