FC Nordsjælland bekræfter Gytkjær-salg

Christian Gytkjær forlader FC Nordsjælland for fremover at tørne ud for FK Haugesund. Gytkjær får en fire-årig kontrakt.



Med otte mål i 12 kampe bar Christian Gytkjær en stor del af æren for, at Sandnes Ulf reddede sig en ny sæson i Tippeligaen. Da lejeaftalen løb ud, forlod han Sandnes, da de ikke havde råd til at hente ham hos de danske mestre FC Nordsjælland.

Det har FK Haugesund til gengæld. De har skrevet en fire år lang kontrakt med den 22-årige dansker, der skal forsøge at hjælpe nordmændene til at forbedre sidste sæsons syvendeplads.

– Jeg har været glad for at være en del af FC Nordsjælland, hvor jeg har lært en masse gode mennesker at kende både i og omkring klubben. Det er ikke gået helt, som alle havde håbet, men jeg er glad for den måde, skiftet er kommet i stand og har kun gode ord at sige om FC Nordsjælland, som jeg ønsker alt muligt held og lykke i fremtiden. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang i min nye klub, som jeg har et rigtig godt indtryk af. Jeg har fået en god start i norsk fodbold, og den håber jeg på at kunne følge op i Haugesund, siger Gytkjær til klubbens hjemmeside.

Sportsdirektør Jan Laursen understreger, hvor positiv forhandlinger med nordmændene har været. FC Nordsjælland sikrer sig en transfersum et halvt år før kontraktudløb samt en del af et eventuelt videresalg.

– Christian Gytkjærs succesfulde ophold i Norge i efteråret har givet ham mod på mere. Der har været stor Interesse for ham i Tippeligaen, og da hans kontrakt med FCN udløb til sommer, kunne han have valgt at gå på fri transfer om seks måneder. I stedet har vi haft en rigtig god dialog med Christian og FK Haugesund, som begge skal have stor ros for deres professionelle tilgang til forhandlingerne, som har sikret os både et transferbeløb nu og her samt en andel af et eventuelt videresalg.

– FK Haugesund var meget interesseret i at købe ham fri nu og her, så valget ikke så svært for hverken os eller ham, siger Laursen.

Christian Gytkjær nåede at spille 32 kampe for FC Nordsjælland og score seks mål.



Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Lars Friis får ikke stort job

Vender hjem til AaB

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

“Har set ham fra OB få karantæne”

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Randers FC og OB spiller uafgjort

FC Midtjylland kan score gode penge

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’