Celtic stiller op uden flere af holdets profiler mod FC Midtjylland i anden runde i Champions League-kvalifikationen.
Det drejer sig om den 198 centimeter høje norske midtstopper Kristoffer Ajer samt den franske midtbanespiller Olivier Ntcham, der begge er rygtet på vej til et skifte væk fra Celtic.
Celtic har kun indskrevet 23 spillere hos Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa). Her er Ajer og Ntcham ikke med.
Den nyansatte Celtic-manager, Ange Postecoglou, bekræfter, at de to spillere ikke er i betragtning mod FCM.
– Jeg mener, jeg har valgt de spillere, der er til rådighed, og som er fysisk og mentalt klar til at spille.
– Dem, der ikke er med i truppen, er ikke klar til det, vi skal tirsdag aften, siger Ange Postecoglou.
Desuden erkender Ange Postecoglou, at der fortsat skal ske meget mere på transfermarkedet, hvor skotterne foreløbig har hentet fire nye spillere.
Celtic har hentet Kyogo Furuhashi fra Vissel Kobe, Liam Shaw og Osaze Urhoghide fra Sheffield Wednesday samt Liel Abada fra Maccabi Petah Tikva.
Her er det kun midtbanespilleren Liam Shaw og forsvarsspilleren Osaze Urhoghide, der er med i truppen mod FCM.
– Det er tydeligt for alle, at vi skal have flere spillere ind på holdet. Men den trup, vi har annonceret til kampen, er den vi kommer til at stille med, siger Ange Postecoglou.
Med i truppen er blandt andre den skotske midtbanespiller Callum McGregor, der mandag blev udnævnt til ny anfører. Scott Brown, der tidligere var Celtic-anfører, er skiftet til Aberdeen.
– Det er en stor ære at blive klubbens anfører. Det er en stor dag for mig og min familie, siger 28-årige McGregor, der ser frem mod FCM-kampen.
– Alle spillere har det godt, og vi har trænet intensivt. Vi ved, hvor vigtig denne kamp er for klubben og for hele vores sæson, siger han.
Celtic tager imod FCM tirsdag aften klokken 20.45.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
