Måtte undvære træningslejr: Var fire dage på hostel i Kolding

De danske Superliga-klubber må blive hjemme i denne vinter. SønderjyskE’s Mads Albæk ville dog gerne have været til Tyrkiet eller Portugal.



På denne tid af året plejer Superliga-holdene at flyve til Portugal, Tyrkiet eller Dubai for at træne i varmen, men intet er, som det plejer. Det ærgrer SønderjyskE’s Mads Albæk, der dog godt forstår nødvendigheden i at blive hjemme.

For myndighederne fraråder alle rejser til udlandet, så Superliga-klubberne må træne løs på kunstgræsset i Danmark. Nogle af dem har arrangeret mindre træningslejre i landet, eksempelvis SønderjyskE, der var fire dage på hostel i Kolding, som Albæk fortæller til Ritzau.

Det er bare ikke det samme som sydens sol.

Læs også:Stort salg i SønderjyskE: Det siger noget om os

– Vi trænede taktisk her forleden, hvor sneen havde lagt sig på kunstgræsset. Folk var lidt irriterede. Vi har en træner, der går meget op i detaljer, men det er altså federe at stå stille i Tyrkiet eller Portugal end i nul grader i Danmark.

– Man vil bare gerne være varm hele tiden, men det her er jo ens for alle, og vi er efterhånden ved at være vant til, at det hele ikke flyder på normal vis, siger Mads Albæk ifølge Ritzau.

Coronarestriktionerne betyder også, at spillerne ikke har samme muligheder for socialt samvær. Det er især et problem i SønderjyskE, som netop har prioriteret sammenholdet og truppens sociale sammenhængskraft højt i årevis. 

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

Som cheftræner Glen Riddersholm sagde i begyndelsen af januar:

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at det ikke kunne spille ind. Noget af det, vi er kendt for, er det gode omklædningsrum. Det har været svært at opretholde i løbet af efteråret, fordi vi ikke har en fast hverdag.

– Vi forsøger at imødegå det med to træningslejre i Danmark. Én i Kolding og én i Herning. Der får vi nogle timer og stunder sammen, lød det fra Riddersholm til JydskeVestkysten.

SønderjyskE begynder forårssæsonen den 4. februar mod FC Midtjylland.

Læs også:Superliga-klub klar med dankortet: Jagter flere spillere
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Tidligere Superliga-spiller hjælper Alexander Bah i tjekkisk klub




LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Tordner mod VM-træner

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Skotland – Marokko

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere Superliga-kamp rykkes

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’