At det er ved at udvikle sig til en lille krig mellem de to største guldkandidater i dansk fodbold, kan der næppe være tvivl om, for efter søndagens topbrag mellem FC København og FC Midtjylland, som hjemmeholdet vandt med 1-0, er der stadig gang i historierne på kryds og tværs.
Og FC Midtjylland puster yderligere til ilden.
På det sociale medie TikTok har FC Midtjylland lagt en video ud af Marcos Lopez, der noget så teatralsk går til jorden efter et skub af Kevin Mbabu. Det vender vi lige tilbage til.
For balladen blussede for alvor op, da FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, efter sejren over FC Midtjylland til Viaplay fortalte, at “er er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler.”
“Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.”
Tipsbladet gennemgik FC Midtjyllands offensive indkast, og gennemgangen viste, at Jacob Neestrup tager fejl, når han påpeger, at FC Midtjylland tog mellem 10-12 meter ved de offensive indkast – du kan læse mere om det her.
Mandag aften kom svaret så fra FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg, der til TV 2 Sport svarede ganske hårdt:
– Det er decideret usandt. Det er en løgn, og det bryder jeg mig ikke om som person. Jeg er sådan indrettet, at hvis man kommer med nogle beskyldninger, så skal der gerne være hold i dem, og det er der ikke her, sagde han til TV 2 Sport.
Der var i opgøret søndag masser af intensitet og nærkampe, og det kammede også over, da Kevin Mbabu og Marcos Lopez så sig sure på hinanden i slutfasen. Begge endte med et gult kort, efter Kevin Mbabu skubbede Marcos Lopez i brystet, mens peruvianeren totalt overspiller situationen, hopper bagud og lander på ryggen, mens han tager sig til hovedet.
Videoen af situationen har FC Midtjylland lagt på TikTok med et tydeligt fokus på Marcos Lopez’ teatralske ageren. Du kan se det herunder. Indtil videre har det rundet 100.000 views.
@fcmidtjylland 🥴🤔 #fcmidtjylland ♬ original sound – FC Zenit
Som en lille krølle på halen er FC Midtjyllands bedste opslag nogensinde – målt på antal views – faktisk også en lille video med Marcos Lopez. Det var fra da han spillede i Feyenoord og med hånden skubbede bolden forbi FC Midtjyllands Gustav Isaksen. Det opslag har 112 millioner views.
@fcmidtjylland 🤔🤔🤔 #fcmidtjylland ♬
Det lader altså til, at der kommer til at være masser af brænde på bålet den næste tid, og det tyder på et spændende mesterskabsspil, hvor de to guldkandidater mødes to gange.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers