FC Midtjylland tæt på tocifret millionbeløb

FC Midtjylland kan snart se frem til millioner på bankbogen, da en klausul er ved at blive indløst hos en tidligere spiller.



Han nåede aldrig at spille en Superliga-kamp, men er i stedet endt som et kæmpe økonomisk aktiv for FC Midtjylland.

Sporting CP så nemlig et lys i Ousmane Diomande under hans lejeophold i CD Mafra, så de købte ham for 56 millioner kroner, inden han altså nåede at debutere for FC Midtjylland.

Med i handlen var en række bonusser, som løbende er blevet indløst.

Nu er den sidste bonus blot tre kampe fra at sende yderligere millioner i retning af den jyske hede, skriver normalt velinformerede Record.

Mere nøjagtigt skal Ousmane Diomande som minimum spille 45 minutter i de næste tre kampe, før Sporting CP skal sende 1,5 millioner euro i retning af FC Midtjylland. Det svarer til lidt over 11 millioner danske kroner.

Dermed er alle klausuler i forsvarsspillerens kontrakt indløst, og FC Midtjylland har fået godt og vel 90 millioner kroner for ham totalt. Dertil kan midtjyderne se frem til en videresalgsprocent på 20, som bliver indløst, når Ousmane Diomande rykker videre i sin karriere.

Og her er det næppe småpenge, han bliver købt for. Ousmane Diomande har angiveligt en frikøbsklausul på 600 millioner kroner, og så er han særdeles eftertragtet, hvor nogle af verdens største klubber som eksempelvis Arsenal er blevet kædet sammen med ham.

FC Midtjylland kan dermed se frem til at få endnu en kæmpe bonus ind på bankbogen, når forsvarsklippen bliver solgt videre.

Ousmane Diomande, 21 år, nåede kun at optråde for FC Midtjyllands U19-hold i foråret 2022, hvorefter han blev udlejet til CD Mafra. Her var han et halvt år, hvorefter Sporting CP slog kløerne i ham.

Nu er han fast mand i den portugisiske storklub, der i de sidste runder skal forsøge at sikre sig mesterskabet foran Benfica.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

10. gang i træk

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

FC Midtjylland – Viborg FF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid