FC Nordsjælland – AaB

AaB er tilbage i Superligaen, hvor der fredag venter lidt af en ilddåb på kunstgræsset i Farum mod FC Nordsjælland.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 20:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Der var bred konsensus om, at FC Nordsjælland var det bedst spillende hold af alle hold i Superligaen i foråret, og Farum-klubben nåede da også lige akkurat at komme op at snuse til den vanvittigt tætte guldkamp.

I sidste ende trak nordsjællænderne dog nitten med den fjerdeplads, som hverken kastede sølvtøj eller europæisk fodbold af sig, og spørgsmålet er, om de kommer til at nærme sig en lignende placering i denne sæson?

Vanen tro har FC Nordsjælland nemlig sagt farvel til nogle af deres mest bærende profiler over sommeren. Denne gang Andreas Schjelderup, Martin Frese og Ibrahim Osman, som alle havde stor del i det fremragende forår.

Ydermere er der også sket et skift på trænerposten, da Johannes Hoff Thorup i maj skiftede til engelske Norwich, og bliver afløst af sin tidligere assistent Jens Olsen.

Foruden Peter Ankersen har det indtil videre været småt med tilgange på spillerfronten, men den nordsjællandske talentfabrik er som regel garant for at hive det ene lovende talent efter det andet op fra akademiet, og det kan sagtens være tilfældet igen denne gang.

Aktuelt ser FC Nordsjælland dog svækket ud sammenlignet med sidste sæson.

Adamo Nagalo er ikke med i Superliga-premieren, og det samme gælder Benjamin Nygren. 

AaB:
Danmarks fjerdestørste by kan igen se frem til Superliga-bold, og set med de neutrale briller, er det glædeligt. En klub af AaB’s størrelse hører selvfølgelig til i den bedste danske række, og det bliver fedt igen at se et fyldt Aalborg Portland Park i Superliga-regi. 

Aalborgenserne skuffede gevaldigt i 22/23, hvor det blev til en fortjent nedrykning fra Superligaen, men efter blot én sæson i den næstbedste række, er de tilbage i det fineste danske selskab.

Spillemæssigt var det ikke decideret storslået, hvad AaB leverede i NordicBet Ligaen, i hvert fald ikke målt på underholdningsbarometret.

Resultaterne var til gengæld fine hele vejen igennem, og oprykningen var stensikker med hele 16 point ned til nærmeste forfølger.

Oprykkerne har været hurtigt ude af hullerne på sommerens transfermarked med tilgang af fire nye, om end relativt ukendte udlandske spillere i Vincent Müller, Kelvin John, Mylian Jimenez og Andreas Jasson.

Mest markante afgange tæller Younes Bakiz og Andreas Poulsen, som er skiftet til Silkeborg, mens Jakob Ahlmann har indstillet karrieren.

AaB stiller til Superliga-start med en ny og forholdvis uprøvet cheftræner i Menno Van Dam, som er kommet til fra Brøndbys U19-hold, og hollænderens fornemmeste opgave bliver at sikre Aalborg-klubben endnu en sæson i den bedste danske række.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-2-1): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Villadsen – Dorgeles, Tverskov, Svensson – Egeli, Ingvartsen – Harder

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Caballo – Davidsen, Højholdt, Widell – John, Ross, Jørgensen

Dom:
FC Nordsjælland har sagt farvel til tre af forårets bærende profiler, men det er alligevel noget af en ilddåb, som venter AaB i fredagens Superliga-comeback.

Hjemme på kunstgræsset i Farum er nordsjællænderne som regel uhyggeligt gode, og tempoet må forventes at blive markant højere end det AaB prøvede kræfter med i sidste sæson.

I Menno Van Dams udtalelser lyder det ikke som om, at AaB kommer til at pakke sig, og hvis de går alt for højt på FC Nordsjælland kan det hurtigt gå galt.

Sikker 3-0 sejr til FCN.

Spilforslag:
FC Nordsjælland -1.5 (AH) til odds 2.50 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

De vil have Martin Braithwaite

Brøndby IF – Randers FC

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

FC Midtjylland – FC København

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Bekræfter: Godt nyt for FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Jeg tror de vinder Superligaen

Medier fælder hård dom

Ikke set i 30 år

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Han virker frustreret!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Stjernetransfer på plads alligevel

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

“De havde det bedste transfervindue”

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

– Det giver absolut ingen mening!

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner