FC Midtjylland tager pis på FCK-spiller

FC Midtjylland har lagt en video ud med Marcos Lopez, der noget teatralsk falder efter et lille skub fra Kevin Mbabu.



At det er ved at udvikle sig til en lille krig mellem de to største guldkandidater i dansk fodbold, kan der næppe være tvivl om, for efter søndagens topbrag mellem FC København og FC Midtjylland, som hjemmeholdet vandt med 1-0, er der stadig gang i historierne på kryds og tværs.

Og FC Midtjylland puster yderligere til ilden.

På det sociale medie TikTok har FC Midtjylland lagt en video ud af Marcos Lopez, der noget så teatralsk går til jorden efter et skub af Kevin Mbabu. Det vender vi lige tilbage til.

For balladen blussede for alvor op, da FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, efter sejren over FC Midtjylland til Viaplay fortalte, at “er er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler.”

“Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.”

Tipsbladet gennemgik FC Midtjyllands offensive indkast, og gennemgangen viste, at Jacob Neestrup tager fejl, når han påpeger, at FC Midtjylland tog mellem 10-12 meter ved de offensive indkast – du kan læse mere om det her.

Mandag aften kom svaret så fra FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg, der til TV 2 Sport svarede ganske hårdt:

– Det er decideret usandt. Det er en løgn, og det bryder jeg mig ikke om som person. Jeg er sådan indrettet, at hvis man kommer med nogle beskyldninger, så skal der gerne være hold i dem, og det er der ikke her, sagde han til TV 2 Sport

Der var i opgøret søndag masser af intensitet og nærkampe, og det kammede også over, da Kevin Mbabu og Marcos Lopez så sig sure på hinanden i slutfasen. Begge endte med et gult kort, efter Kevin Mbabu skubbede Marcos Lopez i brystet, mens peruvianeren totalt overspiller situationen, hopper bagud og lander på ryggen, mens han tager sig til hovedet.

Videoen af situationen har FC Midtjylland lagt på TikTok med et tydeligt fokus på Marcos Lopez’ teatralske ageren. Du kan se det herunder. Indtil videre har det rundet 100.000 views.

@fcmidtjylland 🥴🤔 #fcmidtjylland ♬ original sound – FC Zenit

Som en lille krølle på halen er FC Midtjyllands bedste opslag nogensinde – målt på antal views – faktisk også en lille video med Marcos Lopez. Det var fra da han spillede i Feyenoord og med hånden skubbede bolden forbi FC Midtjyllands Gustav Isaksen. Det opslag har 112 millioner views.

@fcmidtjylland 🤔🤔🤔 #fcmidtjylland

Det lader altså til, at der kommer til at være masser af brænde på bålet den næste tid, og det tyder på et spændende mesterskabsspil, hvor de to guldkandidater mødes to gange.





To danske klubber jagter formstærk angriber




LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Klubber holder øje med AaB-profil

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Randers køber ny angriber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Viaplay deler stor nyhed

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Mere aktivitet på vej i FC København

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Hemmelig samtale med storklub

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Rekordtransfer?

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Chokskifte?

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer