De vandt Superligaen i sommer, og nu jagter FC Midtjylland en gentagelse, når det danske mesterskab bliver afgjort i sommeren 2021.
Klubben fra Ikast og Herning har med et Champions League-gruppespil i bagagen sikret sig et økonomisk fundament, der giver ro, når man tænker på, hvor mange klubber der er ramt af coronakrisen.
Og da den kommende danske mester er sikker på at komme i et europæisk gruppespil og dermed score millioner af kroner, er det ikke overraskende, at FC Midtjylland gør meget for at gøre stjernerne tilfredse så de bliver frem til sommer og hjælper FCM til et nyt mesterskab.
– Vi er jo i den gunstige og unikke situation, at det her faktisk er et ret nyt hold. Det er et hold, der har præsteret godt, men ikke et hold, der har været sammen i lang tid. Trænerne har bare gjort det outstanding, og forstærkninger til sådan et hold er altid svært.
Læs også:FCM: Her vil vi gerne forstærke os
– Så ved vi godt, det er en speciel tid, og vi skal ikke sige os fri for at være opmærksomme på eventuelle muligheder – ting, man ikke havde set komme – som vi kan hente nu. Det kan være noget, som hjælper os med forberedelsen til sommervinduet, hvor vi måske ser en lidt større udskiftning, siger sportschef Svend Graversen til tipsbladet.dk.
Han og FC Midtjylland-teamet har store forventninger til det nuværende hold, der spiller med om både mesterskabet og pokaltitel i 2021.
– Vi har fået sammensat en god gruppe, der har præsteret godt og passer godt sammen. Vi er opmærksomme på mulighederne, men udgangspunktet er, at vi vil bevare truppen. Det er det, der er planen, når vi når den 31., siger sportschefen.
FC Midtjylland har lavet flere mindre salg – for eksempel er Ronnie Schwartz sendt til Charlton – og så har man også udlejet lidt spillere. Svend Graversen forudser ikke stor aktivitet til sidst i transfervinduet.
Læs også:AGF-boss: Det er helt bevidst, vi møder tre af de bedste
– Det, man sandsynligvis kommer til at se fra os til sidst, er en eller to udlejninger mere. Det er det, som hele tiden er ongoing i en dynamisk fodboldklub, siger han.
Man kommer ikke til at se et salg eller to – for eksempel af en af jeres breddespillere?
– Nej, det ser ikke sådan ud. Transfermarkedet er ramt. Der er ikke de bud eller den gang i den, man normalt ser. Det skal vi have respekt for. Tingene er besværlige i øjeblikket. Alle danske klubber er jo ramt, fordi der er restriktioner, og der mangler både entréindtægter og sponsorindtægter.
Indtil videre har FC Midtjylland ikke hentet nye spillere i dette transfervindue. Udover Ronnie Schwartz har man udlejet Bozhidar Kraev, Nikolas Dyhr og Søren Reese, mens man permanent har sagt farvel til Michael Baidoo, Kaan Kairinen og Hanus Sørensen.
FC Midtjylland fører Superligaen med samme pointantal som Brøndby IF – klubben åbner foråret med en hjemmekamp mod SønderjyskE.
Læs også:Måtte undvære træningslejr: Var fire dage på hostel i Kolding
Læs også:Island bekræfter: Forhandler med kult-træner
Læs også:FCN indkalder til pressemøde: Vil præsentere nyt om investorer
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
