FC Midtjylland skal betale kassen for Jan Kuchta

FC Midtjylland lurer angiveligt på Sparta Prag-angriberen Jan Kuchta, der beskrives som lidt af en humørspiller – og så er han absolut ikke billig.



Det vrimler med transferrygter om FC Midtjylland i øjeblikket, og der er lagt i kakkelovnen til en heftig slutspurt på Heden. 

Rigtig meget tyder på, at FC Midtjylland går benhårdt efter at lande en ny angriber inden deadline på fredag, og tidligere på ugen kom det frem, at Superliga-klubben havde afgivet et bud på Vikings David Brekalo. Lige nu ser det ikke ud til, at sloveneren lander på heden.

Det gør Jan Kuchta måske.

Sparta Prag-angriberen tiltrækker sig ifølge Infotbal interesse fra FC Midtjylland, og mediet skriver, at midtjyderne er optimistiske i forhold til at lande en aftale med den tjekkiske landsholdsangriber. Det vil dog kræve, at den helt tykke tegnedreng bliver hevet frem fra inderlommen.

Tipsbladets tjekkiske pressekilder vurderer, at Sparta Prag vil forlange i omegnen af 25-30 millioner kroner for Jan Kuchta. De tjekkiske mestre købte selv angriberen for knap 20 millioner kroner for et år siden i Lokomotiv Moskva.

Og hvad får FC Midtjylland så for de penge? En noget utilregnelig angriber.

Tipsbladets kilder i Tjekkiet fortæller, at 26-årige Kutcha er en rigtig humørspiller, som kan præstere fabelagtigt den ene weekend og være helt fra snøvsen ugen efter. Angriberen har eksempelvis en tendens til at lade sig slå ud af dommerkendelser, der ikke går hans vej, og er i det hele taget ikke god i modgang.

Til gengæld er Jan Kutcha “en af Tjekkiets klart bedste angribere”, når vinden blæser hans vej.

I sidste sæson scorede 26-årige Kutcha 16 kasser for Sparta Prag, og i 2021 blev han topscorer i den tjekkiske liga, da han spillede for Slavia Prag. I 15 A-landskampe har han scoret tre mål. 







LIVE

LIVE: Stopper karrieren

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Hold nu kæft, hvor er han god!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

“Brøndby er skræddersyet til ham”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’