Efter en resultatmæssig tung periode er FC Midtjylland tilbage på førstepladsen i Superligaens mesterskabsspil.
Det står klart efter en meriterende 4-2-sejr over FC København på et stemningsfyldt MCH Arena i Herning torsdag aften.
Offensivspillerne Adam Buksa og Mikel Gogorza scorede for FCM i en højintens første halvleg, hvor værterne effektivt straffede svagt forsvarsspil af blandt andre backen Giorgi Gocholeishvili og keepervikar Nathan Trott.
Mohamed Elyounoussi og den nyslåede landsholdsspiller Victor Froholdt bragte FCK på omgangshøjde i anden halvleg, men i slutfasen slog FCK-defensiven igen sprækker, hvilket Ousmane Diao og Buksa udnyttede.
Med sejren har FCM to point ned til FCK inden to møder med FC Nordsjælland i de kommende ti dage. FCK dyster i samme periode to gange mod AGF.
FCM har haft krammet med FCK i Herning længe, og i første halvleg lignede det også et opgør, hvor værterne takket være stor kynisme ville cruise mod sejren.
Efter en indledning præget af mange dueller og få chancer kom FCM foran 1-0 efter en lille halv time, da Gocholeishvili smed bolden væk i FCK’s venstre side.
Midtbanespilleren Pedro Bravo slog bolden ind i feltet, hvor flere FCK’ere forsømte at cleare bolden, inden Buksa resolut trykkede kuglen i nettet fra tæt hold.
FCK-defensiven vaklede igen ti minutter, da den vævre kantspiller Gogorza steg til vejrs og headede Kevin Mbabus indlæg ind under en sprællende og alt andet end overbevisende Trott, og så stod det 2-0.
Takket være Andreas Cornelius’ omfattende evner som opspilsstation lukkede FCK første halvleg med et nærgående forsøg fra Victor Froholdt, og kort inde i anden halvleg fik det københavnske optimismebarometer endnu et hak opad.
En tripleindskiftning og en formationsændring gav FCK langt mere pondus offensivt, og efter et godt opspil fra de nyligt introducerede Roony Bardghji og Elias Achouri klappede Elyounoussi FCK på 1-2.
Den følgende periode var meget hakkende på grund af udskiftninger og andre spilstop, men med et lille kvarter igen slog FCK til igen.
Froholdt, der var rykket ned som venstreback i anden halvleg, igangsatte selv et angreb, og efter en nydelig dybdebold fra Viktor Claesson satte han også 2-2-udligningen ind bag Jonas Lössl.
FCM var groggy, men udnyttede en af sine spidskompetencer, da Diao steg til vejrs og headede et hjørnespark i netmaskerne efter 86 minutter. Igen så Trott tvivlsom ud, da han hverken kom ud eller fik sig placeret på en brugbar måde.
FCK skulle frem, det gav plads til FCM, og den udnyttede Dario Osorio til at fremtvinge et straffespark, som Buksa sikkert omsatte til slutresultatet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Bayern slår rekord i ny storsejr
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Afviser mesterskabssnak
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub