FC Midtjylland præsenterer ny spiller

FC Midtjylland henter midtbanespilleren Chris Kouakou i tunesisk fodbold.



FC Midtjyland løfter nu sløret for, hvad der har været en offentlig hemmelighed siden i fredags.

De danske vicemestre henter den 22-årige midtbanespiller Chris Kouakou, som kommer til FC Midtjylland fra CS Sfaxien i Tunesien. Hovedpersonen selv er fra Elfenbenskysten.

Chris Kouakou har underskrevet en fire-årig aftale med FC Midtjylland.

– Vi har fulgt Chris i en længere periode og har set en dynamisk midtbanespiller med en spændende fysisk pakke, hvor særligt hans fart med bolden, løbekapacitet og presspil gør, at han fylder meget inde på midtbanen, hvor han kan dække alle pladser, siger sportschef Svend Graversen og fortsætter:

– I første omgang er det en spiller, som vi skal udvikle yderligere, hvor vi skal arbejde med taktiske aspekter. Men der hersker ingen tvivl om, at han har et stort potentiale, og det skal vi i fællesskab forløse. Nu er det vores opgave at integrere ham godt i FC Midtjylland både kulturelt og spillemæssigt.

FCM's nye midtbanespiller ser frem til at tørne ud i den sorte trøje, hvor han vil bære nummer 19 på ryggen.

– Jeg er utroligt glad for at være på plads i FC Midtjylland. Jeg har fået et rigtigt godt indtryk af klubben, og det bliver spændende at være en del af et så ambitiøst miljø. Jeg kan allerede mærke sulten efter trofæer, og det glæder jeg mig til at bidrage til.

– Jeg kan godt lide at være på bolden og sætte mine holdkammerater i scene med gode afleveringer, og så bidrager jeg med masser af løb inde på midtbanen. Først og fremmest skal jeg falde godt på plads i klubben og lære holdets spillestil. Jeg håber selvfølgelig, at jeg kan imponere fansene og hjælpe holdet til succes. Det vil jeg arbejde hårdt for, lyder det fra Kouakou.

Chris Kouakou spillede blot otte kampe for CS Sfaxien i den forgangne sæson, men året før blev han kåret som den bedste udenlandske spiller i den tunesiske liga. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Frankrig – Sverige

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Mexico – Ecuador

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker