Publiceret første gang på tipsbladet.dk 15. maj 2015
De fleste af FC Midtjyllands indkøb den seneste sæson er gået rent ind, men alt det er glemt, når FC Midtjylland snart tager hul på et nyt transfervindue. Klubben fra Herning og Ikast bruger ikke meget tid på at se tilbage og vælger i stedet at se frem.
Rekrutteringsprocessen i FC Midtjylland er en smule anderledes end i andre klubber, for hos FCM bruges der data og statistik til at identificere de rigtige spillere. Allerede nu har klubben høstet roser for arbejdet, men den helt store prøve er ikke bestået endnu.
Klubben arbejder målrettet frem mod det kommende transfervindue, hvor bestyrelsesformand Rasmus Ankersen allerede har meddelt, at klubben skal styrket ud af vinduet. Og Rasmus Ankersen fortæller i et interview med tipsbladet.dk, at det kommende transfervindue kommer til at blive et pejlemærke for FCM i forhold til, om brugen af data og statistik er en succes.
– Vi har fået en god start med vores nye metoder, men som jeg før har sagt, så er det i det kommende transfervindue, at testen skal beståes. Vi får formentligt noget afgang, og det skal vi have kompenseret for på en måde, hvor vi bliver stærkere og samtidig laver et profit på transferbudgettet, siger FC Midtjyllands bestyrelsesformand til tipsbladet.dk:
– Vi har allerede været igang de sidste tre-fire måneder, og jeg synes, at vi er godt på vej med vores nye rekrutteringsproces, selvom der altid vil være plads til forbederinger. Jeg hæfter mig ved, at der kommer en bedre og bedre forståelse mellem FCM’s scouts og datafolkene i London, siger han.
Bedre forståelse mellem scouts og datafolk?
– Det handler om at bruge data der, hvor det kan gøre en forskel og bruge øjnene og ørerne der, hvor de kan gøre en forskel. For eksempel er det sværere at bruge data til at finde defensive spillere end offensive spillere, fordi en forsvarsspillers værdi ofte kommer til udtryk ved, at han forhindrer noget i at ske. Fordi data jo ikke registrerer det, der ikke skete, så er det vigtigt, at de facetter af spillet bliver kortlagt af vores trænere og scouts.
– Så med en bedre forståelse mener jeg, at vi ligesom vi skal forstå styrkerne og begrænsningerne ved data, skal vi tilsvarende forstå styrkerne og svaghederne ved de traditionelle scouting-metoder, siger Rasmus Ankersen.
Sylvester Igboun ventes at forlade FC Midtjylland til sommer, mens der ganske givet også vil være interesse for spillere som Erik Sviatchenko, Pione Sisto og Petter Andersson. Rasmus Ankersen har dog tidligere sagt, at FC Midtjylland ikke er i en position, hvor klubben behøver at sælge, og at klubben derfor kan kræve et stort beløb for spillere.
Jakob Haugaard bliver med al sandsynlighed den første, der forlader FC Midtjylland. Stoke og FCM er enige om en pris på fem-seks millioner kroner, og Haugaard mangler blot at bestå sit lægetjek.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
