Capellas erkender: Det er en alvorlig situation

Albert Capellas' mandskab reddede et point i Aalborg, men udtrykket er langt fra trænerens forventninger.



FC Midtjylland står i en svær situation med to kampe tilbage i grundspillet.

Det typiske tophold måtte nemlig nøjes med uafgjort i Aalborg mandag aften, og dermed ligger midtjyderne fortsat uden for top-6.

Mandagens opgør var tilmed domineret af hjemmeholdet, hvor AaB pressede på gennem hele opgøret. Her blev Jonas Lössl i mål en afgørende faktor for, at FC Midtjylland ikke led et nederlag.

– Vi er ikke tilfredse med udtrykket. Vi er specielt ikke tilfredse med præstationerne i Superligaen, siger træner Albert Capellas.

– Klubben er ikke tilfreds, og spillerne er ikke tilfredse. Det er ikke nok i forhold til, hvad vi gerne vil opnå. Jeg har gode spillere, der træner godt, men det skal overføres til banen, og det skal bevises.

– Det er en alvorlig situation, og vi er ikke, hvor vi vil være. Vi kan ikke være tilfredse.

Det istemmer anfører Erik Sviatchenko, som blev skiftet ind i opgøret mod AaB.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at vi ser fantastiske ud. Vi har arbejdet meget på at hæve vores bundniveau, og det synes jeg, at vi er kommet langt med. Men i den her kamp faldt vi igennem.

– Nu står vi i en enormt alvorlig situation med to kampe tilbage og flere hold, som kæmper om det samme, siger Erik Sviatchenko.

Albert Capellas sender dermed sine eneste roser i retningen af målmand Jonas Lössl, som havde en lang række redninger i Aalborg.

– Jonas havde en fantastisk kamp og reddede flere chancer. Vi skal være glade for hans præstation. Den var fremragende. Når man taler om den slags, betyder det også, at vi har gjort noget helt forkert, siger han.

FC Midtjylland har ét point op til Silkeborg IF på sjettepladsen i Superligaen. Netop silkeborgenserne møder Capellas’ mandskab i grundspillets sidste runde.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Arsenal skal til Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Randers kæmper sig tilbage to gange

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis