FC Midtjylland sendte søndag AGF til tælling med 1-4, og midtjyderne hentede dermed en vital sejr i toppen af Superligaens mesterskabsspil.
FCM dominerede i store dele af kampen, og derfor var det fuldt fortjent, at holdet med sejren kunne øge forspringet til Brøndby.
Forspringet er nu på fire point, efter at Brøndby tidligere søndag tabte 1-3 til FC København.
Sejren var FCM’s fjerde i træk, og med 49 point for 24 kampe virker holdet for alvor til have trykket mesterskabsspeederen i bund.
AGF derimod er gået i stå efter fire kampe uden sejr, og holdet er på fjerdepladsen 11 point efter FCM.
Det var ellers det afbudsramte AGF-hold, som var tæt på at komme foran efter bare fem minutter, da midtbanemanden Patrick Olsen klaskede et hårdt spark på den ene stolpe.
FCM satte sig dog på kampen herefter, og i det 16. minut kom føringsmålet.
Det scorede nigerianske Frank Onyeka med et hårdt spark, da han stod klar på en nedfaldsbold i feltet efter et hjørnespark.
Midtjyderne fortsatte dominansen herefter, og med lidt mere skarphed havde ulvene allerede fordoblet føringen før pausen.
Bare syv minutter inde i anden halvleg kom FCM’s 2-0 mål dog.
Efter et VAR-tjek for hånd på bolden i AGF-feltet, blev de forsvarende mestre nemlig tildelt et straffespark, som forsvarsspilleren Alexander Scholz sikkert scorede på.
Med en halv time tilbage fik AGF-topscorer Patrick Mortensen så spændingen tilbage i opgøret, da han udnyttede en frisparksretur fra FCM-målmand Jonas Lössl og gjorde det til 1-2.
AGF jagtede herefter udligningen, men det viste sig forgæves, da FCM’s islandske offensivspiller Mikael Anderson efter 84 minutter gjorde det til 3-1.
I overtiden lukkede FCM’s brasilianske Evander så ballet, da han dukkede op i feltet og fuldendte afklapsningen med sin scoring til 4-1.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Vil smadre transferrekord
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
