FC Midtjyllands sæsonpremiere endte med et overraskende 0-2-nederlag ude til Sønderjyske i Superligaen.
Dermed fik FC Midtjylland en skidt start i kampen om at genvinde det danske mesterskab, mens Sønderjyske-træner Glen Riddersholm fik ram på sin gamle klub.
Gæsterne var ellers mest på bolden i første halveg, men det var småt med målchancer hos begge mandskaber.
Den tidligere FCM-spiller Rilwan Hassan kom til opgørets første chance efter 20 minutter, men soloturen endte med en mislykket afslutning.
Bulgarske Bozhidar Kraev, der er vendt tilbage til FC Midtjyllands midtbane efter et lejeophold, havde en stor skudmulighed i første halvlegs tillægstid, men Sønderjyske-målmand Lawrence Thomas reddede.
FC Midtjylland fortsatte efter pausen, hvor Anders Dreyer flugtede bolden på indersiden af stolpen.
Alligevel var det Sønderjyske, der kom foran 1-0 ud af ingenting. En løs bold endte hos kantspilleren Alexander Bah tæt under mål, og han sparkede bolden sikkert i nettet.
Den overraskende scoring rystede FC Midtjylland, der pludselig virkede sårbare i den ellers normalt sikre defensiv.
Angriberen Anders K. Jacobsen burde have fordoblet hjemmeholdets føring efter en times spil, da han fik en helt fri hovedstødschance, men FCM-keeper Jesper Hansen leverede en stor redning.
Brian Priske satsede alt i kampens sidste fjerdedel, hvor der blev comeback til midtjydernes hjemvendte stjerne Pione Sisto.
Selv om Pione Sisto havde et par gode aktioner, og midtjyderne pressede på i slutfasen, kunne de ikke finde vej til netmaskerne.
I stedet lukkede Sønderjyskes debutant Haji Wright kampen i det 90. minut, da han kom alene igennem i en kontra og scorede til slutresultatet 2-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
OPTAKT
Liverpool – Brentford
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
INTERVIEW
