At det er ved at udvikle sig til en lille krig mellem de to største guldkandidater i dansk fodbold, kan der næppe være tvivl om, for efter søndagens topbrag mellem FC København og FC Midtjylland, som hjemmeholdet vandt med 1-0, er der stadig gang i historierne på kryds og tværs.
Og FC Midtjylland puster yderligere til ilden.
På det sociale medie TikTok har FC Midtjylland lagt en video ud af Marcos Lopez, der noget så teatralsk går til jorden efter et skub af Kevin Mbabu. Det vender vi lige tilbage til.
For balladen blussede for alvor op, da FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, efter sejren over FC Midtjylland til Viaplay fortalte, at “er er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler.”
“Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.”
Tipsbladet gennemgik FC Midtjyllands offensive indkast, og gennemgangen viste, at Jacob Neestrup tager fejl, når han påpeger, at FC Midtjylland tog mellem 10-12 meter ved de offensive indkast – du kan læse mere om det her.
Mandag aften kom svaret så fra FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg, der til TV 2 Sport svarede ganske hårdt:
– Det er decideret usandt. Det er en løgn, og det bryder jeg mig ikke om som person. Jeg er sådan indrettet, at hvis man kommer med nogle beskyldninger, så skal der gerne være hold i dem, og det er der ikke her, sagde han til TV 2 Sport.
Der var i opgøret søndag masser af intensitet og nærkampe, og det kammede også over, da Kevin Mbabu og Marcos Lopez så sig sure på hinanden i slutfasen. Begge endte med et gult kort, efter Kevin Mbabu skubbede Marcos Lopez i brystet, mens peruvianeren totalt overspiller situationen, hopper bagud og lander på ryggen, mens han tager sig til hovedet.
Videoen af situationen har FC Midtjylland lagt på TikTok med et tydeligt fokus på Marcos Lopez’ teatralske ageren. Du kan se det herunder. Indtil videre har det rundet 100.000 views.
@fcmidtjylland 🥴🤔 #fcmidtjylland ♬ original sound – FC Zenit
Som en lille krølle på halen er FC Midtjyllands bedste opslag nogensinde – målt på antal views – faktisk også en lille video med Marcos Lopez. Det var fra da han spillede i Feyenoord og med hånden skubbede bolden forbi FC Midtjyllands Gustav Isaksen. Det opslag har 112 millioner views.
@fcmidtjylland 🤔🤔🤔 #fcmidtjylland ♬
Det lader altså til, at der kommer til at være masser af brænde på bålet den næste tid, og det tyder på et spændende mesterskabsspil, hvor de to guldkandidater mødes to gange.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
CUSTOM
Barcelona – Betis
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
Raser: Det er latterligt!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft