FC Nordsjælland bekræfter Gytkjær-salg

Christian Gytkjær forlader FC Nordsjælland for fremover at tørne ud for FK Haugesund. Gytkjær får en fire-årig kontrakt.



Med otte mål i 12 kampe bar Christian Gytkjær en stor del af æren for, at Sandnes Ulf reddede sig en ny sæson i Tippeligaen. Da lejeaftalen løb ud, forlod han Sandnes, da de ikke havde råd til at hente ham hos de danske mestre FC Nordsjælland.

Det har FK Haugesund til gengæld. De har skrevet en fire år lang kontrakt med den 22-årige dansker, der skal forsøge at hjælpe nordmændene til at forbedre sidste sæsons syvendeplads.

– Jeg har været glad for at være en del af FC Nordsjælland, hvor jeg har lært en masse gode mennesker at kende både i og omkring klubben. Det er ikke gået helt, som alle havde håbet, men jeg er glad for den måde, skiftet er kommet i stand og har kun gode ord at sige om FC Nordsjælland, som jeg ønsker alt muligt held og lykke i fremtiden. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang i min nye klub, som jeg har et rigtig godt indtryk af. Jeg har fået en god start i norsk fodbold, og den håber jeg på at kunne følge op i Haugesund, siger Gytkjær til klubbens hjemmeside.

Sportsdirektør Jan Laursen understreger, hvor positiv forhandlinger med nordmændene har været. FC Nordsjælland sikrer sig en transfersum et halvt år før kontraktudløb samt en del af et eventuelt videresalg.

– Christian Gytkjærs succesfulde ophold i Norge i efteråret har givet ham mod på mere. Der har været stor Interesse for ham i Tippeligaen, og da hans kontrakt med FCN udløb til sommer, kunne han have valgt at gå på fri transfer om seks måneder. I stedet har vi haft en rigtig god dialog med Christian og FK Haugesund, som begge skal have stor ros for deres professionelle tilgang til forhandlingerne, som har sikret os både et transferbeløb nu og her samt en andel af et eventuelt videresalg.

– FK Haugesund var meget interesseret i at købe ham fri nu og her, så valget ikke så svært for hverken os eller ham, siger Laursen.

Christian Gytkjær nåede at spille 32 kampe for FC Nordsjælland og score seks mål.





Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København LIVE

LIVE: Delaney bliver – så lang er den nye kontrakt

UEFA med vild ændring

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

José Mourinho vil have dansk stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Felix Beijmo er færdig i AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Tiden er ved at rinde ud

Sats på disse ni spillere, FCK!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken