FC Midtjylland-stjerne: Jeg får ingen afleveringer

FC Midtjylland-stjernen Jan Kuchta fastslår, at han har vanskeligt ved at tilpasse sig spillestilen i den danske mesterklub.



FC Midtjylland-stjernen Jan Kuchta har haft en svær start i den danske mesterklub, hvor han slider med at finde sig til rette i den spillestil, der praktiseres under Thomas Thomasbergs ledelse.

Det fastslår den tjekkiske angriber i et interview med sportyzive

FC Midtjylland købte Jan Kuchta for godt 20 millioner kroner i sommerens transfervindue, og han er at regne som en stor profil på heden, men foreløbig er det blot blevet til en enkelt scoring i en pokalkamp mod Hillerød.

Det ærgrer den 27-årige tjekke, der påpeger, at han heller ikke får ret mange bolde at arbejde med i FC Midtjylland.

– Jeg får ofte slet ingen afleveringer, siger Jan Kuchta til det tjekkiske medie.

– Jeg vil gerne indrømme, at jeg har svært ved at vænne mig til det. Jeg talte om det med polakken Adam Buksa, som nu er begyndt at score mål. Han fortalte mig, at han havde det på præcis samme måde i starten. Han scorede ti mål på hovedstød i sidste sæson. Nu kommer han slet ikke frem til hovedstød og skal indgå i kombinationsspillet. 

– Jeg troede ikke, der ventede mig sådan en opgave, men jeg har håndteret værre ting og skal også nok klare det her.

Jan Kuchta kom til FC Midtjylland fra Sparta Prag, hvor han var vant til at spille 3-4-3. I FC Midtjylland spiller man for det meste 4-4-2.

– Vi spiller helt anderledes, end jeg har været vant til. Der kommer næsten indlæg i feltet, hvor jeg er mest brugbar. Der er ikke rum til at slå dem, lyder det fra Jan Kuchta.

Tipsbladet ville naturligvis gerne have hørt Thomas Thomasbergs besyv på udtalelserne fra Jan Kuchta, men FC Midtjyllands cheftræner er ikke vendt tilbage på vores henvendelse. 







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle revser Skotland

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.