FC Midtjylland skal betale kassen for Jan Kuchta

FC Midtjylland lurer angiveligt på Sparta Prag-angriberen Jan Kuchta, der beskrives som lidt af en humørspiller – og så er han absolut ikke billig.



Det vrimler med transferrygter om FC Midtjylland i øjeblikket, og der er lagt i kakkelovnen til en heftig slutspurt på Heden. 

Rigtig meget tyder på, at FC Midtjylland går benhårdt efter at lande en ny angriber inden deadline på fredag, og tidligere på ugen kom det frem, at Superliga-klubben havde afgivet et bud på Vikings David Brekalo. Lige nu ser det ikke ud til, at sloveneren lander på heden.

Det gør Jan Kuchta måske.

Sparta Prag-angriberen tiltrækker sig ifølge Infotbal interesse fra FC Midtjylland, og mediet skriver, at midtjyderne er optimistiske i forhold til at lande en aftale med den tjekkiske landsholdsangriber. Det vil dog kræve, at den helt tykke tegnedreng bliver hevet frem fra inderlommen.

Tipsbladets tjekkiske pressekilder vurderer, at Sparta Prag vil forlange i omegnen af 25-30 millioner kroner for Jan Kuchta. De tjekkiske mestre købte selv angriberen for knap 20 millioner kroner for et år siden i Lokomotiv Moskva.

Og hvad får FC Midtjylland så for de penge? En noget utilregnelig angriber.

Tipsbladets kilder i Tjekkiet fortæller, at 26-årige Kutcha er en rigtig humørspiller, som kan præstere fabelagtigt den ene weekend og være helt fra snøvsen ugen efter. Angriberen har eksempelvis en tendens til at lade sig slå ud af dommerkendelser, der ikke går hans vej, og er i det hele taget ikke god i modgang.

Til gengæld er Jan Kutcha “en af Tjekkiets klart bedste angribere”, når vinden blæser hans vej.

I sidste sæson scorede 26-årige Kutcha 16 kasser for Sparta Prag, og i 2021 blev han topscorer i den tjekkiske liga, da han spillede for Slavia Prag. I 15 A-landskampe har han scoret tre mål. 





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-profil med hattrick i målfest

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Markant ændring i Silkeborg

Sydafrika – Canada

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. henter stjerne

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Ståle Solbakken i stort forsvar

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’