FC Midtjylland tvivler på salg af spillere: Transfermarkedet er hårdt ramt

Superligaens tophold har en drøm om at holde på profilerne i resten af transfervinduet, men sportschef Svend Graversen gør sig ikke forhåbninger om at sælge ud af bredden.



De vandt Superligaen i sommer, og nu jagter FC Midtjylland en gentagelse, når det danske mesterskab bliver afgjort i sommeren 2021.

Klubben fra Ikast og Herning har med et Champions League-gruppespil i bagagen sikret sig et økonomisk fundament, der giver ro, når man tænker på, hvor mange klubber der er ramt af coronakrisen.

Og da den kommende danske mester er sikker på at komme i et europæisk gruppespil og dermed score millioner af kroner, er det ikke overraskende, at FC Midtjylland gør meget for at gøre stjernerne tilfredse så de bliver frem til sommer og hjælper FCM til et nyt mesterskab.

– Vi er jo i den gunstige og unikke situation, at det her faktisk er et ret nyt hold. Det er et hold, der har præsteret godt, men ikke et hold, der har været sammen i lang tid. Trænerne har bare gjort det outstanding, og forstærkninger til sådan et hold er altid svært.

Læs også:FCM: Her vil vi gerne forstærke os

– Så ved vi godt, det er en speciel tid, og vi skal ikke sige os fri for at være opmærksomme på eventuelle muligheder – ting, man ikke havde set komme – som vi kan hente nu. Det kan være noget, som hjælper os med forberedelsen til sommervinduet, hvor vi måske ser en lidt større udskiftning, siger sportschef Svend Graversen til tipsbladet.dk.

Han og FC Midtjylland-teamet har store forventninger til det nuværende hold, der spiller med om både mesterskabet og pokaltitel i 2021.

– Vi har fået sammensat en god gruppe, der har præsteret godt og passer godt sammen. Vi er opmærksomme på mulighederne, men udgangspunktet er, at vi vil bevare truppen. Det er det, der er planen, når vi når den 31., siger sportschefen.

FC Midtjylland har lavet flere mindre salg – for eksempel er Ronnie Schwartz sendt til Charlton – og så har man også udlejet lidt spillere. Svend Graversen forudser ikke stor aktivitet til sidst i transfervinduet.

Læs også:AGF-boss: Det er helt bevidst, vi møder tre af de bedste

– Det, man sandsynligvis kommer til at se fra os til sidst, er en eller to udlejninger mere. Det er det, som hele tiden er ongoing i en dynamisk fodboldklub, siger han.

Man kommer ikke til at se et salg eller to – for eksempel af en af jeres breddespillere?

– Nej, det ser ikke sådan ud. Transfermarkedet er ramt. Der er ikke de bud eller den gang i den, man normalt ser. Det skal vi have respekt for. Tingene er besværlige i øjeblikket. Alle danske klubber er jo ramt, fordi der er restriktioner, og der mangler både entréindtægter og sponsorindtægter.

Indtil videre har FC Midtjylland ikke hentet nye spillere i dette transfervindue. Udover Ronnie Schwartz har man udlejet Bozhidar Kraev, Nikolas Dyhr og Søren Reese, mens man permanent har sagt farvel til Michael Baidoo, Kaan Kairinen og Hanus Sørensen.

FC Midtjylland fører Superligaen med samme pointantal som Brøndby IF – klubben åbner foråret med en hjemmekamp mod SønderjyskE.

Læs også:Måtte undvære træningslejr: Var fire dage på hostel i Kolding
Læs også:Island bekræfter: Forhandler med kult-træner
Læs også:FCN indkalder til pressemøde: Vil præsentere nyt om investorer




Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Fortryder Chido Obi-beslutning

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

I spil til stort job

Voldsomt transferønske til FCK

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Lerager taler ud om FCK-brud

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Brøndby straffet – får stor bøde

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City