FC Midtjylland tæt på tocifret millionbeløb

FC Midtjylland kan snart se frem til millioner på bankbogen, da en klausul er ved at blive indløst hos en tidligere spiller.



Han nåede aldrig at spille en Superliga-kamp, men er i stedet endt som et kæmpe økonomisk aktiv for FC Midtjylland.

Sporting CP så nemlig et lys i Ousmane Diomande under hans lejeophold i CD Mafra, så de købte ham for 56 millioner kroner, inden han altså nåede at debutere for FC Midtjylland.

Med i handlen var en række bonusser, som løbende er blevet indløst.

Nu er den sidste bonus blot tre kampe fra at sende yderligere millioner i retning af den jyske hede, skriver normalt velinformerede Record.

Mere nøjagtigt skal Ousmane Diomande som minimum spille 45 minutter i de næste tre kampe, før Sporting CP skal sende 1,5 millioner euro i retning af FC Midtjylland. Det svarer til lidt over 11 millioner danske kroner.

Dermed er alle klausuler i forsvarsspillerens kontrakt indløst, og FC Midtjylland har fået godt og vel 90 millioner kroner for ham totalt. Dertil kan midtjyderne se frem til en videresalgsprocent på 20, som bliver indløst, når Ousmane Diomande rykker videre i sin karriere.

Og her er det næppe småpenge, han bliver købt for. Ousmane Diomande har angiveligt en frikøbsklausul på 600 millioner kroner, og så er han særdeles eftertragtet, hvor nogle af verdens største klubber som eksempelvis Arsenal er blevet kædet sammen med ham.

FC Midtjylland kan dermed se frem til at få endnu en kæmpe bonus ind på bankbogen, når forsvarsklippen bliver solgt videre.

Ousmane Diomande, 21 år, nåede kun at optråde for FC Midtjyllands U19-hold i foråret 2022, hvorefter han blev udlejet til CD Mafra. Her var han et halvt år, hvorefter Sporting CP slog kløerne i ham.

Nu er han fast mand i den portugisiske storklub, der i de sidste runder skal forsøge at sikre sig mesterskabet foran Benfica.





Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Det giver håb for fremtiden

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner