Efter en resultatmæssig tung periode er FC Midtjylland tilbage på førstepladsen i Superligaens mesterskabsspil.
Det står klart efter en meriterende 4-2-sejr over FC København på et stemningsfyldt MCH Arena i Herning torsdag aften.
Offensivspillerne Adam Buksa og Mikel Gogorza scorede for FCM i en højintens første halvleg, hvor værterne effektivt straffede svagt forsvarsspil af blandt andre backen Giorgi Gocholeishvili og keepervikar Nathan Trott.
Mohamed Elyounoussi og den nyslåede landsholdsspiller Victor Froholdt bragte FCK på omgangshøjde i anden halvleg, men i slutfasen slog FCK-defensiven igen sprækker, hvilket Ousmane Diao og Buksa udnyttede.
Med sejren har FCM to point ned til FCK inden to møder med FC Nordsjælland i de kommende ti dage. FCK dyster i samme periode to gange mod AGF.
FCM har haft krammet med FCK i Herning længe, og i første halvleg lignede det også et opgør, hvor værterne takket være stor kynisme ville cruise mod sejren.
Efter en indledning præget af mange dueller og få chancer kom FCM foran 1-0 efter en lille halv time, da Gocholeishvili smed bolden væk i FCK’s venstre side.
Midtbanespilleren Pedro Bravo slog bolden ind i feltet, hvor flere FCK’ere forsømte at cleare bolden, inden Buksa resolut trykkede kuglen i nettet fra tæt hold.
FCK-defensiven vaklede igen ti minutter, da den vævre kantspiller Gogorza steg til vejrs og headede Kevin Mbabus indlæg ind under en sprællende og alt andet end overbevisende Trott, og så stod det 2-0.
Takket være Andreas Cornelius’ omfattende evner som opspilsstation lukkede FCK første halvleg med et nærgående forsøg fra Victor Froholdt, og kort inde i anden halvleg fik det københavnske optimismebarometer endnu et hak opad.
En tripleindskiftning og en formationsændring gav FCK langt mere pondus offensivt, og efter et godt opspil fra de nyligt introducerede Roony Bardghji og Elias Achouri klappede Elyounoussi FCK på 1-2.
Den følgende periode var meget hakkende på grund af udskiftninger og andre spilstop, men med et lille kvarter igen slog FCK til igen.
Froholdt, der var rykket ned som venstreback i anden halvleg, igangsatte selv et angreb, og efter en nydelig dybdebold fra Viktor Claesson satte han også 2-2-udligningen ind bag Jonas Lössl.
FCM var groggy, men udnyttede en af sine spidskompetencer, da Diao steg til vejrs og headede et hjørnespark i netmaskerne efter 86 minutter. Igen så Trott tvivlsom ud, da han hverken kom ud eller fik sig placeret på en brugbar måde.
FCK skulle frem, det gav plads til FCM, og den udnyttede Dario Osorio til at fremtvinge et straffespark, som Buksa sikkert omsatte til slutresultatet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Øjner europæisk trofæ
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM