FC Midtjylland vinder sag over danske klubber

FC Midtjylland vinder sag om Anders Dreyer-penge over tre danske klubber - herunder Esbjerg fB.



FC Midtjylland har vundet en sag over de danske klubber Esbjerg fB, Bramming Boldklub og Ribe Boldklub. Det har Tipsbladet fået bekræftet tirsdag middag – bold.dk var først med nyheden.

Hovedpersonen i sagen, som altså har haft FC Midtjylland i det ene ringhjørne og de tre øvrige klubber i det andet, er Anders Dreyer, der dog ikke er personligt involveret i kontroversen mellem hans tidligere klubber.

Både i 2021 og 2022 handlede FC Midtjylland med russiske Rubin Kazan, og Esbjerg fB, Bramming Boldklub og Ribe Boldklub mener ikke, at FC Midtjylland har udbetalt den rette mængde solidaritetspenge for Anders Dreyer.

FC Midtjylland mener, at de har udbetalt, hvad de skulle, og at tvisten udelukkende er opstået, fordi de tre klubber har beregnet deres tilgodehavende ud fra en helt forkert pris. 

Nu har FIFA truffet afgørelse i sagen, og den er altså faldet ud til FC Midtjyllands fordel. Det ærgrer Esbjerg fB's administrerende direktør Jens Hammer Sørensen, der fastslår over for bold.dk, at han nu vil nærlæse kendelsen fra det internationale fodboldforbund og tage stilling om, om man eventuelt vil anke dommen til CAS, som er Den Internationale Sportsdomstol.

For Serie 1-klubben Ribe Boldklub slutter sagen imidlertid her.

– Vi må acceptere FIFA's afgørelse, selv om vi stadig undrer os. Vi kommer ikke til at køre sagen videre til CAS, for det mener vi ikke, at en breddeklub skal. Det bliver bare den lille klub fra Danmark mod et kæmpestort system, og det ønsker vi ikke at gå ind i, så det stopper her, siger formand Jesper Fabrin til Tipsbladet.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Bramming Boldklub. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Argentina – Kap Verde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Canada – Marokko

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Colombia – Ghana



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Åbner for sommertransfer