FC Midtjylland skal betale kassen for Jan Kuchta

FC Midtjylland lurer angiveligt på Sparta Prag-angriberen Jan Kuchta, der beskrives som lidt af en humørspiller – og så er han absolut ikke billig.



Det vrimler med transferrygter om FC Midtjylland i øjeblikket, og der er lagt i kakkelovnen til en heftig slutspurt på Heden. 

Rigtig meget tyder på, at FC Midtjylland går benhårdt efter at lande en ny angriber inden deadline på fredag, og tidligere på ugen kom det frem, at Superliga-klubben havde afgivet et bud på Vikings David Brekalo. Lige nu ser det ikke ud til, at sloveneren lander på heden.

Det gør Jan Kuchta måske.

Sparta Prag-angriberen tiltrækker sig ifølge Infotbal interesse fra FC Midtjylland, og mediet skriver, at midtjyderne er optimistiske i forhold til at lande en aftale med den tjekkiske landsholdsangriber. Det vil dog kræve, at den helt tykke tegnedreng bliver hevet frem fra inderlommen.

Tipsbladets tjekkiske pressekilder vurderer, at Sparta Prag vil forlange i omegnen af 25-30 millioner kroner for Jan Kuchta. De tjekkiske mestre købte selv angriberen for knap 20 millioner kroner for et år siden i Lokomotiv Moskva.

Og hvad får FC Midtjylland så for de penge? En noget utilregnelig angriber.

Tipsbladets kilder i Tjekkiet fortæller, at 26-årige Kutcha er en rigtig humørspiller, som kan præstere fabelagtigt den ene weekend og være helt fra snøvsen ugen efter. Angriberen har eksempelvis en tendens til at lade sig slå ud af dommerkendelser, der ikke går hans vej, og er i det hele taget ikke god i modgang.

Til gengæld er Jan Kutcha “en af Tjekkiets klart bedste angribere”, når vinden blæser hans vej.

I sidste sæson scorede 26-årige Kutcha 16 kasser for Sparta Prag, og i 2021 blev han topscorer i den tjekkiske liga, da han spillede for Slavia Prag. I 15 A-landskampe har han scoret tre mål. 





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer på plads

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’

Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg



LIVE

Superliga-LIVE: Kæmpe OB-flop

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel

FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers

‘Det er noget afsindigt rod’

Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha

Afsløring: Jordan Larsson på plads i Al-Ettifaq



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Sønderjyske

B.93: De overtager for Kasper Lorentzen

Sportschef revser dansker efter klubskifte

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen

Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere

Diant Ramajs FCK-skifte forsinket

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

Norsk back bliver igen dobbelt målscorer for FCK

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Skotland får belgisk landstræner efter VM

Arsenal udstiller Manchester City

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

Arteta med klar besked: Det sker ikke

Superliga-boss: Mulig transfer kan blive vildere

Historisk FCK-krise: Bør jeg ikke udtale mig om

Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan tage store skridt i Brøndby’

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub