FC Midtjylland slipper for store Celtic-profiler

FC Midtjylland skal møde et Celtic-hold, som er uden flere profiler, der rygtes på vej til et klubskifte.



Celtic stiller op uden flere af holdets profiler mod FC Midtjylland i anden runde i Champions League-kvalifikationen.

Det drejer sig om den 198 centimeter høje norske midtstopper Kristoffer Ajer samt den franske midtbanespiller Olivier Ntcham, der begge er rygtet på vej til et skifte væk fra Celtic.

Celtic har kun indskrevet 23 spillere hos Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa). Her er Ajer og Ntcham ikke med.

Den nyansatte Celtic-manager, Ange Postecoglou, bekræfter, at de to spillere ikke er i betragtning mod FCM.

– Jeg mener, jeg har valgt de spillere, der er til rådighed, og som er fysisk og mentalt klar til at spille.

– Dem, der ikke er med i truppen, er ikke klar til det, vi skal tirsdag aften, siger Ange Postecoglou.

Desuden erkender Ange Postecoglou, at der fortsat skal ske meget mere på transfermarkedet, hvor skotterne foreløbig har hentet fire nye spillere.

Celtic har hentet Kyogo Furuhashi fra Vissel Kobe, Liam Shaw og Osaze Urhoghide fra Sheffield Wednesday samt Liel Abada fra Maccabi Petah Tikva.

Her er det kun midtbanespilleren Liam Shaw og forsvarsspilleren Osaze Urhoghide, der er med i truppen mod FCM.

– Det er tydeligt for alle, at vi skal have flere spillere ind på holdet. Men den trup, vi har annonceret til kampen, er den vi kommer til at stille med, siger Ange Postecoglou.

Med i truppen er blandt andre den skotske midtbanespiller Callum McGregor, der mandag blev udnævnt til ny anfører. Scott Brown, der tidligere var Celtic-anfører, er skiftet til Aberdeen.

– Det er en stor ære at blive klubbens anfører. Det er en stor dag for mig og min familie, siger 28-årige McGregor, der ser frem mod FCM-kampen.

– Alle spillere har det godt, og vi har trænet intensivt. Vi ved, hvor vigtig denne kamp er for klubben og for hele vores sæson, siger han.

Celtic tager imod FCM tirsdag aften klokken 20.45.

/ritzau/



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Fælder dom over Højlund

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Han peger på Simon Kjær

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Overvejer Mathias Jensen-køb

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Du har udstråling som tagpap

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Presset Frank: Her er vores store problem

Magisk aften for FC København-stjerne

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Et frygteligt scenarie

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’