FC Midtjylland tæt på tocifret millionbeløb

FC Midtjylland kan snart se frem til millioner på bankbogen, da en klausul er ved at blive indløst hos en tidligere spiller.



Han nåede aldrig at spille en Superliga-kamp, men er i stedet endt som et kæmpe økonomisk aktiv for FC Midtjylland.

Sporting CP så nemlig et lys i Ousmane Diomande under hans lejeophold i CD Mafra, så de købte ham for 56 millioner kroner, inden han altså nåede at debutere for FC Midtjylland.

Med i handlen var en række bonusser, som løbende er blevet indløst.

Nu er den sidste bonus blot tre kampe fra at sende yderligere millioner i retning af den jyske hede, skriver normalt velinformerede Record.

Mere nøjagtigt skal Ousmane Diomande som minimum spille 45 minutter i de næste tre kampe, før Sporting CP skal sende 1,5 millioner euro i retning af FC Midtjylland. Det svarer til lidt over 11 millioner danske kroner.

Dermed er alle klausuler i forsvarsspillerens kontrakt indløst, og FC Midtjylland har fået godt og vel 90 millioner kroner for ham totalt. Dertil kan midtjyderne se frem til en videresalgsprocent på 20, som bliver indløst, når Ousmane Diomande rykker videre i sin karriere.

Og her er det næppe småpenge, han bliver købt for. Ousmane Diomande har angiveligt en frikøbsklausul på 600 millioner kroner, og så er han særdeles eftertragtet, hvor nogle af verdens største klubber som eksempelvis Arsenal er blevet kædet sammen med ham.

FC Midtjylland kan dermed se frem til at få endnu en kæmpe bonus ind på bankbogen, når forsvarsklippen bliver solgt videre.

Ousmane Diomande, 21 år, nåede kun at optråde for FC Midtjyllands U19-hold i foråret 2022, hvorefter han blev udlejet til CD Mafra. Her var han et halvt år, hvorefter Sporting CP slog kløerne i ham.

Nu er han fast mand i den portugisiske storklub, der i de sidste runder skal forsøge at sikre sig mesterskabet foran Benfica.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FCK hævner sig mod OB i Parken

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København – OB

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Leverkusen – Bayern

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite