FCM i kvartfinalen efter store problemer mod AaB

To mål i den forlængede spilletid sørgede for, at FC Midtjylland snuppede den sidste kvartfinalebillet.



FC Midtjylland snuppede torsdag aften den sidste billet til pokalturneringens kvartfinaler.

Det krævede dog en halv time ekstra for midtjyderne at besejre AaB 3-1 i forlænget spilletid på MCH Arena.

Efter en sen udligning af AaB’s Louka Prip blev Evander og Gustav Isaksen heltene for hjemmeholdet med målene i forlængelsen.

Med sejren er alle otte kvartfinalister nu på plads. Foruden FC Midtjylland er Brøndby, Sønderjyske, OB, Vejle, Hvidovre, Kolding IF og de forsvarende pokalvindere fra Randers FC blandt de sidste otte hold.

Før FC Midtjylland kunne skrives på listen, skulle hjemmekampen mod nordjyderne dog klares.

Til den opgave havde Bo Henriksen sat den mangeårige landsholdsmålmand Jonas Lössl i buret.

Lössl har ellers kigget langt efter spilletid på det seneste. Mens han var skadet, overtog Elias Olafsson pladsen. Han har bevaret den i Superligaen og Europa League, selv om Lössl er blevet klar.

Men torsdag aften var det Lössls tur, og han formåede at holde målet rent i en første halvleg, hvor AaB var farligst.

Det var nordjyderne også i begyndelsen af anden halvleg. Nordmanden Iver Fossum bragede et langskud på undersiden af overliggeren, og kun uheld forhindrede gæsterne i at tage føringen.

Evander manglede til gengæld skarphed få minutter senere, da han stod helt fri i feltet og sparkede lige på AaB’s Andreas Hansen.

Presset var nu på AaB, og særligt Pione Sisto havde spillet sig varm.

Den offensive profil lagde bolden perfekt i dybden til Joel Andersson, som tog den elegant med og hamrede den mellem benene på Hansen.

FC Midtjylland var i kontrol, og kun et par pragtredninger af Andreas Hansen forhindrede hjemmeholdet i at udbygge sin føring.

Med kun et enkelt mål til forskel skulle der ikke andet end en lille tilfældighed til at sende AaB på omgangshøjde, og nordjyderne forsøgte til det sidste at tvinge kampen ud i forlænget spilletid.

Med et minut tilbage af de fire minutters tillægstid svingede Prip venstrebenet og ramte bolden noget urent, så den snød Lössl i målet.

1-1 sendte holdene i forlænget spilletid, og her havde midtjyderne mest at byde på.

Efter 102 minutter fandt Evander kræfterne til at trække ind i banen og sparke i det nærmeste hjørne til 2-1.

Den endelige afgørelse kom med lidt over ti minutter igen, da Isaksen via overliggeren styrede et fladt indlæg i kassen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Landsholdet forsinket

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Uventet skifte?

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Bekræfter kæmpebud

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst