FC Midtjylland har vundet en sag over de danske klubber Esbjerg fB, Bramming Boldklub og Ribe Boldklub. Det har Tipsbladet fået bekræftet tirsdag middag – bold.dk var først med nyheden.
Hovedpersonen i sagen, som altså har haft FC Midtjylland i det ene ringhjørne og de tre øvrige klubber i det andet, er Anders Dreyer, der dog ikke er personligt involveret i kontroversen mellem hans tidligere klubber.
Både i 2021 og 2022 handlede FC Midtjylland med russiske Rubin Kazan, og Esbjerg fB, Bramming Boldklub og Ribe Boldklub mener ikke, at FC Midtjylland har udbetalt den rette mængde solidaritetspenge for Anders Dreyer.
FC Midtjylland mener, at de har udbetalt, hvad de skulle, og at tvisten udelukkende er opstået, fordi de tre klubber har beregnet deres tilgodehavende ud fra en helt forkert pris.
Nu har FIFA truffet afgørelse i sagen, og den er altså faldet ud til FC Midtjyllands fordel. Det ærgrer Esbjerg fB's administrerende direktør Jens Hammer Sørensen, der fastslår over for bold.dk, at han nu vil nærlæse kendelsen fra det internationale fodboldforbund og tage stilling om, om man eventuelt vil anke dommen til CAS, som er Den Internationale Sportsdomstol.
For Serie 1-klubben Ribe Boldklub slutter sagen imidlertid her.
– Vi må acceptere FIFA's afgørelse, selv om vi stadig undrer os. Vi kommer ikke til at køre sagen videre til CAS, for det mener vi ikke, at en breddeklub skal. Det bliver bare den lille klub fra Danmark mod et kæmpestort system, og det ønsker vi ikke at gå ind i, så det stopper her, siger formand Jesper Fabrin til Tipsbladet.
Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Bramming Boldklub.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT