FC Midtjylland får denne sommer to angribere tilbage fra udleje.
Mayron George og Junior Brumado kommer hjem fra henholdsvis ungarske Honved og superliganedrykkerne Silkeborg.
De to tilslutter sig angriberne Sory Kaba, Lasse Vibe og Ronnie Schwartz, der kæmper om én central angriberplads i FCM-opstillingen.
Derfor skal angribergruppen skæres til ved at skille sig af med Mayron George, fortæller FCM-direktør Claus Steinlein efter onsdagens 1-1 kamp mod Brøndby.
– Vi skal finde noget nyt til Mayron George, og der er forespørgsler på ham, hvor vi både har mulighed for salg og udleje af ham, siger han og fortsætter:
– Han har været en rigtig god spiller i Superligaen tidligere, og folk kan godt lide ham, så jeg forventer ikke, at han fortsætter i FCM.
Mayron George har tidligere spillet for Lyngby, Hobro og Randers.
Den anden hjemvendte angriber, Junior Brumado, får igen chancen hos de danske mestre efter et lejeophold, hvor brasilianeren scorede tre mål i ti kampe for Silkeborg.
Læs også:Brian Priske: Vores offensiv får ikke kredit nok
– Brumado har gjort det godt i Silkeborg, og han har fået gang i målscoringen, så han skal hjem og tage konkurrencen op med dem, vi har i forvejen, siger Steinlein og tilføjer med henvisning til, at FCM skal spille europæisk fodbold i næste sæson:
– Der bliver brug for mange spillere, når man kigger ind i et efterår, som er så tætpakket med masser af kampe.
Cheftræner Brian Priske glæder sig over, at Brumado har udviklet sig i Silkeborg, og derfor får han chancen i FC Midtjylland i den kommende sæson.
– Vi glæder os over Brumados udvikling, og han har haft brug for mere spilletid for at vænne sig til spillet i Europa, og det har han vist. Han har fået smag for at score, og det var det vigtigste for os, da vi lejede ham ud, siger Priske.
– Han kommer til at få en rolle. I sidste ende er det op til ham selv, hvor stor den rolle skal være, og det gælder også de andre angribere. De skal vise, at de i hvert fald gør alt for at spille en stor rolle.
Junior Brumado har været i FC Midtjylland siden januar 2019. Han har ikke scoret i sine hidtidige 23 kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han afviser Tottenham
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
