At det er ved at udvikle sig til en lille krig mellem de to største guldkandidater i dansk fodbold, kan der næppe være tvivl om, for efter søndagens topbrag mellem FC København og FC Midtjylland, som hjemmeholdet vandt med 1-0, er der stadig gang i historierne på kryds og tværs.
Og FC Midtjylland puster yderligere til ilden.
På det sociale medie TikTok har FC Midtjylland lagt en video ud af Marcos Lopez, der noget så teatralsk går til jorden efter et skub af Kevin Mbabu. Det vender vi lige tilbage til.
For balladen blussede for alvor op, da FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, efter sejren over FC Midtjylland til Viaplay fortalte, at “er er indkast, der går ud 40 meter fra mållinjen, som bliver konverteret 28 til 30 meter fra mål, som de kan kaste ind i boksen. Derfor er det så vigtigt, at dommerne holder øje med, hvor den bold ryger ud, når der er indkast. Så har de en fordel, som de ikke burde have i forhold til spillets regler.”
“Så når et indkast går ud 40 meter fra mållinjen, så skal det være 40 meter fra mållinjen, og ikke 30 meter gang efter gang, fordi det bliver konverteret til tilfældige situationer, andenfaser og til hjørnespark, som gør, at de har mulighed til at komme ind i kampen.”
Tipsbladet gennemgik FC Midtjyllands offensive indkast, og gennemgangen viste, at Jacob Neestrup tager fejl, når han påpeger, at FC Midtjylland tog mellem 10-12 meter ved de offensive indkast – du kan læse mere om det her.
Mandag aften kom svaret så fra FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg, der til TV 2 Sport svarede ganske hårdt:
– Det er decideret usandt. Det er en løgn, og det bryder jeg mig ikke om som person. Jeg er sådan indrettet, at hvis man kommer med nogle beskyldninger, så skal der gerne være hold i dem, og det er der ikke her, sagde han til TV 2 Sport.
Der var i opgøret søndag masser af intensitet og nærkampe, og det kammede også over, da Kevin Mbabu og Marcos Lopez så sig sure på hinanden i slutfasen. Begge endte med et gult kort, efter Kevin Mbabu skubbede Marcos Lopez i brystet, mens peruvianeren totalt overspiller situationen, hopper bagud og lander på ryggen, mens han tager sig til hovedet.
Videoen af situationen har FC Midtjylland lagt på TikTok med et tydeligt fokus på Marcos Lopez’ teatralske ageren. Du kan se det herunder. Indtil videre har det rundet 100.000 views.
@fcmidtjylland 🥴🤔 #fcmidtjylland ♬ original sound – FC Zenit
Som en lille krølle på halen er FC Midtjyllands bedste opslag nogensinde – målt på antal views – faktisk også en lille video med Marcos Lopez. Det var fra da han spillede i Feyenoord og med hånden skubbede bolden forbi FC Midtjyllands Gustav Isaksen. Det opslag har 112 millioner views.
@fcmidtjylland 🤔🤔🤔 #fcmidtjylland ♬
Det lader altså til, at der kommer til at være masser af brænde på bålet den næste tid, og det tyder på et spændende mesterskabsspil, hvor de to guldkandidater mødes to gange.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER