FC Midtjylland tæt på tocifret millionbeløb

FC Midtjylland kan snart se frem til millioner på bankbogen, da en klausul er ved at blive indløst hos en tidligere spiller.



Han nåede aldrig at spille en Superliga-kamp, men er i stedet endt som et kæmpe økonomisk aktiv for FC Midtjylland.

Sporting CP så nemlig et lys i Ousmane Diomande under hans lejeophold i CD Mafra, så de købte ham for 56 millioner kroner, inden han altså nåede at debutere for FC Midtjylland.

Med i handlen var en række bonusser, som løbende er blevet indløst.

Nu er den sidste bonus blot tre kampe fra at sende yderligere millioner i retning af den jyske hede, skriver normalt velinformerede Record.

Mere nøjagtigt skal Ousmane Diomande som minimum spille 45 minutter i de næste tre kampe, før Sporting CP skal sende 1,5 millioner euro i retning af FC Midtjylland. Det svarer til lidt over 11 millioner danske kroner.

Dermed er alle klausuler i forsvarsspillerens kontrakt indløst, og FC Midtjylland har fået godt og vel 90 millioner kroner for ham totalt. Dertil kan midtjyderne se frem til en videresalgsprocent på 20, som bliver indløst, når Ousmane Diomande rykker videre i sin karriere.

Og her er det næppe småpenge, han bliver købt for. Ousmane Diomande har angiveligt en frikøbsklausul på 600 millioner kroner, og så er han særdeles eftertragtet, hvor nogle af verdens største klubber som eksempelvis Arsenal er blevet kædet sammen med ham.

FC Midtjylland kan dermed se frem til at få endnu en kæmpe bonus ind på bankbogen, når forsvarsklippen bliver solgt videre.

Ousmane Diomande, 21 år, nåede kun at optråde for FC Midtjyllands U19-hold i foråret 2022, hvorefter han blev udlejet til CD Mafra. Her var han et halvt år, hvorefter Sporting CP slog kløerne i ham.

Nu er han fast mand i den portugisiske storklub, der i de sidste runder skal forsøge at sikre sig mesterskabet foran Benfica.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De bliver monstersalg til sommer

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Disse to er færdige i Brøndby

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Randers FC – OB

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Magiske Messi slår til igen

FCK kørte Silkeborg over