De vandt Superligaen i sommer, og nu jagter FC Midtjylland en gentagelse, når det danske mesterskab bliver afgjort i sommeren 2021.
Klubben fra Ikast og Herning har med et Champions League-gruppespil i bagagen sikret sig et økonomisk fundament, der giver ro, når man tænker på, hvor mange klubber der er ramt af coronakrisen.
Og da den kommende danske mester er sikker på at komme i et europæisk gruppespil og dermed score millioner af kroner, er det ikke overraskende, at FC Midtjylland gør meget for at gøre stjernerne tilfredse så de bliver frem til sommer og hjælper FCM til et nyt mesterskab.
– Vi er jo i den gunstige og unikke situation, at det her faktisk er et ret nyt hold. Det er et hold, der har præsteret godt, men ikke et hold, der har været sammen i lang tid. Trænerne har bare gjort det outstanding, og forstærkninger til sådan et hold er altid svært.
Læs også:FCM: Her vil vi gerne forstærke os
– Så ved vi godt, det er en speciel tid, og vi skal ikke sige os fri for at være opmærksomme på eventuelle muligheder – ting, man ikke havde set komme – som vi kan hente nu. Det kan være noget, som hjælper os med forberedelsen til sommervinduet, hvor vi måske ser en lidt større udskiftning, siger sportschef Svend Graversen til tipsbladet.dk.
Han og FC Midtjylland-teamet har store forventninger til det nuværende hold, der spiller med om både mesterskabet og pokaltitel i 2021.
– Vi har fået sammensat en god gruppe, der har præsteret godt og passer godt sammen. Vi er opmærksomme på mulighederne, men udgangspunktet er, at vi vil bevare truppen. Det er det, der er planen, når vi når den 31., siger sportschefen.
FC Midtjylland har lavet flere mindre salg – for eksempel er Ronnie Schwartz sendt til Charlton – og så har man også udlejet lidt spillere. Svend Graversen forudser ikke stor aktivitet til sidst i transfervinduet.
Læs også:AGF-boss: Det er helt bevidst, vi møder tre af de bedste
– Det, man sandsynligvis kommer til at se fra os til sidst, er en eller to udlejninger mere. Det er det, som hele tiden er ongoing i en dynamisk fodboldklub, siger han.
Man kommer ikke til at se et salg eller to – for eksempel af en af jeres breddespillere?
– Nej, det ser ikke sådan ud. Transfermarkedet er ramt. Der er ikke de bud eller den gang i den, man normalt ser. Det skal vi have respekt for. Tingene er besværlige i øjeblikket. Alle danske klubber er jo ramt, fordi der er restriktioner, og der mangler både entréindtægter og sponsorindtægter.
Indtil videre har FC Midtjylland ikke hentet nye spillere i dette transfervindue. Udover Ronnie Schwartz har man udlejet Bozhidar Kraev, Nikolas Dyhr og Søren Reese, mens man permanent har sagt farvel til Michael Baidoo, Kaan Kairinen og Hanus Sørensen.
FC Midtjylland fører Superligaen med samme pointantal som Brøndby IF – klubben åbner foråret med en hjemmekamp mod SønderjyskE.
Læs også:Måtte undvære træningslejr: Var fire dage på hostel i Kolding
Læs også:Island bekræfter: Forhandler med kult-træner
Læs også:FCN indkalder til pressemøde: Vil præsentere nyt om investorer
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Knuser transferrekord
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medier jubler over USA’s nedtur
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
