Med otte mål i 12 kampe bar Christian Gytkjær en stor del af æren for, at Sandnes Ulf reddede sig en ny sæson i Tippeligaen. Da lejeaftalen løb ud, forlod han Sandnes, da de ikke havde råd til at hente ham hos de danske mestre FC Nordsjælland.
Det har FK Haugesund til gengæld. De har skrevet en fire år lang kontrakt med den 22-årige dansker, der skal forsøge at hjælpe nordmændene til at forbedre sidste sæsons syvendeplads.
– Jeg har været glad for at være en del af FC Nordsjælland, hvor jeg har lært en masse gode mennesker at kende både i og omkring klubben. Det er ikke gået helt, som alle havde håbet, men jeg er glad for den måde, skiftet er kommet i stand og har kun gode ord at sige om FC Nordsjælland, som jeg ønsker alt muligt held og lykke i fremtiden. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang i min nye klub, som jeg har et rigtig godt indtryk af. Jeg har fået en god start i norsk fodbold, og den håber jeg på at kunne følge op i Haugesund, siger Gytkjær til klubbens hjemmeside.
Sportsdirektør Jan Laursen understreger, hvor positiv forhandlinger med nordmændene har været. FC Nordsjælland sikrer sig en transfersum et halvt år før kontraktudløb samt en del af et eventuelt videresalg.
– Christian Gytkjærs succesfulde ophold i Norge i efteråret har givet ham mod på mere. Der har været stor Interesse for ham i Tippeligaen, og da hans kontrakt med FCN udløb til sommer, kunne han have valgt at gå på fri transfer om seks måneder. I stedet har vi haft en rigtig god dialog med Christian og FK Haugesund, som begge skal have stor ros for deres professionelle tilgang til forhandlingerne, som har sikret os både et transferbeløb nu og her samt en andel af et eventuelt videresalg.
– FK Haugesund var meget interesseret i at købe ham fri nu og her, så valget ikke så svært for hverken os eller ham, siger Laursen.
Christian Gytkjær nåede at spille 32 kampe for FC Nordsjælland og score seks mål.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Egypten – Iran
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
New Zealand – Belgien
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Panama – England
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER