Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 20:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Der var bred konsensus om, at FC Nordsjælland var det bedst spillende hold af alle hold i Superligaen i foråret, og Farum-klubben nåede da også lige akkurat at komme op at snuse til den vanvittigt tætte guldkamp.
I sidste ende trak nordsjællænderne dog nitten med den fjerdeplads, som hverken kastede sølvtøj eller europæisk fodbold af sig, og spørgsmålet er, om de kommer til at nærme sig en lignende placering i denne sæson?
Vanen tro har FC Nordsjælland nemlig sagt farvel til nogle af deres mest bærende profiler over sommeren. Denne gang Andreas Schjelderup, Martin Frese og Ibrahim Osman, som alle havde stor del i det fremragende forår.
Ydermere er der også sket et skift på trænerposten, da Johannes Hoff Thorup i maj skiftede til engelske Norwich, og bliver afløst af sin tidligere assistent Jens Olsen.
Foruden Peter Ankersen har det indtil videre været småt med tilgange på spillerfronten, men den nordsjællandske talentfabrik er som regel garant for at hive det ene lovende talent efter det andet op fra akademiet, og det kan sagtens være tilfældet igen denne gang.
Aktuelt ser FC Nordsjælland dog svækket ud sammenlignet med sidste sæson.
Adamo Nagalo er ikke med i Superliga-premieren, og det samme gælder Benjamin Nygren.
AaB:
Danmarks fjerdestørste by kan igen se frem til Superliga-bold, og set med de neutrale briller, er det glædeligt. En klub af AaB’s størrelse hører selvfølgelig til i den bedste danske række, og det bliver fedt igen at se et fyldt Aalborg Portland Park i Superliga-regi.
Aalborgenserne skuffede gevaldigt i 22/23, hvor det blev til en fortjent nedrykning fra Superligaen, men efter blot én sæson i den næstbedste række, er de tilbage i det fineste danske selskab.
Spillemæssigt var det ikke decideret storslået, hvad AaB leverede i NordicBet Ligaen, i hvert fald ikke målt på underholdningsbarometret.
Resultaterne var til gengæld fine hele vejen igennem, og oprykningen var stensikker med hele 16 point ned til nærmeste forfølger.
Oprykkerne har været hurtigt ude af hullerne på sommerens transfermarked med tilgang af fire nye, om end relativt ukendte udlandske spillere i Vincent Müller, Kelvin John, Mylian Jimenez og Andreas Jasson.
Mest markante afgange tæller Younes Bakiz og Andreas Poulsen, som er skiftet til Silkeborg, mens Jakob Ahlmann har indstillet karrieren.
AaB stiller til Superliga-start med en ny og forholdvis uprøvet cheftræner i Menno Van Dam, som er kommet til fra Brøndbys U19-hold, og hollænderens fornemmeste opgave bliver at sikre Aalborg-klubben endnu en sæson i den bedste danske række.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AaB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-2-1): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Villadsen – Dorgeles, Tverskov, Svensson – Egeli, Ingvartsen – Harder
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Caballo – Davidsen, Højholdt, Widell – John, Ross, Jørgensen
Dom:
FC Nordsjælland har sagt farvel til tre af forårets bærende profiler, men det er alligevel noget af en ilddåb, som venter AaB i fredagens Superliga-comeback.
Hjemme på kunstgræsset i Farum er nordsjællænderne som regel uhyggeligt gode, og tempoet må forventes at blive markant højere end det AaB prøvede kræfter med i sidste sæson.
I Menno Van Dams udtalelser lyder det ikke som om, at AaB kommer til at pakke sig, og hvis de går alt for højt på FC Nordsjælland kan det hurtigt gå galt.
Sikker 3-0 sejr til FCN.
Spilforslag:
FC Nordsjælland -1.5 (AH) til odds 2.50 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
‘De har grinet deres røv i laser’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER