Efter en resultatmæssig tung periode er FC Midtjylland tilbage på førstepladsen i Superligaens mesterskabsspil.
Det står klart efter en meriterende 4-2-sejr over FC København på et stemningsfyldt MCH Arena i Herning torsdag aften.
Offensivspillerne Adam Buksa og Mikel Gogorza scorede for FCM i en højintens første halvleg, hvor værterne effektivt straffede svagt forsvarsspil af blandt andre backen Giorgi Gocholeishvili og keepervikar Nathan Trott.
Mohamed Elyounoussi og den nyslåede landsholdsspiller Victor Froholdt bragte FCK på omgangshøjde i anden halvleg, men i slutfasen slog FCK-defensiven igen sprækker, hvilket Ousmane Diao og Buksa udnyttede.
Med sejren har FCM to point ned til FCK inden to møder med FC Nordsjælland i de kommende ti dage. FCK dyster i samme periode to gange mod AGF.
FCM har haft krammet med FCK i Herning længe, og i første halvleg lignede det også et opgør, hvor værterne takket være stor kynisme ville cruise mod sejren.
Efter en indledning præget af mange dueller og få chancer kom FCM foran 1-0 efter en lille halv time, da Gocholeishvili smed bolden væk i FCK’s venstre side.
Midtbanespilleren Pedro Bravo slog bolden ind i feltet, hvor flere FCK’ere forsømte at cleare bolden, inden Buksa resolut trykkede kuglen i nettet fra tæt hold.
FCK-defensiven vaklede igen ti minutter, da den vævre kantspiller Gogorza steg til vejrs og headede Kevin Mbabus indlæg ind under en sprællende og alt andet end overbevisende Trott, og så stod det 2-0.
Takket være Andreas Cornelius’ omfattende evner som opspilsstation lukkede FCK første halvleg med et nærgående forsøg fra Victor Froholdt, og kort inde i anden halvleg fik det københavnske optimismebarometer endnu et hak opad.
En tripleindskiftning og en formationsændring gav FCK langt mere pondus offensivt, og efter et godt opspil fra de nyligt introducerede Roony Bardghji og Elias Achouri klappede Elyounoussi FCK på 1-2.
Den følgende periode var meget hakkende på grund af udskiftninger og andre spilstop, men med et lille kvarter igen slog FCK til igen.
Froholdt, der var rykket ned som venstreback i anden halvleg, igangsatte selv et angreb, og efter en nydelig dybdebold fra Viktor Claesson satte han også 2-2-udligningen ind bag Jonas Lössl.
FCM var groggy, men udnyttede en af sine spidskompetencer, da Diao steg til vejrs og headede et hjørnespark i netmaskerne efter 86 minutter. Igen så Trott tvivlsom ud, da han hverken kom ud eller fik sig placeret på en brugbar måde.
FCK skulle frem, det gav plads til FCM, og den udnyttede Dario Osorio til at fremtvinge et straffespark, som Buksa sikkert omsatte til slutresultatet.
/ritzau/
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
Et slag fra førstepladsen
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
Højbjerg med kæmpe ros
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER