FC Midtjylland snuppede torsdag aften den sidste billet til pokalturneringens kvartfinaler.
Det krævede dog en halv time ekstra for midtjyderne at besejre AaB 3-1 i forlænget spilletid på MCH Arena.
Efter en sen udligning af AaB’s Louka Prip blev Evander og Gustav Isaksen heltene for hjemmeholdet med målene i forlængelsen.
Med sejren er alle otte kvartfinalister nu på plads. Foruden FC Midtjylland er Brøndby, Sønderjyske, OB, Vejle, Hvidovre, Kolding IF og de forsvarende pokalvindere fra Randers FC blandt de sidste otte hold.
Før FC Midtjylland kunne skrives på listen, skulle hjemmekampen mod nordjyderne dog klares.
Til den opgave havde Bo Henriksen sat den mangeårige landsholdsmålmand Jonas Lössl i buret.
Lössl har ellers kigget langt efter spilletid på det seneste. Mens han var skadet, overtog Elias Olafsson pladsen. Han har bevaret den i Superligaen og Europa League, selv om Lössl er blevet klar.
Men torsdag aften var det Lössls tur, og han formåede at holde målet rent i en første halvleg, hvor AaB var farligst.
Det var nordjyderne også i begyndelsen af anden halvleg. Nordmanden Iver Fossum bragede et langskud på undersiden af overliggeren, og kun uheld forhindrede gæsterne i at tage føringen.
Evander manglede til gengæld skarphed få minutter senere, da han stod helt fri i feltet og sparkede lige på AaB’s Andreas Hansen.
Presset var nu på AaB, og særligt Pione Sisto havde spillet sig varm.
Den offensive profil lagde bolden perfekt i dybden til Joel Andersson, som tog den elegant med og hamrede den mellem benene på Hansen.
FC Midtjylland var i kontrol, og kun et par pragtredninger af Andreas Hansen forhindrede hjemmeholdet i at udbygge sin føring.
Med kun et enkelt mål til forskel skulle der ikke andet end en lille tilfældighed til at sende AaB på omgangshøjde, og nordjyderne forsøgte til det sidste at tvinge kampen ud i forlænget spilletid.
Med et minut tilbage af de fire minutters tillægstid svingede Prip venstrebenet og ramte bolden noget urent, så den snød Lössl i målet.
1-1 sendte holdene i forlænget spilletid, og her havde midtjyderne mest at byde på.
Efter 102 minutter fandt Evander kræfterne til at trække ind i banen og sparke i det nærmeste hjørne til 2-1.
Den endelige afgørelse kom med lidt over ti minutter igen, da Isaksen via overliggeren styrede et fladt indlæg i kassen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
TOPNYHED
