FC Midtjylland slipper for store Celtic-profiler

FC Midtjylland skal møde et Celtic-hold, som er uden flere profiler, der rygtes på vej til et klubskifte.



Celtic stiller op uden flere af holdets profiler mod FC Midtjylland i anden runde i Champions League-kvalifikationen.

Det drejer sig om den 198 centimeter høje norske midtstopper Kristoffer Ajer samt den franske midtbanespiller Olivier Ntcham, der begge er rygtet på vej til et skifte væk fra Celtic.

Celtic har kun indskrevet 23 spillere hos Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa). Her er Ajer og Ntcham ikke med.

Den nyansatte Celtic-manager, Ange Postecoglou, bekræfter, at de to spillere ikke er i betragtning mod FCM.

– Jeg mener, jeg har valgt de spillere, der er til rådighed, og som er fysisk og mentalt klar til at spille.

– Dem, der ikke er med i truppen, er ikke klar til det, vi skal tirsdag aften, siger Ange Postecoglou.

Desuden erkender Ange Postecoglou, at der fortsat skal ske meget mere på transfermarkedet, hvor skotterne foreløbig har hentet fire nye spillere.

Celtic har hentet Kyogo Furuhashi fra Vissel Kobe, Liam Shaw og Osaze Urhoghide fra Sheffield Wednesday samt Liel Abada fra Maccabi Petah Tikva.

Her er det kun midtbanespilleren Liam Shaw og forsvarsspilleren Osaze Urhoghide, der er med i truppen mod FCM.

– Det er tydeligt for alle, at vi skal have flere spillere ind på holdet. Men den trup, vi har annonceret til kampen, er den vi kommer til at stille med, siger Ange Postecoglou.

Med i truppen er blandt andre den skotske midtbanespiller Callum McGregor, der mandag blev udnævnt til ny anfører. Scott Brown, der tidligere var Celtic-anfører, er skiftet til Aberdeen.

– Det er en stor ære at blive klubbens anfører. Det er en stor dag for mig og min familie, siger 28-årige McGregor, der ser frem mod FCM-kampen.

– Alle spillere har det godt, og vi har trænet intensivt. Vi ved, hvor vigtig denne kamp er for klubben og for hele vores sæson, siger han.

Celtic tager imod FCM tirsdag aften klokken 20.45.

/ritzau/





Klar besked fra Frank efter nedtur


Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

242 millioner sidder på bænken

Vanvittig Pogacar-klausul 

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Medie roser brandvarm dansker

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’

– Det er rigtig vildt det her!

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Melder sin afsked

Finnbogason: Han har niveau til mere end Superliga

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Verdensstjerne ked af Runes skade

Ny dansk nedtur: Tauson trækker sig

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Di Marzio med klar melding

Drama i Brøndby – sådan gik det

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Derfor var Højlund pludselig ude

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Er han på vej til Lyngby?

Stort medie: Forest overvejer Cooper

Holger Rune melder ud

Spændende nyt om Simon Kjær

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Nedtur for Thomas Frank

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Ekspert med dyster Rune-melding

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

OB vinder første sejr på udebane

Alexander Lind sikrer FCN-sejr over Randers

Fejler stort

Opstillinger: Jacob Ambæk skal bombe mod AGF

– Alt kan ske til sommer

Jan Bech Andersen: ‘Pludselig ser de dollartegn’

FC Midtjylland – Vejle Boldklub