FCM i kvartfinalen efter store problemer mod AaB

To mål i den forlængede spilletid sørgede for, at FC Midtjylland snuppede den sidste kvartfinalebillet.



FC Midtjylland snuppede torsdag aften den sidste billet til pokalturneringens kvartfinaler.

Det krævede dog en halv time ekstra for midtjyderne at besejre AaB 3-1 i forlænget spilletid på MCH Arena.

Efter en sen udligning af AaB’s Louka Prip blev Evander og Gustav Isaksen heltene for hjemmeholdet med målene i forlængelsen.

Med sejren er alle otte kvartfinalister nu på plads. Foruden FC Midtjylland er Brøndby, Sønderjyske, OB, Vejle, Hvidovre, Kolding IF og de forsvarende pokalvindere fra Randers FC blandt de sidste otte hold.

Før FC Midtjylland kunne skrives på listen, skulle hjemmekampen mod nordjyderne dog klares.

Til den opgave havde Bo Henriksen sat den mangeårige landsholdsmålmand Jonas Lössl i buret.

Lössl har ellers kigget langt efter spilletid på det seneste. Mens han var skadet, overtog Elias Olafsson pladsen. Han har bevaret den i Superligaen og Europa League, selv om Lössl er blevet klar.

Men torsdag aften var det Lössls tur, og han formåede at holde målet rent i en første halvleg, hvor AaB var farligst.

Det var nordjyderne også i begyndelsen af anden halvleg. Nordmanden Iver Fossum bragede et langskud på undersiden af overliggeren, og kun uheld forhindrede gæsterne i at tage føringen.

Evander manglede til gengæld skarphed få minutter senere, da han stod helt fri i feltet og sparkede lige på AaB’s Andreas Hansen.

Presset var nu på AaB, og særligt Pione Sisto havde spillet sig varm.

Den offensive profil lagde bolden perfekt i dybden til Joel Andersson, som tog den elegant med og hamrede den mellem benene på Hansen.

FC Midtjylland var i kontrol, og kun et par pragtredninger af Andreas Hansen forhindrede hjemmeholdet i at udbygge sin føring.

Med kun et enkelt mål til forskel skulle der ikke andet end en lille tilfældighed til at sende AaB på omgangshøjde, og nordjyderne forsøgte til det sidste at tvinge kampen ud i forlænget spilletid.

Med et minut tilbage af de fire minutters tillægstid svingede Prip venstrebenet og ramte bolden noget urent, så den snød Lössl i målet.

1-1 sendte holdene i forlænget spilletid, og her havde midtjyderne mest at byde på.

Efter 102 minutter fandt Evander kræfterne til at trække ind i banen og sparke i det nærmeste hjørne til 2-1.

Den endelige afgørelse kom med lidt over ti minutter igen, da Isaksen via overliggeren styrede et fladt indlæg i kassen.

/ritzau/





Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Hvor er Kasper Dolberg?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Argentina – Egypten

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status