Celtic stiller op uden flere af holdets profiler mod FC Midtjylland i anden runde i Champions League-kvalifikationen.
Det drejer sig om den 198 centimeter høje norske midtstopper Kristoffer Ajer samt den franske midtbanespiller Olivier Ntcham, der begge er rygtet på vej til et skifte væk fra Celtic.
Celtic har kun indskrevet 23 spillere hos Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa). Her er Ajer og Ntcham ikke med.
Den nyansatte Celtic-manager, Ange Postecoglou, bekræfter, at de to spillere ikke er i betragtning mod FCM.
– Jeg mener, jeg har valgt de spillere, der er til rådighed, og som er fysisk og mentalt klar til at spille.
– Dem, der ikke er med i truppen, er ikke klar til det, vi skal tirsdag aften, siger Ange Postecoglou.
Desuden erkender Ange Postecoglou, at der fortsat skal ske meget mere på transfermarkedet, hvor skotterne foreløbig har hentet fire nye spillere.
Celtic har hentet Kyogo Furuhashi fra Vissel Kobe, Liam Shaw og Osaze Urhoghide fra Sheffield Wednesday samt Liel Abada fra Maccabi Petah Tikva.
Her er det kun midtbanespilleren Liam Shaw og forsvarsspilleren Osaze Urhoghide, der er med i truppen mod FCM.
– Det er tydeligt for alle, at vi skal have flere spillere ind på holdet. Men den trup, vi har annonceret til kampen, er den vi kommer til at stille med, siger Ange Postecoglou.
Med i truppen er blandt andre den skotske midtbanespiller Callum McGregor, der mandag blev udnævnt til ny anfører. Scott Brown, der tidligere var Celtic-anfører, er skiftet til Aberdeen.
– Det er en stor ære at blive klubbens anfører. Det er en stor dag for mig og min familie, siger 28-årige McGregor, der ser frem mod FCM-kampen.
– Alle spillere har det godt, og vi har trænet intensivt. Vi ved, hvor vigtig denne kamp er for klubben og for hele vores sæson, siger han.
Celtic tager imod FCM tirsdag aften klokken 20.45.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
OPTAKT
Tunesien – Japan
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Ecuador – Curacao
OPTAKT
Belgien – Iran
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
