FC Midtjyllands datasucces skal måles i transfervinduet

Der er en anden tilgang til spillerhandler i FC Midtjylland, og selv om klubben er blevet rost, er det først i det kommende transfervindue, den store test står.



Publiceret første gang på tipsbladet.dk 15. maj 2015

De fleste af FC Midtjyllands indkøb den seneste sæson er gået rent ind, men alt det er glemt, når FC Midtjylland snart tager hul på et nyt transfervindue. Klubben fra Herning og Ikast bruger ikke meget tid på at se tilbage og vælger i stedet at se frem.


Rekrutteringsprocessen i FC Midtjylland er en smule anderledes end i andre klubber, for hos FCM bruges der data og statistik til at identificere de rigtige spillere. Allerede nu har klubben høstet roser for arbejdet, men den helt store prøve er ikke bestået endnu.

Klubben arbejder målrettet frem mod det kommende transfervindue, hvor bestyrelsesformand Rasmus Ankersen allerede har meddelt, at klubben skal styrket ud af vinduet. Og Rasmus Ankersen fortæller i et interview med tipsbladet.dk, at det kommende transfervindue kommer til at blive et pejlemærke for FCM i forhold til, om brugen af data og statistik er en succes.

– Vi har fået en god start med vores nye metoder, men som jeg før har sagt, så er det i det kommende transfervindue, at testen skal beståes. Vi får formentligt noget afgang, og det skal vi have kompenseret for på en måde, hvor vi bliver stærkere og samtidig laver et profit på transferbudgettet, siger FC Midtjyllands bestyrelsesformand til tipsbladet.dk:

– Vi har allerede været igang de sidste tre-fire måneder, og jeg synes, at vi er godt på vej med vores nye rekrutteringsproces, selvom der altid vil være plads til forbederinger. Jeg hæfter mig ved, at der kommer en bedre og bedre forståelse mellem FCM’s scouts og datafolkene i London, siger han.

Bedre forståelse mellem scouts og datafolk?

– Det handler om at bruge data der, hvor det kan gøre en forskel og bruge øjnene og ørerne der, hvor de kan gøre en forskel. For eksempel er det sværere at bruge data til at finde defensive spillere end offensive spillere, fordi en forsvarsspillers værdi ofte kommer til udtryk ved, at han forhindrer noget i at ske. Fordi data jo ikke registrerer det, der ikke skete, så er det vigtigt, at de facetter af spillet bliver kortlagt af vores trænere og scouts.

– Så med en bedre forståelse mener jeg, at vi ligesom vi skal forstå styrkerne og begrænsningerne ved data, skal vi tilsvarende forstå styrkerne og svaghederne ved de traditionelle scouting-metoder, siger Rasmus Ankersen.

Sylvester Igboun ventes at forlade FC Midtjylland til sommer, mens der ganske givet også vil være interesse for spillere som Erik Sviatchenko, Pione Sisto og Petter Andersson. Rasmus Ankersen har dog tidligere sagt, at FC Midtjylland ikke er i en position, hvor klubben behøver at sælge, og at klubben derfor kan kræve et stort beløb for spillere.

Jakob Haugaard bliver med al sandsynlighed den første, der forlader FC Midtjylland. Stoke og FCM er enige om en pris på fem-seks millioner kroner, og Haugaard mangler blot at bestå sit lægetjek.





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Bliver det Chido Obis store chance?

Topscorer færdig

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

På blokken i danskerklub

Medie med dyster Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vil undgå Bendtner-stunt

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Stort medie fremhæver FCM-flop

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’