FC Midtjylland-stjerne: Jeg får ingen afleveringer

FC Midtjylland-stjernen Jan Kuchta fastslår, at han har vanskeligt ved at tilpasse sig spillestilen i den danske mesterklub.



FC Midtjylland-stjernen Jan Kuchta har haft en svær start i den danske mesterklub, hvor han slider med at finde sig til rette i den spillestil, der praktiseres under Thomas Thomasbergs ledelse.

Det fastslår den tjekkiske angriber i et interview med sportyzive

FC Midtjylland købte Jan Kuchta for godt 20 millioner kroner i sommerens transfervindue, og han er at regne som en stor profil på heden, men foreløbig er det blot blevet til en enkelt scoring i en pokalkamp mod Hillerød.

Det ærgrer den 27-årige tjekke, der påpeger, at han heller ikke får ret mange bolde at arbejde med i FC Midtjylland.

– Jeg får ofte slet ingen afleveringer, siger Jan Kuchta til det tjekkiske medie.

– Jeg vil gerne indrømme, at jeg har svært ved at vænne mig til det. Jeg talte om det med polakken Adam Buksa, som nu er begyndt at score mål. Han fortalte mig, at han havde det på præcis samme måde i starten. Han scorede ti mål på hovedstød i sidste sæson. Nu kommer han slet ikke frem til hovedstød og skal indgå i kombinationsspillet. 

– Jeg troede ikke, der ventede mig sådan en opgave, men jeg har håndteret værre ting og skal også nok klare det her.

Jan Kuchta kom til FC Midtjylland fra Sparta Prag, hvor han var vant til at spille 3-4-3. I FC Midtjylland spiller man for det meste 4-4-2.

– Vi spiller helt anderledes, end jeg har været vant til. Der kommer næsten indlæg i feltet, hvor jeg er mest brugbar. Der er ikke rum til at slå dem, lyder det fra Jan Kuchta.

Tipsbladet ville naturligvis gerne have hørt Thomas Thomasbergs besyv på udtalelserne fra Jan Kuchta, men FC Midtjyllands cheftræner er ikke vendt tilbage på vores henvendelse. 





Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

USA – Belgien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasiliansk boost før Norge

Storklub forhørte sig på FCK-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Historien taler for norsk triumf 

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’