FC Midtjylland pønser på at udvide stadion: Vi lider af pladsmangel

FC Midtjylland har haft svært ved at få plads til flere sponsorer på stadion, og derfor barsler klubben med planer om at udvide sit stadion. Den var langt i den proces før corona og er klar til at genoptage planerne, hvis økonomien tillader det.



Coronavirussens hærgen har sat en kæp i hjulet på mangt og meget. Det gælder eksempelvis de planer, FC Midtjylland havde om at udvide MCH Arena. Men klubben øjner muligheden for at genoptage planerne senere på året.

Det afhænger i første omgang af, hvor hårdt virussens eftervirkninger rammer klubbens nuværende og potentielle sponsorer. For behovet for en udvidelse opstod af, at FC Midtjylland ikke kunne få plads til de sponsorer, der gerne ville købe sig ind i lounge-områderne.

– Inden Covid-19 havde vi overvejet at udbygge vores sponsorfaciliteter og var langt i den proces med andre interessenter, men det blev sat på standby. Nu ser vi på det, når vi har overblikket i efteråret og til vinter, om det er aktuelt, siger kommerciel direktør Jacob Jørgensen til tipsbladet.dk.

Et vigtigt parameter her er altså sponsorater. Fodboldklubber landet og verden over frygter, at en økonomisk krise i samfundet vil gå ud over deres muligheder for at tegne sponsorater, og FC Midtjylland afventer og ser, om behovet også er der, når samfundet kommer på fode efter genåbningen af Danmark.

Læs også:Herning Kommune køber tribuner på MCH Arena: Redder presset koncern

Jacob Jørgensen er forsigtig optimist.

– Vi har hårdt ramt af vores egen succes, så vi lider af pladsmangel. Det er jo superpositivt. Nu trækker vi lige vejret og ser, hvad der sker. Vi skal gentegne 259 sponsorater hen over sommeren, og på baggrund af det kan vi vurdere, om det ser godt ud, om det ser skidt ud, og hvad behovet for måske at udvide sponsorfaciliteterne på den lange bane bliver.

– Lige nu ser det fornuftigt ud for den kommende sæson, og vi tror på, at vi som minimum kan beholde status quo. Derfor kan en udbygning af stadion komme i spil. I givet fald bliver det et projekt, vi selv skal stå for finansieringen af og udbygningen af.

Herning Kommune er netop nu i gang med at overtage tre af de fire tribuner fra MCH A/S, som ejer MCH Arena i dag. I den aftale er der taget højde for, at FC Midtjylland kan udvide tribunerne.

– FCM har mulighed for, hvis forudsætningerne i øvrigt er opfyldt, til at etablere overbygning på Herning Kommunes tre tribuner. Herning Kommune ser positivt herpå, står der i referatet fra kommunens økonomi- og erhvervsudvalgs møde forleden.

I samme referat fremgår det, at der er afsat 12 millioner til forbedringer på stadion:

– Det er en del af aftalen, at der skal gennemføres en række opgraderinger af Arenaen til en værdi på 12 mio. kr.

Da kommunens køb fortsat er betinget af, at byrådet godkender aftalen, vil Jacob Jørgensen ikke udtale sig om, hvad de 12 millioner er tiltænkt. De har dog ikke noget med den mulige udvidelse af tribunerne at gøre.

Læs også:FC Midtjylland-plan: 5000 tilskuere på MCH Arena
Læs også:FC Midtjylland-talent jagter gennembrud: Klubben tror på mine kvaliteter


Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Bekræfter FC København-historie

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Peter Schmeichel taget på sengen

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Juventus kørte Cremonese over

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Dansk målsluger færdig

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy