FC Midtjylland tager pis på FCK-spiller

FC Midtjylland har lagt en video ud med Marcos Lopez, der noget teatralsk falder efter et lille skub fra Kevin Mbabu.



At det er ved at udvikle sig til en lille krig mellem de to største guldkandidater i dansk fodbold, kan der næppe være tvivl om, for efter søndagens topbrag mellem FC København og FC Midtjylland, som hjemmeholdet vandt med 1-0, er der stadig gang i historierne på kryds og tværs.

Og FC Midtjylland puster yderligere til ilden.

På det sociale medie TikTok har FC Midtjylland lagt en video ud af Marcos Lopez, der noget så teatralsk går til jorden efter et skub af Kevin Mbabu. Det vender vi lige tilbage til.

For balladen blussede for alvor op, da FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, efter sejren over FC Midtjylland til Viaplay fortalte, at “er er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler.”

“Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.”

Tipsbladet gennemgik FC Midtjyllands offensive indkast, og gennemgangen viste, at Jacob Neestrup tager fejl, når han påpeger, at FC Midtjylland tog mellem 10-12 meter ved de offensive indkast – du kan læse mere om det her.

Mandag aften kom svaret så fra FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg, der til TV 2 Sport svarede ganske hårdt:

– Det er decideret usandt. Det er en løgn, og det bryder jeg mig ikke om som person. Jeg er sådan indrettet, at hvis man kommer med nogle beskyldninger, så skal der gerne være hold i dem, og det er der ikke her, sagde han til TV 2 Sport

Der var i opgøret søndag masser af intensitet og nærkampe, og det kammede også over, da Kevin Mbabu og Marcos Lopez så sig sure på hinanden i slutfasen. Begge endte med et gult kort, efter Kevin Mbabu skubbede Marcos Lopez i brystet, mens peruvianeren totalt overspiller situationen, hopper bagud og lander på ryggen, mens han tager sig til hovedet.

Videoen af situationen har FC Midtjylland lagt på TikTok med et tydeligt fokus på Marcos Lopez’ teatralske ageren. Du kan se det herunder. Indtil videre har det rundet 100.000 views.

@fcmidtjylland 🥴🤔 #fcmidtjylland ♬ original sound – FC Zenit

Som en lille krølle på halen er FC Midtjyllands bedste opslag nogensinde – målt på antal views – faktisk også en lille video med Marcos Lopez. Det var fra da han spillede i Feyenoord og med hånden skubbede bolden forbi FC Midtjyllands Gustav Isaksen. Det opslag har 112 millioner views.

@fcmidtjylland 🤔🤔🤔 #fcmidtjylland

Det lader altså til, at der kommer til at være masser af brænde på bålet den næste tid, og det tyder på et spændende mesterskabsspil, hvor de to guldkandidater mødes to gange.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: De lurer på FCM-profil



LIVE

VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Paraguay – Frankrig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Australien – Egypten

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Argentina – Kap Verde