Med otte mål i 12 kampe bar Christian Gytkjær en stor del af æren for, at Sandnes Ulf reddede sig en ny sæson i Tippeligaen. Da lejeaftalen løb ud, forlod han Sandnes, da de ikke havde råd til at hente ham hos de danske mestre FC Nordsjælland.
Det har FK Haugesund til gengæld. De har skrevet en fire år lang kontrakt med den 22-årige dansker, der skal forsøge at hjælpe nordmændene til at forbedre sidste sæsons syvendeplads.
– Jeg har været glad for at være en del af FC Nordsjælland, hvor jeg har lært en masse gode mennesker at kende både i og omkring klubben. Det er ikke gået helt, som alle havde håbet, men jeg er glad for den måde, skiftet er kommet i stand og har kun gode ord at sige om FC Nordsjælland, som jeg ønsker alt muligt held og lykke i fremtiden. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang i min nye klub, som jeg har et rigtig godt indtryk af. Jeg har fået en god start i norsk fodbold, og den håber jeg på at kunne følge op i Haugesund, siger Gytkjær til klubbens hjemmeside.
Sportsdirektør Jan Laursen understreger, hvor positiv forhandlinger med nordmændene har været. FC Nordsjælland sikrer sig en transfersum et halvt år før kontraktudløb samt en del af et eventuelt videresalg.
– Christian Gytkjærs succesfulde ophold i Norge i efteråret har givet ham mod på mere. Der har været stor Interesse for ham i Tippeligaen, og da hans kontrakt med FCN udløb til sommer, kunne han have valgt at gå på fri transfer om seks måneder. I stedet har vi haft en rigtig god dialog med Christian og FK Haugesund, som begge skal have stor ros for deres professionelle tilgang til forhandlingerne, som har sikret os både et transferbeløb nu og her samt en andel af et eventuelt videresalg.
– FK Haugesund var meget interesseret i at købe ham fri nu og her, så valget ikke så svært for hverken os eller ham, siger Laursen.
Christian Gytkjær nåede at spille 32 kampe for FC Nordsjælland og score seks mål.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Qatar – Schweiz
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE