FC Midtjylland præsenterer ny spiller

FC Midtjylland henter midtbanespilleren Chris Kouakou i tunesisk fodbold.



FC Midtjyland løfter nu sløret for, hvad der har været en offentlig hemmelighed siden i fredags.

De danske vicemestre henter den 22-årige midtbanespiller Chris Kouakou, som kommer til FC Midtjylland fra CS Sfaxien i Tunesien. Hovedpersonen selv er fra Elfenbenskysten.

Chris Kouakou har underskrevet en fire-årig aftale med FC Midtjylland.

– Vi har fulgt Chris i en længere periode og har set en dynamisk midtbanespiller med en spændende fysisk pakke, hvor særligt hans fart med bolden, løbekapacitet og presspil gør, at han fylder meget inde på midtbanen, hvor han kan dække alle pladser, siger sportschef Svend Graversen og fortsætter:

– I første omgang er det en spiller, som vi skal udvikle yderligere, hvor vi skal arbejde med taktiske aspekter. Men der hersker ingen tvivl om, at han har et stort potentiale, og det skal vi i fællesskab forløse. Nu er det vores opgave at integrere ham godt i FC Midtjylland både kulturelt og spillemæssigt.

FCM's nye midtbanespiller ser frem til at tørne ud i den sorte trøje, hvor han vil bære nummer 19 på ryggen.

– Jeg er utroligt glad for at være på plads i FC Midtjylland. Jeg har fået et rigtigt godt indtryk af klubben, og det bliver spændende at være en del af et så ambitiøst miljø. Jeg kan allerede mærke sulten efter trofæer, og det glæder jeg mig til at bidrage til.

– Jeg kan godt lide at være på bolden og sætte mine holdkammerater i scene med gode afleveringer, og så bidrager jeg med masser af løb inde på midtbanen. Først og fremmest skal jeg falde godt på plads i klubben og lære holdets spillestil. Jeg håber selvfølgelig, at jeg kan imponere fansene og hjælpe holdet til succes. Det vil jeg arbejde hårdt for, lyder det fra Kouakou.

Chris Kouakou spillede blot otte kampe for CS Sfaxien i den forgangne sæson, men året før blev han kåret som den bedste udenlandske spiller i den tunesiske liga. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Norge – Frankrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tunesien – Holland

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Afslører: FCK ringede aldrig

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

VM-spiller får fem karantænedage

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Kap Verde – Saudi-Arabien

Tyrkiet – USA

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne