FC Midtjylland slipper for store Celtic-profiler

FC Midtjylland skal møde et Celtic-hold, som er uden flere profiler, der rygtes på vej til et klubskifte.



Celtic stiller op uden flere af holdets profiler mod FC Midtjylland i anden runde i Champions League-kvalifikationen.

Det drejer sig om den 198 centimeter høje norske midtstopper Kristoffer Ajer samt den franske midtbanespiller Olivier Ntcham, der begge er rygtet på vej til et skifte væk fra Celtic.

Celtic har kun indskrevet 23 spillere hos Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa). Her er Ajer og Ntcham ikke med.

Den nyansatte Celtic-manager, Ange Postecoglou, bekræfter, at de to spillere ikke er i betragtning mod FCM.

– Jeg mener, jeg har valgt de spillere, der er til rådighed, og som er fysisk og mentalt klar til at spille.

– Dem, der ikke er med i truppen, er ikke klar til det, vi skal tirsdag aften, siger Ange Postecoglou.

Desuden erkender Ange Postecoglou, at der fortsat skal ske meget mere på transfermarkedet, hvor skotterne foreløbig har hentet fire nye spillere.

Celtic har hentet Kyogo Furuhashi fra Vissel Kobe, Liam Shaw og Osaze Urhoghide fra Sheffield Wednesday samt Liel Abada fra Maccabi Petah Tikva.

Her er det kun midtbanespilleren Liam Shaw og forsvarsspilleren Osaze Urhoghide, der er med i truppen mod FCM.

– Det er tydeligt for alle, at vi skal have flere spillere ind på holdet. Men den trup, vi har annonceret til kampen, er den vi kommer til at stille med, siger Ange Postecoglou.

Med i truppen er blandt andre den skotske midtbanespiller Callum McGregor, der mandag blev udnævnt til ny anfører. Scott Brown, der tidligere var Celtic-anfører, er skiftet til Aberdeen.

– Det er en stor ære at blive klubbens anfører. Det er en stor dag for mig og min familie, siger 28-årige McGregor, der ser frem mod FCM-kampen.

– Alle spillere har det godt, og vi har trænet intensivt. Vi ved, hvor vigtig denne kamp er for klubben og for hele vores sæson, siger han.

Celtic tager imod FCM tirsdag aften klokken 20.45.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Steve Cooper med stor beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afviser monsterbud på Simsir

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Jagter stor Liverpool-stjerne

Her kan man se La Liga fremover

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub