Det svære er ikke at nå toppen. Det svære er at blive der. Sådan lyder et gammelt mundheld.
I Superligaen er FC Midtjylland godt på vej mod klubbens første danske mesterskab, men kan midtjyderne også blive i toppen?
Tidligere har man set mesterskabskandidater i Superligaen falde i niveau efter nogle år i toppen, og FC København har således haft forskellige udfordrere i de senere år. OB duellerede med FC København fra 2009 til 2011 for så at ryge ned i bunden af Superligaen, FC Nordsjælland formåede heller ikke at blive i toppen efter mesterskabet i 2012 og AaB ser heller ikke ud til at følge op på deres seneste mesterskab med en ny top to-placering.
Men hvad med FC Midtjylland? Kan klubben fra Herning blive i toppen eller er den aktulle succes en enlig svale? Sportsdirektør Claus Steinlein føler sig sikker på, at FC Midtjylland er langtidsholdbar som tophold.
– Kigger man på FC Midtjylland, har vi været en topklub i lang tid. De seneste ti år er vi det hold, der har lavet næstflest point i Superligaen. Vi har været en topklub konstant. I de seneste to år har vi ligget nummer et næsten konstant. I forhold til vores måde at tænke på og de indkøb vi har lavet, så er det ikke med henblik på at blive dansk mester. Det er for at bygge oven på vores niveau, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Han mener, at FC Midtjylland kun vil blive stærkere i de kommende år.
– Når man ser FC Midtjylland næste år, forventer jeg, at man ser et hold, der er fem procent bedre end det, man har set i denne sæson. Så må vi se, hvor langt det rækker og hvor meget, de andre hold forbedre sig. Vores mål er at komme i et europæisk gruppespil tre gange inden 2020. Det er det, vi bygger vores trup op til. Derfor tror jeg, nej jeg ved, at man kommer til at se et FC Midtjylland, der fortsat vil være i toppen af dansk fodbold, siger Steinlein.
Skulle FC Midtjylland vinde det danske mesterskab i denne sæson, får det imidlertid ikke klubben til at læne sig tilbage og nyde succesen. Målet er nemlig ikke nået med et mesterskab.
– Vi meldte tidligt ud, at vi går efter guldmedaljerne. Det er målet for foråret, men siden Matthew Benham kom til, har vi også meldt ud, at det overordnede mål er at komme i et europæisk gruppespil tre gange inden 2020. At blive dansk mester opfylder egentlig ikke det mål, vi har som klub. Vi skal i et gruppespil – det er vores overligger. I FC Midtjylland har vi altid hævet overliggeren, og det gør vi også på det her niveau. Vi er klar til at kæmpe videre, siger Claus Steinlein, der forsikrer, at FC Midtjylland vil blive ved med at forstærke sig.
– Vores mål er, at vi skal være fem-ti procent bedre i næste sæson end vi har været i den her sæson. Vi skal også være bedre her i foråret end vi var i efteråret. Det gælder både om at udvikle spillerne internt, men det handler også om at forstærke truppen med spillere udefra. Vi så i vinter, at vi lavede nogle indkøb, der forstærkede os på målmandsposten og i angrebet. Det har været to gode signinger, siger han.
– Vi skal være i toppen hvert år, for vi vil spille i Europa hvert år. I nogle sæsoner vil det flaske sig bedre med skader og point end i andre. Vi har haft en god sæson i år, men det er ikke sådan, at vi har overperformet. Vi har ikke fået point, som vi ikke har fortjent. Jeg forventer, at FC Midtjylland også i de næste sæsoner spiller med helt oppe i toppen, fastslår han.
Claus Steinlein er overbevist om, at FC Midtjylland i mange år frem vil præge toppen af dansk fodbold.
– Sådan ser vi selv på det. Med den kontinuitet vi har haft i de seneste ti år, de muligheder vi har fået med Matthew Benhams indtog og de resultater, vi har leveret i FC Midtjyllands levealder, mener jeg, at det er berettiget at sige, at vi er en topklub. I de seneste ti år har vi hentet næstflest Superliga-point, og vi er ikke sluttet uden for top seks. Det er kun FC København, der også har udelukkende top seks-placeringer hele vejen igennem. Vi hører altid til i den bedste halvdel, og nu har vi også fået noget økonomi og knowhow omkring data, der gør, at vi kan udvikle vores rigtig gode set-up yderligere, fastslår sportsdirektøren, der mener, at de konkurrenrende Superliga-klubber skal oppe sig for at følge med midtjyderne i de kommende sæsoner.
– Vi kigger først og fremmest på, hvordan vi selv kan forbedre os. Jeg forventer, at de andre danske klubber også gør det. Der kender man ikke de forskellige forretningsmodeller hos de andre. Men jeg forventer, at hvis vi forbedrer os med fem-ti procent til næste sæson, så er der ikke nogen, der sådan lige kan overhale os uden at skulle kæmpe hårdt for det, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland fører aktuelt Superligaen med 11 point ned til FC København, der er nærmeste forfølger. Midtjyderne møder Esbjerg fB i den kommende spillerunde.
FAKTA:
Herunder følger en Superlia-pointsammenligning baseret på de seneste ti sæsoner. Det viser, at FC København har været den bedst præsterende klub de seneste ti sæsoner med FC Midtjylland som nærmeste forfølger.
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
