FC Midtjylland vil af med hjemvendt angriber

Mayron George, der til sommer vender hjem til FC Midtjylland fra udleje, har ingen fremtid i klubben.



FC Midtjylland får denne sommer to angribere tilbage fra udleje.

Mayron George og Junior Brumado kommer hjem fra henholdsvis ungarske Honved og superliganedrykkerne Silkeborg.

De to tilslutter sig angriberne Sory Kaba, Lasse Vibe og Ronnie Schwartz, der kæmper om én central angriberplads i FCM-opstillingen.

Derfor skal angribergruppen skæres til ved at skille sig af med Mayron George, fortæller FCM-direktør Claus Steinlein efter onsdagens 1-1 kamp mod Brøndby.

– Vi skal finde noget nyt til Mayron George, og der er forespørgsler på ham, hvor vi både har mulighed for salg og udleje af ham, siger han og fortsætter:

– Han har været en rigtig god spiller i Superligaen tidligere, og folk kan godt lide ham, så jeg forventer ikke, at han fortsætter i FCM.

Mayron George har tidligere spillet for Lyngby, Hobro og Randers.

Den anden hjemvendte angriber, Junior Brumado, får igen chancen hos de danske mestre efter et lejeophold, hvor brasilianeren scorede tre mål i ti kampe for Silkeborg.

Læs også:Brian Priske: Vores offensiv får ikke kredit nok

– Brumado har gjort det godt i Silkeborg, og han har fået gang i målscoringen, så han skal hjem og tage konkurrencen op med dem, vi har i forvejen, siger Steinlein og tilføjer med henvisning til, at FCM skal spille europæisk fodbold i næste sæson:

– Der bliver brug for mange spillere, når man kigger ind i et efterår, som er så tætpakket med masser af kampe.

Cheftræner Brian Priske glæder sig over, at Brumado har udviklet sig i Silkeborg, og derfor får han chancen i FC Midtjylland i den kommende sæson.

– Vi glæder os over Brumados udvikling, og han har haft brug for mere spilletid for at vænne sig til spillet i Europa, og det har han vist. Han har fået smag for at score, og det var det vigtigste for os, da vi lejede ham ud, siger Priske.

– Han kommer til at få en rolle. I sidste ende er det op til ham selv, hvor stor den rolle skal være, og det gælder også de andre angribere. De skal vise, at de i hvert fald gør alt for at spille en stor rolle.

Junior Brumado har været i FC Midtjylland siden januar 2019. Han har ikke scoret i sine hidtidige 23 kampe.

/ritzau/





Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

FC København på svær opgave i Champions League

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

De vil hente Andreas Maxsø

FCM-stjerne færdig for i år

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Her kan du se Villarreal mod FC København

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Rigtig dårlig melding

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”