FC Midtjylland pønser på at udvide stadion: Vi lider af pladsmangel

FC Midtjylland har haft svært ved at få plads til flere sponsorer på stadion, og derfor barsler klubben med planer om at udvide sit stadion. Den var langt i den proces før corona og er klar til at genoptage planerne, hvis økonomien tillader det.



Coronavirussens hærgen har sat en kæp i hjulet på mangt og meget. Det gælder eksempelvis de planer, FC Midtjylland havde om at udvide MCH Arena. Men klubben øjner muligheden for at genoptage planerne senere på året.

Det afhænger i første omgang af, hvor hårdt virussens eftervirkninger rammer klubbens nuværende og potentielle sponsorer. For behovet for en udvidelse opstod af, at FC Midtjylland ikke kunne få plads til de sponsorer, der gerne ville købe sig ind i lounge-områderne.

– Inden Covid-19 havde vi overvejet at udbygge vores sponsorfaciliteter og var langt i den proces med andre interessenter, men det blev sat på standby. Nu ser vi på det, når vi har overblikket i efteråret og til vinter, om det er aktuelt, siger kommerciel direktør Jacob Jørgensen til tipsbladet.dk.

Et vigtigt parameter her er altså sponsorater. Fodboldklubber landet og verden over frygter, at en økonomisk krise i samfundet vil gå ud over deres muligheder for at tegne sponsorater, og FC Midtjylland afventer og ser, om behovet også er der, når samfundet kommer på fode efter genåbningen af Danmark.

Læs også:Herning Kommune køber tribuner på MCH Arena: Redder presset koncern

Jacob Jørgensen er forsigtig optimist.

– Vi har hårdt ramt af vores egen succes, så vi lider af pladsmangel. Det er jo superpositivt. Nu trækker vi lige vejret og ser, hvad der sker. Vi skal gentegne 259 sponsorater hen over sommeren, og på baggrund af det kan vi vurdere, om det ser godt ud, om det ser skidt ud, og hvad behovet for måske at udvide sponsorfaciliteterne på den lange bane bliver.

– Lige nu ser det fornuftigt ud for den kommende sæson, og vi tror på, at vi som minimum kan beholde status quo. Derfor kan en udbygning af stadion komme i spil. I givet fald bliver det et projekt, vi selv skal stå for finansieringen af og udbygningen af.

Herning Kommune er netop nu i gang med at overtage tre af de fire tribuner fra MCH A/S, som ejer MCH Arena i dag. I den aftale er der taget højde for, at FC Midtjylland kan udvide tribunerne.

– FCM har mulighed for, hvis forudsætningerne i øvrigt er opfyldt, til at etablere overbygning på Herning Kommunes tre tribuner. Herning Kommune ser positivt herpå, står der i referatet fra kommunens økonomi- og erhvervsudvalgs møde forleden.

I samme referat fremgår det, at der er afsat 12 millioner til forbedringer på stadion:

– Det er en del af aftalen, at der skal gennemføres en række opgraderinger af Arenaen til en værdi på 12 mio. kr.

Da kommunens køb fortsat er betinget af, at byrådet godkender aftalen, vil Jacob Jørgensen ikke udtale sig om, hvad de 12 millioner er tiltænkt. De har dog ikke noget med den mulige udvidelse af tribunerne at gøre.

Læs også:FC Midtjylland-plan: 5000 tilskuere på MCH Arena
Læs også:FC Midtjylland-talent jagter gennembrud: Klubben tror på mine kvaliteter




‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mexico – Sydkorea

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Får afvist bud på dansk profil

Tjekkiet – Sydafrika

Rangerer AGF over Lech Poznan

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ghana – Panama

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard