FC Midtjyllands datasucces skal måles i transfervinduet

Der er en anden tilgang til spillerhandler i FC Midtjylland, og selv om klubben er blevet rost, er det først i det kommende transfervindue, den store test står.



Publiceret første gang på tipsbladet.dk 15. maj 2015

De fleste af FC Midtjyllands indkøb den seneste sæson er gået rent ind, men alt det er glemt, når FC Midtjylland snart tager hul på et nyt transfervindue. Klubben fra Herning og Ikast bruger ikke meget tid på at se tilbage og vælger i stedet at se frem.


Rekrutteringsprocessen i FC Midtjylland er en smule anderledes end i andre klubber, for hos FCM bruges der data og statistik til at identificere de rigtige spillere. Allerede nu har klubben høstet roser for arbejdet, men den helt store prøve er ikke bestået endnu.

Klubben arbejder målrettet frem mod det kommende transfervindue, hvor bestyrelsesformand Rasmus Ankersen allerede har meddelt, at klubben skal styrket ud af vinduet. Og Rasmus Ankersen fortæller i et interview med tipsbladet.dk, at det kommende transfervindue kommer til at blive et pejlemærke for FCM i forhold til, om brugen af data og statistik er en succes.

– Vi har fået en god start med vores nye metoder, men som jeg før har sagt, så er det i det kommende transfervindue, at testen skal beståes. Vi får formentligt noget afgang, og det skal vi have kompenseret for på en måde, hvor vi bliver stærkere og samtidig laver et profit på transferbudgettet, siger FC Midtjyllands bestyrelsesformand til tipsbladet.dk:

– Vi har allerede været igang de sidste tre-fire måneder, og jeg synes, at vi er godt på vej med vores nye rekrutteringsproces, selvom der altid vil være plads til forbederinger. Jeg hæfter mig ved, at der kommer en bedre og bedre forståelse mellem FCM’s scouts og datafolkene i London, siger han.

Bedre forståelse mellem scouts og datafolk?

– Det handler om at bruge data der, hvor det kan gøre en forskel og bruge øjnene og ørerne der, hvor de kan gøre en forskel. For eksempel er det sværere at bruge data til at finde defensive spillere end offensive spillere, fordi en forsvarsspillers værdi ofte kommer til udtryk ved, at han forhindrer noget i at ske. Fordi data jo ikke registrerer det, der ikke skete, så er det vigtigt, at de facetter af spillet bliver kortlagt af vores trænere og scouts.

– Så med en bedre forståelse mener jeg, at vi ligesom vi skal forstå styrkerne og begrænsningerne ved data, skal vi tilsvarende forstå styrkerne og svaghederne ved de traditionelle scouting-metoder, siger Rasmus Ankersen.

Sylvester Igboun ventes at forlade FC Midtjylland til sommer, mens der ganske givet også vil være interesse for spillere som Erik Sviatchenko, Pione Sisto og Petter Andersson. Rasmus Ankersen har dog tidligere sagt, at FC Midtjylland ikke er i en position, hvor klubben behøver at sælge, og at klubben derfor kan kræve et stort beløb for spillere.

Jakob Haugaard bliver med al sandsynlighed den første, der forlader FC Midtjylland. Stoke og FCM er enige om en pris på fem-seks millioner kroner, og Haugaard mangler blot at bestå sit lægetjek.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Henter kæmpe Superliga-flop

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC Midtjylland – Brøndby IF

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt

Lamine Yamal med karrierens første

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC København – Randers FC

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Vejle Boldklub – AGF

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vil gøre det onde ved Brøndby

Sønderjyske – OB

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Viborg FF – FC Nordsjælland

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

FC Fredericia – Silkeborg IF

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Arsenal – Chelsea

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Legender tager afsked med Sepp Piontek