FC Midtjylland tæver FCK og er tilbage i front

Ousmane Diao blev matchvinder i slutfasen, da FCM smed en 2-0-føring, men alligevel slog FCK 4-2.



Efter en resultatmæssig tung periode er FC Midtjylland tilbage på førstepladsen i Superligaens mesterskabsspil.

Det står klart efter en meriterende 4-2-sejr over FC København på et stemningsfyldt MCH Arena i Herning torsdag aften.

Offensivspillerne Adam Buksa og Mikel Gogorza scorede for FCM i en højintens første halvleg, hvor værterne effektivt straffede svagt forsvarsspil af blandt andre backen Giorgi Gocholeishvili og keepervikar Nathan Trott.

Mohamed Elyounoussi og den nyslåede landsholdsspiller Victor Froholdt bragte FCK på omgangshøjde i anden halvleg, men i slutfasen slog FCK-defensiven igen sprækker, hvilket Ousmane Diao og Buksa udnyttede.

Med sejren har FCM to point ned til FCK inden to møder med FC Nordsjælland i de kommende ti dage. FCK dyster i samme periode to gange mod AGF.

FCM har haft krammet med FCK i Herning længe, og i første halvleg lignede det også et opgør, hvor værterne takket være stor kynisme ville cruise mod sejren.

Efter en indledning præget af mange dueller og få chancer kom FCM foran 1-0 efter en lille halv time, da Gocholeishvili smed bolden væk i FCK’s venstre side.

Midtbanespilleren Pedro Bravo slog bolden ind i feltet, hvor flere FCK’ere forsømte at cleare bolden, inden Buksa resolut trykkede kuglen i nettet fra tæt hold.

FCK-defensiven vaklede igen ti minutter, da den vævre kantspiller Gogorza steg til vejrs og headede Kevin Mbabus indlæg ind under en sprællende og alt andet end overbevisende Trott, og så stod det 2-0.

Takket være Andreas Cornelius’ omfattende evner som opspilsstation lukkede FCK første halvleg med et nærgående forsøg fra Victor Froholdt, og kort inde i anden halvleg fik det københavnske optimismebarometer endnu et hak opad.

En tripleindskiftning og en formationsændring gav FCK langt mere pondus offensivt, og efter et godt opspil fra de nyligt introducerede Roony Bardghji og Elias Achouri klappede Elyounoussi FCK på 1-2.

Den følgende periode var meget hakkende på grund af udskiftninger og andre spilstop, men med et lille kvarter igen slog FCK til igen.

Froholdt, der var rykket ned som venstreback i anden halvleg, igangsatte selv et angreb, og efter en nydelig dybdebold fra Viktor Claesson satte han også 2-2-udligningen ind bag Jonas Lössl.

FCM var groggy, men udnyttede en af sine spidskompetencer, da Diao steg til vejrs og headede et hjørnespark i netmaskerne efter 86 minutter. Igen så Trott tvivlsom ud, da han hverken kom ud eller fik sig placeret på en brugbar måde.

FCK skulle frem, det gav plads til FCM, og den udnyttede Dario Osorio til at fremtvinge et straffespark, som Buksa sikkert omsatte til slutresultatet.

/ritzau/





Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Viborg-boss afviser norsk storklub

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

FC København-handling går verden rundt 

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Danske klubber vil have ham

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Viking er norsk mester for første gang i 34 år