Coronavirussens hærgen har sat en kæp i hjulet på mangt og meget. Det gælder eksempelvis de planer, FC Midtjylland havde om at udvide MCH Arena. Men klubben øjner muligheden for at genoptage planerne senere på året.
Det afhænger i første omgang af, hvor hårdt virussens eftervirkninger rammer klubbens nuværende og potentielle sponsorer. For behovet for en udvidelse opstod af, at FC Midtjylland ikke kunne få plads til de sponsorer, der gerne ville købe sig ind i lounge-områderne.
– Inden Covid-19 havde vi overvejet at udbygge vores sponsorfaciliteter og var langt i den proces med andre interessenter, men det blev sat på standby. Nu ser vi på det, når vi har overblikket i efteråret og til vinter, om det er aktuelt, siger kommerciel direktør Jacob Jørgensen til tipsbladet.dk.
Et vigtigt parameter her er altså sponsorater. Fodboldklubber landet og verden over frygter, at en økonomisk krise i samfundet vil gå ud over deres muligheder for at tegne sponsorater, og FC Midtjylland afventer og ser, om behovet også er der, når samfundet kommer på fode efter genåbningen af Danmark.
Læs også:Herning Kommune køber tribuner på MCH Arena: Redder presset koncern
Jacob Jørgensen er forsigtig optimist.
– Vi har hårdt ramt af vores egen succes, så vi lider af pladsmangel. Det er jo superpositivt. Nu trækker vi lige vejret og ser, hvad der sker. Vi skal gentegne 259 sponsorater hen over sommeren, og på baggrund af det kan vi vurdere, om det ser godt ud, om det ser skidt ud, og hvad behovet for måske at udvide sponsorfaciliteterne på den lange bane bliver.
– Lige nu ser det fornuftigt ud for den kommende sæson, og vi tror på, at vi som minimum kan beholde status quo. Derfor kan en udbygning af stadion komme i spil. I givet fald bliver det et projekt, vi selv skal stå for finansieringen af og udbygningen af.
Herning Kommune er netop nu i gang med at overtage tre af de fire tribuner fra MCH A/S, som ejer MCH Arena i dag. I den aftale er der taget højde for, at FC Midtjylland kan udvide tribunerne.
– FCM har mulighed for, hvis forudsætningerne i øvrigt er opfyldt, til at etablere overbygning på Herning Kommunes tre tribuner. Herning Kommune ser positivt herpå, står der i referatet fra kommunens økonomi- og erhvervsudvalgs møde forleden.
I samme referat fremgår det, at der er afsat 12 millioner til forbedringer på stadion:
– Det er en del af aftalen, at der skal gennemføres en række opgraderinger af Arenaen til en værdi på 12 mio. kr.
Da kommunens køb fortsat er betinget af, at byrådet godkender aftalen, vil Jacob Jørgensen ikke udtale sig om, hvad de 12 millioner er tiltænkt. De har dog ikke noget med den mulige udvidelse af tribunerne at gøre.
Læs også:FC Midtjylland-plan: 5000 tilskuere på MCH Arena
Læs også:FC Midtjylland-talent jagter gennembrud: Klubben tror på mine kvaliteter
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
En kæmpe sejr
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TIPSBLADET SPECIAL
