FC Midtjylland snuppede torsdag aften den sidste billet til pokalturneringens kvartfinaler.
Det krævede dog en halv time ekstra for midtjyderne at besejre AaB 3-1 i forlænget spilletid på MCH Arena.
Efter en sen udligning af AaB’s Louka Prip blev Evander og Gustav Isaksen heltene for hjemmeholdet med målene i forlængelsen.
Med sejren er alle otte kvartfinalister nu på plads. Foruden FC Midtjylland er Brøndby, Sønderjyske, OB, Vejle, Hvidovre, Kolding IF og de forsvarende pokalvindere fra Randers FC blandt de sidste otte hold.
Før FC Midtjylland kunne skrives på listen, skulle hjemmekampen mod nordjyderne dog klares.
Til den opgave havde Bo Henriksen sat den mangeårige landsholdsmålmand Jonas Lössl i buret.
Lössl har ellers kigget langt efter spilletid på det seneste. Mens han var skadet, overtog Elias Olafsson pladsen. Han har bevaret den i Superligaen og Europa League, selv om Lössl er blevet klar.
Men torsdag aften var det Lössls tur, og han formåede at holde målet rent i en første halvleg, hvor AaB var farligst.
Det var nordjyderne også i begyndelsen af anden halvleg. Nordmanden Iver Fossum bragede et langskud på undersiden af overliggeren, og kun uheld forhindrede gæsterne i at tage føringen.
Evander manglede til gengæld skarphed få minutter senere, da han stod helt fri i feltet og sparkede lige på AaB’s Andreas Hansen.
Presset var nu på AaB, og særligt Pione Sisto havde spillet sig varm.
Den offensive profil lagde bolden perfekt i dybden til Joel Andersson, som tog den elegant med og hamrede den mellem benene på Hansen.
FC Midtjylland var i kontrol, og kun et par pragtredninger af Andreas Hansen forhindrede hjemmeholdet i at udbygge sin føring.
Med kun et enkelt mål til forskel skulle der ikke andet end en lille tilfældighed til at sende AaB på omgangshøjde, og nordjyderne forsøgte til det sidste at tvinge kampen ud i forlænget spilletid.
Med et minut tilbage af de fire minutters tillægstid svingede Prip venstrebenet og ramte bolden noget urent, så den snød Lössl i målet.
1-1 sendte holdene i forlænget spilletid, og her havde midtjyderne mest at byde på.
Efter 102 minutter fandt Evander kræfterne til at trække ind i banen og sparke i det nærmeste hjørne til 2-1.
Den endelige afgørelse kom med lidt over ti minutter igen, da Isaksen via overliggeren styrede et fladt indlæg i kassen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag
OPTAKT
