Efter en resultatmæssig tung periode er FC Midtjylland tilbage på førstepladsen i Superligaens mesterskabsspil.
Det står klart efter en meriterende 4-2-sejr over FC København på et stemningsfyldt MCH Arena i Herning torsdag aften.
Offensivspillerne Adam Buksa og Mikel Gogorza scorede for FCM i en højintens første halvleg, hvor værterne effektivt straffede svagt forsvarsspil af blandt andre backen Giorgi Gocholeishvili og keepervikar Nathan Trott.
Mohamed Elyounoussi og den nyslåede landsholdsspiller Victor Froholdt bragte FCK på omgangshøjde i anden halvleg, men i slutfasen slog FCK-defensiven igen sprækker, hvilket Ousmane Diao og Buksa udnyttede.
Med sejren har FCM to point ned til FCK inden to møder med FC Nordsjælland i de kommende ti dage. FCK dyster i samme periode to gange mod AGF.
FCM har haft krammet med FCK i Herning længe, og i første halvleg lignede det også et opgør, hvor værterne takket være stor kynisme ville cruise mod sejren.
Efter en indledning præget af mange dueller og få chancer kom FCM foran 1-0 efter en lille halv time, da Gocholeishvili smed bolden væk i FCK’s venstre side.
Midtbanespilleren Pedro Bravo slog bolden ind i feltet, hvor flere FCK’ere forsømte at cleare bolden, inden Buksa resolut trykkede kuglen i nettet fra tæt hold.
FCK-defensiven vaklede igen ti minutter, da den vævre kantspiller Gogorza steg til vejrs og headede Kevin Mbabus indlæg ind under en sprællende og alt andet end overbevisende Trott, og så stod det 2-0.
Takket være Andreas Cornelius’ omfattende evner som opspilsstation lukkede FCK første halvleg med et nærgående forsøg fra Victor Froholdt, og kort inde i anden halvleg fik det københavnske optimismebarometer endnu et hak opad.
En tripleindskiftning og en formationsændring gav FCK langt mere pondus offensivt, og efter et godt opspil fra de nyligt introducerede Roony Bardghji og Elias Achouri klappede Elyounoussi FCK på 1-2.
Den følgende periode var meget hakkende på grund af udskiftninger og andre spilstop, men med et lille kvarter igen slog FCK til igen.
Froholdt, der var rykket ned som venstreback i anden halvleg, igangsatte selv et angreb, og efter en nydelig dybdebold fra Viktor Claesson satte han også 2-2-udligningen ind bag Jonas Lössl.
FCM var groggy, men udnyttede en af sine spidskompetencer, da Diao steg til vejrs og headede et hjørnespark i netmaskerne efter 86 minutter. Igen så Trott tvivlsom ud, da han hverken kom ud eller fik sig placeret på en brugbar måde.
FCK skulle frem, det gav plads til FCM, og den udnyttede Dario Osorio til at fremtvinge et straffespark, som Buksa sikkert omsatte til slutresultatet.
/ritzau/
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Stor dansk chance!
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG