FC Nordsjælland – AaB

AaB er tilbage i Superligaen, hvor der fredag venter lidt af en ilddåb på kunstgræsset i Farum mod FC Nordsjælland.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 20:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Der var bred konsensus om, at FC Nordsjælland var det bedst spillende hold af alle hold i Superligaen i foråret, og Farum-klubben nåede da også lige akkurat at komme op at snuse til den vanvittigt tætte guldkamp.

I sidste ende trak nordsjællænderne dog nitten med den fjerdeplads, som hverken kastede sølvtøj eller europæisk fodbold af sig, og spørgsmålet er, om de kommer til at nærme sig en lignende placering i denne sæson?

Vanen tro har FC Nordsjælland nemlig sagt farvel til nogle af deres mest bærende profiler over sommeren. Denne gang Andreas Schjelderup, Martin Frese og Ibrahim Osman, som alle havde stor del i det fremragende forår.

Ydermere er der også sket et skift på trænerposten, da Johannes Hoff Thorup i maj skiftede til engelske Norwich, og bliver afløst af sin tidligere assistent Jens Olsen.

Foruden Peter Ankersen har det indtil videre været småt med tilgange på spillerfronten, men den nordsjællandske talentfabrik er som regel garant for at hive det ene lovende talent efter det andet op fra akademiet, og det kan sagtens være tilfældet igen denne gang.

Aktuelt ser FC Nordsjælland dog svækket ud sammenlignet med sidste sæson.

Adamo Nagalo er ikke med i Superliga-premieren, og det samme gælder Benjamin Nygren. 

AaB:
Danmarks fjerdestørste by kan igen se frem til Superliga-bold, og set med de neutrale briller, er det glædeligt. En klub af AaB’s størrelse hører selvfølgelig til i den bedste danske række, og det bliver fedt igen at se et fyldt Aalborg Portland Park i Superliga-regi. 

Aalborgenserne skuffede gevaldigt i 22/23, hvor det blev til en fortjent nedrykning fra Superligaen, men efter blot én sæson i den næstbedste række, er de tilbage i det fineste danske selskab.

Spillemæssigt var det ikke decideret storslået, hvad AaB leverede i NordicBet Ligaen, i hvert fald ikke målt på underholdningsbarometret.

Resultaterne var til gengæld fine hele vejen igennem, og oprykningen var stensikker med hele 16 point ned til nærmeste forfølger.

Oprykkerne har været hurtigt ude af hullerne på sommerens transfermarked med tilgang af fire nye, om end relativt ukendte udlandske spillere i Vincent Müller, Kelvin John, Mylian Jimenez og Andreas Jasson.

Mest markante afgange tæller Younes Bakiz og Andreas Poulsen, som er skiftet til Silkeborg, mens Jakob Ahlmann har indstillet karrieren.

AaB stiller til Superliga-start med en ny og forholdvis uprøvet cheftræner i Menno Van Dam, som er kommet til fra Brøndbys U19-hold, og hollænderens fornemmeste opgave bliver at sikre Aalborg-klubben endnu en sæson i den bedste danske række.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AaB: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-2-1): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Villadsen – Dorgeles, Tverskov, Svensson – Egeli, Ingvartsen – Harder

AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Otoa, Caballo – Davidsen, Højholdt, Widell – John, Ross, Jørgensen

Dom:
FC Nordsjælland har sagt farvel til tre af forårets bærende profiler, men det er alligevel noget af en ilddåb, som venter AaB i fredagens Superliga-comeback.

Hjemme på kunstgræsset i Farum er nordsjællænderne som regel uhyggeligt gode, og tempoet må forventes at blive markant højere end det AaB prøvede kræfter med i sidste sæson.

I Menno Van Dams udtalelser lyder det ikke som om, at AaB kommer til at pakke sig, og hvis de går alt for højt på FC Nordsjælland kan det hurtigt gå galt.

Sikker 3-0 sejr til FCN.

Spilforslag:
FC Nordsjælland -1.5 (AH) til odds 2.50 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Knuser transferrekord

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Arbejder på Brøndby-exit

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Uwe Rösler henter dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Norges kronprins rejser til USA

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Frankrig – Marokko

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

Her er danskers millionløn i Lazio