FC Nordsjælland bekræfter Gytkjær-salg

Christian Gytkjær forlader FC Nordsjælland for fremover at tørne ud for FK Haugesund. Gytkjær får en fire-årig kontrakt.



Med otte mål i 12 kampe bar Christian Gytkjær en stor del af æren for, at Sandnes Ulf reddede sig en ny sæson i Tippeligaen. Da lejeaftalen løb ud, forlod han Sandnes, da de ikke havde råd til at hente ham hos de danske mestre FC Nordsjælland.

Det har FK Haugesund til gengæld. De har skrevet en fire år lang kontrakt med den 22-årige dansker, der skal forsøge at hjælpe nordmændene til at forbedre sidste sæsons syvendeplads.

– Jeg har været glad for at være en del af FC Nordsjælland, hvor jeg har lært en masse gode mennesker at kende både i og omkring klubben. Det er ikke gået helt, som alle havde håbet, men jeg er glad for den måde, skiftet er kommet i stand og har kun gode ord at sige om FC Nordsjælland, som jeg ønsker alt muligt held og lykke i fremtiden. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang i min nye klub, som jeg har et rigtig godt indtryk af. Jeg har fået en god start i norsk fodbold, og den håber jeg på at kunne følge op i Haugesund, siger Gytkjær til klubbens hjemmeside.

Sportsdirektør Jan Laursen understreger, hvor positiv forhandlinger med nordmændene har været. FC Nordsjælland sikrer sig en transfersum et halvt år før kontraktudløb samt en del af et eventuelt videresalg.

– Christian Gytkjærs succesfulde ophold i Norge i efteråret har givet ham mod på mere. Der har været stor Interesse for ham i Tippeligaen, og da hans kontrakt med FCN udløb til sommer, kunne han have valgt at gå på fri transfer om seks måneder. I stedet har vi haft en rigtig god dialog med Christian og FK Haugesund, som begge skal have stor ros for deres professionelle tilgang til forhandlingerne, som har sikret os både et transferbeløb nu og her samt en andel af et eventuelt videresalg.

– FK Haugesund var meget interesseret i at købe ham fri nu og her, så valget ikke så svært for hverken os eller ham, siger Laursen.

Christian Gytkjær nåede at spille 32 kampe for FC Nordsjælland og score seks mål.





Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København tager vild sejr i Champions League

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Peger på mulig gave til FCK

Brøndbys store karantænemareridt

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Trist Kvistgaarden-melding

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

FCM-stjerne færdig for i år

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Stort spansk medie fremhæver William Clem

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Her kan du se Villarreal mod FC København

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet