FC Midtjylland-stjerne: Jeg får ingen afleveringer

FC Midtjylland-stjernen Jan Kuchta fastslår, at han har vanskeligt ved at tilpasse sig spillestilen i den danske mesterklub.



FC Midtjylland-stjernen Jan Kuchta har haft en svær start i den danske mesterklub, hvor han slider med at finde sig til rette i den spillestil, der praktiseres under Thomas Thomasbergs ledelse.

Det fastslår den tjekkiske angriber i et interview med sportyzive

FC Midtjylland købte Jan Kuchta for godt 20 millioner kroner i sommerens transfervindue, og han er at regne som en stor profil på heden, men foreløbig er det blot blevet til en enkelt scoring i en pokalkamp mod Hillerød.

Det ærgrer den 27-årige tjekke, der påpeger, at han heller ikke får ret mange bolde at arbejde med i FC Midtjylland.

– Jeg får ofte slet ingen afleveringer, siger Jan Kuchta til det tjekkiske medie.

– Jeg vil gerne indrømme, at jeg har svært ved at vænne mig til det. Jeg talte om det med polakken Adam Buksa, som nu er begyndt at score mål. Han fortalte mig, at han havde det på præcis samme måde i starten. Han scorede ti mål på hovedstød i sidste sæson. Nu kommer han slet ikke frem til hovedstød og skal indgå i kombinationsspillet. 

– Jeg troede ikke, der ventede mig sådan en opgave, men jeg har håndteret værre ting og skal også nok klare det her.

Jan Kuchta kom til FC Midtjylland fra Sparta Prag, hvor han var vant til at spille 3-4-3. I FC Midtjylland spiller man for det meste 4-4-2.

– Vi spiller helt anderledes, end jeg har været vant til. Der kommer næsten indlæg i feltet, hvor jeg er mest brugbar. Der er ikke rum til at slå dem, lyder det fra Jan Kuchta.

Tipsbladet ville naturligvis gerne have hørt Thomas Thomasbergs besyv på udtalelserne fra Jan Kuchta, men FC Midtjyllands cheftræner er ikke vendt tilbage på vores henvendelse. 





– Schwartau-handel giver ingen mening




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



LIVE

TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Colombia – Ghana

Rooney: Her er Englands store problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De køber ham for 740 mio.

Her kan man se La Liga fremover

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Portugal – Kroatien

Spanien – Østrig

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

PL-træner blev fyret over E-mail

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub