FC Midtjylland har vundet en sag over de danske klubber Esbjerg fB, Bramming Boldklub og Ribe Boldklub. Det har Tipsbladet fået bekræftet tirsdag middag – bold.dk var først med nyheden.
Hovedpersonen i sagen, som altså har haft FC Midtjylland i det ene ringhjørne og de tre øvrige klubber i det andet, er Anders Dreyer, der dog ikke er personligt involveret i kontroversen mellem hans tidligere klubber.
Både i 2021 og 2022 handlede FC Midtjylland med russiske Rubin Kazan, og Esbjerg fB, Bramming Boldklub og Ribe Boldklub mener ikke, at FC Midtjylland har udbetalt den rette mængde solidaritetspenge for Anders Dreyer.
FC Midtjylland mener, at de har udbetalt, hvad de skulle, og at tvisten udelukkende er opstået, fordi de tre klubber har beregnet deres tilgodehavende ud fra en helt forkert pris.
Nu har FIFA truffet afgørelse i sagen, og den er altså faldet ud til FC Midtjyllands fordel. Det ærgrer Esbjerg fB's administrerende direktør Jens Hammer Sørensen, der fastslår over for bold.dk, at han nu vil nærlæse kendelsen fra det internationale fodboldforbund og tage stilling om, om man eventuelt vil anke dommen til CAS, som er Den Internationale Sportsdomstol.
For Serie 1-klubben Ribe Boldklub slutter sagen imidlertid her.
– Vi må acceptere FIFA's afgørelse, selv om vi stadig undrer os. Vi kommer ikke til at køre sagen videre til CAS, for det mener vi ikke, at en breddeklub skal. Det bliver bare den lille klub fra Danmark mod et kæmpestort system, og det ønsker vi ikke at gå ind i, så det stopper her, siger formand Jesper Fabrin til Tipsbladet.
Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Bramming Boldklub.
LIVE
LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Snart sker det
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Neymar er tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TIPSBLADETS DOM