FC Nordsjælland bekræfter Gytkjær-salg

Christian Gytkjær forlader FC Nordsjælland for fremover at tørne ud for FK Haugesund. Gytkjær får en fire-årig kontrakt.



Med otte mål i 12 kampe bar Christian Gytkjær en stor del af æren for, at Sandnes Ulf reddede sig en ny sæson i Tippeligaen. Da lejeaftalen løb ud, forlod han Sandnes, da de ikke havde råd til at hente ham hos de danske mestre FC Nordsjælland.

Det har FK Haugesund til gengæld. De har skrevet en fire år lang kontrakt med den 22-årige dansker, der skal forsøge at hjælpe nordmændene til at forbedre sidste sæsons syvendeplads.

– Jeg har været glad for at være en del af FC Nordsjælland, hvor jeg har lært en masse gode mennesker at kende både i og omkring klubben. Det er ikke gået helt, som alle havde håbet, men jeg er glad for den måde, skiftet er kommet i stand og har kun gode ord at sige om FC Nordsjælland, som jeg ønsker alt muligt held og lykke i fremtiden. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang i min nye klub, som jeg har et rigtig godt indtryk af. Jeg har fået en god start i norsk fodbold, og den håber jeg på at kunne følge op i Haugesund, siger Gytkjær til klubbens hjemmeside.

Sportsdirektør Jan Laursen understreger, hvor positiv forhandlinger med nordmændene har været. FC Nordsjælland sikrer sig en transfersum et halvt år før kontraktudløb samt en del af et eventuelt videresalg.

– Christian Gytkjærs succesfulde ophold i Norge i efteråret har givet ham mod på mere. Der har været stor Interesse for ham i Tippeligaen, og da hans kontrakt med FCN udløb til sommer, kunne han have valgt at gå på fri transfer om seks måneder. I stedet har vi haft en rigtig god dialog med Christian og FK Haugesund, som begge skal have stor ros for deres professionelle tilgang til forhandlingerne, som har sikret os både et transferbeløb nu og her samt en andel af et eventuelt videresalg.

– FK Haugesund var meget interesseret i at købe ham fri nu og her, så valget ikke så svært for hverken os eller ham, siger Laursen.

Christian Gytkjær nåede at spille 32 kampe for FC Nordsjælland og score seks mål.



Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

– Han tog mig på røven!

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Steve Coopers højre hånd afviser

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Vil købe dansk landsholdsbobler

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Vanvid! Vinder 9-1

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

– Jeg var mega ked af det

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Pione Sisto på vej væk?

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Ny kæmpeklub er interesseret

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt