FC Midtjyllands datasucces skal måles i transfervinduet

Der er en anden tilgang til spillerhandler i FC Midtjylland, og selv om klubben er blevet rost, er det først i det kommende transfervindue, den store test står.



Publiceret første gang på tipsbladet.dk 15. maj 2015

De fleste af FC Midtjyllands indkøb den seneste sæson er gået rent ind, men alt det er glemt, når FC Midtjylland snart tager hul på et nyt transfervindue. Klubben fra Herning og Ikast bruger ikke meget tid på at se tilbage og vælger i stedet at se frem.


Rekrutteringsprocessen i FC Midtjylland er en smule anderledes end i andre klubber, for hos FCM bruges der data og statistik til at identificere de rigtige spillere. Allerede nu har klubben høstet roser for arbejdet, men den helt store prøve er ikke bestået endnu.

Klubben arbejder målrettet frem mod det kommende transfervindue, hvor bestyrelsesformand Rasmus Ankersen allerede har meddelt, at klubben skal styrket ud af vinduet. Og Rasmus Ankersen fortæller i et interview med tipsbladet.dk, at det kommende transfervindue kommer til at blive et pejlemærke for FCM i forhold til, om brugen af data og statistik er en succes.

– Vi har fået en god start med vores nye metoder, men som jeg før har sagt, så er det i det kommende transfervindue, at testen skal beståes. Vi får formentligt noget afgang, og det skal vi have kompenseret for på en måde, hvor vi bliver stærkere og samtidig laver et profit på transferbudgettet, siger FC Midtjyllands bestyrelsesformand til tipsbladet.dk:

– Vi har allerede været igang de sidste tre-fire måneder, og jeg synes, at vi er godt på vej med vores nye rekrutteringsproces, selvom der altid vil være plads til forbederinger. Jeg hæfter mig ved, at der kommer en bedre og bedre forståelse mellem FCM’s scouts og datafolkene i London, siger han.

Bedre forståelse mellem scouts og datafolk?

– Det handler om at bruge data der, hvor det kan gøre en forskel og bruge øjnene og ørerne der, hvor de kan gøre en forskel. For eksempel er det sværere at bruge data til at finde defensive spillere end offensive spillere, fordi en forsvarsspillers værdi ofte kommer til udtryk ved, at han forhindrer noget i at ske. Fordi data jo ikke registrerer det, der ikke skete, så er det vigtigt, at de facetter af spillet bliver kortlagt af vores trænere og scouts.

– Så med en bedre forståelse mener jeg, at vi ligesom vi skal forstå styrkerne og begrænsningerne ved data, skal vi tilsvarende forstå styrkerne og svaghederne ved de traditionelle scouting-metoder, siger Rasmus Ankersen.

Sylvester Igboun ventes at forlade FC Midtjylland til sommer, mens der ganske givet også vil være interesse for spillere som Erik Sviatchenko, Pione Sisto og Petter Andersson. Rasmus Ankersen har dog tidligere sagt, at FC Midtjylland ikke er i en position, hvor klubben behøver at sælge, og at klubben derfor kan kræve et stort beløb for spillere.

Jakob Haugaard bliver med al sandsynlighed den første, der forlader FC Midtjylland. Stoke og FCM er enige om en pris på fem-seks millioner kroner, og Haugaard mangler blot at bestå sit lægetjek.







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Dybt bekymret over VM i USA

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Han er også færdig i FC København

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Stor profil glad for Brøndby

Klar på chokskifte



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Vild stime før Danmark-brag

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Sendt hjem fra FC København-træning

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Det skal blive bedre, Isaksen!

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Ser I med, Brøndby?

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

‘Vil du være multimillionær?’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Medie: Det peger i den retning for Garananga

– Hele holdet er trygge ved ham

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Cypern moser Moldova

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Ungarn slagter slovenere