FC Midtjylland knuser AGF og trækker fra i toppen

FC Midtjylland trækker fra i Superligaens top, efter at holdet søndag udklasserede AGF i Aarhus med 4-1.



FC Midtjylland sendte søndag AGF til tælling med 1-4, og midtjyderne hentede dermed en vital sejr i toppen af Superligaens mesterskabsspil.

FCM dominerede i store dele af kampen, og derfor var det fuldt fortjent, at holdet med sejren kunne øge forspringet til Brøndby.

Forspringet er nu på fire point, efter at Brøndby tidligere søndag tabte 1-3 til FC København.

Sejren var FCM’s fjerde i træk, og med 49 point for 24 kampe virker holdet for alvor til have trykket mesterskabsspeederen i bund.

AGF derimod er gået i stå efter fire kampe uden sejr, og holdet er på fjerdepladsen 11 point efter FCM.

Det var ellers det afbudsramte AGF-hold, som var tæt på at komme foran efter bare fem minutter, da midtbanemanden Patrick Olsen klaskede et hårdt spark på den ene stolpe.

FCM satte sig dog på kampen herefter, og i det 16. minut kom føringsmålet.

Det scorede nigerianske Frank Onyeka med et hårdt spark, da han stod klar på en nedfaldsbold i feltet efter et hjørnespark.

Midtjyderne fortsatte dominansen herefter, og med lidt mere skarphed havde ulvene allerede fordoblet føringen før pausen.

Bare syv minutter inde i anden halvleg kom FCM’s 2-0 mål dog.

Efter et VAR-tjek for hånd på bolden i AGF-feltet, blev de forsvarende mestre nemlig tildelt et straffespark, som forsvarsspilleren Alexander Scholz sikkert scorede på.

Med en halv time tilbage fik AGF-topscorer Patrick Mortensen så spændingen tilbage i opgøret, da han udnyttede en frisparksretur fra FCM-målmand Jonas Lössl og gjorde det til 1-2.

AGF jagtede herefter udligningen, men det viste sig forgæves, da FCM’s islandske offensivspiller Mikael Anderson efter 84 minutter gjorde det til 3-1.

I overtiden lukkede FCM’s brasilianske Evander så ballet, da han dukkede op i feltet og fuldendte afklapsningen med sin scoring til 4-1.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Liverpool – Chelsea

Frygter Christian Eriksen-problem

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’