Med otte mål i 12 kampe bar Christian Gytkjær en stor del af æren for, at Sandnes Ulf reddede sig en ny sæson i Tippeligaen. Da lejeaftalen løb ud, forlod han Sandnes, da de ikke havde råd til at hente ham hos de danske mestre FC Nordsjælland.
Det har FK Haugesund til gengæld. De har skrevet en fire år lang kontrakt med den 22-årige dansker, der skal forsøge at hjælpe nordmændene til at forbedre sidste sæsons syvendeplads.
– Jeg har været glad for at være en del af FC Nordsjælland, hvor jeg har lært en masse gode mennesker at kende både i og omkring klubben. Det er ikke gået helt, som alle havde håbet, men jeg er glad for den måde, skiftet er kommet i stand og har kun gode ord at sige om FC Nordsjælland, som jeg ønsker alt muligt held og lykke i fremtiden. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang i min nye klub, som jeg har et rigtig godt indtryk af. Jeg har fået en god start i norsk fodbold, og den håber jeg på at kunne følge op i Haugesund, siger Gytkjær til klubbens hjemmeside.
Sportsdirektør Jan Laursen understreger, hvor positiv forhandlinger med nordmændene har været. FC Nordsjælland sikrer sig en transfersum et halvt år før kontraktudløb samt en del af et eventuelt videresalg.
– Christian Gytkjærs succesfulde ophold i Norge i efteråret har givet ham mod på mere. Der har været stor Interesse for ham i Tippeligaen, og da hans kontrakt med FCN udløb til sommer, kunne han have valgt at gå på fri transfer om seks måneder. I stedet har vi haft en rigtig god dialog med Christian og FK Haugesund, som begge skal have stor ros for deres professionelle tilgang til forhandlingerne, som har sikret os både et transferbeløb nu og her samt en andel af et eventuelt videresalg.
– FK Haugesund var meget interesseret i at købe ham fri nu og her, så valget ikke så svært for hverken os eller ham, siger Laursen.
Christian Gytkjær nåede at spille 32 kampe for FC Nordsjælland og score seks mål.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
DBU vil granske FIFA-plan
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED