FC Midtjylland vil af med hjemvendt angriber

Mayron George, der til sommer vender hjem til FC Midtjylland fra udleje, har ingen fremtid i klubben.



FC Midtjylland får denne sommer to angribere tilbage fra udleje.

Mayron George og Junior Brumado kommer hjem fra henholdsvis ungarske Honved og superliganedrykkerne Silkeborg.

De to tilslutter sig angriberne Sory Kaba, Lasse Vibe og Ronnie Schwartz, der kæmper om én central angriberplads i FCM-opstillingen.

Derfor skal angribergruppen skæres til ved at skille sig af med Mayron George, fortæller FCM-direktør Claus Steinlein efter onsdagens 1-1 kamp mod Brøndby.

– Vi skal finde noget nyt til Mayron George, og der er forespørgsler på ham, hvor vi både har mulighed for salg og udleje af ham, siger han og fortsætter:

– Han har været en rigtig god spiller i Superligaen tidligere, og folk kan godt lide ham, så jeg forventer ikke, at han fortsætter i FCM.

Mayron George har tidligere spillet for Lyngby, Hobro og Randers.

Den anden hjemvendte angriber, Junior Brumado, får igen chancen hos de danske mestre efter et lejeophold, hvor brasilianeren scorede tre mål i ti kampe for Silkeborg.

Læs også:Brian Priske: Vores offensiv får ikke kredit nok

– Brumado har gjort det godt i Silkeborg, og han har fået gang i målscoringen, så han skal hjem og tage konkurrencen op med dem, vi har i forvejen, siger Steinlein og tilføjer med henvisning til, at FCM skal spille europæisk fodbold i næste sæson:

– Der bliver brug for mange spillere, når man kigger ind i et efterår, som er så tætpakket med masser af kampe.

Cheftræner Brian Priske glæder sig over, at Brumado har udviklet sig i Silkeborg, og derfor får han chancen i FC Midtjylland i den kommende sæson.

– Vi glæder os over Brumados udvikling, og han har haft brug for mere spilletid for at vænne sig til spillet i Europa, og det har han vist. Han har fået smag for at score, og det var det vigtigste for os, da vi lejede ham ud, siger Priske.

– Han kommer til at få en rolle. I sidste ende er det op til ham selv, hvor stor den rolle skal være, og det gælder også de andre angribere. De skal vise, at de i hvert fald gør alt for at spille en stor rolle.

Junior Brumado har været i FC Midtjylland siden januar 2019. Han har ikke scoret i sine hidtidige 23 kampe.

/ritzau/





TransferLIVE: Arsenal tæt på salg til 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-direktør får job i West Ham

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Canada – Marokko

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

Mexico – England

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir