FC Midtjylland har vundet en sag over de danske klubber Esbjerg fB, Bramming Boldklub og Ribe Boldklub. Det har Tipsbladet fået bekræftet tirsdag middag – bold.dk var først med nyheden.
Hovedpersonen i sagen, som altså har haft FC Midtjylland i det ene ringhjørne og de tre øvrige klubber i det andet, er Anders Dreyer, der dog ikke er personligt involveret i kontroversen mellem hans tidligere klubber.
Både i 2021 og 2022 handlede FC Midtjylland med russiske Rubin Kazan, og Esbjerg fB, Bramming Boldklub og Ribe Boldklub mener ikke, at FC Midtjylland har udbetalt den rette mængde solidaritetspenge for Anders Dreyer.
FC Midtjylland mener, at de har udbetalt, hvad de skulle, og at tvisten udelukkende er opstået, fordi de tre klubber har beregnet deres tilgodehavende ud fra en helt forkert pris.
Nu har FIFA truffet afgørelse i sagen, og den er altså faldet ud til FC Midtjyllands fordel. Det ærgrer Esbjerg fB's administrerende direktør Jens Hammer Sørensen, der fastslår over for bold.dk, at han nu vil nærlæse kendelsen fra det internationale fodboldforbund og tage stilling om, om man eventuelt vil anke dommen til CAS, som er Den Internationale Sportsdomstol.
For Serie 1-klubben Ribe Boldklub slutter sagen imidlertid her.
– Vi må acceptere FIFA's afgørelse, selv om vi stadig undrer os. Vi kommer ikke til at køre sagen videre til CAS, for det mener vi ikke, at en breddeklub skal. Det bliver bare den lille klub fra Danmark mod et kæmpestort system, og det ønsker vi ikke at gå ind i, så det stopper her, siger formand Jesper Fabrin til Tipsbladet.
Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Bramming Boldklub.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Bekræfter dansk kæmpetransfer
Knuser transferrekord
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
OPTAKT
Spanien – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM