FC Midtjylland: Vi bliver endnu stærkere i næste sæson

FC Midtjyllands sportsdirektør forventer, at de konkurrerende Superliga-klubber skal stramme sig an, hvis de vil overhale midtjyderne i den kommende sæson.



Det svære er ikke at nå toppen. Det svære er at blive der. Sådan lyder et gammelt mundheld. 
 
I Superligaen er FC Midtjylland godt på vej mod klubbens første danske mesterskab, men kan midtjyderne også blive i toppen? 
 
Tidligere har man set mesterskabskandidater i Superligaen falde i niveau efter nogle år i toppen, og FC København har således haft forskellige udfordrere i de senere år. OB duellerede med FC København fra 2009 til 2011 for så at ryge ned i bunden af Superligaen, FC Nordsjælland formåede heller ikke at blive i toppen efter mesterskabet i 2012 og AaB ser heller ikke ud til at følge op på deres seneste mesterskab med en ny top to-placering. 
 
Men hvad med FC Midtjylland? Kan klubben fra Herning blive i toppen eller er den aktulle succes en enlig svale? Sportsdirektør Claus Steinlein føler sig sikker på, at FC Midtjylland er langtidsholdbar som tophold. 
 
– Kigger man på FC Midtjylland, har vi været en topklub i lang tid. De seneste ti år er vi det hold, der har lavet næstflest point i Superligaen. Vi har været en topklub konstant. I de seneste to år har vi ligget nummer et næsten konstant. I forhold til vores måde at tænke på og de indkøb vi har lavet, så er det ikke med henblik på at blive dansk mester. Det er for at bygge oven på vores niveau, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk. 
 
Han mener, at FC Midtjylland kun vil blive stærkere i de kommende år.  
 
– Når man ser FC Midtjylland næste år, forventer jeg, at man ser et hold, der er fem procent bedre end det, man har set i denne sæson. Så må vi se, hvor langt  det rækker og hvor meget, de andre hold forbedre sig. Vores mål er at komme i et europæisk gruppespil tre gange inden 2020. Det er det, vi bygger vores trup op til. Derfor tror jeg, nej jeg ved, at man kommer til at se et FC Midtjylland, der fortsat vil være i toppen af dansk fodbold, siger Steinlein. 
 
Skulle FC Midtjylland vinde det danske mesterskab i denne sæson, får det imidlertid ikke klubben til at læne sig tilbage og nyde succesen. Målet er nemlig ikke nået med et mesterskab. 
 
– Vi meldte tidligt ud, at vi går efter guldmedaljerne. Det er målet for foråret, men siden Matthew Benham kom til, har vi også meldt ud, at det overordnede mål er at komme i et europæisk gruppespil tre gange inden 2020. At blive dansk mester opfylder egentlig ikke det mål, vi har som klub. Vi skal i et gruppespil – det er vores overligger. I FC Midtjylland har vi altid hævet overliggeren, og det gør vi også på det her niveau. Vi er klar til at kæmpe videre, siger Claus Steinlein, der forsikrer, at FC Midtjylland vil blive ved med at forstærke sig. 
 
– Vores mål er, at vi skal være fem-ti procent bedre i næste sæson end vi har været i den her sæson. Vi skal også være bedre her i foråret end vi var i efteråret. Det gælder både om at udvikle spillerne internt, men det handler også om at forstærke truppen med spillere udefra. Vi så i vinter, at vi lavede nogle indkøb, der forstærkede os på målmandsposten og i angrebet. Det har været to gode signinger, siger han. 
 
– Vi skal være i toppen hvert år, for vi vil spille i Europa hvert år. I nogle sæsoner vil det flaske sig bedre med skader og point end i andre. Vi har haft en god sæson i år, men det er ikke sådan, at vi har overperformet. Vi har ikke fået point, som vi ikke har fortjent. Jeg forventer, at FC Midtjylland også i de næste sæsoner spiller med helt oppe i toppen, fastslår han. 
 
Claus Steinlein er overbevist om, at FC Midtjylland i mange år frem vil præge toppen af dansk fodbold. 
 
– Sådan ser vi selv på det. Med den kontinuitet vi har haft i de seneste ti år, de muligheder vi har fået med Matthew Benhams indtog og de resultater, vi har leveret i FC Midtjyllands levealder, mener jeg, at det er berettiget at sige, at vi er en topklub. I de seneste ti år har vi hentet næstflest Superliga-point, og vi er ikke sluttet uden for top seks. Det er kun FC København, der også har udelukkende top seks-placeringer hele vejen igennem. Vi hører altid til i den bedste halvdel, og nu har vi også fået noget økonomi og knowhow omkring data, der gør, at vi kan udvikle vores rigtig gode set-up yderligere, fastslår sportsdirektøren, der mener, at de konkurrenrende Superliga-klubber skal oppe sig for at følge med midtjyderne i de kommende sæsoner.  
 
– Vi kigger først og fremmest på, hvordan vi selv kan forbedre os. Jeg forventer, at de andre danske klubber også gør det. Der kender man ikke de forskellige forretningsmodeller hos de andre. Men jeg forventer, at hvis vi forbedrer os med fem-ti procent til næste sæson, så er der ikke nogen, der sådan lige kan overhale os uden at skulle kæmpe hårdt for det, siger Claus Steinlein. 
 
FC Midtjylland fører aktuelt Superligaen med 11 point ned til FC København, der er nærmeste forfølger. Midtjyderne møder Esbjerg fB i den kommende spillerunde. 
 
FAKTA:
Herunder følger en Superlia-pointsammenligning baseret på de seneste ti sæsoner. Det viser, at FC København har været den bedst præsterende klub de seneste ti sæsoner med FC Midtjylland som nærmeste forfølger.
 
 
 
Superligaen             2004-2015 | Create infographics




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

I chok: ‘Tragikomisk’

Henter kæmpe Superliga-flop

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vejle Boldklub – AGF

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FC Fredericia – Silkeborg IF

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Sønderjyske – OB

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Lamine Yamal med karrierens første

Traditionsklub henter Stephen Odey

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Arsenal – Chelsea

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Vil gøre det onde ved Brøndby

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland