FC Midtjyllands datasucces skal måles i transfervinduet

Der er en anden tilgang til spillerhandler i FC Midtjylland, og selv om klubben er blevet rost, er det først i det kommende transfervindue, den store test står.



Publiceret første gang på tipsbladet.dk 15. maj 2015

De fleste af FC Midtjyllands indkøb den seneste sæson er gået rent ind, men alt det er glemt, når FC Midtjylland snart tager hul på et nyt transfervindue. Klubben fra Herning og Ikast bruger ikke meget tid på at se tilbage og vælger i stedet at se frem.


Rekrutteringsprocessen i FC Midtjylland er en smule anderledes end i andre klubber, for hos FCM bruges der data og statistik til at identificere de rigtige spillere. Allerede nu har klubben høstet roser for arbejdet, men den helt store prøve er ikke bestået endnu.

Klubben arbejder målrettet frem mod det kommende transfervindue, hvor bestyrelsesformand Rasmus Ankersen allerede har meddelt, at klubben skal styrket ud af vinduet. Og Rasmus Ankersen fortæller i et interview med tipsbladet.dk, at det kommende transfervindue kommer til at blive et pejlemærke for FCM i forhold til, om brugen af data og statistik er en succes.

– Vi har fået en god start med vores nye metoder, men som jeg før har sagt, så er det i det kommende transfervindue, at testen skal beståes. Vi får formentligt noget afgang, og det skal vi have kompenseret for på en måde, hvor vi bliver stærkere og samtidig laver et profit på transferbudgettet, siger FC Midtjyllands bestyrelsesformand til tipsbladet.dk:

– Vi har allerede været igang de sidste tre-fire måneder, og jeg synes, at vi er godt på vej med vores nye rekrutteringsproces, selvom der altid vil være plads til forbederinger. Jeg hæfter mig ved, at der kommer en bedre og bedre forståelse mellem FCM’s scouts og datafolkene i London, siger han.

Bedre forståelse mellem scouts og datafolk?

– Det handler om at bruge data der, hvor det kan gøre en forskel og bruge øjnene og ørerne der, hvor de kan gøre en forskel. For eksempel er det sværere at bruge data til at finde defensive spillere end offensive spillere, fordi en forsvarsspillers værdi ofte kommer til udtryk ved, at han forhindrer noget i at ske. Fordi data jo ikke registrerer det, der ikke skete, så er det vigtigt, at de facetter af spillet bliver kortlagt af vores trænere og scouts.

– Så med en bedre forståelse mener jeg, at vi ligesom vi skal forstå styrkerne og begrænsningerne ved data, skal vi tilsvarende forstå styrkerne og svaghederne ved de traditionelle scouting-metoder, siger Rasmus Ankersen.

Sylvester Igboun ventes at forlade FC Midtjylland til sommer, mens der ganske givet også vil være interesse for spillere som Erik Sviatchenko, Pione Sisto og Petter Andersson. Rasmus Ankersen har dog tidligere sagt, at FC Midtjylland ikke er i en position, hvor klubben behøver at sælge, og at klubben derfor kan kræve et stort beløb for spillere.

Jakob Haugaard bliver med al sandsynlighed den første, der forlader FC Midtjylland. Stoke og FCM er enige om en pris på fem-seks millioner kroner, og Haugaard mangler blot at bestå sit lægetjek.





Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Vild udtalelse om Nathan Trott

Samler informationer om FCK’er

Manchester United jagter Liverpool-profil

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Medie peger på FC København

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Superliga-stortalenter topper international liste

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Han skal jo være Brøndby-mand

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Trods krise: Freder Superliga-træner

Færdig i Brøndbys bestyrelse



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Brøndby henter stort målmandstalent

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Forlænger med stortalent

José Mourinho klarmelder dansker

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

– Det er absolut bekymrende!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Nartey scorede igen for Lyon

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Benfica – Real Madrid

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos