FC Midtjylland tæt på tocifret millionbeløb

FC Midtjylland kan snart se frem til millioner på bankbogen, da en klausul er ved at blive indløst hos en tidligere spiller.



Han nåede aldrig at spille en Superliga-kamp, men er i stedet endt som et kæmpe økonomisk aktiv for FC Midtjylland.

Sporting CP så nemlig et lys i Ousmane Diomande under hans lejeophold i CD Mafra, så de købte ham for 56 millioner kroner, inden han altså nåede at debutere for FC Midtjylland.

Med i handlen var en række bonusser, som løbende er blevet indløst.

Nu er den sidste bonus blot tre kampe fra at sende yderligere millioner i retning af den jyske hede, skriver normalt velinformerede Record.

Mere nøjagtigt skal Ousmane Diomande som minimum spille 45 minutter i de næste tre kampe, før Sporting CP skal sende 1,5 millioner euro i retning af FC Midtjylland. Det svarer til lidt over 11 millioner danske kroner.

Dermed er alle klausuler i forsvarsspillerens kontrakt indløst, og FC Midtjylland har fået godt og vel 90 millioner kroner for ham totalt. Dertil kan midtjyderne se frem til en videresalgsprocent på 20, som bliver indløst, når Ousmane Diomande rykker videre i sin karriere.

Og her er det næppe småpenge, han bliver købt for. Ousmane Diomande har angiveligt en frikøbsklausul på 600 millioner kroner, og så er han særdeles eftertragtet, hvor nogle af verdens største klubber som eksempelvis Arsenal er blevet kædet sammen med ham.

FC Midtjylland kan dermed se frem til at få endnu en kæmpe bonus ind på bankbogen, når forsvarsklippen bliver solgt videre.

Ousmane Diomande, 21 år, nåede kun at optråde for FC Midtjyllands U19-hold i foråret 2022, hvorefter han blev udlejet til CD Mafra. Her var han et halvt år, hvorefter Sporting CP slog kløerne i ham.

Nu er han fast mand i den portugisiske storklub, der i de sidste runder skal forsøge at sikre sig mesterskabet foran Benfica.





Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen




Mikel Arteta LIVE

LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et markant problem for Silkeborg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Martin Jørgensen lander nyt job

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– Det var virkelig pinligt

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen